N°. 6164. Maandag 22 Maart. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Derde Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels77.TV.7.7.77. f 1.05. Iedere regel meerv...TV0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Het volgende herinnert aan eene zelfde quaestie die zich een paar jaren geleden ook hier voordeed en voor de leden der Herv. kerk zeer belangrijk is. Het college van kerk voogden der Herv. gemeente te Arnhem had een der leden, die weigerachtig was zijn aanslag in de kerkbelasting te voldoen, voor den kanton rechter tot betaling gedagvaard. De gedaagde be twistte bij zijne verwering de bevoegdheid van kerkvoogden, op grond dat het reglement, waaraan de kerkvoogden hunne qualiteit ontleenen, op onwettige wijze zou tot stand gekomen zijn. Volgens hem hadden over dat reglement, niet slechts de meerderjarige manslidmaten, maaralle leden der Hervormde kerk, die belijdenis des geloofs afgelegd hebben, moeten stemmen. Namens het eischend college werd aangevoerddat bij die stemming niemand was geweerd; dat men had opgeroepen de stemgerechtigde leden en dat zoolang gedaagde niet bewees dat personen, die zich hadden aangemeld, waren geweerd, zijne verdediging niet kon opgaan. Maar zelfs, al ware het bewijs geleverd dat men alleen meerderjarige manslidmaten tot de stemming had opgeroepen, dan zou het bedoelde reglement toeh volkomen rechtskracht bezitten, daar volgens de reglementen der Hervormde kerk alleen manslidmaten stemrecht hebben. De kantonrechter vereenigde zich met de beschouwingen van het eischend college en besliste, dat, hoe men ook over de vraag of alleen mannen of ook vrouwen en minderjarigen stemrecht heb ben, moge denken, kerkvoogden door stemge rechtigden op te roepen, zonder te beslissen wie al dan niet stembevoegd zijn, niemand tot stemming hadden geweerd en alzoo het reglement op de kerkvoogdij der Ned.-Hervormde gemeente te Arnhem wettig tot stand gekomen is. De politie te Dordrecht heeft gister morgen eene goede vangst gedaan door het arres teeren van een viertal zakkenrollers, die van de drukte van den marktdag hadden gebruik gemaakt om hunne industrie, zoo op het Scheffersplein als op de Botermarkt, uit te oefenen. De oudste is een man van 35 jaren, zekere v. P., geboortig van Zwijndrecht, doch thans zonder vaste woon plaats en kort geleden uit de gevangenis ontsla gen. De drie anderen zijn jongens van omstreeks 16, 15 en 13-jarigen leeftijd. Zij werden ge arresteerd op het oogenblik dat zij zich te balf- twee met de boot naar Rotterdam zouden begeven. Een aantal voorwerpen, klaarblijkelijk door zakken rollerij verkregen, werden bij hen gevonden en door de politie in beslag genomen. Het Hbl. heeft onderzocht of Sarah Bernhardt inderdaad van Hollandsche afkomst is, zooals beweerd wordt. Het is daarbij gebleken dat de beroemde kunstenares te Parijs is geboren, maar in hare prille jeugd herhaaldelijk te Amster dam eenigen tijd heeft doorgebracht ten huize van haren grootvader, den gezichtkundige Bernhardt, die op de Oude Turfmarkt woonde en in tweede huwelijk met eene Amsterdamsche jufier was getrouwd. De voortvluchtige kassier Rubbens, van de Nationale Bank te Antwerpen, is te Am sterdam, in een restauratie in de Nes, door de politie aangehouden. Door de Belgische regeering was zijne uitlevering verzocht. Te Zegwaard is gistermorgen om streeks acht uren het zevenjarig zoontje van B. J. verdronken. Men vermoedt dat het kind spelende aan den kant van het water er in is geraakt. De vrouw, die op de Oude Schans te Amsterdam uit de tweede verdieping harer woning viel, is in het gasthuis overleden. De uitingen van het beleedigd rechts gevoel der Rotterdamsche matrozen, die Nieuw- York bezoeken, hebben, naar men van daar meldt, het Pincofi's onmogelijk gemaakt in die stad lan ger te blijven. Janmaat zocht hem namelijk ge regeld op aan zijne woning en gaf daar op zóó luidruchtige wijze lucht aan zijne gevoelens, dat er oploopjes van nieuwsgierigen ontstonden, aan wie dan nog eens duidelijk verhaald werd wie de heer Pincofi's is. De voortvluchtige zou thans naar Brooklyn zijn verhuisd. Woensdag-middag brak brand uit op de bouwhoeve van P. Driesen te Broekhuizen in Limburg. In korten tijd waren huis, schuur en stalling met den geheelen voorraad vernield. Het huis, daaraangrenzende, bekwam mede groote schade. De oorzaak is onbekend. Waarom oude vrijsters van katten houden? „Omdat wij," zeide een van haar, „nooit een echtgenoot gehad hebbende, ons door instinct hechten aan het dier, dat het meest ver- raderlijkst is na den man." In Ierland heeft zich een dief uit de voeten gemaakt op eene wijze, die alles over treft wat men tot nog toe van geslepenheid had gehoord. Hij was na een kort, maar hardnekkig gevecht, uit eene ernstige wonde bloedende, door de politie in hechtenis genomen. Nadat men hem in de wachtkamer had gebracht, riep men