Woensdag-namiddag woedde boven de dorpen Veendam en Wildervank, prov. Groningen, een vreeselijk onweder. Een der donderslagen was zoo hevig dat uit eene lagere school alle leer lingen in allerijl vluchtten, omdat ze meenden dat de bliksem in de school was geslagen. De onderwijzers waren Biet in staat de kinderen tot rust te brengen. Of nu werkelijk de bliksem in het gebouw is geslagen en daar eenige brand stoffen aan het smeulen zijn geraakt, kan men niet met zekerheid zeggen, doch Donderdag is genoemde school in brand geraakt en grootendeels in een puinhoop verkeerd. Nabij het gehueht Zwiggelke, ge meente Westerbork, heeft een treurig voorval plaats gehad. J. Cornelis, oud bijna 84» jaar, van beroep arbeider en timmerman, bezig zijnde met het metselen aan eene behuizinge, wilde een steun paal, die hem in zijn werk hinderde, verwijderen, en geraakte onder het daardoor nedervallend hout werk. Reeds kort daarna was hij overleden. De viering van het 1400-jarig bestaan der Benedictijner orde heeft in het klooster op de Monte Casino met groote plechtigheid plaats ge had. De feestelijkheden duurden drie dagen. Bij de telegraaf-overeenkomst, welke, gelijk in ons vorig nommer is gemeld, tusschen Frankrijk en Nederland is gesloten, is bepaald dat het woordtarief bij de wederzijdsche wisseling van telegrammen, overeenkomstig de beslissing van de conferentie te Londen, van toepassing zal zijn. De „Temps" meldt dat het aannemen van het woordtarief voor de binnenlandsche telegram men in Frankrijk het aantal depeches met 80 pet. heeft doen toenemen. Men kan dus van de toe passing van het woordtarief op het internationaal verkeer insgelijks eene belangrijke vermeerdering van depeches te gemoet zien, en zoo zullen de schatkist en het publiek er bij gebaat zijn, de schatkist die meer inkomsten krijgt, en het publiek dat goedkooper telegrapheeren kan. Tweeduizend mijnwerkers in Durham hebben het werk gestaakt omdat de patroons hun wegens verzuimde uren het volle loon niet wilden betalen. Woensdag-morgen heeft te Ceiroux, in het dep. Breuse, een zekere Pierre Jeannot zijn aanstaande stiefmoeder, met hare vier kinderen, den hals afgesneden. De stad St. - Thomas op het eiland van dien naam in West-Indië is in de vorige maand voor een gedeelte door brand vernield. De jonge Napolitaan, die eene slavin uit den harem van den ex-khedive had geschaakt, heeft thans aan de autoriteiten van zijne geboor teplaats, Resina, zijn plan medegedeeld om met dat meisje te trouwen, maar nu eischt de wet van vreemdelingen een certificaat uit hun geboorteland dat er geen beletsel bestaat tegen het huwelijk. De slavin, die nu eerst 16 jaar is, werd als kind te Cairo verkocht en kan dus geen certificaat overleggenzij meent dat zij eene Circassische is en noemt zich een Nasik Missak. De autoriteiten van Resina weten nu niet wat zij doen moeten en hebben de regeering om raad gevraagd. Twee jaren geleden werden aan eene dame te Dusseldorp hare diamanten uit hare slaap kamer ontvreemd. Hoewel men er niet in slaagde den dief te ontdekken, werd het dienstmeisje van het misdrijf verdacht en weggezonden. Dinsdag jl. kwam men echter door een toeval den waren dief op het spoor. Bij het vellen van een ouden popu lier aan het station aldaar ontdekte men in den top een eksternest, dat de vóór twee jaren ont stolen voorwerpen bevatte; de dame ontving ze terug. Op welke wijze men het onschuldig ver dachte dienstmeisje in hare eer hersteld heeft, wordt niet vermeld. De gemeenteraad van Antwerpen heeft 25,000 fr. toegestaan voor een schietwetstrijd op groote schaal, bij gelegenheid der aanstaande on afhankelijkheidsfeesten. Ook is door den gemeente raad van Gent voor dat doel eene gelijke som beschikbaar gesteld. Zoowel in- als buitenlandsche vereenigingen zullen worden uitgenoodigd daaraan deel te nemen. In eene dezer dagen voor een groot aantal belangstellenden te Rome gehouden ver handeling heeft de heer Bove, een jong Italiaansch zeeofficier, te kennen gegeven dat hij het plan had opgevat van een ontdekkingstocht naar de Zuid pool. Daartoe