dien rijk met groen en bloemen versierd. Het was inderdaad een genot eenigen tijd te midden van zooveel schoons en heerlijks te vertoeven en de leden, zoowel kweekers als liefhebbers, kunnen den inzenders op de dezer dagen gehouden Haar- lemsche tentoonstelling niet anders dan erkentelijk zijn voor de door hen betoonde welwillendheid om ook hun, die niet naar de Spaarne-stad konden gaan, een proefje van de daar gehouden expositie te gunnen. Evenals die van het vorige jaar, kan dan ook deze geïmproviseerde avond-tentoonstelling uitmun tend geslaagd heeten. De opkomst der steeds in bloei toenemende afdeeling was zeer aanzienlijk, hetwelk geen verwondering behoefde te verwekken, vooral nu men ook wist dat de in het bloembol lenvak bekende specialiteit, de heer J. H. Krelage, van Haarlem, als spreker zou optreden. Na een korte lofrede op de koningin der bloemen: de Roos, koos hij tot onderwerp de Hyaciut, de bloem die op deze tentoonstelling de hoofdrol vervulde, die in alle opzichten de meeste ver scheidenheid aanbiedt en reeds bij de Grieken bekend was als het zinnebeeld van rouw. Volgens de geleerden is echter de hyacint der ouden niet die van ons. De Oosterscbe hyacint, die vooral dezen avond vertegenwoordigd was, speelt in de zeden en ge woonten van het Oosten eene belangrijke rol. De bruidsmeisjes aldaar b. v. tooien er zich mede, en wanneer een jonkman een aanzoek om de hand van zijne uitverkorene heeft gedaan en hij ontvangt dan een bouquet van hyacinten, dan is hij den koning te rijk, want dan is zijn aanzoek aange nomen.Er werd nog in tal van historische bijzon derheden getreden van deze bloem, die nh de roos een eerste plaats in het bloemenrijk inneemt, evenals spr. in korte trekken de verdeeling in soorten of variëteiten naging. Was het getal van deze vroeger gering, sedert is dit buitengemeen toegenomen. Ook wees hij er op hoe de hyacint méér dan andere bloemen voer het maken van bouquetten geschikt is. Reeds vroeg werd de hyacint hier te lande ge kweekt en hoezeer de bloembollencultuur ook in het buitenland toenam, steeds bleef Haarlem er het middelpunt van. Vooral tegenwoordig is deze weder zeer belangrijk en teu bewijze daarvan werden eenige statistische cijfers van het vorige jaar aangehaald, waaruit zoowel de groote uitge strektheid van den bouwgrond als de millioenen die er door worden verhandeld en de duizenden bauden die er hun brood mede verdienen, blijken. Ter verduidelijking van zijne belangrijke mededee- lingen had de heer Krelage nog eenige bijzondere exemplaren, hetzij in bol hetzij in bloem, zoomede tal van afbeeldingen medegebracht, hetgeen de waarde zijner voordracht voor zijne aandachtige toehoorders niet weinig deed toenemen. Gemengd Nieuws. Te Nieuw-York hebben weder reeds sedert eenige weken 700 werklieden eener piano- fabriek het werk gestaakt, en toen zij op aanmaning den 15den dezer weigerden het werk te hervatten, hebben andere pianofabrikanten ook hunne werk lieden ontslagen, zoodat er nu 4000 ledig loopen. In Pennsylvanië loopen vele duizenden mijnwerkers ledig, terwijl daar thans ook een werkstaking van ijzerwerkers is begonnen, welke, naar gevreesd wordt, zich over 57 fabrieken met 7000 arbeiders zal uitstrekken. Dezer dagen werd te Keulen een jonkman wegens diefstal tot drie jaren gevange nisstraf veroordeeld. Nadat het vonnis uitgesproken was, maakte de veroordeelde van een gunstig oogeublik gebruik en deed een salto mortale over de hoofden der agenten, zoodat hij midden onder het publiek terecht kwam, dat verschrikt uiteen week. Voor men van de verwarring bekomen was, bevond zich de man reeds in vrijheid. Op straat zag men hem echter een huis ingaan, en zijne vervolgers ijlden hem nu na, waarna ook hier een jachtpartij over de daken begon, welke ten laatste met de inhechtenisneming van den koenen springer eindigde. Een gemaskerd bal met nihilisten. In Zoraisk (Rjiisan-Rusland) werd voor eenige dagen een gemaskerd bal gegeven, dat door bij zonder veel officieren werd bezocht. Langs een wand van de zaal