Bij pro ces-ver baal der Haarlems che politie is geconstateerd dat een elfjarig meisje een zilveren knipje met geld beeft gerold uit de japon - zak eener vrouw, met wie zij had staan praten. Reeds meermalen had de jeugdige dievegge zich aan dergelijke feiten schuldig gemaakt. Bij het lossen van ijzererts uit een stoomschip, liggende aan de Rijnspoor te Rotter dam, is een bak met erts door het breken van een ketting terecht gekomen op het hoofd van den sjouwer Johannes Patist, die onmiddellijk dood was. Een verpleegde van de „Ommerschans" moet een ambtenaar aldaar zoodanig met een spade hebben verwond, dat deze onmiddellijk naar het hospitaal moest worden vervoerd. Men twijfelt aan het behoud van diens leven. Te Rosmalen nabij 's-Hertogenbosch kwam een negenjarig meisje, terwijl zij bezig was zich te kleeden, met hare kleederen in aan raking met bet haardvuur, waarop zij terstond in volle vlam stond. Het kind overleed kort daarop na een vreeselijk lijden. Bij een brand onder Sprundel is een der bewoners van het huis als verkoold lijk van ondnr de puinhoopen gehaald. In een fabriek te Par ij s, quaidela Gironde, sprong eene stoommachine. De geheele werkplaats stortte inverschillende werklieden werden doodelijk gewond en sommige voorbijgan gers kregen kwetsuren. Men vreest dat verscheiden personen onder de puinhoopen zijn bedolven. De oorzaak van het onheil is onbekend. "Vrijdag-avond waren in het geheel 48 lijken opgehaald uit de mijn van „Bois de la llaie, in België. Men vermoedde dat er nog drie slachtoffers zijn, daar er 51 lampen worden vermist. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Het vermoeden ligt voor de hand, dat aan on voorzichtigheid moet gedacht worden. Men zal zich het verhaal van een vree- selijken moord herinneren, die eenigen tijd gele den in Wurtemberg gepleegd werd. Een schoen maker, Waibel genaamd, vermoordde zijn broeder met vrouw en twee kinderen; de twee andere kinderen hadden mede bijlslagen ontvangen, maar bleven in leven en zijn nu bijna geheel hersteld. De moordenaar werd ter dood veroordeeld en nu was het de vraag, welke de gemoederen in bewe ging hield, of de koning ook ditmaal gratie ver- leeneu zou. Intusschen bleek de moordenaar krank zinnig te zijn en was hij op het punt van naar een gesticht te worden overgebracht, toen hij plotseling in de gevangenis overleed. Er werd reeds door velen beweerd dat de verklaring, al3 zou Waibel krankzinnig zijn, maar een voorwendsel was, ten einde de voltrekking van het doodvonnis te vermijden. Dat beweren is nu gelogenstraftde geneesheeren hebben niet alleen onmiddellijk ver klaard dat de dood het gevolg was van de razernij, waarin Waibel de laatste dagen en nachten had doorgebracht, zoodat zijne krachten waren uitge put, maar de lijkopening heeft ten overvloede aan getoond dat er inderdaad krankzinnigheid bestond. De Voltaire" deelt een en ander mede omtrent proefnemingen, dezer dagen te Parijs met een nieuw stoomrijtuig voor den gewonen weg gedaan. Het is bestemd voor die plaatsen op het platteland, welke geen locale spoorwegen kunnen hebben, en is eene soort van omnibus met impe riaal, plaats hebbende voor veertig personen. De machine bevindt zich achter. Een goederenwagen met een last van 2000 kilo's wordt zonder moeite door dezen omnibus voortgetrokken. Het vertragen der vaart en het stilhouden geschiedt met het grootste gemak. De proefrit duurde drie uren met eene snelheid van tusschen de dertig en veertig kilometer in het uur; 1000 liter water en 15 kilo gram steenkolen werden verbruikt. In onmiddellijk verband tot de jong ste opheffing van eene nihilistische geheime druk kerij te St.