gevolge van den ouderdom in elkander gezakt. Door tussehenkomst der politie werd hij, na weder op de been te zijn geholpen, naar zijne woning aan de Langegracht vervoerd. Door de politie alhier is op destraat onbeheerd gevonden een langharig, geelachtig wit smoushondje, dat ter beschikking van den eigenaar ia bewaring is gesteld. Zondag-namiddag had op de Oost- dwarsgracht alhier eene woordenwisseling plaats met een persoon, bij wien sedert eenigen tijd een kind werd uitbesteed, dat door verschillende om standigheden bij eene andere familie moest wor- den overgeplaatst, hetgeen genoemde persoon niet wilde toelaten. Daardoor werd ook de politie in de zaak betrokken, tegen welke hij zich verzette, en ten slotte wel zoodanig, dat hij tot dadelijk heden overging. Het voorloopig einde was even wel dat hij geboeid naar het commissariaat werd gebracht. L. Scheepmaker te Voorhout, die Zon dag zijn neef, arbeider aan de Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij en aan de baan wonende, had bezocht, werd door den exprestrein die om 1.49 van Amsterdam te Leiden aankomt, den an deren gewonen trein willende uitwijken, aangereden. Een der beenen werd boven den voet verbrijzeld en is reeds afgezet; het anderen is geheel ont wricht. De toestand van den lijder is gevaarvol, doch bevredigend. Bij haar bezoek te Haarlem en aande kunstschatten aldaar, heeft Sarah Bernhardt een tulp ten geschenke ontvangen, die haar naam draagt. Te Vierlingsbeek ontstond brand in een gebouw, dat door drie huisgezinnen bewoond werd. Het eerst werd de brand opgemerkt bij den bewoner M. Lintjes, waar allen reeds ter ruste waren; twee meisjes, een van 17 en een van 7 jaren, zijn in den brand omgekomen, terwijl het 10-jarig zoontje den volgenden dag aan de bekomen wonden overleed. Het geheele gebouw werd in de asch gelegd. Te 's-Hertogenb osch heeft zich Zon dag-morgen de ontslagen controleur P. Quist van den Leidschen Tramwaym. door een pistoolschot van het leven beroofd, na eerst zijne vrouw, met wie hij nog kort geleden in den echt was getreden, een schot door het hoofd te hebben gejaagd. De vrouw, naar het gasthuis overgebracht, verkeert in zeer bedenkelijken toestandmen vreest dal haar leven gevaar loopt. Huiselijke oneenigheid schijnt tot deze afschuwelijke daad aanleiding te hebben gegeven. Te Spekholzerheide, prov. Limburg, is een persoon op heeterdaad betrapt terwijl hij bezig was de offerbus in de R.-K. kerk te ledi gen. Hij ging wel op de vlucht, maar werd door de politie achterhaald, die circa 300 twee-centime stukken bij hem vond. Volgens zijn zakboekje is hij een Pruisisch onderdaan. Hij moet zich reeds herhaaldelijk aan dergelijke diefstallen schuldig gemaakt hebben. Door eene onbekende oorzaak is een groot bosch, van Reuver tot aan de Pruisische grens loopende en in eigendom toebehoorende aan de familie Berger te Venloo, totaal afgebrand. Ook onder de gemeente Bokstel is eene uitgestrektheid van ruim 60 hectaren welig groeiend dennenbosch afgebrand. Van alle omliggende plaatsen waren per sonen, naar schatting tea getale van meer dan 5000, met bijlen en schoppen gewapend ter hulp gesneld. De brand, welke 's morgens te 10 uren aan ving, was men 's namiddags te 4 uren meester. Uit Nieuw-Caledonië wordt bericht dat ten gevolge van een cycloon 14 schepen zijn vermist of vergaan. Volgens een telegram uit Nieuw- York doorkruist het middelpunt van een zwaren storm den Atlantischen Oceaan, en kan die op de Engelsche, Noordsche en het noordelijk gedeelte der Fransche kusten tusschen 29 en 31 Maart verwacht worden, waaiende uit het Z.-O. en rond- loopende naar het N.