den dokter en thans vertoonde de dief alle teekenen, die een naderend einde voorspelden. Haastig snelde de dokter daarop naar den commissaris, opdat deze nog spoedig een verhoor zou beproeven, maar nauwelijks was hij vertrokken of de gevangene zakte ineen en was een lijk. Althans men meende ditdoch toen men den volgenden morgen in de doodenkamer, waar men hem gelegd had, kwam kijken, was de vogel gevlogen. Zijn spoor is nog niet gevonden. Te Kiew is een nieuw nihilisten- bond ontdekt, dat geheel afgescheiden van het andere was. Dertig leden telde deze vereeniging, welke hare eigen statuten heeft, waarvan een der eigenaardigste artikelen luidt: „Het lid dat één maal verzuimt de vergadering bij te wonen, wordt met dertig stokslagen gestraft. Wie tweemaal ach ter elkaar wegblijft, wordt ter dood veroordeeld en onmiddellijk terechtgesteld." Dit laatste leidde tot de ontdekking der bende. Een lid had zich schuldig gemaakt aan het tweemaal verzuimen der vergadering en werd veroordeeld om verdronken te worden. De tusschenkomst van vreemden verijdelde de uit voering van dit vonnis en bracht de politie op het spoor. Te Luneville, in Lotharingen, is Don derdag een kruitmagazijn in de lucht gesprongen, waarbij een persoon honderd meter ver wegge slingerd werd. Het lichaam van den ongelukkige was als het ware gekorven. Te Clays villa Pa, in Amerika, heeft de zoon van eene achtenswaardige familie het huis zijns vaders in brand gestoken, na dezen en zijne zusters opgesloten te hebben, ten einde hen in de vlammen te doen omkomen. Hij hoopte daar door in het bezit van zijns vaders vermogen te komen en te kunnen trouwen met zijne verloofde. De toeleg mislukte, de oude heer Worrel en zijne dochters ontkwamen en de zoon ontvluchtte naar Ohio. De ontaarde zoon studeerde voor predikant en had twee avonden vóór zijn misdrijf nog een bidstond geleid. De roovers in Griekenland doen te genwoordig wèl van zich spreken. Nu komt we derom uit Larissa de tijding dat de beruchte hoofdman Kaloghero twaalf boeren uit een dorpje op den Olympus zonder vorm van proces heeft laten ophangen. De aanleiding tot die strafoefening was dat twee leden van zijne bende door een onbe kende hand op dien berg vermoord waren gevon den, en het wel mogelijk was dat zij daaraan schuldig waren. De gouverneur van Larissa heeft een geheel bataljon ter vervolging uitgezonden. Te Nieuw-York wierp de conducteur een veertien jarigen knaap van den tramwagen, waarop hij gesprongen was om, tegen betaling, den rit mede te maken. De jongen viel op de rails en werd overreden door den tweeden wagen, die onmiddellijk volgde. Hij brak twee ribben, beide armen en een been, en verkreeg inwendige kneuzingen. De vader van den knaap stelde eene actie in en de tramwaymaatschappij werd veroor deeld tot eene schadevergoeding van f 32,500. Het is thans gebleken dat de diefstal van ongeveer 200,000 fr. uit postpakketten tus- schen Gibraltar en Londen heeft plaats gehad te San-Eernando, een stadje bij Cadix. De hoofdschul dige zou niemand anders zijn dan de postdirecteur aldaar. Men is hem op het spoor gekomen door een wissel op de Engelsche Bank, waarmede een zijner bloedverwanten bij den Engelschen vice- consul te Cadix kwam. Nadere berichten omtrent den voor een paar dagen vermelden vreeselijken brand te Tokio, in Japan, doen zien dat de eerste be richten niet overdreven waren. Dat de brand zulk eene uitbreiding verkreeg, was het gevolg van den buitengewoon hevigen wind; huizen, op 50 meter afstand van het begin van den brand gelegen, waren in een oogwenk mede in vlam gezet en daardoor was niet alleen aan blusschen niet te denken, maar zijn ook zoovele menschen om het leven gekomenwant vele huizen waren nu in eens aan alle zijden door brandende perceelen om ringd. De hitte der vlammen werd op een kwar tier afstand van Tokio gevoeld. Het volgende staaltje van de wraak- zucht en de woestheid der Zigeuners wordt uit Rumenië gemeld. Een rijk en zeer geacht grond bezitter werd zoodanig getroffen door de schoon heid van een meisje, behoorende tot eene Zigeuner bende, welke op zijn grond hare tenten had opge slagen, dat hij haar zijne hand aanbood. Ofschoon overladen met bedreigingen door hare landgenoo- ten, die een huwelijk buiten hunnen stam niet dulden, nam het meisje het welgemeende aanzoek aan en kort daarna had dan ook de huwelijks voltrekking plaats. De wraak zou echter geducht zijn. In het holle van den nacht drongen de Zigeuners het huis binnen en sleepten de pasge huwden naar buiten. Nu volgde een afschuwelijk tooneel. Eerst werd de jonge vrouw vermoord en daarop de man op een plank gebonden en langzaam in tweeën gezaagd. Toen den volgenden morgen de autoriteiten, van het gebeurde onder richt, de misdadigers wilden vervolgen, waren deze reeds met alles wat zij bij zich hadden, spoorloos verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 5