stonden een aantal schildwacht huisjes, bedekt met verschillende aankondigingen, die spoediiz weinig of geen aandacht meer trok ken. Eindelijk echter vielen eenige roode plakka ten in het oog, die men te voren niet gezien had, en het bleek nu dat die plakkaten van het ge heime comité waren. Een onderzoek bracht aan het licht dat een aantal officieren dn zaal even na het begin der pauzeering hadden verlaten en men vermoedt thans dat dezen in betrekking ston den tot de nihilisten, die opnieuw hebben willen toonen dat zij overal zijn en hunne tegenwoor digheid toch nergens vermoed wordt. Een der onlangs uit. Nieuw-Caledonië teruggekeerde geamnestiëerden is bij zijne aankomst te Parijs onmiddellijk in hechtenis genomen en zal nu terecht staan wegens een feit door hem tien jaren geleden gepleegd en met de misdaden der commune in niet de minste betrekking staande. Hij wordt namelijk beschuldigd den dood van een meisje, dat hem door de ouders ten huwelijk geweigerd werd, veroorzaakt te hebben. Het geval heeft zich aldus toegedragen. Het meisje in quaestie was eveuzeer op het huwelijk gesteld als hij, en daar het onmogelijk bleek te zijn den tegenstand der ouders te breken, besloten zij zich met een revolverschot te dooden en zoo gezamenlijk te sterven. Zoo gezegd, zoo gedaan. De minnaar bleek echter bij die gelegenheid minder vast van hand geweest te zijn, ahhans, toen men op het geluid der schoten kwam toesnellen, vond men het meisje dood, terwijl de eerste slechts gewond was en vrij spoedig weer herstelde. Hij werd nu gevangengenomen, doch terwijl hij nog in vóór- arrest was, opende de commune de deuren zijner gevangenis, waarop hij zich dadelijk hij de oproerlingen aansloot. Voor een krijgsraad ge bracht, werd hij tot deportatie veroordeeld, en ontving na een tienjarig verblijf in de strafkolonie, met zoovele anderen, gratie. De tweede dag van den verkoop der San-Donato-schilderijen bracht 1,026,740 fr. op. Een Van Dijck werd voor 150,000 fr. verkocht, een Rubens (portret van Spinola) voor 81,000 fr.; een Hobbema ging tot 210,000 fr., een Teniers 81,000 fr., een Van de Velde 48,000 fr. enz. Eene voorloopige concessie, die aan den ingenieur Dahlström verleend is voor het graven van een kanaal door Holstein, van de Oost- naar de Noordzee, bevat in hoofdzaak de volgende bepalingen. Het kanaal zal loopen uit de Golf van Kiel naar Brunsbüttel en 203/4 voet diep, aan den waterspiegel 160 voet en op den bodem 64 voet breed zijn. Ten einde ook voor de zwaarste Duitsche pantserschepen het kanaal bruikbaar te maken, zal het water daarin kunnen worden opge stuwd tot het eene diepte van 25 a 26 voet heeft. Het kanaal moet in zes jaren gereed zijn en onge veer 75 millioen mark kosten. Met dit plan is de aanleg van een kanaal tusschen Rijn, Weser en Elbe verbonden. Van de regeering wordt eene subsidie verlangd ten bedrage van een vijfde der kosten, of rentegarantie voor de geheele kosten gedurende een nader overeen te komen tijd. BUITENLAND. Frankryh. Volgens officiëele opgaven hebben de spoorweg ontvangsten in het geheele land in 1879 bedragen 913,732,886 fr., d. i. 6,436,637 fr. meer dan in het vorige jaar. Gedurende de eerste helft van deze maand hebben de belastingen 14,100,000 fr. meer opgebracht dan de raming. In Februari 11. bedroeg de hoogere opbrengst slechts 2,991,000 fr. Dulfcsckland. Het is thans zeker dat, gelijk gemeld is, prinses Frederika van Hannover, de oudste zuster van den hertog van Cumberland, zich verloofd heeft met den ritmeeeter baron Von Pawell. Deze stamt uit een ond-adellijk Saksisch geslacht en heeft zich onderscheiden door zqne getrouwheid aan het Hannoversche vorstenhuis gedurende de ramp spoedige jaren na 1866. Maar dat neemt niet weg dat de Welfische partij in Duitschland zeer verslagen is over dat voorgenomen hnwelijk; te meer omdat zij juist deze prinses beschouwde als haar voornaamste steun om den hertog van Cum berland terug te houden van alle gedachten aan eene verzoening met Pruisen en aan het afstand doen van zijne