-Petersburg staat de inhechtenisneming van den koerier van prins Lieven (voormalig minister van domeinen), welke kort daarop in de antichambre van den prins volgde. Hoewel deze koerier ook betrekkelijk tot de ondergeschiktste rangen behoorde, ongeveer gelijk aan een bode bij het ministerie, zoo was hij toch in staat een aantal belangrijke en gewichtige tijdingen aan de nihilisten mede te deelen. Te Montaimon, een dorpje in Savoye, heeft een verschrikkelijke brand gewoed. Een en dertig huizen, door behoeftige gezinnen be woond, zijn in de asch gelegd en zeventien per sonen in de vlammen omgekomen. Onlangs had een treurig ongeluk in het lyceum te Grenoble plaats. De professor in de chemie hield college over kwikzouten en had naast den voor hem geplaatsten lessenaar een glas staan, gevuld met de waterige oplossing van een of ander kwikzout. In een oogenblik van afge trokkenheid ledigde hij het glas, denkende dat hij suikerwater dronk. De ongelukkige stierf bijna onmiddellijk. BUITENLAND. Frankrijk. De receptie van Nordenskjöld door den Parij- schen gemeenteraad zou heden plaats hebben. Dinsdag is hij aan tafel de gast van Grévy. Men denkt dat hij Woensdag reeds uit Parijs zal vertrekken. Bualond. Te Moskou is Henri Wieniawski overleden hij leed sedert eenigen tijd aan eene hartziekte, aldus bericht de „ïndépendance". Is het bericht juist, dan is de wereld een groot kunstenaar minder rijk. Wieniawski wa9 nog geen 45 jaar oud; hij werd te Lublin (Polen) geboren en kreeg reeds jong onderwijs van Massart te Parijs. Men weet hoe schitterend zijne kunstenaarsloopbaan was; ook als componist echter onderscheidde hij zich zeer gunstig. Uit St.-Petersburg ontvangt de N. R. Crt. eene particuliere dépêche, meldende dat aan het miuisterie van oorlog is bekend gemaakt dat drie duizend Chineezen de oostelijke grenzen van Rus land aau de zijde van Kuldscha zijn overgetrokken, en dat veertigduizend Chineezen gereed staan om de westelijke grenzen van Kaschgar over te trekken. Kaufmann heeft onmiddellijk versterkingen uit Turkestan gezonden. Ongelukkig staan er slechts 10,000 Russische soldaten te Kuldscha. De officieuze „Bereg" bevat een brief met het op schrift: „De Eugelsche verkiezingen en de Rus sische belangen." Deze brief geeft vrijwel de mmeningen terug, die in de regeeringskringen te St.-Petersburg heerschen. De uitslag der verkie zingen zoo wordt in het artikel gezegd is een verrassing. De Europeesche pers, die Bea- consfield de hand boven het hoofd hield, deed verkeerd. De Engelsche conservatieven hebben de eigenliefde van de kiezers gekwetst. De schrijver van den brief waarschuwt echter het Russische publiek tegen gevaarlijke illusiën met, betrekking tot de zegepraal der liberalen in Engeland. Men moet niet gelooven dat eene verandering vau kabinet een omkeer zal teweegbrengen in de bui- tenlandsche politiek van Engeland. De liberalen, zoowel als de conservatieven, zullen den invloed van Rusland trachten te bestrijden. De brief ein digt met te waarschuwen dat men zich onthoude van alle uitingen van luidruchtige vreugde, omdat de conservatieve pers in Engeland niet zou na laten die te exploiteeren als een bewijs dat de Russische politiek door deze verkiezingen triom feert, en dit een liberaal ministerie zou noodzaken eenige voelbare blijken te geven van zijne poli tieke energie. Zuid-Amerika. Een over Lissabon ontvangen telegram uit Bue- nos-Ayres van den 8sten Maart bericht dat het bekende pantserschip „Huascar", thans gelijk men weet in handen der Chileenen, dagelijks gedurende drie uren Arica beschoot en dat een gedeelte der stad in vlam stond. Zij werd door twaalfduizend Peruanen verdedigd, die met hunne batterijen de „Huascar" vrijwat gehavend hadden. Dit schip had intusschen een Engelsch vaartuig met eene lading wapenen voor Peru buitgemaakt. De spoor weggemeenschap met Arica was afgesneden, daar de kanonnen der Chileensche corvet „Magallanes" den spoorweg bestreken. Telegrammen. LONDEN, 4 April. Volgens de „Observer" is nog geene eindbeslissing genomen over de vraag of de regeering onmiddellijk zal aftreden, dan wel een votum van het Parlemeut zal afwachten. Die beslissing zal niet worden genomen vóórdat de juiste cijfers van de liberale meerderheid