N°. 6177. Donderdag 8 April. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1.08. 0.«7i leidsch dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 8 mandenf 1.10. Franco per post1.40. AfioaderHJke Nommera0.05. PRIJS BEB ADVERTENTIE!»: Vu 1—-8 regel* Ieder* regel meer Srooter* letten near plaatsruimte. LEIDEN, 7 April. Tot kapitein bij de dd. schutterij alhier is benoemd de 1ste luitenant G. N. Van der Koog; terwijl den Üden luit. J. W. Klomp, op diens verzoek, eervol ontslag is verleend, onder gehoudenheid dat hij de op hem rustende ver plichtingen als gewoon lid der schutterij volbrengt. Deze koninklijke besluiten komen, benevens die omtrent de schutterij van andere gemeenten, voor in de Staatscourant van heden. Opmerkelijk is daaronder de benoeming tot kapitein der Leidsche schutterij, omdat zich daarbij een ongekend geval heeft voorgedaan. Er zijn hier toch niet minder dan twee 1ste luitenants gepasseerd. Men merkt ons op dat zulk een feit bij de schutterij nog nooit is voorgekomen. Dinsdag den llden Mei a. s., 's namiddags te halftwee, zal in het gebouw alhier eene alge- meene vergadering gehouden worden van leden der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Tot de buitengewone werkzaamheden dier vergadering behoort de behandeling van het voor stel der commissie van oppertoezicht en beheer tot wijziging der statuten. De leden ongeveer dertig in getal der alhier gevestigde afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde die een excursie naar Gent hebben gemaakt, zijn weder teruggekeerd. Zij knnnen de hartelijke en gulle wijze niet genoeg roemen, waarop zij door onze zuidelijke broeders zijn ontvangen. Algemeen en in alle opzichten is men voldaan, zoodat het uitstapje naar wensch is geslaagd. Morgen hopen we hierop meer in bijzonderheden terug te komen. De minister van oorlog heeft benoemd tot kapitein der 1ste klasse de kapiteins van de 2de klasse J. A. H. Boellaard en J. A. P. Theu- nissen van het 4de regiment infanterie, eerst genoemde gedetacheerd van het leger in Oost- Indië; tot adjudant bij het corps de 1ste lnits. J. Van der Meer en J. J. Eriese, beiden van het 4de reg. inf.tot adjudant van den gouver neur der kon. mil. academie, met ingang 1 Mei a. s., den lsten luit. E. C. De Bordes, van het 2de reg. veldartillerie, die in verband daarmede wordt overgeplaatst bij den staf van zijn wapen; ontheven: van de funtciën van adjudant bij het corps, den lsten luit. H. E. Lubeck, van het 4de reg. inf.; weder bij het leger h. t. 1. inge deeld bij het 4de reg. inf. den lsten luit. A. W". S. Schut, gedetacheerd geweest bij de landmacht in Ned.-Indië. De 1ste luit. J. K. J. Van Son, van het 4de regiment huzaren, gedetacheerd bij de krijgs school, zal van 1 Mei tot 1 October a. s. dienst doen bij het regiment rijdende artillerie te Amersfoort. Margen zal bij gelegenheid van den ver jaardag van prinses Sophia, groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, des middags te twaalf uren eene groote parade in de Maliebaan worden gehouden door het garnizoen der residentie. Men melt uit Katwijk: Tegenwoordig heerscht hier groote lust om woningen te bouwen; eene geheel nieuwe straat, leidende naar de haven van het Prins-Hendrikkanaal, is in wording; voor rioleering en rooiing wordt flink zorg gedragen. Voor het badseizoen zijn reeds vele kamers verhuurd. Gisteravond had in het lokaal „de Witte Zwaan" te Lisse de eerste buitengewone vergade ring plaats van de zangvereeniging „Crescendo", in den afgeloopen winter aldaar opgericht onder directie van den heer C. J. Kieviet, hulponder wijzer aan de openbare school. De uitvoering heeft naar men ons meldt de verwachting van het talrijk opgekomen publiek verre overtroffen, daar alle nummers van het programma dezer jeugdige ver eeniging uitstekend slaagden, zoodat zij zeer zeker op de verdere ondersteuning der ingezetenen zal kunnen rekenen. De ondervonden bijval, zoo door den directeur als alle werkende leden, was dan ook wel verdiend. De minister van oorlog heeft bepaald dat de uitrusting van elke batterij veld- en rijdende artillerie zal worden vermeerderd met twee zoo genaamde spreidingslinialen, vervaardigd naar het beginsel door den kapitein der artillerie De Wilde aangegeven. Deze voorwerpen hebben ten doel de trefkans der kanonnen, naar de waargenomen afwijkingen der schoten, te doen vermeerderen. Gistermorgen is te Amsterdam een aanvang gemaakt met de verkooping van de collectie-Koster voor een Bisschop werd f 410, E. J. Boks f 350, Israels f 570, Karei Klinkenberg f 815 besteed. De stukken van den heer Koster zeiven bedongen vrij goede prijzen, nl. tusschen f 400 a f 500. De schilderij van [Hans Makart, thans in Den Haag tentoongesteld, zal in het najaar te Utrecht ter bezichtiging gesteld worden. Naar aanleiding van de overeenkomst, ge sloten tusschen de dijkbesturen van Lekdijk-Bo- vendams en van Rijnland, omtrent eene gemeen schappelijke uitvoering der door de regeering bevolen verhooging van voormelden Lekdijk, is de uitvoering