N°. 6170. Woensdag 31 Maart. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maasden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommen-.-.vi-.v.v... a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—0 ragal».LOS. ledera regel meer0.17$. Grootera letten naar pUatarutata. LEIDEN, 30 Maart. Wederom heeft onze vaderlandsche letter kunde een smartelijk verlies te betreuren. In den ouderdom van 49 jaren overleed gisteren te Arn hem onze voormalige stadgenoot dr. Eelco Verwijs, na eene langdurige ziekte, waarvoor hij tevergeefs in zachtere luchtstreken herstel had gezocht. Wat de wetenschap in hem verliest, zal ieder gevoelen, die de rijke en rijpe vrachten van zijnen arbeid kent. Sedert bijna 25 jaren bekleedde hij onder de beoefenaars onzer taal en letterkunde eene eervolle plaats. Hij was de eerste, die den doc toralen graad in de letteren verwierf op een proef schrift, dat aan de vaderlandsche letteren ge wijd was. Sedert dien tijd heeft hij onafge broken gearbeid, zoolang zijne krachten het toelieten: eerst als leeraar aan het gymna sium te Eraneker, daarna als archivaris en bibliothecaris der provincie Friesland, en vervol gens, hier te Leiden gevestigd, als mederedacteur van het Nederlandsch Woordenboek. Een aantal grootere en kleinere geschriften getuigt evenzeer van zijn rusteloozen ijver en waarlijk zeldzame werkkracht, als van zijne grondige kennis, die hij altijd met geest en vernuft wist te kruiden. Zijne uitgaven van Maerlant's Naturen Bloeme, van de gedichten van Hildegaersberch, van de Rose van Heiiric van Aken, en van zoovele andere Middelnederlandsche dichtwerken, zijn aan deel in de bewerking van Maerlant's Spiegel Historiael, en bovenal zijne vruchtbare werk zaamheid ten behoeve van het Nederlandsch Woor denboek ziedaar voorzeker aanspraken genoeg op de erkentelijkheid van allen, die onze taal en letteren weten te waardeeren. En wij noemden nog slechts het voornaamste. Tot het laatst toe bleef zijn ijver onver moeid, ook toen zijne krachten hem allengs be gaven. Juist dezer dagen zag nog de tweede aflevering het licht zijner nieuwe uitgave van Maerlant's Strophische gedichteneen blijvend ge denkstuk van degelijke geleerdheid en scherp zinnige critiek. Maar niet alleen de wetenschap lijdt door zijn afsterven een gevoelig verlies. Tal rijke vrienden zullen hem betreuren, die hem hoogschatten en liefhadden om zijn edel hart, zijn rechtschapen karakter, zijn gezelligen, vroolij- ken, geestrijken omgang. En bij menigeen, wien hij in zijne studiën behulpzaam was met eene welwillendheid, die altijd voor anderen gereedstond; hij menigeen ook, wien hij in den nood met milde hand bijstond, zal zijne nagedachtenis in gezegend aandenken blijven. In de geschiedenis der vader landsche taal en letteren staat zijn naam voor altijd met eere vermeld. Hoeveel hadden wij nog van hem mogen verwachten, indien hem een langer leven gegund ware geweest. Maandag a. s., den 5den April, des namid dags te één uur, zal alhier eene wapenschouwing worden gehouden over het bataljon dd. schutterij, dat daarvoor op het schuttersveld zal aantreden. Bij die gelegenheid zal aan den sergeant J. Th. Willemse het eereteeken voor eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij worden uit gereikt. Wanneer dien dag de vlaggetjes haDgen, zal het bovenstaande den volgenden dag plaats heb ben hangen dan weder de vlaggetjes, dan is de wapenschouwing vervallen. Den lsten April worden van de Kweekschool voor Zeevaart alhier 54 scheepsjongens overgeplaatst op de opleidingschepen „Wassenaar", liggende te Amsterdam, en „Anna Paulowna", liggende te Rotterdam. Hedenmorgen werd door den heer Desertine, chirurgijn en regent van het R.-K. weeshuis, met de gewone plechtigheden de eerste steen gelegd voor de nieuwe bewaarschool der eerwaarde Zusters aan de Oude Vest alhier. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 46,00, f 22.50, f 4.60 en f 2.50; de laagste 45,00, 22.50, f 4.20 en f 2.25. De heer M. C. Merens, hoogheemraad van Waterland, legde Zaterdag den eersten steen van het derde stoomgemaal van Waterland, te Broek in Waterland. De beide sedert 1875 in werking zijnde stoomgemalen werken uitmuntend en hebben aanleiding gegeven dat verschillende waterschap pen in die» omtrek tot stoombemaling zijn over gegaan. Wanneer dit derde stoomgemaal gereed is, zal Waterland in het bezit zijn van een stoom- vermogen om 745 MJ water per minuut uit te malen. Deze drie stoomgemalen zijn gebouwd naar de ontwerpen en onder leiding van onzen vroegeren stadgenoot, den heer J. Va* Leeuwen Az., opzichter van Waterland te Monnikendam. De heer J. Dirks, eerstaanwezend ingenieur bij de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, die, gelijk men weet, met den heer De Lesseps naar Amerika is gegaan om opmetingen te doen in verband met de doorgraving der landengte van Panama, is te Amsterdam teruggekomen. De ervaring, thans door de Amsterdammers met de opvoeringen van mademoiselle Sarah Bernhardt opgedaan, zal toch waarschijnlijk wel iets bijdragen om de vergoding