Maandag 5 A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. N*. 6174. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.a 1.401 Afzonderlijke Nommer»6,05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel*f 1.05; Iedere regel meer0.17$; Grootera letten naar plaatsruimte. Gemengd Nteuwa Naar de gevangenis te's-Gravenhage is heden overgebracht P. v. d. R„ wonende aldaar, die zich in deze gemeente aan diefstal van een paar bottines door insluiping in een winkel heeft schuldig gemaakt. Hedenmiddag kon men hier weder van een walgelijk schouwspel getuige zijn. Zekere vrouw Van der Slik werd wegens den verregaanden staat van dronkenschap waarin zij verkeerde, door politie en eenige burgers naar de wacht gebracht. Per Leidschen tramway zijn in de maand Maart 34,469 personen vervoerd. Sedert de opening bedraagt hun aantal 126,211. Donderdag-namiddag had te 's-Hage in het Rijnhofje op den Zwarteweg het volgende ongeluk plaats. Een kind van bijna zeven jaar wilde een stuk spek te snel opeten en stikte er in. De moeder, die zich voor eenige oogenblikken verwijderd had, vond bij hare terugkomst het kind reeds dood. Een paard, dat uit eene weide nabij de Blauwkapel te Utrecht op den Centraalspoorweg was geloopen, is door een trein overreden. Het dier werd letterlijk verpletterd. Duidelijke aanwijzing. Boer tot zijn knecht: „Klaas, waar is Piet?" Klaas: „Bij Hein, baas." Boer: „En waar is Hein dan?" Klaas: „Bij Piet, baas." Boer: „Domme ezel, waar zijn Hein en Piet dan Klaas„Bij elkander, baas." In „De Purmer" onder Ilpendam is in eene boerderij een brutale diefstal gepleegd. Door een luik in het dak van den hooiberg is men het achterhuis binnengekomen. Een zilveren horloge en eene portemonnaie met ongeveer f 25 zijn medegenomen uit de slaapkamers, waar man, vrouw en kinderen sliepen. Den volgenden morgen vond men de ledige portemonnaie buiten op het erf. In de Kattenstraat te Antwerpen wa ren 's avonds verscheidene kinderen aan het spelen en dansen, toen eensklaps onder hen een twist ontstond. De 15-jarige Jan Timmermans viel de 11-jarige Erancisca Tans aan en bracht haar met de vuist zulke hevige stompen aan het hoofd toe, dat het meisje, bij het binnentreden van de ouder lijke woning, in zwijm viel en den volgenden ochtend overleed. Een Amerikaan meent een nieuw soort geschut uitgevonden te hebben, waarmee Londen van Calais uit beschoten kan worden. Zijne vinding is nog een geheim, maar berust hierop dat het oorspronkelijk uitgeworpen projectiel op zich zelf weer een stuk geschut is, dat na verloop van eenigen tijd ontlaadt en een nieuw projectiel uitwerpt, dat ook op zijn beurt weer een ander kan uitwerpen. Eene paardrijdster te Odessa, Martha Eiscale, van den circus Salamonski, had bij de voorstelling van een hertenjacht voor eenige dagen het ongeluk van haar paard te vallen, waarna alle jachtpaarden over haar heenrenden. Toen men de ongelukkige eindelijk kon oplichten was zij reeds een lijk. De hoeven der paarden hadden haar lichaam in een vormloozen vleeschklomp veranderd. De m ij ngasont ploffing in de mijn „Bois de la Haie" te Anderlues in Henegouwen, hoe vreeselijk op zich zelve ook, heeft toch ge lukkig niet sulke ernstige gevolgen gehad als men reden bad te vreezen: niet 150 personen, gelijk aanvankelijk vermoed werd, maar 85 waren tijdens de ontploffing in de mijn, en van dezen hebben zich 44 door een anderen mijngang geheel ongedeerd kunnen redden. De overige 41 echter zijn vermoedelijk allen verloren. Donderdag-avond waren reeds 32 