heeft hij reeds de toestemming van den minister van marine verkregen en een centraal comité is te Genua tot stand gekomen, om eene nationale inschrijving voor de zaak te openen. Ook het aardrijkskundig genootschap heeft volle mede werking toegezegd. De koningin van Griekenland is van eene dochter bevallen. Omtrent den hongersnood, die in de Armenische gewesten heerscht, wordt het volgende bericht. Uit Van kwam de tijding dat in het district Alpag 100 personen door gebrek aan voedsel om het leven gekomen zijn. Nabij Ismid is de bevolking van een geheel dorp omgekomen. Een brief uit Aleppo zegt dat de tarwe van 50 piasters tot 250 per roti gestegen was en dat de eigenaars der korenmagazijnen deze niettemin nog niet wilden openen. De plundering der bakkers winkels, alsmede de nadering der Bedouïenen en Kurden hadden de hoofdigheid der woekeraars nog niet gebroken. De Bedouïenen hebben hun vee verloren. De belangrijkste stam der groote Syrische woestijn, de Anezé, die 80,000 tenten telt, liet den gouverneur van Deir weten dat zij geen brood hadden, dat hunne schapen, kameelen en paarden bij duizenden gevallen waren en dat zij de woestijn dus verlaten moesten. Mocht hij bij hunne aan komst geen levensmiddelen hebben, dan zonden zij Deir uitplunderen en op Aleppo lostrekken. BUITENLAND. Frankrijk. Vóór haar vertrek naar het Zoeloeland gaf de ex-keizerin Eugénie de gouden kroon, welke zij van Napoleon III ontving, aan de hertogin De Mouchy, om als geschenk te dienen voor de kerk van „Notre Dame des Victoires." Men weet dat volgens de onlangs afgekon digde wet „op de vrijheid van het hooger onder wijs" de vrije inrichtingen den titel van „univer siteit" niet langer mogen voeren. Dezer dagen nu heeft de raad van stichters der katholieke univer siteit te Parijs besloten haar voortaan den naam te geven van „Katholiek Instituut", welke naam ook door de vijf andere inrichtingen van dien aard in Frankrijk is aangenomen. De „Gaulois" meldt dat de minister Frey- cinet een telegram van den Franschen consul te Singapore heeft ontvangen, waarin bericht wordt dat de heer Wallon, die door de regeering met eene zending naar Sumatra was belast, met twee zijner reismakkers vermoord is. Duitschland. De tweede lezing der legerwet is gisteren in den Rijksdag begonnen. De heer Richter, van de Fortschritts-partij, stelde voor om het sterktecijfer des legers in vredestijd jaarlijks bij de behandeling der begrooting vast te stellen, de eenjarige vrij willigers daarbij in rekening te brengen of, zoo dat verworpen mocht worden, den rijks-kanselier te verzoeken om nog in deze zitting een wetsontwerp in te dienen, waarbij de diensttijd der infanterie op slechts twee jaar werd vastgesteld. Dat voorstel is verworpen; de Fortschritts-partij, het centrum en enkele nationaal-liberalen stemden voor. Evenzoo is verworpen, en wel met 180 tegen 104 stemmen, een voorstel van den heer Stauffenberg, van de nationaal-liberalen, om deze wet slechts gedurende drie jaren van kracht te doen zijn. Daarop zijn de eerste artikelen der wet met 186 tegen 96 stemmen overeenkomstig de voorstellen der com missie aangenomen; de sterkte des legers in vre destijd is dus tot 31 Maart 1888 op 427,270 man, de eenjarige vrijwilligers daaronder niet be grepen, vastgesteld. Groot-Britannië. In berichten uit Kaapstad, loopende tot 16 Maart, wordt gemeld dat de Transvaalsche zaken altijd zeer de aandacht bezighouden. Generaal Wolseley heeft een telegram ontvangen, inhoudende dat de rijks-regeering volstrekt niet voornemens is de souvereiniteit der koningin over het Transvaalsche op te heffen. De algemeene Boeren-vergadering was tot 7 April uitgesteld. De heeren Kruger en Joubert zullen de Kaap kolonie bezoeken, om de Transvaalsche belangen in meetings voor te staan. De ultra-Engelsche partij noemt dat opruiing. Hare uitvallen verbit teren weer en lokken hevige antwoorden uit. De Transvaalsche „Volksstem" gaat zoover, van de Tien Geboden eene lezing te geven, om het En gelsche bestuur als overmoedig, onrechtvaardig drukkend voor te stellen. Wèl acht een