6168. Saterdag 127 Maart. v» Dere Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit No mm er bestaat uit TWilÈ BLADEN. Eerste Blad. De Staats-Courant van hedenavond meldtHet heeft Z. M. den Koning behaagd den Raad van Ministers te machtigen de blijde tijding ter algemeene kennis te bren gen dat H. M. onze geëerbiedigde Koningin zich in gezegenden staat bevindt. Het dividend der Leidsche stoombootmaat schappij „de Volharding" over het vorige jaar i8 op 13'/, pet. bepaald. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.1.10. 1.40. Fresco per posL Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 18 regel» Iedere regel meer. Grootere letten neer pleetsrnlmte. titetl emVtVFi 1.05. STADS-BERIOHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, late alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: GEBRS. VAN WIJK C0., om een tweeden stoomketel te plaatsen in hunne fabriek op de Hoogewoerd n°. 145; W. H. DEN DOPPER, om het perceel in de Spijker- boórsteeg n#. 6 in te richten tot smederij N. F. VINKESTEYN, tot het oprichten van eene smederij in het pand aan de Haven n*. 32; en P. OUDSHOORN, tot oprichting van eene smederij in het perceel in de Groenesteeg n*. 11. LEISEV, 25 Maart. Onze geachte stadgenoot de heer H. J. Gie- zen zal morgen den dag herdenken waarop hij vijf en twintig jaren geleden als secretaris van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" optrad. Zijne medebestuurders, aan wie toen met hem de zorgen der instelling waren toevertrouwd, hebben hunne keuze nooit te beklagen gehad, want van den beginne af toonde de tegenwoordige titu laris zich geheel vervuld van het gewicht zijner betrekking, met welke het wel of wee der school in zoo'n nauw verband staat. Ieder, die, zij 't ook maar eenigszins, met de school bekend is, kent dan ook haren bloei, vooral gedurende het laatste kwart eeuw. Yan allen heeft de heer Giezen bo vendien de genegenheid weten te verwerven. In de jongste vergadering van hetLeidsche studentencorps werd met applaus de opdracht begroet van een maskerademarsch, gecomponeerd door den heer Van Praag, stafmuzikant bij het 4de regiment infanterie alhier. Ten opzichte van het feestgebouw werd medegedeeld dat men in overleg was getreden met de commissie van de alhier te houden landbonw-tentoonstelling en dat de uitslag dier besprekingen was geweest dat de omheining tot September zou blijven staande lengte was 400 meter, terwijl de kosten van iederen meter f 0.75 zouden bedragen, zoodat het totaal der kosten de f 300 niet zou te boven gaan. Wat de verlichting betreft, terwijl deze vroeger 3400 had bedragen en men er toen nog niet eens zoo heel tevreden over was geweest, zou zij thans bestaan uit kronen in den vorm van bloemenmanden (één kroon van 60 en vier van 40 lichten)de onkosten werden gerekend op f 2630, terwijl voor het aanbrengen van gas deze som nog met 450 werd vermeerderd. Voor het herscheppen van het feestterrein in eene lustwarande werd een krediet van f 3000 toegestaan, terwijl aan het collegium werd overgelaten de noodige schikkingen dienaan gaande te treffen. Op den staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere man schappen der landmacht in Nederlandsch Indië, komen voor: TeodorusFrauciscus Burgers, sergeant ziekenvader, alhier geboren en overleden te Kotta- Radja (Atjeh), tot een bedrag van 49.57, en Petrus Johannes Webbe, kanonnier 2de klasse, geboren te Oegstgcest, insgelijks te Kotta-Radja overleden, met f 2.92. Aan de rijks-normaallessen te Voorschoten werden gisteren bevorderd van de eerste klasse naar de 2de: J. G. Baart, D. G. Van der Horst en jongejuffr. C. J. Bernhardi; van de 2de naar de 3deC. Tiemeyer, J. C. Paap, D. Den Baars, J. Koot en jongejuffr. R. M. E Aartse; van de 4de naar de 5de: Johan J. Verhoog en H. C. Meyer, en van de 5de naar de 6de: A. Balfoort, uit Voorscholen; mej. E. Burk, uit Amsterdam, en mej. M. Van Rosmalen, uit 's-Gravenhage. Een leerling uit de 4de, en twee uit de 1ste klasse werden niet bevorderd. Toegelaten werden, na examen, tot de 1ste klasse: G. Kamphorst en M. P. C. Petrie, uit VoorschotenH. Mattiesing en G. J. Van Leeuwen, uit Wassenaar; de jonge juffrouwen: A. C. Van Duykeren, uit Voorscho ten; D. J. Werdes en C. C. Nell, uit Wasse naar; tot de 2de klasse: A. Van Santen en J. H. Smit, uit Voorschoten; E. Jung en E. H. Petter, uit AmsterdamP. A. Brauckman, van Voorschoten a/d. Rijn; A. De Geus, van Oegst- geest a/d. Morsch, en H. H. Van der Plas, uit Wassenaar; tot de 4de klassemej. M. P. Van Rosmalen, uit 's Gravenhage. Afgewezen werd ééne candidaat. De nieuwe cursus zal alzoo worden ge opend met een dertigtal leerlingen. Door den minister van binnenlandsche zaken is op de daartoe door den inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland gedane voor dracht benoemd tot 2de-afdeeling-onderwijzer bij de rijksnormaallessen te Edam J. J. Schippers, hulponderwijzer