lijken te voorschijn gebracht en op het behoud der 9 nog ontbrekende personen bestond al zeer weinig hoop. Volgens opgave van het bureau Veritas zijn in Februari 1880 verongelukt 127 zeilschepen en 16 stoombooten. Van Nederland komen hier onder voor één zeil- en één stoomschip. In den laatsten Fransch-Duitschen oorlog werd een Fransch kurassier, hoewel met achttien wonden overdekt, door een krijgsmakker zóó getrouw opgepast, dat hij het leven er afbracht. Een hechte vriendschapsband verbond van dien tijd redder en geredde, en de laatste was zelfs zoo dankbaar dat hij zijn vriend beloofde hem eenigen erfgenaam te maken van al wat hij mocht nalaten. Dit beloofde echter niet bijster veel te zijn, tot, eenige dagen geleden, de voormalige kurassier zijn erfgenaam „in spe" 200,000 fr. kwam ter hand stellen als een voorloopig voorschot op de erfenis. Hij had namelijk onverwachts zelf van een tot nog toe geheel onbekenden vader, een generaal, meer dan 3,000,000 fr. geërfd. Bij dit geschenk in geld was nog gevoegd een afschrift van een in den behoorlijken vorm opgemaakt testament, waarin de verraste vriend, die, na zijn terugkeer in het burgerlijk leven, op de „place Saint-Pothin'f te Lyon een zeer bescheiden nerinkje in bieren dreef, als universeel erfgenaam optrad. Terwijl een der candidaten te Glasgow Woensdag het woord voerde in eene meeting van 5000 personen, stortte een deel van de galerij in. Zes personen werden gewondéén zeer ge vaarlijk. Volgens officiëele stukken zijn er bij het doorboren van de Gothard-tunnel 120 men- schen bezweken, terwijl er 400 wonden bekwamen. Te Genève leefde een echtpaar zoo gelukkig als Philemon en Baucis. Beiden waren 64 jaar oud en de man had dikwijls gezegd dat hij zijne vrouw niet zou overleven. Zaterdag stierf de vrouw; toen de familie in het sterf huis kwam voor de begrafenis, vond zij het lijk in een leu ningstoel en den man daarnaast; hij had zich doodgeschoten. Te Antwerpen maakte de biljartspeler Gamier 1003 caramboles in vijf kwartier. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Februari. De veepest heerscht nog steeds in Bantam, in het Tangerangsche, en ook in Krawang. Jl. Zon dag, den 22sten dezer, zijn van hier naar Serang vertrokken 30 man cavalerie (Europeanen) onder een luitenant, niet om behulpzaam te zijn bij liet trekken van een cordon, zooals sommige bladen ten onrechte beweren, maar om den resident in staat te stellen de rust in Bantam te handhaven. Reeds was de ritmeester Martens, commandant van het detachement cavalerie te Serang, met den resident naar het binnenland vertrokken, vergezeld van het detachement. De ellende onder de bevolking is op verschei den plaatsen van het Bantamsche zeer groot, grooter dan bij de regeering bekend schijnt. Den 21sten Februari kwam trein V van Sidoardjho p. m. 20 minuten te laat, omdat de stoker zich verslapen had! Het Mak. Hbl. verneemt dat het Zr. Ms.1 stoomschip „Padang" gelukt is den als slaven handelaar en zeeroover beruchten Panglima Lauth van Boelongau, genaamd Tamang Intong, in handen te krijgen en gevankelijk naar Makasser over te voeren. Men schrijft uit Atjeh aan het Padangsck Hbld.De gezondheidstoestand is hier vrij on gunstig. In het hospitaal te Pantei Perak zijn 1600 zieken, te Gedah in het werkershospitaal 250. Onder de 1600 in het hospitaal te Pantei Perak zijn 650 dwangarbeiders. Sinds een drietal dagen moet gelast zijn geen zieke dwangarbeiders meer derwaarts te zenden; nu worden met dezen stoomer weder 180 zieken geëvacueerdgij kunt