deel van het publiek dit oneerbiedig, maar het is het gevolg van de uittartende aanvallen. Koningin Victoria verlangt weer naar den Londenschen mist. Zij zal misschien reeds den 15den April te Londen terug zijn. De reis huiswaarts zal gaan over Metz en Vlissingen. itnnland. De officiëele „Regeeringsbode" deelt de stukken mede betreffende de zaak van Hartmann. Daar uit blijkt dat de Russische regeering reeds kort na den aanslag te Moskou op 1 December op grond van het rechterlijk onderzoek de wetenschap verkregen had dat Hartmann de persoon was, die de mijn ouder den spoorweg had aangelegd. In het begin van Januari kreeg zij bericht dat Hartmann zich onder een valschen naam te Parijs ophield en toen deze den 15den Februari daar door de Frausche politie in hechtenis genomen werd, be kende hij al spoedig werkelijk Hartmann te heetea. Wèl beweerde hij later die bekentenis alleen te hebben afgelegd op aandringen van den heer Macé, chef der geheime politie, die hem zou beduid hebben dat hij te eerder zou vrijgelaten worden indien hij zich voor Hartmann uitgaf; maar de intrekking zijner bekentenis komt te minder aan nemelijk voor als men in aanmerking neemt dat hij in zijn verhoor voor den prefect van politie o. a. ook gezegd had„Beken ik mijn schuld, dan levert de Fransche regeering mij uit en hangt de Russische mij ongetwijfeld op." Bovendien paste het uit St.-Petersburg gezonden signalement met bijgevoegde photographie volkomen op zijn per soon. De „Regeeringsbode" vermeldt verder de stukken, die daarna uit St.-Petersburg naar Parijs gezonden werden, en betoogt dan dat het misdrijf van Hartmann onder het algemeen recht viel en dat karakter niet verliezen kon ook al toonde het onderzoek aan dat zijne bedoeling geweest was den czaar van het leven te berooven. Naar het oordeel der Russische regeering moest de uitleve ring volgens het Fransche recht worden toegestaan indien de identiteit bewezen is en de persoon, wiens uitlevering gevraagd is, geen Fransch burger is en ook geene bewijzen voor zijne onschuld kan bijbrengen. De Fransche regeering echter weigerde de uitlevering op grond dat Hartmanns identiteit en zijne schuld aan het hem ten laste gelegde misdrijf niet bewezen was. Het openbaar maken van deze stukken heeft niet gestrekt om de tegen Frankrijk verbitterde gemoederen in Rusland tot bedaren te brengen. De „Golos" is van oordeel dat Rusland aan alle eischen voldaan had, die Frankrijk het recht had te stellen; de Frausche regeering had Hartmann dus moeten uitleveren. De „Nowoje Wremja" zegt ronduit dat de Fransche regeeriug tot de uitle vering niet. is overgegaan uit vrees voor de radicalen daar te lande, niet wegens gebrek aan bewijs stukken. Andere bladen noemen het ongehoord dat meer gewicht is gehecht aan de verklaringen van den in hechtenis genomen persoon, die zelfs door Fransche rechterlijke ambtenaren als leugens beschouwd werden, dan aan de officiëele mede- deelingen eener bevriende regeering; de identiteit van Hartmann met den zich te Moskou genoemd hebbenden Suchonikoff en den te Parijs aange houden persoon moest voor iedereen boven twijfel verheven zijn, die niet met opzet weigerde zich te laten overtuigen. Marktberichten. Leiden, 10 April. Ter markt werden heden aangevoerd Wintertarwe 9 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwe 9 hectol. 10.a 10.50. Winterrogge 10 hectol./7.25 a 7.75. Zomerrogge 10 hectol. 6.75 a ƒ7.Zomer- gerst 10 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gerst|10 hectol. 7.25 a 7.75. Zware Haver 12 hectol. 4.25 a 4.50. Lichte Haver 12 hectol. 5.a 5.25. Dnivenboonen 3 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 3 hectol. 8.a 8.50. Grasboter 9220 kilogr., lete qnalit. vat 60.a 64. Schei- 2de qnalit. 1/4 f 52.a f 56.Grasboter lste qnalit. per kilogr. 1.50 a ƒ1.60., Schei-2de qnalit. per kilogr. 1.30 a 1.40. Lange Zwarte Torf 9000 dnbb. hectol. 0.25 a 0.30. Londen, 9 Aprill. Boter, Friesche 153/. Tarwe over het geheel flanw. Meel 1/lager. Haver 3 p. lager. Mais 1/—lager.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2