N". 6172. Vrijdag 2 April A°. 1880. Deze Oouant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCS ri T- ïlilJS I)EZER COURANT: Voor Leiden per 3 miudtn.1.10. Franco per poets 1.40. Atiooderlijke Kommer»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES i Van 1—6 regels Iedere regel Grootere letters ptaslsrmhcte. LOC. 0.17*. STADS-BERICHTEN. JACHT EN VI88CHERIJ. De Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die zich roor het aanstaande seizoen 1880/81 in het bezit wenschen te zien van Jacht* of Yischakten, of wel van eene kostelooze ver gunning tol uitoefening der Visscherij, dat de blanco verzoek schriften ter bekoming daarvan gratie verkrijgbaar zijn ter ge meentesecretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevnld en onderteekend, vóór den lSden April dezes jaars moeten terngbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco ver zoekschriften tot bet bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het vit- soken als het water met ijs ledekt is, mede gratis ter gemeente secretarie ter invalling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, Da Burgemeester voornoemd, 11 Maart 1880. V. BRANDELER. LEIDEN, 1 April. Door de faculteit der wis- en natuurkunde van de rijks-universiteit te Utrecht zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het eerste natuurkundig en theoretisch apothekers-examen. De examens worden afgelegd van 8 Mei tot 14 Juni; de aangifte moet vóór 15 April a. s. plaats hebben bij den hoogleeraar dr. C. H. D. Buys Ballot aldaar. De Staatscourant bevat heden een uittreksel uit het verslag der commissie in 1879 belast met het afnemen van examen van hen, die akte van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onder wijs in hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren. Geheel samengesteld uit dezelfde personen die in 1878 het examen afnamen, kan de commissie getuigen dat er tnsschen den toestand van het vorig jaar en dien van heden geen verschil hoe genaamd bestaat. Dezelfde ervaring kon ook nu opgedaan worden. Opnieuw bleek liet dat de can- didaten aau allerlei instellingen de kennis trachten te verkrijgen voor het examen vereischt, doch waarvoor die instellingen niet of riet behoorlijk zijn ingericht. De caudidaten ziju aan hun lot overgelaten, en verbetering zal niet zijn te ver wachten zoolang niet eene normaalschool die, even als in naburige rijken, op afdoende wijze ver schaft. Jaren lang hebben opvolgende commissiën daarop gewezen; ten vorigen jare is met kracht daarop aangedrongen; van alle zijden zijn in den lande stemmen opgegaan om het tot stand brengen eener normaalschool te vragen. Verder dan het plaatsen van een memoriepost op de staatsbe groting heeft men het niet gebracht. Sinds 16 jaren duurt die toestand voort; in die periode werden van 264 candidaten slechts 93 gediplo meerd, zoodat gemiddeld niet meer dan 6 nieuwe leeraren per jaar konden optreden. De behoefte aan gediplomeerde leeraren en de wenschelijkheid eener betere bezoldiging zijn erkend, evenals het feit dat een aantal onbevoegden onderwijs geeft en dat ons teeken-onderwijs over het algemeen gebrekkig is; een toestand vooral noodlottig voor de ontwikkeling onzer industrie. Uit een overzicht van 18751878 blijkt dat aan de eene zijde Leeuwarden, Haarlem en Arnhem de gezondste eu aan de andere Dordrecht, Botterdam en Leiden de ongezondste steden des lands waren. Ditzelfde resultaat verkrijgt men door nadere opgaven ook weder over 1879. Immers te Leeuwarden was de sterfte het geringst van alle steden, nl. 213 op de 10,000 inwoners; dan volgt Haarlem met 236 en daarna Arnhem met 247. Te Leiden, waar niet minder dan 203 aau het roodvonk overleden, was de sterfte 395, te Dordrecht 332 eu te Botterdam 289 op de 10,000 inwoners. Wijders waren de cijfers voor Amster dam 262, voor Den Haag 264, voor Groningen 272, voor Den Bosch 310, voor Maastricht 328 en voor Utrecht 298. Aan de besmettelijke ziekten alleen stierven in 1879, op 10,000 inwoners te Amsterdam 6.6, te Arnhem 8.8, te Dordrecht 2.6, te 's-Gravenhage 8, te Groningen 7.5, te Haarlem 6, te 's-Bosch 0.8, te Leeuwarden 2.1, te Leiden 68.4, te Botterdam 8.4 en te Utrecht 16. Naar men verneemt zijn de paarden van het rijtuig waarin de Koningin gisteren uitreed, bij het omslaan van den hoek van het paleis geval len. Zoude het met het oog op de blijde toe komst welke H. M. en het geheele volk te gemoet gaat, niet mogelijk zijn, dat aan de bestuurders der hofrijtuigen werd gelast om in de tegenwoor dige omstandigheden met meer voorzichtigheid te rijden? De verantwoordelijkheid voor de mogelijke gevolgen van een schrik of angst zoude niemand gaarne dragen, en nog veel minder wanneer er zulke hooge belangen op het spel staan. De examens voor lager ouderwijs in Zuid- Holland ziju aangevangen. Gisteren werden voor de Fransche laai 6 candidaten geëxamineerd, waar van 3 werden afgewezen eu 3 toegelaten, alsH. Bazendijk, uit 's-GravendeelJ. C. Van der Hek, uit Gouda, en L. W. F. J. Van Schaik, uit Ammerstol. Voor de wiskunde waren 4 candi daten, die allen werden toegelatenP. C. Bekink en J. C. W. Ising, beiden uit 's-Hage; A. Van Raalte, uit Delft, e>- C. L. Waldkotter, uit 's-Hage. Voor de