be grijpen, dat die opruiming weinig helpt; men zou uit de enorme sterftecijfers aan boord moeten opmaken dat men door dat verzenden het sterfte cijfer te Atjeh tracht te verlagen. Men meldt ons, zegt de Sam. Crt., dat onlangs iemand, die een ziek paard naar het gewone paardenkerkhof bracht, om het daar af te maken en te begraven, versteld stond over hetgeen ter bestemder plaatse zijn oog trof. Niet alleen zag hij de riffen van doode en onbegraven paarden bij tientallen op het terrein verspreid, maar aan «enige pas aldaar niet begraven maar eenvoudig nedergelegde paardenlijken vergastte zich een troep van afzichtelijke kamponghonden, waarmede Sama- rang zoo rijk gezegend is. Door den gouverneur-generaal vu Ned.-Indië ijjn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Bij den post- en telegraafd. tot oomm. 1ste kl. L. D. Langenberg; tot comm. 2de kl. de adj.-comm. 'J. M. Baak. Belast: Met de waarneming der betrekking van eomm. 2de kl. de ambt. op wachtg. G. De Raadt. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op .verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen en onder toekenning van den titnl. rang van dirig. officier van gez. 1ste kl., de dirig. officier van gez. 2de kl. H. J. Benjamins. Departement van Marine. Benoemd: Tot portier by het mar.-etabl. te Soerabaja J. Roeloffs; tot vice-comm. voor het vak van scheepsbouw bij het mar.-etabl. te Soerabaya C. J. Roezeboom, eervol ontslagen 2de timmerman van de kon. Ned. marine. Vergunning verleend: om te repratriëeren, w. ziekte, aan den off. van gez. 2de kl. H. J. Wenstenraed, en wegens langdurig verblijf in O.-I. aan den lnit. ter zee 2de kl. R. Remders. NI arlitbcrichten. Leiden, 3 April. Ter markt werden heden aangevoerd Wintertarwe 11 hectoliter f 11.50 a 12.50. Zomertarwo 11 hectol. f 10.a 10.50. Winterrogge 15 hectol./7.25 a f 7.75. Zomerrogge 15 hectol. 6.75 a ƒ7.Zomer- gerst 11 hectol. 5.50 a ƒ6.Chevalier-gerst 11 hectol. 7.25 a 7.75. Zware Haver 15 hectol. 4.75 a 5.25. Lichte Haver 15 hectol. 4.a 4.25. Duivenboonen 5 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 6 hectol. 7.50 a ƒ8.-. Grasboter 8430 kilogr., 1ste qnalit. IA vat ƒ62.a 66. Schei- 2de qnalit. 1/4 vat f 54.a 68.Grasboter 1st» qoalit. per kilogr. 1.55 a ƒ1.65., Schei-2de qnalit. per kilogr. f 1.35 a f 1.45. Lange Zwarte Tnrf 13000 dubb. hectol. 0.25 a 0.271/». Zwolle, 2 Aril. Op de heden alhier gehonden weekmarkt waren de prijzen als volgt: Granen. Tarwe f 10.a 10.25, Rogge f 7.a 7.25, Boekweit 7.a/7.50, Gerstƒ6. a f 6.25, Paardenboonen 8.25 a ƒ8.50, Aardappelen 2.50 a 4.alles per heet. Boter per KG. 1.25 a ƒ1.40, per V» v- f 25,50 a 31.50. Eieren 3.50 a 4.per 100 stuks. Vee. Aan gevoerd op de markt 550 en op de stallen 250 stnks. De han del was heden slap, prijzen lager. Men besteedde voor nenrende en versch gekalfde koeien 120 a 265, dito Schot ten of Vaarzen 130 a 230; guste koeien voor de vetweide 120 a 160, dito Vaarzen 80 a 180, zomer kalvende Koeien 125 a 165; Ossen voor de bak 90 a f 160, jar. springstieren 70 a 120; vaarspinken 60 a 85; Fok kalveren f 40 a 55 nuchtere Kalveren 4.a Jl.vette Koeien en Ossen aan bauten 7 5 a 80 c., p. k.dito Stieren 60 a 64 e. dito Kalveren 85 a 90 c., dito Schapen 60 a 66 c., jonge Lammeren per stuk a f Varkens: op 53 wagens aangevoerd 360 Biggen 6,'w. golden 7.50 a 9.50,10 w. i. ƒ9.13.drach tige varkens J 38 a 56, magere dito f 16 a 17. Vette levende dit* per KG. 52 57 c., dito voor Londen 40 a 48 c.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1