rechten op den troon van Hannover. Nu de prinses hare hand reikt aan een man, die niet tot eenig vorstenhuis behoort; nu zij zich bovendien vergenoegt met de toestemming van koningin Victoria en deze alzoo beschouwt als het hoofd der familie in plaats van haren broeder, die als het hoofd zon moeten gelden, indien de fictie werd volgehouden, volgens welke hij de wettige koning van Hannover zou zijn nu meent de Welfische partij dat haar de zwaarste slag is toegebracht, die na de gebeurtenissen van 1866 haar nog kon treffea. Groot-Britannië. Het Parlement is gistermiddag te twee uren met eeae door koningin Victoria toegezonden bood schap ontbonden. In dat stuk betuigt H. M. dank voor den steun, door het Parlement aan Engelands politiek geschonken, waarvan het doel was, het rijk te verdedigen en den algemeenen vrede te verzekeren. Verder wordt daarin medegedeeld dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden van een vriendschappelijken aard zijn, en tevens gunstig voor de handhaving van de rust in Europa. De koningin hoopt op eene spoedige regeling van zaken in Afghanistan. Ten slotte constateert zij met genoegen dat de industrie zich verbetert en de kwijning van den handel vermindert. De troonrede werd door lord Cairns voorgelezen. Er waren echter slechts zeer weinig afgevaardigden en Pairs tegenwoordig. Op last van koningin Victoria is eeu steenen kruis opgericht op de plek, waar Louis Napoleon het leven liet. Het draagt het volgende opschrift „Dit kruis is door koningin Victoria opgericht tot aandenken aan prins Napoleon Eugène Louis Joseph, om de plek aan te duiden waar hij den lsten Juni 1879 door een troep Zoeloes werd aangevallen en met het aangezicht naar den vijand gekeerd sneuvelde." Turkije. De Oostenrijksche ambassadeur heeft gistere» bij den sultan gedineerd, die zich zeer gunstig ten aaBzien van Oostenrijk uitliet. De ambassadeur heeft het grootkruis der Medjidjé-orde ontvangen. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 24 Maart (N. R. Crt.). De bekende advocaat Stasow, die voor eenige dagen in hechtenis genomen is, is bij administratieven maatregel uit de hoofdstad naar het binnenland verbannen. De verspreiding van Zola's roman „Nana" is hier verboden. Tusschen graaf Loris Melikoff en de overige ministers is het tot eene sterke spanning gekomen. De minister van binnenlandsche zaken, Makofl', had, zonder Melikoffs goedkeuring daarop te vra gen, aan de „Golos" het recht ontzegd om gedu rende twee maanden advertentiën op te nemen. Graaf Melikoff nu is zeer tegen eiken maatregel die de persvrijheid belemmeren kan. De hofpartij en bijna alle ministers hebben zich op de hand van minister Makoff verklaard en tegen Melikoff. Er heerscht hier daardoor eeu zekere crisis in het ministerie, welke het vermoeden wettigt dat de reactionnaire agitatie tegen Melikoffs vrijzinnigheid reeds een aanvang neemt. ROME, 24 Maart. Ter bespoediging van de werkzaamheden zal het ministerie de Kamer ver zoeken om dagelijks twee zittingen te houden. PARIJS, 24 Maart. Vele afgevaardigden zijn heden in het „Palais Bourbon" samengekomen. Zij verzekerden, in strijd met de beweringen der bladen, dat besluiten, die spoedig gepubliceerd zullen worden, de onmiddellijke ontbinding van de Sociëteit der Jezuïeten in Frankrijk zullen uit spreken. De vreemde Jezuïeten zullen onmiddellijk uit het land verwezen worden. Aan de kloosters der Sociëteit zal een uitstel, niet van zes, maar van drie maanden worden gegeven om hunne zaken te liquideeren en hun roerend goed en hunHe inrich tingen te verkoopen. De niet-erkende orden, be halve de Jezuïeten, zullen aan de verplichting worden onderworpen hare statuten binnen een tamelijk kort tijdsverloop over te leggen. Het gouvernement zal ze in overweging nemen en die orden, wier sta tuten geoordeeld worden in strijd te zijn met de beginselen van het publiek recht in Frankrijk, ontbinden. De Jezuïeten zullen niet toegelaten worden tot het vragen van erkenning.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2