vrouwelijke handwerken waren 11 candi daten, allen uit 's-Hage, waarvan 10 werden toegelaten. Met 44 van de 85 stemmen is te Ter Aar tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer W. Wiltenburg. De onder den naam van Edward Booze bekende verdienstelijke letterkundige zijn eigen lijke naam was K. C. Tobias is op 32-jarigen leeftijd, na eene kortstondige ziekte, in Engeland overleden. Bij het Nederlandsch publiek was hij zeer bekend door zijne talrijke schetsen van En- gelsche toestanden, in verschillende bladen. Nog kort geleden had hij ons land bezocht, en op ver schillende plaatsen lezingen gehouden. Na dat bezoek aan Holland is hij niet meer gezond ge weest de hartelijke ontvangst, die hem hier overal te beurt is gevallen, verzachtte zijn ziekbed en troostte hem zelfs bij de gedachte dat hij sterven moest. Waar Hollands belang kon worden bevor derd, was hij in Engelands hoofdstad onvermoeid bezig. Daar verkreeg hij door eigen kracht, door eigen talent eene invloedrijke positie en was er geacht en bemind. Op de algemeene vergadering van aandeel houders iu de Binnenlandsche Schroefstoomboot- reederij te Dordrecht op 31 Maart 1880 gehou den, is het dividend over 1879 op 71 /2 pet. be paald en is de plaats van den heer D. A. N. Vriesendorp, die als commissaris periodiek aftrad en niet dadelijk herkiesbaar was, gekozeD de heer A. J. Verbeek Van der Sande. De heeren Van der Loo en Berten te Bot terdam hebben concessie aangevraagd voor den aanleg van een stoomtramliju van Botterdam naar Delft. In antwoord op de prijsvraag, uitgeschreven voor den gecombineerden aanleg van plantsoenen op Velperplein, Gedempte Jansgracht, Willems plein en Nieuwe Plein te Arnhem, waren 19 ant woorden ingekomen. Bekroond, met een prijs van f 500, is het ontwerp vau den heer Leonard A. SpriDger, architect te Amsterdam. De Koning-Groothertog heeft op Goeden Vrijdag aan het armbestuur van Walferdange (Luxemburg) 250 franken voor de armen dier ge meente doen toekomen. Door het bestuur van het zoölogisch ge nootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam is bij enkele inschrijving in het openbaar aanbe steed: 1*. het maken van een aquarium-gebouw met toebehooren op de bestaande gemetselde fun deering op het terrein Plantage-Middellaan2<>. het leveren ran de benoodigde hardsteen en zandsteen voor den voorgevel van bovengenoemd aquarium gebouw. Het eerste werd aangenomen door J. Heyink te Amsterdam, voor f 217,000, en het tweede door E. Serie te Amsterdam, voor f 20,433. Het oprichten van dit gebouw heeft plaats naar het ontwerp en onder directie van den architect G. B. Salm aldaar. De heer Johan Van Bijckevorsel, hoofd van het bankiershuis onder de firma wed. Johan Van Bijckevorsel en Zonen te 's-Hertogenbosch, was Dinsdag 50 jaren bij dat kantoor werkzaam ge weest. Het personeel schonk den jubilaris diens portret en dat zijner vrouw, vervaardigd door den gunstig bekenden portretschilder, den heer P. M. Slager aldaar. De Delftsche gemeenteraad heeft gisteren de verschillende adressen voor de afschaffing der kermis aldaar behandeld en met 8 tegen 7 stem men tot het behoud der kermis besloten. Bruiloftsfeesten zijn nu en dan aan de orde van den dag en het is een heele toer telkens weer wat nieuws te bedenken om de vroolijke gasten bezig te houden. De heer J. A. Weinbeck te Botterdam, die zich reeds een welverdienden naam heeft verworven in het uitdenken van allerlei aardigheden, heeft thans weder iets nieuws bedacht en een „Geïllustreerde muzikale Potpourri" uit gegeven, „De liefdesweg met vouwtjes" getiteld, waardoor alweder afwisseling in de bruiloftsaar digheden is verkregen. In gezelschappen zal ze bepaald voldoen. Vooral dames, wien we ze lieten zien, vonden ze „alleraardigst." De nieuwe indeeling van het Rijk in drie militaire afdeelingen, welke met 1 Mei in werking treedt, is aldus vastgesteld: De 1ste militaire afdeeling zal omvatten de provinciën Noord- en' Zuid-Holland ten noorden van de Nieuwe Maas en de Lekstandplaats van den bevelhebber Am sterdam. De 2de militaire afdeeling de provinciën Utrecht, Overijsel, Drente, Groningen, Friesland en Gelderland ten noorden van den Rijn; stand plaats van den bevelhebber Utrecht. De 3de mili taire afdeeling de provinciën Zuid-Holland en Gelderland, de gedeelten ten zuiden van de Nieuwe Maas, Lek en Rijn, en verder de provinciën Zee land, Noord-Brabant en Limburg; standplaats van den bevelhebber Gorcum. Ingevolge machtiging des Konings wordt: 1*. de kapt.-luit.-ter-zee W. L. A. Gericke, met den laatsteu April a. s., eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. ramschip „Guinea" en met den eersten Mei d. a. v. weder bij het dep. van marine geplaatst, ter hervatting van de betrek-- king van inspecteur over de art. der marine en van lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren, enz.2e. het bevel over voorn, ramschip, met 1 Mei a. s., opgedragen aan den kapt.-luit.-ter-zee H. P. König; en 3®. de luit.- ter-zee 1ste kl. H. J. Van der Mandele, met den laatsten April a. s., eervol ontheven van de door hem tijdelijk waargenomen betrekking van inspecteur over de art. der marine en van 4d

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1