Dinsdag 223 Maart. N\ 6165. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH dagblad; PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per S maanden1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 18 regels1.05. Iedere regel meerO "*- Grootere letten naar plaatsruimte. LEIOEN, 33 Maart. Ten raadhuize alhier had heden de openbare verpachting plaats van de faecale stoffen, verzameld in dat gedeelte van wijk II dezer gemeente waar het Liernurstelsel is toegepast. De pacht werd ge gund aan den hoogsten inschrijver, den heer J. Van Ulden alhier, voor 0.10'/2 per 100 KG. Van de gelijktijdig gehouden openbare aanbe stedingen, 1°. van het doen van verfwerken aan het hotel „den Burg"2°. van bet maken van eenige vernieuwingen aan drie bruggen binnen deze gpmeente en 3». van het maken van dertig schooltafels, werden respectievelijk, als laagste inschrijvers, aannemers de heer A. C. Hoppen- brouwer, huisschilder alhier, voor ƒ174.99; de heer J. N. Van der Hejden, aannemer alhier, voor 1284 en de heer S. Van Leeuwen, aannemer alhier, voor 264. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 41,00, f 20.50, f 4.30 en f 2.15; de laagste f 41,00, f 20.00, f 4.00 en f 2.10. De zomerdienst op de spoorwegen zal vol gens besluit van den minister van waterstaat niet den lOden, maar den 15den Mei a. s. aan vangen. De schrijver der „Haagsche Kroniek" in de N. Gr. Crt., die nogal dikwijls omtrent de overhrieving of verzinning van sommige nieuwtjes door verschillende bladen wordt lastig gevallen, tracht zich op de volgende wijze te verdedigen Zal men het den briefschrijver, die zich tot tolk maakte van het gerucht dat dr. Van Praag Hey- mans als accoucheur van H. M. de Koningin zal optreden, euvel duiden dat hij dit aan een der bladen berichtte, omdat het gerucht wordt tegengesproken Ook ik had het vernomen, reeds voor een paar weken; men had er mij bij ver zekerd, dat aanvankelijk professor Thomas te Leiden was aangezocht H. M. bij de aanstaande bevalling bij te staan, maar dat deze, om zijn leeftijd, voor die taak had bedankt en dr. Van Praag Heymans had aanbevolen. Doch de bedoelde geneesheer, voorzeker een der uitstekendste obste- trici in ons midden, ontkent er iets van te weten. Toch zal vermoedelijk de verloskundige, die ko ningin Emma zal bijstaan, wel gekozen zijn, evengoed als het drietal bakers, dat zich om het gouden wiegje van de verwachte koninklijke hoog heid zal moeten verdringen. Het schijnt echter dat men voorloopig alles wat met deze voor het land zoo heuglijke gebeurtenis in verband staat, nog geheim wil houden. Daarom is ook het feit der zwangerschap van koningin Emma den volke nog niet officiéél kond gedaan. Volgens den schrijver van den „Haagschen Kout" in de Pr. Gr. Crt. kan de uitverkorene baker zich in stilte verheugen dat men haar voor een geheel jaar aangenomen heeft tegen een week geld van 20 gulden. De Koningin houdt zich intusschen druk bezig met allerlei dingen en is zelfs aan het teekenen met waterverf onder leiding van den kunstschilder Mari Ten Kate, die in deze kunst een matador is. De algemeene Amsterdamsche kerkeraad heeft een voorstel van een aantal ouderlingen be handeld, om aan de predikanten en ouderlingen, afgevaardigd voor de aanneming der lidmaten, een uitdrukkelijk mandaat te geven om zich niet ge bonden te achten aan de gewijzigde artt. 38 en 89 van het Synodaal Reglemeat op het godsdienst onderwijs, doch na beraadslaging werd met 82 tegen 27 stemmen eene motie van de predikanten dr. Hoedemaker en Vos aangenomen, van den volgenden inhoud: „De kerkeraad, gehoord heb bende het bovenvermelde voorstel der ouderlingen; overwegende, dat de roeping van de opzieners der gemeente om aan te nemen op den grondslag van Gods Woord, en mitsdien aan de belijdenis der Kerk, niet door eenig Synodaal reglement kan worden verzwakt, noch door eenig kerkeraads- besluit kan worden versterkt, gaat over tot de aanneming en vaardigt daartoe af predikanten en ouderlingen volgens den regel, tot hiertoe door den kerkeraad gevolgd, met bepaling dat geene aannemeliugen zouden worden ingeschreven dan die voorkwamen op de door de meerderheid der tot de aanneming afgevaardigde kerkeraadsleden geteekende lijsten." Het getal personen, gedurende de afgeloopen week te Amsterdam aan mazelen overleden, be draagt 24. Vrijdag-avond had te Arnhem eene vergade ring plaats van de aandeelhouders in het waar borgfonds in de verleden jaar gehouden tentoon stelling. Aan hen werd kennis gegeven dat een tekort van f 54,000 bestaat of, globaal genomen, 35 pet. Uit het verslag bleek dat de financiëele toestand niet zoo ongunstig zou geweest zijn, indien de internationale wedstrijd niet zulke groote uitgaven had vereischt. De post voor het decoratief der tentoonstellingsgebouwen bedroeg ook niet minder dan f 32,000. De gasfabriek te Dordrecht heeft het vorige jaar eene zuivere winst gemaakt van 26,756.91,/2. De commissarissen des konings in de pro vinciën zijn door den minister van oorlog gemach tigd om, met afwijking van de aanschrijving van 18 Januari 1862, aan de miliciens-verlofgangers, die verkeeren in het geval, bedoeld bij de 2de zinsnede van art. 129 der militiewet, op hunne aanvrage de vergunning te verleenen tot het deel nemen aan de haringvisscherij, en zulks ongeacht of zij mochten behooren tot een corps, waarbij zij tot het bijwonen van herhalingsoefeningen zou den moeten opkomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der cavaleriebij den staf van het wapen, tot gen.