waren, slaagden deze er eindelijk in het vuur dóór althans te blusschen. Inmiddels verkreeg het vuur in den sigarenwinkel steeds meerdere uitbreiding, en deelde het zich ook aan het daarachter gelegen en in de Schapen- steeg nitkomende magazijn mede. Door den bran denden inhoud en het nederstorten van brandende binten als anderszins geleek het geheel toen langen tijd op een vulkaan, en werd het terrein zelfs op verren afstand door een vnnrregen voor de menigte toeschouwers onveilig gemaakt. De hitte der ge weldige vlammen was zóó hevig, dat de aan de over zijde gelegen huizen evenmin buiten gevaar waren. Onophoudelijk hoorde men het gerinkel van bre kende ruiten. Van dat van den koek- en banketbakker Owel bleef er dan ook geen enkele heel, terwijl van het koffiehuis „De gouden Kroon" slechts enkele zijn gespaard gebleven. De verf van beide panden is letterlijk van de gevels geblakerd, ter wijl zelfs ook de gootlijst van den koekbakkers winkel, alléén maar door de bitte, in brand vloog. Hier was men echter spoedig meester. Ten op zichte van het brandende perceel was men dit niet alvorens de stoomspuit, ofschoon waarlijk niet al te vroeg, gearriveerd, of liever in werking was. Toch moest zij echter nog langen tijd water geven voordat men alle gevaar geweken kon achten. Een ontzaglijke massa water werd dan ook door de verschillende spuiten verwerkt, zoodat ook hierdoor natuurlijk schade werd aangericht, waarvan vooral den heer Rozier niet weinig ten deel viel. De spoedige uitbreiding van het onheil was van dien aard, dat de bewoners van het afgebrande perceel in waarheid door het vuur werden verrast, en zij nog ternauwernood hunne boven slapende kinderen en het een en ander van waarde met toegesnelde hulp konden redden. De brand schijnt begonnen te zijn op de kamer van den student, doch men raadt nog naar de oorzaak. De stadsspuit N*. 3, waaraan, naar men ons vertelt, ook eenige studenten reeds van het spuitenhuis op de Mare af bij gebrek aan de noodige manschappen flinke diensten bewezen, gaf het eerst water. De winkelier was geassureerd, doch de student niet. Opnieuw heeft deze brand aangetoond, hoezeer het noodig is dat er in de eerste plaats nieuwe brand- signalen komen. Wij erkennen den goeden wil der spuitgasten, maar ze behoorden vroeger op de plaats des onheils te zijn. Het is te hopen dat het middel om hierin verbetering te brengen door de nu gebouwd wordende hulp-wachthuisjes niet ongebruikt voorbij zal worden gegaan. Ze kunnen in ééns op verschillende punten der stad uitste kende diensten bewijzen. Waren de telephoons er ook niet, dan was het iets anders. Ook hoorden we klagen over de duisternis, die er bij het halve gaslicht in de stad heerschte, vooral af te keuren bij een gelegenheid als deze, wanneer bijna alles op de been is. De torenwachter gaf het eerste sein om kwart voor twaalven. Hedenmorgen om halftwaalf heeft een schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van den heer Los aan den Nieuwen Rijn. Het vuur is echter door middel van eenige kardoezen ter stond gèbluscht, zoodat spuit N#. 6, die reeds was aangerukt, geen water behoefde te geven. De heer M. S. Cohen te Rotterdam heeft gisteren met eigen levensgevaar aan het station te Luik een jongedame het leven gered. Toen de trein van Aken aankwam, bevond zich die dame tusschen de rails, en er was geen tijd meer om te wijken. Hij wierp zich met haar lang uit tus schen de rails, en de trein ging over hen heen, zonder hun eenig letsel toe te brengen. Bij den bouwman A. Yisser te Berg- schenhoek zijn weder vier stuks rundvee wegens longziekte onteigend en afgemaakt. Te Biest, gemeente Weert, is brand ontstaan in de pannenbakkerij van den heer F. Prinssen, waardoor dit gebouw, alsmede twee daaraan grenzende arbeiderswoningen en stallen met den inboedel, een prooi der vlammen werden. Twee geiten kwamen mede in het vuur om. Alles was verzekerd. De schade wordt op/" 6600 begroot. Uit Hasselt wordt gemeld dataldaar eergisteren een vreemdsoortige jacht is gehouden. Een berenleider had zich in Genne Overwater aan den dijk te slapen