te Hillegom. Naar het Vad. verneemt, heeft de Hooge Raad van Adel den heer C. A. D. E. Van Pranckenberg en Proschlitz, kapitein bij het 4de regiment infanterie, erkend als te behooren tot den Nederlandschen adel. De commissie van officieren, benoemd tot het aankoopen van paarden voor het leger in het buitenland, vertrekt heden naar Hongarije. Onlangs is gemeld dat door den minister van waterstaat er op was aangedrongen dat tus- schen de beide spoorwegstations te 's-Gravenhage over de verbindingslijn der Rijnspoorwegmaat schappij een stoomtramdienst zou worden inge richt, ter verbetering van de aansluiting der cor- respondeerende treinen van de Rijn- en Hollandsche spoorwegen. Daartegen blijken groote bezwaren gelegen te zijn in den toestand en in de inrichting van het station der Hollandsche spoorwegmaat schappij te 's-Gravenhage, tot verbouwing en ver betering van welk station reeds plannen aan de regeering moeten zijn ingediend, waarbij verwacht mag worden dat ook bedoelde bezwaren zullen worden uit den weg geruimd. Te Haarlem heeft zich eene voorloopige com missie gevormd, om aldaar een nieuwen schouw burg op te richten. Er is twee ton voor noodig, welke men hoopt te krijgen van 50 aandeelen a f 1000 en verder door eene obligatie-leening met uitloting van premiën. De heer Van den Arend zal de bouwmeester van dien schouwburg zijn. Na afloop der opvoering van „Phèdre" wordt hedenavond aan mile. Sarah Bernhardt en bijhebbend gezelschap door eenige kunstvrienden een souper aangeboden in de sierlijke zalen van den heer Couturier, op de Keizersgracht bij de Spiegel straat te Amsterdam. Ingevolge onlangs genomen koninklijk besluit zullen bij de zeemacht ook worden opgenomen 3de schrijvers met den rang van korporaal, aan wie eene maandelijksche soldij wordt toegekend van f 20 voor buitenlandschen dienst, f 18 voor binnenlandschen dienst en f 5 toelage voor verblijf in Oost- en West-Indië. De heer J. M. Telders te Oosterbeek geeft ia het laatst verschenen nommer van het Aard rijkskundig Weekblad een overzicht van de ver schillende plannen tot verbetering van den waterweg van Amsterdam naar den Rijn. De schrijver geeft blijkbaar de voorkeur aan het ontwerp van den heer Kaiff, doch maakt de opmerking dat de een heidsprijzen, bij de raming van dat ontwerp aan genomen, gedeeltelijk lager schijnen te zijn dan die van de overige ontwerpen en bij de uitvoering vermoedelijk te laag zullen worden bevonden. Dit moge echter, zegt hij, geene reden zijn om aan een goed plan zijne adhaesie te onthouden. „Wie toch vermag de voordeelen, die uit het herleven van de Rijnvaart van Amsterdam zullen voort vloeien, zoo nauwkeurig te wegen en in millioenen uit te drukken? Een werk, waarvan het welslagen op technische gronden niet aan twijfel onderhevig is en dat bestemd en geschikt is in eene erkende volksbehoefte te voorzien, is altijd de kosten der uitvoering dubbel waard. Moge de verbeterde waterweg van de hoofdstad naar den Rijn de juistheid dier stelling spoedig in het licht stellen." Aan het in druk verschenen rapport der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij over 1879 is het volgende ontleend: De mede- deelingen strekken over het tijdvak van 1 JaDuari tot 31 December 1879; sedert hadden drie red dingen plaats, en wel op 1 Januari bij Zandvoort, op 2 Januari te Terschelling, op 27 Februari op Tessel, die echter in dit rapport niet verder wor den besproken, omdat van deze, volgens aange nomen gewoonte, eerst in een volgend rapport melding zal gemaakt worden. In den loop van 1879 hadden 8 reddingen met gunstigen uitslag plaats, waarbij zijn gered 58 man, waardoor het totaal der geredden sedert de vestiging der Maat schappij tot 2617 stijgt. Voorts hadden 8 pogin gen tot redding plaats, die geen gevolg hadden, daar of het wrak verlaten was, of de hulp niet verlangd werd. De uitslag der genomen proeven met verbeterde vuurpijltoestellen van den heer J. H. Meyer was vooralsnog niet bevredigend genoeg. Het materiëel van booten, wagens, toestellen enz. vorderde het gewone onderhoud en verkeert in gewenschten staat. Egmond bekwam eene nieuwe boot en wagen ter vervanging van de boot, die bij de redding op 10 Februari schade bekwam. Aan giften en legaten is in 1879 ontvangen 5710.44. De afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor tuinbouw en planten kunde hield gisteravond in de Stadszaal eene bui tengewone vergadering met dames. Het lokaal was bij die gelegenheid binnen een paar uren zoogoed als in een kleinen lusthof herschapen, waar zoowel de gezichts- als de reukorganen om het aange naamst werden gestreeld. Langs de wanden aa? men niets dan eene sraaakvoj gerangschikte ^ear van hyacinten en in het midden twee prachtige perken van tulpen, en anderfe bloemen van Jrt seizoen. Aan de beide einden was de zaal boven-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1