- majoor en bevelhebber in de 2de militaire afdee- ling, den kolonel jhr. W. I. A. Storm de Grave, commandant van het 3de reg. huzaren, adj. des konings in buitengewonen dienst; tot kolonel en en commandant van het 3de reg. huzaren, den luit.-kol. jhr. L. ridder Van Rappard, van het corps. Gemengd Nleuws. Bij vonnis van het kantongerecht alhier is de logementhouder H., beschuldigd van waarzeggerij, heden veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 5.50, subsidiair 2 dagen gevan genisstraf. Voor een dergelijk feit stond hedenmorgen ook terecht M. O., breister van beroep. Twee getuigen werden gehoord, voor wie zij de kaart had ge legd omtrent het vermissen van een sleutel, Al weder werd getuigen bijzondere attentie aanbe volen op eene bruine vronw, met wie zij onge noegen zouden krijgen, hetgeen ook plaats vond en tot ontdekking der waarzeggerij heeft geleid. Beklaagde bekende het ten laste gelegde feit te hebben gepleegd, onder verklaring evenwel geen beroep te maken van waarzeggerij en van ieder der getuigen vrijwillig 10 cents te hebben ont vangen. Het O. M. requireerde veroordeeling van beklaagde tot betaling eener geldboete van f 5.50, subsidiair 2 dagen, gev. alsmede uitlevering der kaar ten, bij gebreke waarvan 1 dag gevangenisstraf. Van het in aanbouwzijndenieuwesta- tion der Hollandsche en Rijnspoor-maatschappijen zijn hedenmiddag de vlaggen geheschen. Het is thans geheel onder kap gekomen. De expres-trein 1ste en 2de klasse, Zaterdag-middag om kwart voor vijven uit Am sterdam vertrokken en hier om zes minnten over halfzes moetende aankomen, kon het wegens het breken van een veer der machine niet verder dan ons station brengen. Een reserve-locomotief van Den Haag haalde den trein van hier, terwijl de reizigers voor Rotterdam van Den Haag per extra- trein werden vervoerd. In de afgeloopen week zijnteKatwijk 55 schuiten aangekomen; het grootste deel waren binnenlek-visschers met mooie vangst, welke be- somden van f 60 tot f 140. in 6 dagen. Eenige buitenlekkers met schrale vangst schol en tong vischten ook op de kust en besomden van 70 tot f 250 in 12 a 14 dagen. Er werd besteed voor tarbot 3 a 8, tong 0.15 a f 0.50, benschol 0.50 a 0.75 en kabeljauw f 1 a ƒ3, alles per stuk; buitenlek-schol 6 a ƒ8, levende binnenlekschol 4 a 5 en scharren 3 a 4,50, alles per mandzeesterren (weinig gevangen) f 10 a 12 per kar. De geheele vloot gaat op de visscherij uit. Vr ij dag-avond brak in Den Haag een vrij hevige brand uit in een pand der Zeestraat. De vrouw des huizes was bezig met visch te bakken op de kachel in de voorkamer en de vlam, in de pan slaande, deelde zich onmiddellijk aan het behangsel, de gordijnen en het meubilair mede. Spoedig waren de spuit der grenadiers en jagers, de stoomspuit en verschillende haspelwagens bij den brand aanwezig, maar behoefden geen dienst te doen, daar de politie, bijgestaan door eenige spuitgasten, door middel der in het perceel aanwezige water leiding de vlammen meester werd. De inboedel was geheel vernield, maar gelukkig verzekerd, evenals het huis. Men meldt uit Bodegraven dat aldaar sedert eenige dagen flink gewerkt wordt aan het stellen van eene ijzeren brug, in de plaats van de bouwvallige en gesloopte houten ophaalbrug over den Rijn. Dit vermindert ongetwijfeld de kans van ongelukken en brengt veel toe tot verfraaiing der overigens riante Brugstraat, doch de schipperij wordt daarmede niet gebaat. De brngwijdte, 15 Rijnl. voeten, blijft dezelfde en aan den misplaat- sten stand der muren is niets gedaan, omdat men dan eerst de geheele sluis zou moeten opbreken. Telkens klemmen schepen vast en moeten dan, na langer of korter tijd, met groote krachtsaan wending ten slotte nog teruggewrongen worden. Te Zwammerdam is de brugwijdte 17.8 Rijnl. voeten, terwijl die aan de Nieuwerbrug in het laatst van het vorige jaar op 16.7 Rijnl. voeffen gebracht is. Ware dit ook hier het gevJi, het handelsverkeer op den Ouden Rijn zou opleven en menig koopman en fabrikant dankbaar zijn voor eene verbetering, die moeilijk ujt te stellen is. Een niet onaardig voorbeeld van moe derlieve van een hond W5rdt uit Maarsen gemeld- Een. inwoner van dat dorp had een jongen hond uit het nest genomen en naar iemand te Maarse- veen gezonden. De zorgvolle moeder wist haar jong op te sporen en gaat nu trouw driemaal daags naar Maargoveen om het te zogen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 7