om het leven gekomen dan in eerlijken, open strijd volgens het oorlogsrecht en alle daarbij aan genomen wetten en gebruiken. Noch aan mij, noch aan een mijner colonne- of corpscomman danten is ook slechts het geringste bekend van executiën van welken aard ook, in strijd uaet het goed oorlogsrecht. Van verzwijging of geheimhou ding van hunne zijde kan geen sprake zijnzulke zaken zouden dadelijk uitgelekt, dadelijk ontdekt zjjn. Ook komt het niet bij mij op een hunner te verdenken, dat zij in staat zouden geweest zijn handelingen te doen als die, waarvan men beschuldigt; gaarne draag ik de solidaire verant woordelijkheid voor hunne handelingen, die altijd aan de strengste eischen der beschaving en humaniteit konden getoetst worden. Neen, op onze vlag kleeft geen smet; onze brave soldaten kan geen verwijt treffende eer van Koning en Vaderlaud is hoog gehoudenDat is mijn roem en trots, die geen laster mij kan ontnemen". Den lOden April a. s. zal per stoomschip „Conrad" van Amsterdam naar Indië vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 53 mili tairen, waaronder 3 onderofficieren. Aan den com mandant, den kapitein der infanterie van bet O.-L leger G. D. S. A. Camphuis, zijn als mede geleiders toegevoegd de 2dc luitenants der infan terie W. C. Van Campen, A. T. A. M. De Vassy en C. De Visser. De koninklijke wapenfabriek van den heer Stevens te Maastricht zal in eigendom overgaan op de heerenEd. De Beaumont aldaar en Soleil te Luik. Aan T. J. Van Piershil, is tot wederop zegging, vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen in de provinciën Noord-Brabant, Limburg, Zuid- Holland, Noord-Holland, Utrecht, Overijsel, Gel derland en Zeeland, waar sleepbooten worden toe gelaten. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van waterstaat zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister-resident van Turkije bij ons hof, Murad Eflendi, tevens bij den koning van Zweden geaccrediteerd, is als vertegenwoordiger bij dat hof bevorderd tot buitengewoon gezanten gevolmachtigd minister. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, is Zondag te Napels aangekomen en denzelfden dag vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.- rechtbank te Breda mr. B. M. De Jonge van Ellemeet, thans rechter in de arr.-rechtbank te Zierikzee; aan M. Boon, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Uitgeest c. a., behoudens aanspraak op peusioen; aan mr. M. Kolff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Rosmalen. Gemengd Nieuws. Om vier uren heef t gis ter n am i d dag zekere J. B., aan den moleu „üe Valk" werk zaam, het ongeluk gehad bij het naar boven dragen van een zak graan met het hoofd tegen een ijzeren pin te stooten, ten gevolge waarvan hij zoodanig is verwond, dat hij naar het acade misch ziekenhuis moest worden gebracht. In de afgeloopen week zijn teKatwijk tien schuiten Noordvisschers aangekomen, welke besomden van f 0 tot f 155 in 6 dagen, vier binnenlekkers welke besomden van ƒ80 tot f 115. Vrijdag was maar één schuit aan met weinig v'aligst, ten gevolge waarvan voor levende schol de ougekend hooge prijs werd besteed van f 16 tot 25 per mand. Bovendien werd besteed voor tarbot f 6 tot f 8, tong f 0.40 tot 0.60, schol f 0.60 tot f 0.80, steur f 9, alles per stuk, en voor kleine schol f 8 tot f 16 25 per mand. Het vertelseltje, dat Kerdijk gratie zou gevraagd hebben, is door zijn advocaat, mr. Van Gigch, dadelijk, zooals men weet, in het Vaderland weersproken. Het zou ook wat al te kras zijn, indien zulk een persoon nog om gratie durfde vragen. De pleitrede van mr. Van Gigch wordt zeer geroemd. Nog gisteren, zegt de schrijver van den Haagschen Kout der Pr. Gron. Crt., hoorde ik een lid van den hoogen raad getuigen, dat in strafzaken mr. Van Gigch tegenwoordig de beste en bekwaamste advocaat is. De vragen, die hij aan de getuigen doet, bewijzen zijne