Zaterdag 10 April. N°. 6179. .V. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IEIDSCH DAGBLAD: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.L10. Franco per post.a 1.40. Afeonci'rijke Nommer*.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tu 16 regel» Iedere regel meer....... Groeier* ietten naar plaatsruimte. 1.0». 0.17* STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art fi der verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad u°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen benoemd is: tot Heer der Gebnurte n°. 1 of n°. 1 van Wijk I de Heer ABRAHAM OUWELEEN in de plaats van den Heer HEN DRIK GARRER, die overleden is. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 8 April 1SS0. E. KIST, Secretaris. LEIDES, 9 April. De lieer H. J. Giezen, die dezer dagen zijn zilveren feest vierde als secretaris van het genoot schap: Mathesis Scieintiarum Genitrix, heeft gis teravond de leerlingen dier school op eene onbe krompen en gulle wijze onthaald. Door de zorgen van de heeren Groen en Bertrand, medebestuur ders, was eene leerzaal der school in een salon herschapen. Door groen omgeven, verhief zich eene tropee met symbolieke kleuren en het jaar tal 25 ia zilver op een veld van goud. De secre taris, omringd door leeraars en medebestuurders, recipieerde achtereenvolgens de leerlingen volgens de klassen. Een vijftal dames bood den leerlingen in overvloed gebak, saucijzenbrood en wijn aan. De jubilaris sprak hen op eene aaugename en prettige wijze bij herhaling toe, hield daarbij leeftijd en ontwikkeling in het oog en vergastte de leerlingen der vier laagste klassen bij het heengaan nog op eenige sigaren. Vóó de twee hoogste klassen hunne opwach ting maakten, was als bij tooverslag eene wel luidende pianino in de zaal geplaatst om onder keurige muziek van eene der dames en enkele heeren de feestviering verder voort te zetten. Onder het rooken van eene geurige sigaar en het ledigen van een goed glas wijn werd de toon onder de oudere leerlingen nu gezellig en opge wekt en sleet men genotvolle oogenblikken. Vele toosten werden gebracht en menig har telijk woord had de jubilaris ten beste voor leer lingen, leeraars en bestuurders. Ook de leerlingen lieten zich niet onbetuigd. Vooral de leerling T. Los bracht in nette en gepaste taal menigen dronk aan den jubilaris en de leeraars en maakte zich tot tolk van allen, toen hij in vleiende be woordingen den dank bracht aan de dames, die door eene ruime bediening, fraaie muziek en goe den zang zooveel bijdroegen tot opluistering van den avond. Hoewel de leerlingen onder zulk gezellig bijeen zijn niet aan huis dachten, meende de gastheer dat met het oog op de plichten van den volgenden dag, het nur van scheiden was gekomen. De leer lingen, dankbaar en voldaan, volgden dien wenk en namen onder luide hoezees hartelijk afscheid van den jubilaris, met de beste wenschen voor zijn lang en gelukkig leven en den bloei van het ge nootschap. Nauwelijks waren de laatste leerlingen vertrok ken of het brandalarm daarbuiten deed zich hooren en de wakkere en ijverige heer Giezen kon, zonder dat de feestvreugde maar eenigszins ge stoord was, op de plaats des onheils, nu niet "als gastheer, maar als directeur van de brandweer andere plichten vervullen. In verband met het gisteren medegedeelde omtrent de excursie naar Gent van leden der Leidsche afdeeling van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde zij nog gemeld dat dat korte bericht elders als verslag van den tocht eenige nadere uitbreiding zal erlangen. Blijkens het verslag, aan de commanditaire vennooten der Haarlemsche Bankvereeniging, firma Teding van Berkhout De Clercq, over 1879 uitgebracht, was de verkregen bruto winst: aan provisie te Haarlem f 21,64.6.79s, te Leiden f 10,171.29s, te zamen 31,818.09aan interest te Haarlem f 20,255.76s, te Leiden f 4380.42, te zamen 24,636 18s;geheele winst f 56,454 27s. Dit is ruim f 1300 minder dan het vorige jaar. De mindere bate aan interest was hoofdzakelijk het gevolg van den lageren geldkoers. De prolongatie- koers was in 1878 gemiddeld 4.18 pet. geweest, in 1879 was die 3.77 pet., alzoo 0.41 pet. lager. Ook het wissel-disconto bij de Nederlandsche Bank was lager; in 1878 middelkoers 3.45 pet., in 1879 3.25 pet., verschil 0.20 pet. De zuivere winst stelt in staat tot eene uitkeering van f 45 per aandeel van f 1000, waarop f 500 gestort is, dat is 1 minder dan in het voorgaande jaar. Hel reservefonds wordt met f 3375 verhoogd en zal daarna 35,486.20 bedragen. Om te Haarlem rui mere kantoor-lokalen te vinden, is een perceel in de Kleine Houtstraat aangekocht voor f 17,500, dat binnen een paar maanden betrokken zal knnnen worden. Het nu in gebruik zijnde perceel in de Anegang wenscht de Bankvereeniging te verkoopen. Naar het Vad. verneemt, zullen de eind examens voor de Hoogere Burgerscholen in Zuid- Holland dit jaar te Leiden plaats hebben. Bij gelegenheid der tentoonstelling van voorwerpen in de