-W., vergezeld van regen en sneeuw, gevolgd door koud weder. Benoorden 37° NBr. zal het in den Atlantischen Oceaan zeer stormachtig zijn. Verleden jaar is nabij Jeruzalem een Zweedsche kluizenaar gestorven, die in de door hem bewoonde grot eene vrij aanzienlijke som geld naliet, benevens eenige papieren, waaronder men, zorgvuldig in zijde gewikkeld, een oud Hebreenwsch handschrift vond, dat van den Apostel Petrus afkomstig heette te zijn, door hem onder- teekead was en wel omstreeks den derden Paasch- dag na den dood des Zaligmakers. De geleerden te Jeruzalem waren van oordeel dat het hand schrift echt was en zoo schijnt ook de meeuing van het Londensche Bijbelgenootschap te zijn, dat 20,000 pd. st. geboden moet hebben aan de Zweedsche familie, die van den kluizenaar erfge naam is. Deze echter wil het handschrift niet afstaan, maar wel het recht om er een facsimile en vertaling van uit te geven. Een en ander wordt door verscheidene buitenlandsche bladen gemeld, maar het blijkt nog niet welk blad het eerst dit bericht heeft medegedeeld. Een zestienjarig jongeling, die als slagersleerling in de grensplaats Viersen werkzaam is, ging naar Lobberich om zijne ouders te be zoeken en nam een nieuw pakje voor het Paasch- feest mede en eenig geld. Men heeft in een bosch zijne bebloede kleederen teruggevonden, maar van hem zelf is nog niets ontdekt. De hertog van Meiningen is met zijne gemalin op Sicilië in handen van roovers gevallen, die een aanzienlijk losgeld voor hem vragen. BUITENLAND. Duiteichland. De „Reichs-Anzeiger" deelt op 's keizers last het telegram mede, waarbij de czaar den keizer op zijn verjaardag gelukwenschte, benevens 's kei zers antwoord. De czaar wenschte den keizer nog vele jaren leven, gezondheid en vrede toe tot heil van zijn volkhij rekende nu meer dan ooit op des keizers oude bestendige vriendschap, gelijk deze op de zijne rekenen kon, voor het behoud en de versterking van de goede verstandhouding tusschen beide natiën, die in hare belangen over eenstemden. De keizer bedankte onmiddellijk per telegraaf voor de uitgesproken wenschen en gevoelens, die de oude vriendschap van den czaar, welke voor het geluk van beide volken en voor het behoud des vredes zoo noodzakelijk was, deden kennen. Vrijdag, nadat de keizer den offici- eelen toost des czaars ontvangen had, zond de keizer nogmaals een telegram van dankbetuiging voor de gesproken woorden, die deden zien welke gevoelens beide monarchen sedert vele jaren ver bonden en er toe bijdroegen om de goede ver standhouding tusschen de twee rijken en den Euro- peeschen vrede, trots locale oorlogen, te behouden. Het telegram eindigt aldus: „Deze officiéél uitge sproken gevoelens zullen gegrift blijven in het hart van uw besten vriend." In het lokaal „Flora" te Charlottenburg bij Berliju werd Donderdag de tentoonstelling van Hollandsche bloemen en planten geopend. Voor den geheimen justitieraad te Berlijn zal heden het eerste proces overeenkomstig de nieuwe rechterlijke wetsorganisatie in behandeling komen. De beschuldigde is niemand anders dan de keizer. Bijzonderheden melden de Duitsche bladen niet. Het wetsvoorstel betreffende de deelneming van het Duitsche rijk aan de Zaidzee-handel- maatschappij is thans bij den Bondsraad ingediend. Gfroot-Britttiinië. De heer Gladstone heeft in de „Daily News" doen weten dat het hem onmogelijk is de tal- looze brieven, welke hem van alle kanten toe- stroomen, zelfs maar te lezen laat staan te beantwoorden. De inhoud van de meeste dier epistels en telegrammen, zoo voegt hij er bij, is intusschen voor hem in de hoogste mate aanmoedigend. Koningin Victoria en prinses Beatrix zijn Zaterdag-namiddag te Baden-Baden aangekomen. Rusland. Zaterdag-nacht is te St.-Petersburg opnieuw eene geheime drukkerij ontdekt, waar zestien personen, allen arbeiders, werkzaam waren. Een aantal voorwerpen en geschriften zijn gevonden. Graaf Loris Melikoff wil uit twaalf garde- officieren een nieuw gerechtshof samenstellen; hij heeft hun daartoe onderricht in de wetten en het rechtswezen laten geven. Het bericht in buitenlandsche dagbladen, dat prins Orloff door Ignatieff of door Lobanoff zou worden vervangen, wordt als ongegrond door de „Agence Russe" tegengesproken. Uit St.