van rijkswege op last van den minister van water staat gestaakt en zal, na de indiening ter goed keuring van het plan dier werkzaamheden, het betrekkelijk koninklijk besluit van 1 Febr. worden ingetrokken. De aanbesteding van dit belangrijk werk, begroot op één millioen gulden, kan alsnu binnen zeer korten tijd worden te gemoet gezien. -Prof. Nordenskjöld heeft op eene vraag van de redactie van het N. v. d. D. om inlichting aangaande de loopende geruchten geantwoord, dat het hem niet mogelijk was, ditmaal te voldoen aan de uitnoodiging om Nederland „zoo be roemd in de geschiedenis der ontdekking", zegt hij te bezoeken. De heer Ducbatel, Frankrijks gezant te Brus sel, zal benoemd worden tot gezant te Weenen, ter vervanging van den heer Teisserenc de Bort, die zijn ontslag heeft gevraagd; de heer Ducha- tel zal worden vervangen door den heer Tiby, ge zant te 's-Hage, terwijl in de plaats van dezen benoemd zal worden graaf De Montebello, eerste gezantschaps-secretaris te Londen. Het stoomschip „Wybertoa", van Rotterdam naar Batavia, is bij het oploopen der reede van Batavia den 5den dezer aan den grond gekomen op het eiland Purmerend, en is daar bezig de lading te lossen. Z. M. heeft den lsten luit. E. A. Hoefer, van het 1ste reg. veld-art., op zijne aanvrage op pensioen gesteldbenoemd bij het wapen der art. tot lsten luit. bij de Ilde afd. vesting-art. den 2den luit. A. R. Ophorst, van die afdeelingvoor den tijd van vijf jaren gedetacheerd: bij het wapen der inf. van het leger in N.-Indië, den kapt. E. H. A. Rijnders, van het 8ste reg. inf.; en bij het wapen der inf. van het leger hier te lande, en wel bij het 8ste reg., den kapt. jhr. A. M. Van der Does de Bye, van het N.-Indische leger; benoemd bij den plaatselijken staf tot 2den luit. plaatsel. adj. 2de kl. te Leiden den wachtmeester H. K. Van Diepen brugge, van het 4de reg. hiza- ren; den gep. kol. jhr. K. W. De Koek en den gep. majoor V. W. R. baron Bentinck tot Schoon- heten, bij gunstige uitzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor andere gepensioneerde officie ren, den rang verleend respectievelijk van generaal- majoor en van luitenant-kolonel, en zulks als een blijk van Zr. Ms. tevredenheid wegens de diensten, door die hoofdofficieren bewezen in hunne betrek king van adj. van wijlen Z. K. H. Willem Nico- laas Alexander Erederik Karei Hendrik, prins van Oranje. Gemengd NieuwM. Gisternamiddag te drie uren kregen twee kooplieden, C. E. en J. N., woorden met elkander in de tapperij van S. aan de Vischmarkt, hetgeen eene uitdaging ten gevolge had. Beiden verlieten daarop de tapperij en gingen aan het worstelen, elkander daarbij geducht toetakelende. De politie maakte daaraan ten slotte een einde door beide partijen in arrest te nemen. Heden- namiddag werd op de Breestraat een hondje door den tram overredenhet dier, dat nog niet dood was, werd door den eigenaar opgenomen. Toen gistermorgen een vischboer aan de Vischmarkt te Rotterdam ontdekte dat hij een zakje met f 60 kwijt was, schrikte hij zoo zeer dat hij een zenuwtoeval kreeg en geruimen tijd sprakeloos bleef. Medelijdende omstanders, bewogen met het ongeluk van den armen man, haalden in enkele oogenblikken ongeveer f 30 op, waardoor ten minste de helft van zijn verlies is vergoed. Of het geld verloren dan wel gestolen was, is niet bekend. Op de Leuvehaven aldaar struikelde een twaalf-jarige jongen voor een vracht kar. De voerman kon niet tijdig genoeg stoppen, zoodat het wiel over een arm van den jongen ging. Met verbrijzelden arm werd de jongen naar de ouderlijke woning op den Schiedamschen dijk ge bracht. Verleden week is uit het kantoor der heeren Van Gend en Loos aan de Prins-Hendrik- kade te Amsterdam een pakket ontvreemd met gouden kettingen. Door den burgemeester van Franeke- radeel is een zeker zeldzaam voorkomend huwelijk voltrokken. De bruidegom was oom van de bruid en had als zoodanig de toestemming van den Koning moeten vragen en verkregen. Maar de oom was tevens voogd over de bruid en daardoor deed zich het zeldzaam geval voor dat de bruid aan den bruidegom verlof moest vragen om met hem te mogen trouwen. Door de regenten van het diaconie armhuis te Meppel is, na herhaalde waarschuwin gen, eene bijna 70-jarige vrouw uit dat gesticht weggejaagd, omdat zij zich, zoodra zij de kans schoon zag om even uit te wippen, schuldig maakte aan misbrnik van sterken drank: een misdrijf, dat volgens het huishoudelijk reglement met genoemde straf moet worden geboet, die gelukkig slechts zelden behoeft te worden toege past. De vrouw is echter door dezen maatregel geenszins van haar zucht naar sterken drank ge nezen; want, nauwelijks ontslagen, kwam bij de vrouw, bij wie zij haar intrek genomen had, terstond de jeneverflesch op tafel, en werd voor den schrik een ferme teug nit een bierglas naar binnen geslagen. Later moet ze naar Staphorst zijn vertrokken. In de gemeente Haltern (district' Munster), in Westfalen, zijn den 31sten Maart en

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1