zij daarvan een aardig sommetje had weten over te sparen. Te Stompwijk is gistervoormiddag de weduwe Vermei met een met turf beladen wagen van den Draai in het water gevallen, doch na veel moeite gelukkig weder op het droge gebracht. Een vrouwspersoon te Des Helder dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal, trachtte zich door het gebruik van luciferskoppen van het leven te berooven. Door spoedig aangebrachte ge neeskundige hulp heeft men haar in het leven be houden. De politie heeft haar daarop in verzekerde bewaring genomen. Uit Weststellingwerf wordt geschre ven: Twee vrouwen en een vierjarig kind, die uit Wolvega terugkomende over Oosterbroekland wilden gaan, sloegen ten gevolge der duisternis een verkeerd pad in, zoodat zij den geheelen nacht hebben rondgedoold. Ze konden ieder uur de klok te Oldemarkt hooren slaan en toch geen uitweg vinden. Eerst toen het daglicht aanbrak, kon den ze een weg vinden. De Belgische bladen bevatten nog tal van bijzonderheden omtrent de verschrikkelijke ontploffing in de kolenmijn du Bois de la Haie. Sommige slachtoffers hebben verschrikkelijke brand wonden in het aangezicht en op het lichaam beko men eenigen zijn door de kracht der ontploffing op verscheidene meters afstand geworpen en afgrij selijk verminktandoren hebben noch wonde, noch kneuzingen gekregen en zijn door het kool- gas gestikt. De begrafenis is gedeeltelijk ge schied. Een zeker aantal lijken was door de ouders, die in de naburige gemeenten wonen, op- geëischt en meegevoerd. Een en dertig slachtoffers, waaronder een meisje van achttien jaar, werden begraven. De kisten waren vervaardigd van wit hout, in het geel geschilderd of met gekleurd papier bedekt en voorzien van een zwart kruis. Op elke kist stond de naam van den doode. De begrafenisstoet was indrukwekkend. Byna al de inwoners der gemeente woonden in rouwgewaad den lijkdienst bij, die met de meest mogelijke plechtigheid gevierd werd. Op het kerkhof wachtte een gapende kuil van 10 meter lengte bij 4 meter breedte de 31 doodkisten. Deze werden één voor één in het graf neer gelaten. Hartverscheurende too- neelen hadden daarbij plaatshier hielp een grijze vader het lijk van zijn zoon tot aan den gapenden kuil dragen, dóór hielden twee jonge meisjes de doodkist van haren vader omkneld, en wilden ze niet loslaten, zoodat men ze haar met geweld moest ontrukken. Een meisje volgde het lijk van haren verloofde, de hand op de doodkist hou dende; eene moeder drukte een vurigen kus op de kist van haren zoon, vooraleer men ze in het graf neerliet De laatste kist, die op het kerkhof gebracht werd, was gevolgd door zeven kinderen, zeven weezen, waarvan de oudste, een meisje, nauwelijks veertien jaar telde. Te Ins, in het Zwitsersche kanton Bern, zijn dezer dagen zeven huizen afgebrand, waarbij twee vrouwen en twee kinderen in de vlammen omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Niet alzoo bij een enkele dagen vroeger in het kanton Schwyz voorgekomen brand te Wollerau. Daar kwamen drie personen om het leven, die niet meer uit het huis gered konden worden, welks overblijfselen maar al te duidelijk verrieden dat het huis met petroleum bestreken en opzettelijk in brand gestoken was. Gelukkig zijn de brandstichters, twee personen uit den omtrek, ontdekt en in hechtenis genomen. De kroonprins van Oostenrijk heeft aan prinses Stéphanie van België als bruidsge schenk een prachtig diamanten collier vereerd. Dat sieraad heeft vroeger aan koningin Isabella behoordeen Weener juwelier kocht het op de veiling harer kleinoodiën. De gemeenteraad van Brussel heeft besloten, prof. Nordenskjöld, die op zijne reis naar Kopenhagen die stad zal aandoen, een banket in de gothische zaal ten stadhuize aan te bieden, waartoe ook de ministers zullen genoodigd worden. Een vreeselijke ramp heeft het Bel gische dorpje Clermont-sous-Huy met ontsteltenis vervuld. Toen in de vorige week een landbouwer