bekend zijn. Na het bekend worden van den uitslag der verkiezingen op Vrijdag is een speciale koerier naar de koningin in Duitschland gezonden. Het blad meent te weten dat Gladstone heeft te kennen gegeven zijne goedkeuring niet te hechten aan de beschikkingen, die aan de hand zijn ge daan en waarbij hij bestemd is om als minister van binnenlandsche zaken op te treden. Gladstone blijft volstrekt volharden bij zijn voornemen om het gezag niet weder te aanvaarden, en zal Granville en Harrington openlijk steunen. SOFIA, 4 April. De Nationale Vergadering van Bulgarije werd heden door den vorst geopend met eene troonrede, waarin hij verklaarde dat hij met genoegen de reis naar Rusland volbracht heeft en zich verheugt over het onthaal bij den czaar genoten, die zijne belangstelling in Bul garije betuigde. De vorst verzekerde vervolgens dat de betrekkingen van Bulgarije met de andere staten voortreffelijk zijn, en gaf een overzicht van de politieke hervormingen, welke reeds verkregen en nog te verwachten zijn. De rede werd met gejuich begroet. KABOEL, 4 April. Mahomed-Jan is in een gevecht met de Hazaras gesneuveld. LONDEN, 5 April. Blijkens den tot dusver bekenden uitslag der Parlementsverkiezingen zijn 271 liberalen en 141 conservatieven verkozen. De liberalen winnen 59 zetels, en, naar het schijnt, zullen zij de meerderheid hebben, ook al sluit de partij der Home-rulers zich niet bij hen aan. LEIDBN, 5 -April. Hedenmiddag is na afloop der inspectie over het bataljon der dd. schutterij aan den sergeant Willemse het eereteeken uitgereikt voor 15-jarigen eervollen en trouwen schutterlijken dienst. Naar het schijnt heeft men met de oude ceremoniën gebroken. Het gewone defileeren voor den gede coreerde heeft niet plaats gehad. De muziek der schutterij was bij deze plechtigheid aanwezig. De heer M. H. Lem alhier heeft heden in Den Haag met gunstig gevolg examen in de Hoogduitsche taal afgelegd. De leden van de Eerste Kamer zijn tot hervatting hunner werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 April, 's avonds te acht uren. Door den minister van oorlog is bepaald dat de miliciens der lichting van 1879, die niet voor het zoogenaamd blijvend gedeelte zijn aan gewezen, den 24sten dezer met onbepaald verlof gezonden kunnen worden. Bij gehouden aanbesteding van een blok van tien woonhuizen aan de westzijde van de Leidsche-vaart te Haarlem was minste inschrijver de heer J. Verkoren, timmerman en aannemer te Voorschoten, voor f 42,937 (met uitzondering van schilder-, glas- en behangwerk). Het werk is aan hem gegund. Door dezen aanbouw wordt een begin gemaakt van een nieuw kwartier aan die zijde der stad, dat zijne voltooiing zal bereiken wanneer de reeds vastgestelde planneu voor de bebouwing der gronden van het nabijgelegen Mui- zenveld en St ad-en-Vaarttotuitvoering zijn gekomen. De minister van financiën heeft de statistiek der waarde van het onroerend goed (gebouwd en ongebouwd), in handen van particulieren, open baar gemaakt. Daaruit blijkt dat, volgens de op gaven der ontvangesr, de gezamenlijke koopwaar- de van de ongebouwde eigendommen thans be draagt 3924,6 millioen en die van de gebouwde 1551.7 millioen, te zamen dus ruim 5476 mil lioen. Vergeleken met de betaalbare opbrengst, is het cijfer voor gebouwde eigendommen 20'/« maal grooter dan die opbrengst (welke na 1873 is herzien) en dat voor de ongebouwde 86 maal de belastbare opbrengst, die nog herzien moet worden. Uit dat groote verschil schijnt te blij ken dat de ongebouwde eigendommen veel meer ia waarde zijn toegenomen dan de gebouwde, waar de herschatting eene stijging in opbrengst van 31 Vi tot 74'/, millioen aanwees. Zondagnamiddag is een wagen met drie per sonen in de dorpsvaart van Leimuiden geslagen. Door het spoedig aanbrengen van ladders, haken en touwen is het mogen gelukken de drenkelingen te redden. Ook het paard is behouden uit het water

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2