van vreemdelingen voortaan te beperken. Het gezelschap van het „Théatre Francais" te Parijs zou twee voorstel lingen komen geven de prijzen der plaatsen liepen tot ƒ15; op de eerste rangen moest men in gala verschijnen, enz. enz. Bij slot van rekening komt mademoiselle Bernhardt slechts vergezeld van één artist van het beroemde Parijsche gezelschap. Deze kwam nog te laat, zoodat het Amsterdamsche publiek van kwart over zevenen tot halftien met „vermakelijke café-chantant-stukjes," zooals het Handelsblad zegt, werd beziggehouden, op zijne duur betaalde plaatsen en in gala. Sarah Bern hardt gaf eindelijk de „Phèdre" zoogoed als alleen. Onnoodig te zeggen, dat zij haar roem als genie handhaafde en ook den lof inoogstte die haar bij het souper, na afloop van de voorstelling, was toe gedacht. Door de vertraging echter was het zóó laat geworden dat ook het souper er onder leed. Op den tweeden avond gaf de beroemde actrice aan het Amsterdamsche publiek niet de „Hernani," maar slechts ééne acte van „Hernani," ten beste. Dat is nu alles wat van de opvoeringen door het gezelschap van het „Théatre Francais" is terecht gekomen. Het Nederlandsch publiek en de vreemdelingen-aanbidders, die in Amsterdam zeer talrijk schijnen te zijn, hebben weer aardig met zich laten sollen, eigenlijk zich door eene buiten- landsche actrice voor den gek laten houden. Dat moest eens eene Nederlandsche doen! En toch misschien vertrekt Sarah Bernhardt nog rijk be kranst en met tal van geschenken naar Parijs, waar ze hartelijk lacht om die goede Hollanders(E. N.) Jhr. mr. D. J. C. Van Lennep en mr. H. C. Du Bois, gepensioneerd buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, te 's-Hage, zijn beiden zeer onverwachts aen hnnne betrekkingen en tal rijke vrienden ontvallen. Het wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering der nieuwe schoolwet is thans bij den raad van state aanhangig. Kon het Vad. vroeger mededeelen dat het in het plan der regee ring ligt, de wet vóór Januari a. s. in te voeren, thans kan het er bijvoegen dat het plan der invoering voorloopig op 1 November is vast gesteld. Het bovenbedoelde wetsontwerp moet dienen om aan de regeering de voor de invoering noodige kredieten te verschaffen. Behalve voor de uitkeering aan de gemeenten over twee maanden zal er geld noodig zijn voor de traktementen der inspecteurs en schoolopzieners. Is 't blad goed in gelicht, dan zal de voor dit jaar benoodigde som beneden het vroeger geraamde minimnm blijven. In de vorige week zijn te Amsterdam aan mazelen overleden zestien personen. Het stoomschip „Prinses Amalia" is Zaterdag van Batavia naar Nederland vertrokkende „Am sterdam" vertrok dien dag van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Schiedam" is eveneens dien dag te Nieuw-York aangekomen; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, is Zondag te Southampton aangekomende „Wyberton," van Rotterdam naar Java, vertrok Yrijdagvan Galle. Z. M. heeft bevorderd tot officier van ge zondheid 1ste klasse bij de zeemacht, de off. van gez. 2de kl. dr. G. A. Haremaker en dr. C. Alers, beiden arts; bij derijks-telegraafbenoemd tot telegraphist 2de kl., de telegraphisten 3de kl. J. J. Hetterschij, C. Dronkers, H. J. H. Hulsman en J. L. Stormen tot telegr. 3de kl., de klerken 2de kl. J. J. H. Sombeek, J. M. M. Bitter, G. Van Megchelen, J. A. Valks Jr., A. J. Van Ree en T. Kuyper; aan J. H. Van Oyen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; aan M. J. Wuyster, met ingang van 1 April, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar. Gemengd Nieuw» Op eersten Paaschdag is voor de 41ste maal aan het politiebureel alhier gebracht Hen drik Leonardus Ramakers, oud 36 jaren, meubel maker, die wederom in verregaanden staat van dronkenschap tegen den openbaren weg lag, zoo dat hij per handwagen moest vervoerd worden. Door de politie alhier is aangehou den S. Van S., visscher van beroep, die verdacht wordt onder de gemeenten Leiderdorp en War mond eenden ontvreemd te hebben. Het gestolene is bij een Haagschen koopman in beslag genomen. Gister voormiddag ongeveer te tien uren ontstond in de Schapensteeg een schoorsteen brandje, dat echter spoedig door den bewoner werd geblnscht. Kort te voren was ook in de Ververstraat een schoorsteenbrand ontstaan, welke spoedig door den brandmeester Fontein met twee kardoezen werd gebluscht, zoodat ook hier het doelmatige dezer brandbluschmiddelen is gebleken. Er is thans ook hier ter stede gelegenheid zich die aan te schaffen, ter voorkoming van mogelijke grootere onheilen. Gisternamiddag tegen halfzes waren eenige personen wat gaan spelevaren. Na nog een glaasje bier genomen te hebben, zouden zij hun tocht voortzetten. Bij het instappen had één hunner, een infanterist, echter het ongeluk in plaats van in de boot, er naast te stappen, zoodat hij weldra „kopjen-onder" in het nog wel wat fris- sche Galgewater te recht kwam. Hedenmiddag om twaalf uren is op de Haarlemmerstraat een 81-jarige grijsaard ten

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1