uit die gemeente 's morgens zijne kinderen wilde wekken, bemerkte hij dat de geheele verdieping, waar deze met hun zessen sliepen, in lichterlaaie stond. Op de wanhoopskreten van den vader werden de kinderen wakker en zochten een uit weg door de vlammen te vinden. Aan vier er van mocht het gelukken hun vader te bereiken, hoewel vreeselijk gebrand; twee meisjes echter, één van 17 en een van 7 jaar, kwamen niet te voorschijn. Tevergeefs drong de vader, door eenige moedige buren gevolgd, in de vuurzee door; alle pogingen tot redding waren tevergeefs, eu eerst nadat de brand gebluscht was, werden de verkoolde lijken te voorschijn gebracht. Al de leden van het gezin, met uitzondering van een klein meisje, dat beneden bij hare ouders sliep, hebben brandwonden opgedaan. Vooral de vader heeft zich bij zijne pogingen tot redding deerlijk gebrand. Weer heeft een waaghals, die be weerde het middel gevonden te hebben om een luchtballon te besturen, zijne pogingen bijna met den dood bekocht. De heer Baumgarten te Leip zig had een ballon laten vervaardigen, waaraan drie bakken hingen, elk voorzien van tien of twaalf wieken, die door een hef boom in beweging gebracht werden. De uitvinder zette zich in den middelsten bak en twee helpers namen plaats in den anderen. Nauwelijks was de ballon echter op de hoogte der daken of hij begon te slingeren en de twee helpers sprongen verschrikt op de daken der nabijgelegen huizen. Als een pijl uit den boog vloog nu de zooveel lichter geworden ballon om hoog, om kort daarna uit duizelingwekkende hoogte weer te dalen. Het omhulsel was gescheurd en zoodra het gas voor een groot gedeelte was ontsnapt, hield het rijzen op en begon de val, die al sneller en sneller werd. Door een wonder is de luchtreiziger van dien ontzettenden val met den schrik vrij gekomen. Niettemin denkt hij zijne proef binnenkort te herhalen. In het „Halberstadter Intell. Blatt" komt de volgende zonderlinge advertentie voor: „Ik maak langs dezen weg aan mijne talrijke ken nissen en vrienden bekend dat ik met mej. E. verloofd ben. Zij is arm als een kerkrat, maar heeft een edel gemoed en zal eene goede moeder voor mijne verweesde kinderen zijn." De goedhartige, maar weinig delicate inzender heeft zijne bekendmaking met zijn vollen naam on derteekend. BUITENLAND. Frankryk. De „Pays", sprekende van den brief van prins Napoleon, zegt dat de groote meerderheid van de Bonapartistische partij met verontwaardiging pro testeert en zich van een onverbeterlijk man terug trekt, met wien voor het welzijn van Frankrijk en het belang der partij niets is aan te vangen. Duitscliland. Het bericht der Berlijnsche dagbladen, volgens hetwelk de rijkskanselier Von Bismarck zijn ver zoek om ontslag reeds vóór twee dagen aan keizer Wilhelm gericht, en deze daarop afwijzend be schikt had, alsmede dat de rijkskanselier daarop zijn verzoek, op grond van gezondheidsredenen, had vernieuwd, is volgens een nader telegram ten eenenmale ongegrond. De rijkskanselier heeft Dins dag zijn verzoek om ontslag gemotiveerd, zooals dit dien dag door de „Nordd. Allg. Zeit." is opge geven, ingediend. De keizerlijke beslissing daar omtrent is nog niet bekend. In de parlementaire kringen houdt men zich verzekerd dat de Bonds raad, bij het hervatten der beraadslagingen over de zegelbelasting, de denkwijze van den rijkskan selier zal eerbiedigen, en zulks te meer daar de rijksconstitutie een rijkskanselier behoeft, die de verantwoordelijkheid voor de wetsontwerpen op zich neemt en die ook contrasigneert. Bualaud. In de voorname St.