gelegd, van welke gelegen heid de beer gebruik maakte om zich van muil band en ketting te ontdoen en aan den haal te gaan. Door eenige boeren is den geheelen dag jacht op hem gemaakt, zonder dat meester Bruin zich evenwel heeft laten verschalken. Aangezien vele kinderen uit Genne Overwater en den Roe- bolligen hoek te Hasselt ter school gaan, heeft de burgemeester den onderwijzer verzocht hen niet te laten vertrekken; ze zijn later met wagens weg gebracht. Bruin heeft men nog niet. Zooals men weet, zalteBrusselgedu- rende de feesten van 25 Juli tot 9 Augustus een groot muziekfeest plaats hebben. Nu is het de gewoonte dat alle muziekmaatschappijen, die te Brussel aan een festival komen deelnemen, gedu rende haar verblijf in de hoofdstad twee serenades brengen aan den burgemeester. Yoor den geheelen prijskamp hebben zich reeds negenhonderd vijf en vijftig maatschappijen laten inschrijven. In de voor onderstelling dat er nog slechts vijf en veertig opdagen tot den dag der sluiting, 20 April a. s., zal dit een totaal vormen van twee duizend sere nades, waarop de burgemeester van 25 Juli tot 9 Augustus zal onthaald worden, zijnde een ge middeld getal van honderd en dertig serenades per dag. Arme burgemeester! Mag men de „Vigie de Cherbourg" ge- looven, dan kan men thans bij den schrijnwerker Lavir, in de straat Sainte-Honorine, te Cherbourg, een kind van een half jaar zien, uit welks nek om de zes dagen eene fraaie, aan de randen met een goudglans overtogen veer opschiet, afvalt en door eene nieuwe vervangen wordt. Er ontstaat een klein gezwel, hetwelk opengaat en waaruit de gebogen veer tot eene lengte van tien tot twaalf centimeter aangroeit. De redactie verklaart 23 veeren gezien te hebben en de laatste te hebben zien afvallen. Telkens wanneer dit geschiedt, drup pelt eenig wit vocht uit de opening, welke zich terstond weder sluit en onnaspeurlijk verdwijnt. Men zou het kind, een meisje, naar Parijs brengeD, om het aan de leden der „Académie de médecine" te vertoonen. Yolgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen 10 en 12 April stormweder met regen en onweer op de Britsche, Noordsche en een gedeelte der Eransche kust verwacht worden. Benoorden 35° breedte zal het op den Atlantischen Oceaan omstreeks dien tijd stormachtig zijn. In Algerië zijn zware regens gevallen, zoodat in Oran zelfs gedeelten van den spoorweg zijn weggespoeld. De rivier Nemours is buiten hare oevers getreden en heeft ettelijke woningen vernield. Intusschen verblijdt men zich over den overvloedigen regen als voorbode van een rijken oogst. Naar uitWeenen wordtgemeld, heeft de kassier van den bankier Rothschild aldaar, zekere Strasser, zich schuldig gemaakt aan grof misbruik van vertrouwen. Meer dan een half millioen florijnen moet door hem verduisterd zijn. De schuldige is reeds in hechtenis genomen. De actrice Marie Bierre, die op haar ontrouwen minnaar had geschoten, is door de Parijsche jury vrijgesproken. Het publiek applau disseerde. Lachaud, die de beschuldigde had ver dedigd, omhelsde haar en opnieuw barstten de toejuichingen der aanwezigen los. In strijd met vroegere berichten wordt thans gemeld dat de Gothard-tunnel eerst over een jaar en de geheele Gothard-spoorweg over 2 jaren voor de exploitatie gereed zal zijn. De trein zal den afstand van Luzern tot Milaan (840 kilometer) in 11 uren afleggen, dien van Bern naar Milaan in 14 uren. De vrachtprijs voor de lste kl. zal 40 en voor de 2de kl. 30 franken bedragen. De Gothard-spoorweg is van alle spoor wegen de kostbaarste, daar de aanleg op 1 millioen frank per kilometer te staan komt. Een officier, in garnizoenteBrussel, had, toen hij nog als onderofficier te Mechelen lag, in die plaats verkeering aangeknoopt. Na zijne benoeming tot luitenant verbrak hij die betrekking, als zijner nu onwaardig. De verlaten schoone liet haren ontrouwen minnaar echter niet met rust; zij volgde hem naar Brussel en maakte hem daar, overal waar hij zich vertoonde, het leven zóó zuur dat hij zelfs zijne toevlucht tot de politie moest nemen, wat hare veroordeeling tot een een voudige straf