i\°. 6173. Dinsdag 6 April. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van 16 regel»f 1.05. Naar wij vernemen, moet reeds een besluit genomen zijn omtrent de uren waarop de gemas- kerden bij bet aanstaande lustrum onzer hooge- school hun tocht door Leidens straten zullen doen, en zijn ze bij de vroegere belangrijk gewijzigd. In stede toch dat de eerste optocht om twee uren of halfdrie zal aanvangen en de tweede wanneer de illuminatie ontstoken is, zal de eerste ommegang nu van twaalf tot vier uren en de tweede van zes uren tot donker gehouden worden. De deelnemers aan de maskerade zulleu reeds vóór dien tijd aan een collation in het feestgebouw vereenigd zijn geweest. Zooals in ons vorig Dommer reeds werd medegedeeld, heeft de commissie van fabricage een plan ontworpen tot demping der Binnenvest- gracht langs het Plantsoen, waarvan de kosten worden geraamd op 23,800. Daarbij is tevens gerekend op het dempen van de Geeregracht, waardoor deze in eene flinke breede straat zal veranderen, welke eene gewenschte verbinding van de nieuwe Plantage met het Levendaal zal vor men. Aangezien de riolen der huizen van de Geere gracht niet in deze gracht uitloopen, zal die demping kunnen geschieden zonder dat het noodig is andere riolen dan voor afvoer van hemelwater, aanteleggen. Bij den verkoop van de perceelen zullen naar het oordeel der commissie van fabricage zoo danige voorwaarden gesteld moeten worden, dat zoowel de belangen der gegadigden als de eischen van verfraaiing der stad in het oog worden ge houden. In de eerste plaats zal natuurlijk de eisch gesteld moeten worden dat zoogenaamde heeren huizen worden gebouwddoch zij meent dat het wederzijdsch belaug medebrengt om aan hem die één perceel heeft gekocht, de vrijheid te laten één of twee aangrenzende perceelen voor denzelfden prijs te nemen, ten einde die gezamenlijk tot één huis met een flinken tuiu te kunnen bestemmen. De afscheiding der perceelen onderling, en van deze van het PlaHtsoen, zal ook niet aan de willekeur der koopers mogen worden overgelaten, doch daarom trent zullen vaste regelen moeten worden gesteldbijv. door het plaatsen van ijzeren hekkenof levendeheggen tot eene bepaalde hoogte voor te schrijven, zooals nu reeds is geschied bij de huizen in de Plantage. De commissie twijfelt niet of gaandeweg zal daar door eene nieuwe buurt verrijzen, welke niet alleen de stad aan die zijde zeer zal verfraaien, maar daarenboven niet onbelangrijke voordeelen voor de gemeentekas afwerpen. Met het geheele plan staan nog eenige andere werken in nauw verband. Ter hoogte van het zoogenaamde bergje in het Plantsoen, wordt dit laatste door de aanplemping smaller dan wensche- lijk is, en zou het bergje zelf het uitzicht der daar te bouwen hnizen belemmeren. De commissie zou dus in overweging willen geven die hoogte te slechten en den daardoor beschikbaren grond te gebruiken om een klein gedeelte van de Singelgracht aan te plempen. Het Plantsoen zelf zal ook hier en daar wijziging moeten ondergaan, en meer als tuin moeten worden aangelegd, hetgeen door opruiming van hakhout, doch met behoud van het grootste gedeelte van het fraaie opgaande hout, zal kunnen geschieden. Eene der bruggen over de coupure welke het Levendaal met de Singelgracht verbindt, zal be langrijk gewijzigd moeten wordenlangs de nieuwe terreinen zal een rijweg noodig zijn en de weg langs het terrein van den korenmolen „de Oranje boom" zal insgelijks door aanplemping van een gedeelte der Skgelgracht zoo breed moeten worden gemaakt dat hij tegelijkertijd voor rijtuigen en voetgangers geschikt is. Verder is bij het project gerekend op eene aansluiting aan het thans in werking zijnde buizennet volgens het stelsel van Liernur, voor den afvoer van faecaliën iu een ge deelte der stad toegepast. Het stoomwerktuig heeft daarvoor voldoende kracht en de aansluiting zal voor de nienw te bouwen huizen verplichtend moeten worden gesteld. De vereeniging „Harmonie" gaf gisteravond in de Stadszaal hare tweede voorstelling in dit seizoen, bestaande uit de opvoering van „De Trouw ring", tooneelspel in vier bedrijven, naar het Fransch van Lembert, en „De weg naar het hart", vaudeville in één bedrijf, eveneens naar het Pransch. In beide stukken hebben de werkende leden, zoo wel de dames- als de heeren-dilettanten, den gunstigen naam der vereeniging gehandhaafd. Zij vormden een goed geheel en toonden dat het ge zelschap krachten bezit, waarop het inderdaad trotsch mag zijn. Niet het minst was dit het geval met de beide dames, die in het nastukje optraden. Zoo ooit, dan toonden zij hier hoe volkomen zij voor hunne taak berekend zijn. De aanwezigen gaven dan ook bij herhaling hunne tevredenheid te kennen en stemden volkomen in met het woord van dank dat de president tot haar richtte; ter wijl thaDs ook aan den heer Van Praag het bewijs als lid van verdienste werd uitgereikt. Het bal, waarmede de uitvoering besloten werd, was blijk baar velen opnieuw welkom. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de 'hoogste prijzen f 50,00, f 24.50, f 5.20 en f 2.60; de laagste f 49,00, f 24-50, f 4.60 en f 2.50. De Hillegomsche Zangvereeniging onder directie van den heer N. II. Andriessen gafVrg- dag-avond in „het Wapen van Friesland" een huis houdelijke uitvoering. Het programma was samen gesteld uit instrumentale en vocale voordrachten voor solo en koor van Verhulst, Mendelssohn, Schubert, Van Beethoven, Von Weber, Handel, Brahms, Reissiger, Abt en een compositie, „Die Mutter", van den directeur zeiven. De zaal was eivol en het publiek keerde zeer voldaan huiswaarts. De heer W. C. Boer te Boskoop is benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand der boomen te Arnhem. De eerste vergadering van de Staatscommissie ter voorbereiding van eene wettelijke regeling van het onderwerp der vicarie-stichtingen zal, naar men verneemt, Woensdag a. s. gehouden worden te 's-Gravenhage, in het gebouw van het departement van justitie. Prinses Marianne is voornemens zich den 8sten dezer naar Duitschland te begeven, waar zij twee maanden denkt te blijven. Tot leden der oommissie van inspectie der kon. milit. academie te Breda zijn voor dit jaar benoemd: de generaal-majoor P. M. Netscher, inspecteur van het militair onderwijs; kolonel E. J. Van Bel, buitengewoon adjudant des konings, commandant van het regiment grenadiers en jagers; kolonel A. Baud, van de genie; luitenant-kolonel C. G. C. F. Ising, van de vesting-artillerie; luite nant-kolonel G. Holtius, van de cavalerie, en kapt. H. W. Alma, van de art., de laatste als secretaris. Over de instructie-Then Bergh hebben wij achtereenvolgens twee berichten meegedeeld, waar van het eene het andere scheen te niet te doen. Toch was ons eerste bericht niet onjuist, maar te algemeen gesteld, en het tweede (ons medegedeeld) evenmin onjuist, maar onvolledig. De zaak is deze.' Er zijn feiten aan het licht gekomen, die aan leiding hebben gegeven1°. tot uitbreiding van rechtsingang, 2°. tot nader gerechtelijk onderzoek. De rechtsingang is uitgebreid tot de boekingen iu de zaak der Peruanen. Geweigerd is zij door de rechtbank veor de boeking van f 50,000 (aan- deelen-consortium)tegen welke laatste beschik king evenwel door den officier van justitie verzet is aangeteekend, en door het hof nader onder zoek is gelast. Van haar kant heeft de rechtbank op andere punten, in ons eerste bericht genoemd, nader onderzoek bevolen. (N- RCrt Gedurende de vorige week zijn te Amster dam aan mazelen overleden 14 personen. Lang zamerhand begint dus het epidemisch karakter der meer ernstige gevallen te verminderen. Gisteren vierde onder vele blijken van har telijke belangstelling de heer Königsfeldt, Her vormd predikant te Rheden, het gouden feest zijner kerkelijke bediening. Met leedwezen vernemen wij dat de heer E. Netscher, lid in den Raad van Nederl. Indië, Vrij dag den 2den April te Batavia in de kracht ziina levens na een langdurige ziekte is overleden. De Nederduitsch-Hervormde gemeente van Groningen verloor plotseling een harer predikanten, nl. dr. A. T. Reitsma, sedert 1845 predikant aldaar. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. De kolonel D. N. De Fremery, commandant van het 1ste regiment infanterie, heeft zijne aan vraag om pensioen ingediend. De minister van financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden dat dit jaar kunnen worden aangesteld achttien surnumerairs der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzendat in een der laatste maanden van het loopende jaar, op nader te bepalen plaats en dageD, zal worden af genomen het vergelijkend examen en dat de ver zoekschriften om toelating tot dat examen vóór of uiterlijk op 1 October a. s. bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen. Het stoomschip „Voorwaarts," van Amster dam naar Batavia, is Vrijdag van Suez vertrokken, en de „Schiedam" Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Gisternamiddag is E. v. H., oud 3 2 jaar, dienstbode van den heer V. C. aan den Apothekersdijk alhier, plotseling in diens woning doodgebleven. Het lijk is des avonds, onder toe zicht van de politie, naar de ouderlijke woning aan de Oranjegracht overgebracht. Op de Haar lemmerstraat bij de Heerengracht verloor een schippersknecht, genaamd W. S. d. V., terwijl hij op een hek zat het evenwicht, met het gevolg dat hij voorover op de straatsteenen sloeg en zich het aangezicht verwondde. Door den krijgsraad is nog veroor deeld K. 8., kanonnier 1ste klasse bij de 3de batterij van het 2de reg. veldartillerie, in garni zoen te Leiden, wegens: 1*. diefstal gepleegd met behulp van inwendige braak in een bewoond huis, onder verzachtende omstandigheden, en 2*. diefstal in de chambrée, ten nadeele van een kameraad, tot één jaar gevangenisstraf, te onder gaan in eenzame opsluiting, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. LEIDSOH DAGBLAD. FB1JS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenL10. Franco per post.1.40. AfaonderBJke Nommers...-0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!?: Iedere regel meer0.17$. Grootere letten naar plaatarnimte. LEIDEN?, 5 April. Gemengd Nieuw»

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1