Dinsdag 16 Maart. N\ 6159. A*. 1880. Voor Lttdea per 3 mafuideiuL10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Eene hernieuwde waarschuwing. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: franco per poet.a 1.40. AaooderlyJte Mommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES i Vu 15 refeto.v.LOS. UAert rejel meer0.17#. GreoUre letten neer „Ook bij den aanleg van den paardenspoorweg heeft men met zekeren ophef voorspeld dat men ongelukken zon zien gebeuren. Erkennende dat er inderdaad enkele plaatsen waren, welke voor ziening vereischten, hebben wij voorgesteld op die plaatsen trottoirs aan te leggen. Om bekende rede nen, onafhankelijk van onzen wil, is aan dat voornemen nog geen uitvoering kunnen gegeven worden; ruim drie maanden zijn er verloopen sinds de exploitatie van den paardenspoorweg is begonuen; dagelijks passeeren de tramwagens elkan der talrijke malen op dat als bij uitstek gevaarlijk genoemd plekje op de Hoogewoerd en het is mij hoogst aangenaam het te kunnen zeggennog niet het minste of geringste ongelukje heeft er plaats gehad" Zoo werd er in onzen gemeenteraad gesproken bij de behandeling van het voorstel tot het ver- leenen vau concessie met gedeeltelijke rentegarantie voor een stoomtram van Leiden naar Katwijk. Dat dit voorstel werd aangenomen het ver heugt ons van harte, en niemand onzer lezers, die zich de beschouwingen herinnert, welke wij over dat belangrijke onderwerp aan het hoofd van ons blad plaatsten, zal zich daarover verwonderen. Dat men echter in de zoogenaamde veiligheid van het tramway-verkeer hier ter stede veiligheids argumenten zocht voor den toekomstigen stoomtram zie, dat betreuren wij ten zeerste, en ook dat zal geen bevreemding wekken bij onze lezers, die weten wat wij over die niet minder belangrijke zaak hebben geschreven, vooral met het oog op het verkeer bij de Paardensteeg. Den put dempen, als het kalf verdronken is, zoo schreven wij, herinnerende aan hetgeen reeds had plaats gehad met het vierspan van den prins Von Wied. Op dat punt konden ongelukken, ern stige ongelukken niet uitblijven, en daarom ves tigden wij de aandacht op de wenschelijkheid van het onteigenen en afbreken van een rij huizen aldaar. Wij bejammeren het dat onze voorspelling reeds zoo spoedig moest worden bewaarheid; wij hebben deernis met het jeugdige slachtoffer, dat door het onheil van Zaterdag jl. werd getroffen, deeruis met de ouders, wier leed onbeschrijfelijk moet zijn bij het aanschouwen van het pijnlijk lijden van hun kind, bij de gedachte niet minder aan de treurige toekomst van het verminkte meisje. Men beschuldige ons niet van overgevoeligheid. Zulke onheilen gebeuren meer, gebeuren dagelijks iu ons land. Zeer zeker, wij weten het, maar wat wij ook weten: hier hadden ze kunnen worden vermeden of althans men had kunnen doen blijken van den ernstigen wil om ze voor het vervolg onmogelijk te maken. In stede daarvan niets dan roemen, dat er nog niet het minste of geringste ongelukje heeft plaats gehad. Welnu, daartegenover achten wij ons ge drongen het te herhalen: er zullen daar meer, er zullen daar nog talloos vele ongelukken plaats hebben, tenzij aldaar een rij huizen worde ver wijderd; want, men bedenke het wel, het aanleg gen van trottoirs, waarvan men in den gemeen teraad als van een veiligheidsmaatregel gewaagde, zal niet bateu; integendeel, het zal den toestand verergeren in de Paardensteeg, omdat trottoirs het hun, die er zich bij het passeeren van een tram wagen niet op bevinden, des te moeilijker zullen makeu zich bijtijds in veiligheid te stellenb u i- ten de Paardensteeg, omdat de toestand daar, die juist blijkens de ondervinding het grootste gevaar oplevert, zoowel aan de zijde der Haarlemmerstraat als aan den anderen kant, onveranderd zal blijven. Geen trottoirs kunnen het feit wegnemen, dat de Paardensteeg te nauw is om een behoorlijk uit zicht te geven, zoodat de voorbijganger aan beide zijden voor den verraderlijk rollenden tramwagen staat, eer hij het weet. Het is ons niet onbekend dat het naderen van den tramwagen bij de hoeken der straten door de bel wordt aangekondigd. Eilieve, ook uwe pen dule of hangklok maakt u op hoorbare wijze met het uur bekend, en toch kunt ge een geheelen dag in de nabijheid van dat uurwerk doorbrengen, zonder dat ge het een enkele maal hoort slaan. De gewoonte is oorzaak, dat ge het geluid, ook dat van de tramway-bel, niet opmerkt en boven dien, de voorbijganger raakt vertrouwd met het gevaar, dat hij aanvankelijk schuwde, en dat gevaar wordt er des te grooter door. Daarom herhalen wij onze treurige voorspelling, neen verzekering van vroeger: zoolang de door ons aanbevolen verbetering niet zal zijn toegepast zullen de ongelukken in en bij de Paardensteeg op schrikbarende wijze toenemen. Caveant consu- les! Daartegen wake het gemeentebestuur! LEIDEN, 13 Maart. Donderdag a. s., 18 Maart, zal het vijftig jareu geleden zijn dat dr. Jb. Baert benoemd werd tot stadsdokter, welke betrekking hij nog steeds met de meeste nauwgezetheid waarneemt. Het zal den bejaarden jubilaris dien dag zeer zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Bij de heden ten raadhuize alhier gehouden openbare aanbesteding van het verrichten van diepwerken in de stadsgrachten is als laagste inschrijver aannemer geworden de heer B. Van Lopik, aannemer te Hardingsveld, voor f 1563. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ2270. Gedurende de eerste helft der maand Eebruari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: R. Middelkoop, mevr. Boele-Schlette, mevr. M. A. Pouw-Schooneveld, K. Van Kampen, mej. N. Kromwijk, W. Takes (2 stuks), G. G. D. A. Van der Werff, Amsterdam; De Klerck, Kleyn, Delft; dr. A. Van Oven, 's-HertogenboschH. M. M. Rappard, Hoogeveen; Schade Van Doorn, Katwijk aan Zee; mevr. Schoute Kruyff, Maas sluis; Van Leeuwen, Noordwijk; Van Marle, G. De Goede, Oegstgeest; mej. De Haak Saere- wijn, Rotterdam; C. Ammel, VkardingenK. Meyland, Vogelenzang; Van Rose, Voorhout; A. Van Diest, mevr. Sander, P. H. Tromberg, Voor schoten.) J. P. Roos, Schieser, niet vermeld. Briefkaarten: J. Kool, J. C. Smit, AmsterdamJ. E. De Boer, Rotterdam. Dinsdag 30 dezer, 's morgens te 10 uren, zal aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens tnsschen de 14'/j en 16 jaar, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Ia het vorige academiejaar bedroeg het aantal ingeschreven studenten aan de drie rijks universiteiten te zamen 1068, waarvan 533 te Leiden, 353 te Utrecht, 182 te Groningen. Van dezen waren slechts 421 ingeschreven tegen be taling van f 200, het volle collegegeld voor alle lessen; 516 studenten lieten zich roor enkele leasen inschrijven, waarvan niet minder dan 210 voor twee of minder lessen. Het getal studenten in de rechtsgeleerdheid aan de 3 universiteiten bedroeg 377, waarvan 253 te Leiden; in de godgeleerdheid 286, waarvan 172 te Utrecht; in de geneeskunde 294, waarvan 157 te Leiden; in de wis- en natuurkunde 89; in de letteren en wijsbegeerte 72. Te Leiden werden 5 studenten voor den 9den keer ingeschreven (1 fac. rechtsg., 8 fac. gen., I fac. letterk.)1 student in de gen. voor den II den keer. Te Utrecht werden 3 studenten (1 rechtsg., 1 gen., 1 letteren) voor den 9den keer, 1 in de godgeleerdheid voor den lOden keer ingeschreven. Te Groningen werden 2 stud, in de godg. voor den 9den keer, 1 stud, in de gen. en 1 in de natuurk. voor den lOden keer, 1 stud, in de gen. voor den llden keer ingeschreven. Te Leiden was iH vergelijking met het vorige jaar eene vermindering van 94, te Utrecht van 48 en te Groningen van 7 inschrijvingen. Het getal aan de universiteit aanwezige, doch niet ingeschreven studenten telde te Leiden 305, te Utrecht 185, te Groningen 41. Te Leiden werden 12 colleges, te Utrecht 5 en te Groningen 18 niet gegeven door gemis aan toehoorders. Bij de heden gehouden openbare verkoe- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 41,00, f 20 50, f 4.80 en f 2.10; de laagste f 40,00, f 20.00, f 4.00 en f 2.05. De eerste Floralia-tentoonstelling van bloeiende bolgewassen te Hillegom, Zaterdag, Zondag en heden gehouden, is boven verwachting goed ge slaagd. De inzendingen ter mededinging waren talrijk en onder deze vele schoone en prachtige hyacinten en tulpen. Niet minder talrijk waren de iuzendingen ter versiering. Wèl een bewijs dat deze tentoonstelling ook in den smaak der meergegoeden valt, die trouwens ook door vrij willige bijdragen het bestuur in staat gesteld hebben flinke prijzen te kunnen uitloven. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren P. Yan Waveren Jz. te Hillegom, G. A. Elde- ring te Overveen alsmede G. Blokhuis te Lisse en heeft veel prijzen, alle in geld, toegekend. Den 30sten Maart zal de heer W. Yan Zuylen zijne 25-jarige loopbaan bij het tooneel herdenken. Hij was reeds op zeer jeugdigen leef tijd aan een Haagsch tooneelgezelschap verbonden. Naar men verneemt, wordt binnenkort eene geheel nieuwe regeling van het onderwijs bij de corpsen van het leger, tot opleiding van jonge lieden voor den rang van officier, te gemoet gezien. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk Y der staatsbegrooting met f 45,130. Daarvan worden 4000 bestemd voor gebouwen en werken aan de Utrechtsche universiteit, f 37,000 voor de kosten van een pharmaceutisch laboratorium aan de Groninger universiteit, reeds bij de begrooting van 1879 toegestaan en het overige voor de kosten, verbonden aan de overneming door het rijk van de gemeentelijke hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Yenloo. Het onderwijs aldaar laat te wenschen over, voornamelijk ten gevolge van de geringe jaarwedden van het personeel. Het rijk zeide verhooging van subsidie toe onder voor behoud van goedkeuring der keuze van een direc teur. Daar de regeering geen vrijheid vond die keuze goed te keuren, verklaarde de raad niet langer de school te willen instandhouden, en daat

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1