Vrijdag 19 Maart. A'. 188ft. N". 6162. Deae Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maasden.Elft. 1.40. Franco per poet AfsomieriyJte Nommers0.05. F BUS DEE ADYERTENT1EN Tm 1—npb Ieder* rejel meer Oreeter* letten Beer ptaatinumt*. 1.06. 0.17 J. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herioneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9den Januari 1868 (gemeenteblad N®. 1) de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den 26sten Maart e. k. zal worden gehouden op Woensdag den 2ésten Maart te voren. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. 11 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. JACHT EN VIS8CHERIJ. De Bnrgemeester van Leiden herinnert aan hen, die zich v*or bet aanstaande seizoen 1$80/81 in bet bezit wenschen te zien van Jacht- of Vise Lakt en, of wel van eene kostelcoze ver gunning tot uitoefening der Yisscherij, dat de blanco verzoek schriften ter bekoming daarvan gratie verkrijgbaar zijn ter ge meentesecretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den laden April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Koninge in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pisioolsehoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het vis- schen als het water met ijs ledekt is, mede gratis ter gemeente secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 11 Maart 1880. V. d. BRANDELER. LEI9EN, IS Haart. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer F. N. L. Aberson, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechtsweteuschap, met academisch proefschrift, get.„Het gekozen domicilie". Naar wij vernemen, is het bestuur van de afdeeling Leiden eu omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde voor nemens, evenals ten vorigen jare, op 24 Maart a. s. eene „geïmproviseerde" avond tentoonstelling te houden, voornamelijk van bloeiende bolgewassen. Door de krachtige hulp, zoowel van leden bloemisten als van verschillende afdeelingen van de Haarlemsche Vereenigiug voor bloembollencul tuur, belooft deze tentoonstelling de vorige verre te overtreffen, te meer daar de heer J. H. Kre- lage uit Haarlem alsdan zijne toehoorders het een en auder zal raededeelen omtrent de geschiedenis der hyacinten. Daar zonder twijfel de ledeu met hunne dames vele blijkeu van belangstelling zullen geven, zal er wegens de beperkte ruimte geene gelegenheid tot introductie zijn. Met zekerheid wordt aan het Rott. Nwbl. medegedeeld dat op het nader adres van concessie aanvraag voor den aanleg van een stoomtram van Leiden naar Woerden (de heeren J. Maarschalk, notaris Ie Boskoop, en C. Bok, industrieel te 's-Hage) betreflende het leggen van spoorstaven in den rijks-straatweg, door den minister van water staat afwijzend is beschikt. De concessie kan daardoor geacht worden niet te zijn verleend, aangezien de aanleg niet kan plaats hebben zondergebruikmakingvan den rijksweg. Met het stoomschip „Torrington", waarvan het vertrek uit Rotterdam op Zaterdag a. s. is bepaald, wordt behalve naar Batavia ook een brievenmail naar Padang verzonden. Door de regeering is aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp tot bescherming van nuttige diersoorten voor landbouw of houtteelt. Zij betoogt, ook met het oog op het buitenland, dat het belang van landbouw en houtteelt reeds op zich zelf deze voordracht rechtvaardigt. Hoe zeer ook het zedelijk belang, bepaaldelijk van het opkomend geslacht, door beteugeling van wreed heid bevorderd wordt, behoeft niet te worden aangetoond. De bescherming zon echter weinig doel treffen indien aij niet werd uitgebreid tot de eieren en nesten, welke thans in grooten getale worden vernield en verstoord. De regeering heeft het wenschelijk geacht de aanwijzing der dieren, even als dit iu België plaats had, over te laten aan een alge- meenen maatregel van inwendig bestuur. Het geldt daarbij eene zuiver wetenschappelijke quaestie, die de regeering overeenkomstig het advies van des kondigen moet beslissen. Daar niet alle in 't ontwerp bedoelde nuttige dieren eene onvoorwaardelijke be scherming verdienen, wordt bepaald 1*. dat de dieren kunnen worden gebracht onder twee rubriekenul die, welke ten allen tijde beschermd worden, en die, welke gedurende de laatste drie maanden des jaars buiten de toepassing der wet vallen, en 2'. dat de commissarissen des konings bevoegd zullen zijn ten aanzien van sommige dieren, hetzij geheel hetzij ten deele, tijdelijk en onder zekere voorwaarden, de verbodsbepalingen op te heffen. In verband hiermede zal ook de jachtwet eenige wijziging moeten ondergaan. Door de afdeeling Amsterdam der Holland sche Maatschappij van Landbouw zijn circnlaires verspreid, waarbij wordt uitgeloofd eene gouden medaille en vijftig gulden voor de beste in Neder land gemaakte grasboter (geen kunstboter), welke eene reis heen en terug per stoomboot naar Neder- landsch Oost-Indië zal hebben gemaakt. De boter moet door den inzender gepakt zijn in drie vaatjes dubbelfust, elk inhoudende vijf kilo, voorzien van een ingebrand handelsmerk, franco in te zenden aan het adres der afdeeling den lsten Juni a. s., om per stoomboot van den 5den Jnni geladen te worden, ten koste der afdeeling, die zorgen zal voor de stempeling te Batavia, waar men rekent dat de boter den 18den Juli zal aankomen en weder verzonden zal worden den 21sten d. a. v., om vermoedelijk den léden September weder te Am sterdam aan te komen, alwaar één der vaatjes door eene commissie zal worden onderzocht, het tweede door de zorg der afdeeling ingezonden wor den ter tentoonstelling der maatschappij te Leiden en het derde naar die te Londen in de maand October. Een zelfde prijs wordt uitgeloofd voor vijftien blikjes, ieder inhoudende één kilo of twee Engelsche ponden, te zamen in één kistje door de inzenders ingepakt en verder met inachtneming van al hetgeen hierboven is bepaald. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten der „Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur". Ze komt voor in de Staats courant van heden, welke tevens bevat de door de regeeringen der Rijnoeverstaten gemeenschappelijk vastgestelde verordening op het vervoer van ont plofbare, ontvlambare, bijtende en vergiftige stoffen op den Rijn, alsmede een staat van militaire na latenschappen der landmacht in Ned.-Indië, waarop voorkomt: Michiel Cornelis Van Vliet, den 17den Juli 1850 te Leiden geboren en den llden Juni 1876 te Kotta-Radja (Atjeh) als minenr 2de klasse overleden, nalatende een zuiver geldelijk bedrag van ƒ8.39. De school voor meer uitgebreid lager onder wijs te Bodegraven, welke sedert het vertrek van den heer Jansen gesloten was geweest, is onder de leiding van den hoofdonderwijzer Zonnevylle weder geopend. In plaats van wijlen den heer G. P. De Brnyn, is tot lid van den raad der gemeente Zoeter- meer gekozen de heer L. Koetsier. Ook gisteren, 17 Maart, vergat men niet om den sterfdag van koning Willem II te her denken door het plaatsen van een krans aan het standbeeld van dien vorst op het Buitenhof. In de gistereu gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad is door den voor zitter medegedeeld dat door de firma Elicrman, Harms en Co. aldaar, onder inzending van eene proeve van bewerking van het eerste voltooide Middel- Nederlandsch Woordenboek, bewerkt door dr. H. E. Toelaar, krachtige onderstenniBg der gemeente voor dit werk is gevraagd. Er werd besloten ten behoeve van het hooger onderwijs op te richten een gebouw voor de zoölogie en de zoötomie. Nadat de raad eene zitting met gesloten deuren had gehouden, is een voorstel van een der leden, om de regeling van het openbaar lager onderwijs in de afdeelingen te onderzoeken, verworpen. Naar de Amst. Crt. verneemt, heeft de regeering op een nader schrijven van de directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij gean< woord dat zij geene termen vond om in haar vroeger gedaan voorstel eenige wijziging te brengen. Door wijlen den heer Völcker van Zoelen is aan het Oudheidkundig Genootschap te Am sterdam een legaat vermaakt van f 200Ö. Woensdag den léden April a. s. zal aan het departement van oorlog aanbesteed worden de levering der noodige brandstoffen en kaarsen aan de militaire wachten in het rijk, over het tijdvak van 1 Juli 1880 toten met 30 Juni 1881. Gemengd Nieuw» De Haagsche kermis zal dit jaarhare tenten opslaan in de Amaliastraat en in het Willemspark. De gezamenlijke rouwkoets-leveran ciers te Amsterdam maken in de aldaar verschij nende bladen aan hh. aansprekers bekend dat zij met April a. s. ophouden met het „toeren der lijkstaatsie" en de naaste weg naar de begraafplaat sen genomen zal worden. Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen Van Hecke, alias De Mol, die in de vorige week terechtstond ter zake van valschheid in auhtentieke geschriften en het namaken van stempels van gezagvoerende licha - men en het desbewust gebruik maken daarvan. De beschuldigde werd echter dadelijk na zijn binnentreden weder verwijderd, daar hij opnieuw allerlei dwaze geluiden maakte. Het hof verklaarde hem schuldig aan genoemde misdrijven en veroor deelde hem tot een tuchthuisstraf van vijf jaar en 18 boeten van f 50. Het nam daarbij aan, dat de krankzinnigheid is voorgewend en beschuldigde tijdens en na het plegen van de misdrijven niet in een toestand van krankzinnigheid heeft verkeerd. Dr. Carl Meyer te Winschoten, de man, die in zeer korten tijd zulk een verbazenden naam maakte, die reeds zooveel deed en nog zoo veel kon gedaan hebben voor de lijdende mensch- heid van ver en nabij, is Dinsdag-avond, te mid den zijner drukke praktijk, plotseling gestorven, en dat wel door eene noodlottige gebeurtenis, naar er wordt beweerd. Algemeen schrijft onze cor respondent is hier de droefheid en de ont steltenis over 't verscheiden van den even huma- nen als bekwamen arts, die nog slechts eenige maanden in ons midden woonde; een tijdperk, dat echter lang genoeg was om hem ieders ach ting en veler vriendschap te doen verwerven. Menig lijdende vond verzachting, menig zieke herstel en menig arme ondersteuning van den te vroeg ge storven menschenvriendZóó schrijft de Pr. Gr. Crt. en aan het N. v. d. D. wordt gemeld dat de 30-jarige arts in de uitoefening van zijne be-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1