ten gevolge had. Meer en meer ver bitterd besloot zij eindelijk voorgoed wraak te nemen. Met dit doel voorzag zij zich van een pot met vitriool en wierp hem, toen hij Maandag nacht uit een bierhuis kwam, den inhoud in het gezicht. De toestand van den, niet op het veld van eer, gewonden luitenant is vrij gunstig; zijn gelaat zal echter voor zijn geheele leven vreeselijk geschonden zijn. Te Nlmes, in Frankrijk, heeft een bruidegom eenige uren voordat %ij in het huwelijk zou treden, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De aanleiding tot die wanhopige daad was, dat de aanstaande echtgenoot geen geld genoeg had om zijn trouwpak te betaleu en de kleermaker wreed genoeg was het niet dan tegen contante betaling te willen afleveren. BUITENLAND. Frankrijk. De „Ordre" en de „Estafette" antwoorden vrij heftig op het artikel van De Cassagnac, verkla rende dat er niets overeenstemmends is tusschen het imperalisme van De Cassagnac en de partij waarvan prins Napoleon bet hoofd is. In de regeeringskringen is men door den brief van Jeröme verrast en men stelt zich voor, dat de positie van de regeering in den senaat er door verbeteren zal, daar de aanhangers van den prins, de zoogenaamde liberale Bonapartisten, in den „Culturkampf de partij der regeering moeten kie zen en op deze wijze de afval van een deel van het linkercentrum kan worden goed gemaakt. De Orleanisten, verheugd over de geboorte van een kind van de gravin van Parijs, die van eene dochter is bevallen op het kasteel van Eu, schij nen zich aan de conservatieve unie te houden en zullen zich daarmee nog meer impopulair maken dan zij reeds zijn. De katholieke bladen behelzen een brief van verscheidene aartsbisschoppen aan Grévy, betreffende de decreten van 29 Maart. Yolgens bericht uit St.-Petersburg zal prins Orloff weldra als gezant te Parijs terugkomen. Dultschland. Algemeen beerscht de overtuiging dat de keizer het door Von Bismarck gevraagde ontslag niet verleenen zal, maar de vraag doet zich voor of de keizer dan gevolg- zal geven aan het verlangen van den rijks-kanselier om verandering te brengen in de bepalingen der constitutie vau het rijk omtrent de verhouding van het aantal stemmen, die elke staat in den Bondsraad uitbrengt. De „Kölnische Zeitung" gelooft dat Yon Bismarck daartoe verlof van den keizer zal ontvangen, om dat zoodanige verandering werkelijk in het belang des rijks geacht moet worden. Het nu voorge komen geval, dat de drie grootste staten des rijks (Pruisen, Beieren en Saksen) in den Bonds raad overstemd werden door de kleine staten, die te zamen slechts weinig meer dan een zesde deel der bevolking uitmaken, betrof ditmaal eene zaak van ondergeschikt belang, maar morgen of over morgen kan zich hetzelfde geval voordoen bij de behandeling van allergewichtigste vraagstukken, en het Keulsche blad is van oordeel dat Yon Bismarck terecht zulk een toestand onhoudbaar acht. Het blad meent dat de kleinste acht staten ieder niet meer dan eene halve stem moesten uitbrengen met behoud van eene adviseerende stem. Indien dan te gelijk Elzas-Lotharingen mede stem in den Bondsraad verkreeg vol gens de bevolking van het Rijksland drie stem men, dan zou zich niet weder zulk een geval kunnen voordoen. De „Norddeutsche Zeitung" stelt ook de nadeelen in het licht van het feit, dat de kleinere Bonds staten hunne stemmen in den Bondsraad bij vol macht door de vertegenwoordigers van andere Bonds-statea kunnen laten uitbrengen. Wij ge- looven, zegt het blad, dat het de plicht van den voorzitter is, de schade, welke de ontwikkeling van ons constitutioneel leven lijdt door de ver mindering in de deelneming aan de werkzaam heden van den Bondsraad, te verhelpen door voorstellen tot wijziging van het reglement van orde. Het zal noodig zijn, de werkzaamheden zoo te verdeelen, [dat de belangrijkste in zulk een kort tijdsbestek kunnen worden afgedaan, dat de ministers der onderscheidene staten er aan kunnen deelnemen zonder hunnen verantwoordelijken arbeid in hon vaderland in engeren zin te verzaken.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2