N°. 6178 Vrijdag 9 April. h°. 1880 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- mi Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAHT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTE J! THE: Vu 1S regelt1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters neer plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. JACHT EN VIIICHERIJ. De Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die zich reor het aanstaande seizoen 1880/81 in het bezit wenschen te zien ran Jaeht- Of Visohabten, of wel van eene kostelooze ver gunning tot uitoefening der Visscherij, dat de blanco rerzoek- schriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter ge meentesecretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terngbezorgd zijn, ten einde aan den Commiuaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het vis- sehen als het water met ijs hedekt is, mede gratis ter gemeente- •eeretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, Da Burgemeester voornoemd, 11 Maart 1880. V. d. BRANDELBR. LEIDEN, 8 April. Aan den 56sten verjaardag van prinses Sophia, zuster des Konings en groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach, werd heden alhier op de ge bruikelijke wijze gedacht. De excursie naar Gent van de Leidsche af dee ling der Maatschappij voor tuinbouw en planten kunde heeft van 4 tot6 dezer plaats gehad. Een 40-tal leden, vermeerderd met eenige van elders, kwam met den spoortrein van hier over Antwerpen en door het land van Waas, te vier uren te Gent aan. Dienzelfden dag werd de expositie van plan ten in het Casino bezichtigd en daarna nam men deel aan een banket, door de uit verschillende vereenigingen samengestelde commissie den gasten aangeboden. In twee hotels vonden de leden der afdeeling hunne kamers bereid. Maandag, des morgens te acht uren, ving het bezoek aan van de aanzien lijkste kweekerijen. Door beperkten tijd moest men zich bepalen tot het bezoeken van slechts eenige der etablissementen, die de glorie van Gent zijn. Achtereenvolgens werden de groote inrichtingen van de heeren Pynaert van Geert, Van Houtte, Verschofi'elt, d' Haene en Linden bezocht, alsook de kolossale palmenkas van den burgemeester van Gent, graaf De Kerekhove, en de kweekerij van den heer Ghellinck de Walle. Ook werd een bezoek gebracht aan den zoölo- gischen tuin en aan het lokaal waar de Neder- landsche jongelieden, die in België hunne oplei ding ontvangen, de vergaderingen houden van hunne Nederlandsche vereeniging voor tuinbouw. Dinsdag-avond met den laatsten trein kwam men te Leiden terug, erkentelijk voor de gastvrij heid van de Gentenaars ondervonden, voor het schoone dat men gezien had en voor de uitne mende zorgen van het bestuur der afdeeling en eene commissie uit haar midden, onder wier be leid de tocht had plaats gehad. Met genoegen vernemen wij dat de heer E. De Bas, kapitein van den staf, morgen, Vrijdag avond, op de vergadering van de Maatschappij van Nijverheid een voordracht zal honden over kleur en platendruk in Nederland, een en ander opge helderd door proeven. Des sprekers groote zeggings kracht, gevoegd bij het interessante onderwerp, zul len zeer zeker velen die vergadering doen bezoeken. In de maand Maart 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 11,726, met een opbrengst van 6428.86het aantal tonnen der bagage 11, met een opbrengst van 98.01; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1997, met een opbrengst van ƒ2080.09; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg f 76.88: makende dus te zamen een ontvangst van 8628.84. De totale ont vangst van af 1 Januari 11. bedraagt ƒ26,383.35, zijnde per dagkilometer ƒ8.05, en gedurende dezelfde maanden in het vorige jaar ƒ23,391.22, zijnde per dagkilometer 7.21. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Botterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Botter dam is bepaald op Vrijdag den 9den April a. s., des avonds te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de, brieven enz. dus uiterlijk 's middags om vijf uren zijn bezorgd. Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van een plan der oud-vrijwilligers, dingende naar den rang van officier, die in 1840 door den be kenden maatregel van den minister List het leger verlieten, om dit jaar eene reünie te houden. Zaterdag 17 dezer zal nu te's-Hage in „Diligentia" eene voorbereidende vergadering worden gehouden, tot verkiezing eener commissie van uitvoering voor die reünie. De tegenwoordige minister van oorlog, de heer A. E. Beuther, behoorde tot deze categorie van cadetten. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer A. Kuipers Azn., candidaat-arts, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uit gereikt aan den heer C. G. Delprat, doctorandus. De gemeenteraad van Amsterdam heeft B. en Ws. uitgenoodigd voorstellen te doen om met Juli 1882, aanvankelijk voor een gedeelte, te voorzien in de gasverlichting, daar de concessie De Bruyn wel eerst in 1887 vervalt, doch telken jare kan worden opgezegd, een en ander op grond dat de heer De Brnyn slechts 10,000 biedt per jaar voor het recht om een buizennet in den ge meentegrond te hebben, hetgeen door den raad onvoldoende wordt geacht. Tevens is besloten om voortaan de groote voorjaars-paardenmarkt te doen houden Donderdag vóór Palm-Zondag. Yoor de akte in de Fransche taal werden gisteren in Den Haag 6 candidaten geëxamineerd, waarvan er maar één werd toegelatende heer W. A. Kalkman uit Botterdam. Voor de akte in de wiskunde deden 5 candidaten examentoege laten de heeren G. Leenheer en E. W. Lindeyer uit Botterdam. Uit het verslag van commissarissen en direc teuren der Botterdamsche Bank over 1879 aan de deelhebbers blijkt o. a. dat het totaal verlies der Bank bij den val der Afrikaansche Handels- vereeniging op 30 Juni 11. op 802,416.45 ge taxeerd, door de gedeeltelijk reeds plaats gevonden liquidatie tot 790,700.41 is teruggebracht; de pretensie der Bank op de Botterdamsche Handels- vereeniging bedroeg op 31 Dec. nog 876,635.89 het aandeel der Bank in de Bonwgrondmaatschappij „Nederland" te Berlijn bedraagt nog ƒ32,000 en zal spoedig geheel vereffend zijn, terwijl de balans overigens nog 1,038,145.91 aan aandeelen enz. in diverse ondernemingen aanwijst. Met de realisatie der effecten van de Bank is geregeld voortgegaan op 31 Dec. was de waarde tot 310,667.87 gereduceerd en thans reeds tot f 146,146. De dubieuze pretensiën bedragen f 144,621.13, de reserve der aan de Bank ver bonden Commanditaire Vereeniging ƒ21,586.82. Door de winsten uit rente, provisie enz. is het verliescijfer, op 30 Juni 1879 aog ƒ849,715.49, tot 686,979.19 op 31 Dec. 1879 gedaald. De behaalde winsten in het tweede semester van 1879 toonen den gezonden werkkring der Bank aan, die nu ook goede resultaten oplevert; dagelijks breiden zich de relatiën der Bank uit. De totale omzetten in 1879 bedroegen ƒ266,980,399.461/} tegen 294,743,751.73 in 1878. Het maat schappelijk kapitaal is in 1879 door volstorling van 104 aandeelen met 13,000 vermeerderd. Ook de eerste maanden van 1880 toonen voor uitgang in de geregelde omzetten aan. Commis sarissen verklaren dan ook dat de toestand der Bank sedert 80 Juni jl. vereenvoudigd, verbeterd en versterkt is; zij zien daarom, bij de voldoend heid der middelen tot dekking van alle engage menten en tot het drijven der zaken, met gerust heid de toekomst te gemoet. Uit Sidney, Australië, wordt aan het Hbl. x geschreven dat aldaar bij de internationale ten toonstelling de jury voor kaas aan de firma Wed. H. Heineken Zoonen te Amsterdam den eersten prijs en die voor eetwaren aan den heer P. V. Goulmy, fabrikant te 's-Hertogenbosch, drie prijzen heeft toegekend, en wel een lsten prijs voor champig nons en een derden voor truffels en andere zaken benevens een buitengewonen prijs (zijnde de hoogste onderscheiding) voor het Nederlandsch vleesch- extract. Van de andere afdeeliagen was bij de afzending van het bericht de uitslag nog niet bekend. Door de commissie voor de stedelijke gas fabriek te Groningen is eene uitvoerige memorie ingediend omtrent de financiëele uitkomsten van de exploitatie dier fabriek gedurende de eerste 25 jaren van haar bestaan (18541878). Bij lager waardeering van de fabriek met het buizennet en den inventaris eene raming, die zonder bezwaar met 70,000 zou kannen verhoogd worden heeft deze onderneming aan de gemeente niet alleen goede en goedkoope openbare verlichting verschaft, maar ook eene zuivere winst van 892,855.95' of per jaar gemiddeld 15,714.24. De gasprijs, die in 18771879 slechts 7 cents per kub. meter bedroeg, is met 1880 op 7 '/a cents verhoogd. Den 24sten dezer zal per stoomschip „Prins Hendrik" naar Indië vertrekken een detachement militairen, sterk 54 man, onder commando van den kapt. der artillerie L. K. Chevallerain en onder medegeleide van de 2de luits. A. J. H. Van Geuns en S. A. Dryber. Bij beschikking van den minister van water staat is bepaald dat de surnumerair der posterijen J. D. Vissering zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te 's-Gravenhage, alsmede dat de com mies der posterijen 2de kl. K. A. E. J. Pliester zal werkzaam blijven op het bureel van den inspec teur der posterijen te Arnhem en de commies der posterijen 4de kl. L. J. Keizer op het spoorweg postkantoor n°. 1 te Amsterdam. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Botterdam, arriveerde gistermorgen te Suez. Z. M. heeft den luit.-kol. P. G. E. L. Charlier, plaatselijk commandant 2de kl. te Ber- gen-op-Zoom, en den majoor D. W. Van Wins- heym, plaatselijk commandant 3de kl. te Nijmegen, op pensioen gesteld; aan jhr. G. W. J. Van Spengler, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Delft, met ingang van 1 Juni a. s. Gemengd Nleuw». Een 57-jarige vrouw, Petronella Höl- scher, die in de Prinsensteeg te Schiedam alleen woonde, is 's morgens dood in bed gevonden. Zij was in den laatsten tijd oagesteld geweest en leefde van liefdegaven. Het is thans gebleken dat

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1