-Petersburg wordt aan de N. R. Crt. in eene particuliere dépêche gemeld dat volgens het officiëele orgaan de censuur eene eerste waar schuwing heeft doen toekomen aan de dagbladen „Rouskaia Prawda" en aan de „Rouski Koerier," het eerste wegens een gewoon artikel, het tweede wegens het feuilleton. Oostenr.-Hong. Monarchie. De „Wiener Zeitung" bevat eene bekendma king van den minister van financiën, waarbij de leening van 20 millioen goudrente wordt uitge schreven. De inschrijvingen worden aangenomen tot 6 April 4880. De storting moet geschieden in 4 termijnen. Turkye. De ministerraad heeft overwogen welke vergoe ding Montenegro zal worden aangeboden. Saïd- pacha drong er op aan dat het vraagstuk onmid dellijk zou worden opgelost, omdat er anders vrees was voor verwikkelingen, daar Ali, het opperhoofd te Agustinje, alle Albaneesche stammen heeft op geroepen om een aanval op Montenegro tegen 1 Mei voor te bereiden. Telegrammen. KABOEL, 28 Maart. De vijandelijkheden zijn weder begonnen. Tusschen Kaboel en Gandamak tastte eergisteren de vijand het fort Batti aan. Hij werd met een verlies van 13 dooden en 109 gekwetsten afgeslagen. NIEUW-YORK, 28 Maart. De „New-York Herald" meldt, volgens eene dépêche uit Panama met berichten uit Lima tot 18 dezer, dat de Chi- leenen eene ernstige nederlaag hebben geleden in het departement Morquequa en hun verlies 1300 man bedraagt. WASHINGTON, 29 Maart. De Chileensche legatie alhier heeft een telegram uit Panama ont vangen, meldende dat 14,000 Chileenen zonder gevecht Morquequa bezet hebben. KABOEL, 29 Maart. Men twijfelt er aan of het gevecht tusschen Mahomed-Jan en Hazaras met de nederlaag van eerstgenoemde eindigde. Toch heeft het bericht eene groote beweging ver oorzaakt. Een opstand langs de verbindingslijn wordt voorbereid. Er wordt ook gemeld dat de Khels van Konoma, toen de troepen Konoma en naburige dorpen bezet hadden, aanboden zich te onderwerpen. PARIJS, 29 Maart. Naar men verzekert, zullen de maatregelen betreffende de congregatiën, welke waarschijnlijk morgen openbaar zullen gemaakt worden, vervat zijn in twee decreten. Bij het eerste zal de ontbinding der Jezuïeten-instellingen worden bepaaldbij het tweede zullen de niet-erkende ge nootschappen in de gelegenheid gesteld worden om zich van eene machtiging te voorzien. PARIJS, 30 Maart. De „Voltaire" verzekert dat onmiddellijk na de openbaarmaking der de creten tegen de niet-erkende congregatiën, 27 processen zullen worden aanhangig gemaakt tegen de regeering door 27 inrichtingen, welke de Je zuïeten in Frankrijk bezitten. Ieder directeur van eene inrichting van opvoeding der Jezuïeten zal een protest bij den hoogen raad van onderwijs indienen. LEIDEN, 30 Maart. Gedurende de beidePaaschdagenzijn per Hollandscben spoorweg van het station alhier vervoerd in de richting van Amsterdam 464 en in die van Rotterdam 1461 te zamen dus 1925 personen. De inzendingen der prijs voorwerpen ten be hoeve der algemeene verloting voor de watersnood lijdenden, onder bescherming van den Koning en de Koningin, namen in de laatste dagen zóó toe, dat de keuze eener vermelding van afzonderlijke voorwerpen inderdaad hoogst moeielijk wordt. Ook werden door de leden der academie van beeldende kun sten en technische wetenschappen te Rotterdam schil derijen ingezonden. Voorts kwamen o. a. nog in twee zeer fraaie aquarellen in lijst, van en door den kunstschilder J. G. Smits, zoomede een col lectie dichtwerken in prachtbanden van de firma De Breuk en Smits te Leiden. Prinses Hendrik heeft als blijk van deelne ming met het orverlijden van mevrouw de douairière

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2