Li oi A*. 1880 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. VO f* M f* 1, Ivlwandag 22 I&a&rt. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidra per 8 msisdsh.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vu 16 regel» Iedere regel meer. Grooter* letten Beer pteeteratmte. 1.0S. 0.17*. LEIBEN, 20 Maart. Aan het verslag van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is nog het volgende ontleend: Commissarissen der leesbibliotheek zijn geregeld voortgegaan met het uitgeven van boeken aan een groot aantal lezers en aan verschillende ge stichten tot een getal van 9142 deelen. Het eerste verslag, door de thans geheel op zich zelf staande commissie voor de burgerzang school uitgebracht, luidt alleszins gunstig. De nu geheel tot stand gebrachte scheiding der admi nistratie van volks- en burgerzangschool heeft op beide inrichtingen eenen heilzamen invloed uitgeoefend. Van deze inrichting kan in het alge meen gezegd worden dat zij bij voortduring in eene algemeen erkende behoefte blijft voorzien. Het aantal leerlingen bedroeg: 1ste of laagste klasse 70, 2de of middelste klasse 43, 3de of hoogste klasse 25, te zamen 138, zijnde 6 meer dan in het. voorgaande jaar. De lessen werden geregeld bijgewoond. De vorderingen waren zeer voldoende. Het aantal leerlingen der volkszangschool be droeg op 1 Mei 11. 303; dit getal is evenwel alsnn verminderd tot op 230; de commissie be ijvert zich om de oorzaak van dit verschijnsel op te sporen. Aan vrijwillige bijdragen is dit jaar f 25 minder ontvangen dan het vorige. Het is te vreezen dat deze bijdragen steeds zullen vermin deren het aantal donateurs neemt steeds af, terwijl na herbaalde pogingen het gebleken is dat wei nigen bereid zijn als donateur toe te treden. Door de jaarlijksche subsidie ad f 300 aan de school verleend, is het de commisssie niet alleen mogelijk de lessen geregeld voort te zetten, maar ook, zij bet dan ook langzamerhand, die verbete ringen in te voeren, welke blijken noodzakelijk te zijn. Indien geene buitengewone omstandig heden plaats grijpen, hoopt zij in de gelegenheid te zijn, in het volgende jaar een gedeelte van het renteloos voorschot af te lossen. Het laagste cijfer der op de bewaarschool ter school gaande kinderen bedroeg het jaar waarover het verslag loopt 206, het hoogste 247. In Juli, na den gewonen overgang tot de lagere school, daalde dat cijfer tot 208. In dat opzicht mag dus de toestand der instelling ook ditmaal inder daad zeer bevredigend heeten. De ingevoerde ver hooging van schoolgeld voor de nieuwe leerlin gen, van f 12 tot f 14, heeft volstrekt geen nadeeligen invloed op het schoolbezoek gehad. De verbeterde inrichting der localiteit voldoet bij voortduring volkomen aan de verwachting. Het aantal inbrengers aan de spaarkas bedroeg 130, alzoo 10 meer dan in het vorige jaar. Niettegenstaande verschillende pogingen om meer dere begunstigers te verkrijgen, mocht dit niet gelukken. Het getal van hen, die deze zoo nuttig werkende inrichting met hunne bijdragen steunen, wordt steeds minder. De ontvangsten nemen daar door in gelijke mate af. Voor de commissie voor de volksbijeenkomsten is het eene aangename taak, evenals ten vorigen jare, ook nu te kunnen mededeelen dat de bijeenkomsten steeds door een talrijk publiek bezocht werden. Over de zoogenaamde wandel tentoonstellingen valt weinig te zeggenalleen aan de Lakenhal werd éénmaal een bezoek ge bracht. De bijeenkomsten voor fabriekarbeiders hadden dezen winter geen plaats wegens de ongun stige resultaten van vroegere jaren. Uit alles blijkt dat het Leidsche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voort gaat op meer dan één gebied nuttig te werken. Zal het dit blijven doen, zal het zijn werkkring zoo mogelijk nog zoeken uit te breiden, dan heeft het de krachtige hulp der gansche bur gerij noodig. Gemengd Nieuws. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht W. J. B., die zich heeft schuldig gemaakt aan mis bruik van vertrouwen en valschheid in onderhandsch geschrift. Gistermorgen te ongeveer halfnegen kwamen de tramwagens n*. 1 en 2, van het sta tion af te dicht achter elkaar rijdende, aan de Bees tenmarkt in botsing doordat de eerste wagen, n®. 1, stilhield, terwijl de tweede wagen n®. 1 opliep, ten gevolge waarvan de haak van tram wagen n°. 1 is gebroken. Om twaalf uren is een paard, gespannen voor een beladen wagen toebehoorende aan A. M., wonende aan de Nieuwe Beestenmarkt, op de Hoogewoerd bij de Water- steeg gevallen. Dit ongeval beeft echter geen oponthoud voor den tram veroorzaakt. Des middags om halfvier kwam vervolgens het rijtuig van den heer B. op de Borstelbrug in aanraking met een stuk geschut van de aldaar passeerende artillerie, waardoor een weinig schade aan het rijtuig ontstond. Een unr later kreeg de per soon van E. R. wederom aan de Breestaat een zenuwtoeval, doch na bijgebracht te zijn, kon hij spoedig zijn weg vervolgen. Ein delijk werd des avonds om halfnegen de 17-jarige jongeling, genaamd E. W. H. v. d. H., wonende in de Witte-Rozenlaan onder de gemeente Zoe- terwoude, in de Bakkersteeg