buiten gewone scherpzinnigheid, en zijne overredingskracht in het pleidooi is buitengemêen. Men zegt dat, indien het hem gelukt ware Kerdijk vrij te pleiten, 25,000 gulden te zijner beschikking zoude zijn gesteld, terwijl hem nu 5000 galden zal worden uitbetaald. Eene mooie som in elk geval, en waar voor de schrandere advocaat den rog van Pincoffs zóó breed heeft weten te maken, dat de debet-zijde van Kerdijk er bij kon. Een bekende dief, genaamd Hartog Kok», is opnieuw door de politie te Haarlem ge arresteerd en naar het huis van arrest overgebracht. Hij heeft reeds vijftien jaren tuchthuisstraf achter den rug en had thans in twee dagen zes diefstal len begaan. De goederen zijn alle bij eene slaap steehoudster, aan wie hij ze bad verkocht, in beslag genomen. Men schrijft aan het Utr. Dgbl. uit Amsterdam: Knuif, de moordenaar zijner zuster, die zich als dienstbode bevond ten huize van den heer Oorver Hooft, is, naar ik verneem, verklaard niet krankzinnig te wezen. Hij zelf heeft tegen over den rechter-commissaris verklaard„Ik ben niet krankzinuig; als men mij in vrijheid laat, dan snij ik weder eene vrouw deu hals af. Ik kan hot niet lateH." Ten huize van de vermoorde zijn verschillende teekeuingen gevonden van de wijze, waarop men iemand kan onthalzenboven dien werden er verschillende touwen gevonden, die volgens zijne verklaring bestemd waren om zijn slachtoffer te binden. Knuif is stevig gebouwd, eeu man van een voet of zes en breed iu de schouders, zwaar en zwart van haar eu baard, maar bleek, als had men hem vergeten te begraven. Hij is een knap werkman. Aan den hoek van de Korte Hoog straat en Boyman8straat te Rotterdam, vlak bij het museum Boymans, ontplofte gisteren het gas van een riool. De straatsteenen boven het riool werden een eind ver iu de hoogte geslingerd. Ongelukken hadden er niet bij plaats; alleen beving de schrik eene der daar juist passeerende verpleegden uit een der gestichten, die een nogal hevig zenuw toeval kreeg. In het nabijzijnde politiebureel ge bracht, kwam zij echter spoedig bij. Door de ont ploffing ontstond een knal als van een kanonschot. Het deksel van het ricol werd tot boven het museum iu de lucht geworpen. Een straal water bereikte eene hoogte tot de lijst van het museum en een gat van ruim een meter middellijn naast de rails van den tramweg toonde de plaats van het onheil. Te Berge n-op-Zoom heeft een vreemd voorval plaats gehad. De heer A., een R.-K. gees telijke, werd des avonds om tien uren door een opgewonden sergeant met half uitgetrokken sabel achtervolgd. Oin aan die vervolging te ontkomen, ging de heer A. bij een smid binnen, waarop de sergeant, om hem op te wachten, zich achter een pomp ging verschuilen. Een voorbijganger greep hem daar bij de kraag, ontnam hem de sabel en bracht hem naar de hoofdwacht, gevolgd door tal van nieuwsgierigen. Te Arnhem is een 16 jarige knaap ge arresteerd, die met eenige honderden guldens in den zak heimelijk de ouderlijke woning te Schie dam had verlaten met het doel op eigen gelegen- beid een uitstapje te maken. Uit Smilde wordt gemeld datdeboer- derij 't Klooster te Donkerbroek is afgebrand. Een 23tal koeien en de inboedel zijn een prooi der vlammen geworden. De bewoners lagen te bed en zijn met levensgevaar gered. Gisternacht ia te Leeuwarden na af loop der voorstelling, gegeven door het Noorder Tooneelgezelschap, brand ontstaan in het gebouw der Skatiugrink, waar de voorstellingen gegeven worden. Het is geheel afgebrand, en van het meu bilair, de decoratiën en kostumes is mede nagenoeg niets gered kunnen worden. Het gebouw was geas sureerd. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. llet dorp Pau, in Savoye, is geheel door brand vernield. Zondag-avond barstte de brand nit die Maandag-morgen nog niet gebluscht was. Meer dan veertig huizeu zijn een prooi der vlammen geworden, terwijl eene vrouw daarin het leven verloor. Een meisje van zeer fatsoenlijke ouders to Parijs werd dezer dagen door haren beminde op zeer laaghartige wijze verlaten. Onder voorgeven van naar de provincie te reizen waar hij geboren was, om zich in het bezit te stellen van de voor het huwelijk vereischte papieren, nam hij afscheid van haar en liet geruimen tijd niets van zich hooren. Hoe groot waren hare ver bazing en schrik toen zij den man, met wien zij zich voorstelde binnen zeer korten tijd in den echt te treden, onverwachts op straat ontmoette, en deze alle verklaring vermeed door in een huurrijtuig de vlucht te nemen. Wanhopend, en doodelijk gegriefd door het schandelijk bedrog, ijlde de ongelukkige Daar hare woning, schreef een langen brief aan hare ouders, die dien dag juist afwezig waren, en maakte door middel van kolendamp een einde aan haar leven. Toen men hare kamer binnentrad, vond men haar dood op het bed uitgestrekt, met een verwelkten bloem ruiker en een pakket oude brieven in hare verstijfde handen geklemd. Te Weeuen zijn twee personen in hechtenis genomen, die tot de hoogste standen behooren en verdacht worden van verduistering van aanzienlijke geldsommen. De een is de gepen sioneerde luitenant-veldmaarschalk Prochaska, de ander de heer Krieghammer, liquidateur van de Bankvereeniging te Weeaen. Donderdag-nacht werden de inwoners van St.-Petersburg opgeschrikt door een gewel digen slag. Ieder dacht dat de nihilisten weer aan het werk geweest waren. Het bleek echter spoedig dat er eene gasontploffing had plaats gehad in eene ijzergieterij. De fabriek en drie der naastbij gelegen huizen zijn vernield, verschillende personen werden gewond, enkele gedood. De bekoorlijke miss Zaeo treedt thans te Berlijn in den circus Renz op en geniet een inkomen van 160,000 frankeB per maand, waar voor ze zich bij iedere voorstelling uit een kanon moet 'daten schieten. Zooals reeds gemeld is, brak iu eene katoenweverij te Moskou in de vorige week brand uit. De vlammen namen in de benedenverdieping en op de trappen zóó hevig toe, dat de 200 werklieden, die zich op de drie andere verdiepin gen bevonden, niet meer naar beneden konden komen dan uit de vensters en op die wijze wist men er slechts 30 te redden; vele anderen wer den door het breken van een ladder nog verminkt en gedood; talrijke werklieden kwamen in de vlammen om of wierpen zich wanhopig naar bene den en werden verpletterd. Het getal omgekomenen is nog niet juist te berekenenhet gebouw is geheel in de asch gelegd; 26 verkoolde lijken heeft men reeds gevonden en in het vroegere droog- huis der fabriek begraven. In het gasthuis liggen 30 gewonden. BUITENLAND. Franlrrtjlf. Prins Orloff is naar St.-Petersburg ontboden, met het voorschrift om den heer Kapnist als zaak gelastigde achter te laten. Hij zal waarschijnlijk Woensdag vertrekken. De heer De Cassagnac is definitief als afge vaardigde gekozen. In den Senaat heeft gisteren bij de tweede lezing der wet op het hooger onderwijs, na aan neming der eerste 6 artikelen, de heer Pelletau art. 7 als amendement weder voorgesteld in naam van de minderheid der commissie. De heer De Ereycinet zeide dat hij het beroep van den heer üufaure op eene schikking niet onbeantwoord wilde laten, maar dat het ministerie bij al zijne wenschen naar verzoening geen nieuwe formule had kunnen ontwerpen, omdat art. 7 reeds eene transactie was. Bleef het artikel verworpen, dan schoot er niets anders over dan de wet toe te passen, en het gouvernement moest den toestand aannemen zooals de stemming dien zon scheppen. Art. 7 werd opnieuw verworpen met 149 tegen 132 en de wet aangenomen met 187 tegen 103 stemmen. In het departement der Rhöne zijn tot senatoren gekozen, in plaats van wijlen Jules Favre en Valentin, de heeren Millaud, afgevaardigde, en Vallier, lid van den departementalen Taad, beiden radicalen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2