Gothische Zaal te 's-Hage zal de Rijnspoorwegmaatschappij op de Zondagen 11, 18 en 25 dezer, op hare stations retour- kaarten voor alle klassen naar de residentie uit geven, tegen den prijs van enkele reis, doch slechts geldig voor den dag van afgifte. Volgens het Haagsche Dagblad heeft prinses Marianne voor het huldeblijk aan generaal Van der Heyden f 250 beschikbaar gesteld en een ver mogend landgenoot, te Nizza vertoevende, 500. De prinses heeft zich gisteren per Rijnspoor naar Duitschland begeven. De gemeenteraad van Alphen heeft op voor stel van den minister van justite besloten, aan het rijk af te staan een stuk gemeentegrond, om daarop een gebouw voor het kantongerecht op te richten. Bij het Groot-waterschap van Woerden zijn gekozenin het 2de district, hoofdplaats Bode graven, tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer L. Boer; in het 5de district, hoofdplaats Zegveld, tot hoofdingeland de heer J. De Leeuw en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heeren G. De Kruit en A. Burggraaf, en in het 6de district, hoofdplaats Harmeien, tot hoofdingeland de heer G. Neuteboom en tot hoofdingeland-plaatsvervan ger de heer L. Bouwman. De zeereerwaarde heer J. Bos, rector der katholieke weeshuizen te Rotterdam en hoofd redacteur der „Maasbode", is door den Paus be noemd tot honorair kamerheer. Het voornemen bestaat het nieuwe gebouw voor de bijeenkomsten van „De vrije gemeente" te Amsterdam op Zondag den 2den Mei in te wijden, o. a. met de uitvoering eener cantate, gecom poneerd door den heer Dan. De Lange. Voor de hulponderwijzersakte werden gis teren 13 candidaten geëxamineerd, waarvan toe gelaten G. J. Blokkerus, J. H. Drees, S. Van Eendenburg, J. Elias, M. B. Heek, O. G. Ster- kenburg en A. C. Van der Valk, allen uit Rotterdam, en D. Nienwendorp uit Kralingen. Het gedenkteeken voor prins Hendrik, dat door de zeeofficieren te Willemsoord zal worden opgericht, zal bestaan uit een marmeren buste van wijlen Z. K. H. en worden geplaatst in het ge bouw van het instituut voor de marine en wel boven de deur der amusementszaal in de vestibule, zoodat daarop bij het binnenkomen van het gebouw dadelijk de aandacht moet vallen. De commissie uit de zeeofficieren te Nieuwediep koos Woensdag die plaats en gaf daarvan kennis aan den Amster- damschen beeldhouwer Colinet, die geheel belan geloos de uitvoering van de bnste op zich heeft genomen. Door de Evangelische Maatschappij is de heer E. D. J. Moorrees, predikant te Vianen, bekroond als auteur van het best gekeurde ant woord op de uitgeschreven prijsvraag naar eene populaire geschiedenis van de Hervorming in Nederland. Ter vervulling der opengevallen plaats van rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Her- togenbosch zijn in alphabetische volgorde voorge dragen mrs. P. Van Heusden, rechter-plaatsver- vanger te 's-Hage, F. Taunay, griffier bij de rechtbank te 's-Bosch, en E. Walter, kantonrechter te Hulst. Frankrijk heeft met Nederland eene tele- graafconventie geteekend, overeenkomende met die, welke onlaugs met Engeland en Italië gesloten zijn. Het Zweedsche schip „Vega" is te Vlissin- gen van Falmouth binnengekomen. Het wacht ter reede op de komst van professor Nordenskjüld, om hem naar Kopenhagen te brengen. Bij beschikking van den minister van wa terstaat is aan Hoytema C*., te Kuilenburg, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivieren, stroomen en kanalen binnen de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Overijsel, Zeeland en Limburg, waar sleepbooten worden toegelaten. Het stoomschip „Torrington", van Rotterdam naar Java, arriveerde Woensdag te Port-Saidde „Maas" is Woensdag van Nieuw-York naar Rot terdam vertrokken. Z. M. heeft aan den minister van staat L. G. A. graaf Van Limburg Stirum, op verzoek, eervol ontslag verleend als 's Konings commis saris in de provincie Gelderland, met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten gedurende een reeks van jaren den Koning en den lande bewezen; den koloneel J. F. Van Hanswijk, van het corps ingenieurs, mineurs en sappenrs, met 1 Mei a. s., eervol ontheven van zijne betrekking als bevelhebber in de tegenwoordige Vde militaire afdeeling, en te rekenen van denzelfden datum, in afwachting van nadere beschikking, op non-ac tiviteit gesteld. Gemengd Nieuwn. Leiden werd in den afgeloopen nacht weder door een feilen brand geteisterd, welke even vóór halftwaalf op de eerste bovenverdieping van het perceel bewoond door den tabaks- en sigaren handelaar R. N. Duits Wesseling in de Paarden- steeg werd ontdekt. Kort na die ontdekking sloe gen de vlammen overal het huis nit; ze namen steeds meer en meer ia omvang toe, zoodat men ook voor de nabijgelegen perceelen begon te vree zen. Die vrees scheen niet ïjdel te zijn, want spoedig werd ook 't aangrenzende huis van den sohoen- en laarzenmaker Rozier aan de gootlijst aangetast. Eenigen tijd nadat de eerste spuiten aanwezig

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1