bij de Oude Vest alhier door eene hevige bloedspuwing overvallen, ten gevolge waarvan hij eenige oogenblikken later is bezweken. Toen dr. K., bij het ongeval tegen woordig, den dood had geconstateerd, werd het lijk onder toezicht der politie naar de ouderlijke woning overgebracht. Op de Uiterstegracht gleed hedenochtend een op de wal liggenden stapel werkhout in het water, een 15-jarigen knaap medesleepend, die zoodanig tHsschen de planken beklemd geraakte, dat het niet dan na groote krachtsinspanning den heeren v. L. en V. ge lukken mocht den knaap uit zijn gevaarlijken toe stand te redden. Op een werf in de Kattenburgerstr aat te Amsterdam is gistermiddag een man van een dak gevallen. Hij was onmiddellijk dood. In tegenwoordigheid van den offi cier van justitie, den rechter commissaris en den griffier bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Donderdag de persoon, die verdacht wordt den moord op de dienstbode van Smooker te Sleeu- wijk gepleegd te hebben, zekere Van Beest, de plaatsen aangewezen, waar hij de gestolen gelden verborgen had. Hij bekende voorts dat hij, wetende dat Smooker op den dag van den moord op reis was, zich, gewapend met een zwaren knuppel, naar diens woning heeft begeven om diefstal te plegen dat hij, er de dienstmeid van Smooker aantreffende, deze met dien knuppel tegen den grond heeft ge slagen en alstoen de kist, waarin het geld gebor gen was, met een beitel opengebroken en er on geveer f 5000 uit ontvreemd heeft, waarna hij, ziende dat de meid nog leefde, zijn mes heeft ge nomen en haar den hals heeft afgesneden, daar hij die gevaarlijke getuige uit den weg wilde ruimen. Uit Winschoten schrijft men nog dat dokter Meyer in het volkomen vertrouwen op zijn afgegeven recept en om de vrouw van de onschadelijkheid te overtuigen een weinig van het drankje in een glas wijn goot, dat daarna ledig gedronken werd. Spoedig echter gevoelde hij de werking van een zwaar vergif. Hij opende zich een ader en dacht door inspuiting het gif te be zweren, maar tevergeefs. Tot het laatste oogenblik was hij helder van hoofd en in het volle vertrouwen dat het gif zijn sterk gebonwd lichaam niet zou scha den. De man in Beerta vervulde hem echter tot den jougsten snik met droefheid en smart. Terstond heeft de justitie zich de zaak aangetrokken. Het lijk is geopend door prof. Ranke en de dokters Haakma Tresling en Busscher; terwijl de medicijnen zijn onderzocht door de dokters B. Van der Meulen en A. E. Stheeman. Ook zijn reeds eenige ge tuigen gehoord. Het recept moet volkomen goed zijner was, naar ik verneem, Eriedlandsche nitri- cum een geneesmiddel voor rheumatische aandoeningen voorgeschreven en het scheikundig onderzoek zou geleid hebben tot de ontdekking van Engelsch nitricum. Hoe het vergif er is ingekomen? Er gaan hier verschillende lezingen over. Zwijgen zal in dezen vooreerst wel goud zijn. Het lijk van den heer Meyer is gistermid dag van Winschoten naar Damme in Oldenburg vervoerd, om daar ter aarde besteld te worden. Groot was het getal van hen, die de laatste eer wilden bewijzen aan den man, die zoo kort in ons midden woonde en dien wij nog zoo gaarne lang behouden hadden. Twee internationale gauwdieven, door de Brusselsche politie in het begin dezes jaars aan de politie van alle Europeesche hoofd steden gesignaleerd, zijn te Napels gevangengeno men op het oogenblik dat zij bezig waren door middel van inbraak een zeer belangrijken diefstal uit te voeren. Te Brussel hadden zij den 28sten December 1879 ook door inbraak een som van 83,000 fr. gestolen, terwijl zij onderscheidene op lichterijen hadden bedreven door zich voor te doen als uitvinders van wol, gefabriceerd uit lom pen; 10,000 fr. belooning was voor hunne arres tatie uitgeloofd. In de voering der overjas van een hunner Cleveland genaamd, zich ook wel Everett of Eergusson noemende, een man van 28 jaren vond men 80,000 fr. aan geldswaardig papier. De andere is een 16-jarige knaap, Collin John genaamd. Omstreeks negen uren 's avonds traden twee geniesoldaten der bezetting van het fort te Vaujours een koffiehuis in een buitenwijk van Parijs binnen, dronken daar hun glaasje, waarna zij weder heengingen en aan de deur afscheid van elkaar namen. Nauwelijks waren eenige minuten verloopen of de bezoekers hoorden op korten afstand een akelig gekerm. Dadelijk vlogen zij naar buiten en vonden nu den éénen militair met verbrijzelde hersenpan, en als het ware met messteken bezaaid, op den weg liggen. Naast hem lag een dikke, knoestige stok, waaraan bloed kleefde, door de misdadigers, die bij het naderen van de koffiehuis bezoekers in allerijl de vlucht hadden genomen, achtergelaten. De ongelukkige gaf na weinige mi nuten den geest, zonder dat hij in staat was nog eenige aanwijzing te doen. Diefstal heeft waar schijnlijk tot de misdaad geleid, daar men, hoewel de vermoorde bekend stond als altijd veel geld bij zich te h ebben, bij het lijk niet de minste geldswaarde gevonden heeft. Een gerechtelijk onde* zoek is ingesteld en reeds hebben eenige «TP^tatiën plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1