-Petersburgsche kringen en in de dagbladpers is men zeer tevreden over den uitslag der verkiezingen in Engeland. Men houdt thans den vrede voor verzekerd en gelooft met Engeland tot eene schikking te kunnen komen over de vraagstukken in het Oosten en Middel- Azië, waar Engelands en Ruslands belangen vol strekt niet onvereenigbaar zijn. Lord Beaconsfield had hardnekkig geweigerd te dier zake in gedach- tenwisseling te treden, enkel uit haat tegen Rus land. Met het liberale Kabinet, dat men thans in Engeland verwachten kan, is er kans op eene harte lijke verstandhouding. Portugal. Het plan, om in Portugal eene inkomstenbe lasting in te voeren, ontmoet zooveel tegenkanting, dat, naar verzekerd wordt, de regeering besloten heeft in plaats daarvan eene belasting van 3 pet. op de rente der binnenlandsche staatsschuld voor te stellen. Telegrammen. PEST, 7 April. Het heden bij het Lagerhuis ingekomen wetsontwerp tot het sluiten eener staatsleening tot kanaliseering van de Theiss en ter ondersteuning van Szegedin, stelt voor den minister van financiën te machtigen eene loterij- leening uit te geven ten bedrage van 40 millioen. Hiervan zullen 15 millioen aangewend worden tot weder-opbouw van Szegedin. De leening zal 4 pet. rente geven en binnen vijftig jaren afgelost zijn. WEENEN, 7 April. Von Bismarcks verzoek om ontslag heeft hier een geweldigen indruk gemaakt wegens de overeenkomst tusschen Berlijn en Weenen en vooral ook wegens de voor Rusland zoo vriendelijke stemming aan het Berlijnsche hof. De bladen spreken alle den wensch uit dat Von Bismarck over het Duitsche particularisme en de Berlijnsche hofpolitiek moge zegevieren tot heil van Oostenrijk. ST.-PETERSBURG, 7 April. Prins Gortschakoff is zóó ziekelijk, dat hij zich in een rolstoel naar de kamer des czaars moest laten voeren, om daar, in zittende houdiDg, zijne voordrachten en plannen aan den keizer stamelend mede te deelen. Het proces tegen dr. Weymar zal weldra behandeld worden. De drie punten van beschuldi ging zijn1°. door zijn rijtuig de vlucht van den moordenaar van generaal Mesentrow te hebben vergemakkelijkt; 2°. aan Solowieff, die den moord aanslag op den czaar pleegde, een revolver en vergif te hebben verschaft; 3®. drie jaren geleden door zijn rijtuig de gelegenheid tot vluchten ge geven te hebben aan prins Krapotkin, die beschul digd was van deelneming aan het maken van nihi listische plannen en wegens ziekte in het hospitaal was geïnterneerd. MADRID, 7 April. De democratische partij heeft een door 279 senatoren en afgevaardigden en 21 dagbladschrijvers onderteekend manifest openbaar gemaakt, waarin als hare eischen worden opgegevenvrijheid van godsdienst, vrijheid van drukpers, recht van vereeniging en vergadering, vrijheid van onderwijs, algemeen stemrecht, decen tralisatie van het staatsbestuur, algemeene militaire dienstplicht, bezuiniging in alle takken der huis houding van den staat, toezicht over de geldmiddelen, gelijkstelling van het eiland Cuba met het moeder land, onafzetbaarheid van de leden der rechter lijke macht. LONDEN, 8 April. De „Daily News" meldt uit Rangoon dat eenige Chineesche kooplieden bericht hebben ontvangen dat koning Theebau aan de pokken overleden is en dat men in Birma een burgeroorlog vreest. LEIDEN, 8 April. Ter gemeenteraadszitting van hedenmiddag wa ren tegenwoordig de heeren Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Juta, Suringar, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Verster, Scheltema, De Goeje, Van Heukelom, Van der Lith, Driessen en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Iterson en Stokhuyzen. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomen van Gedeputeerde Staten een missive meldende dat bij hen bezwaar bestaat tot goedkeuring van de door den Raad aan de heeren Crans C°. verleende concessie voor een stoomtram van Leiden naar Katwijk zoolang op genoemde concessie door den minister van waterstaat niet nog gunstig is beschikt van het hoofdbestuur der Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek, ten ge volge der vermindering van het aantal contribueerende leden, een verzoek om eene jaarlijksche subsidie van f 250 ten behoeve van de door haar opgerichte Herhalingsschool, welke door on- en minvermo-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2