N°. 6158. Maandag 15 Maart. A". 1880. Derde Blad Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels .T7.7777777777.7.7777T77 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nlenwa Hedennamiddag omstreeks halfdrie is aan de Haarlemmerstraat bij de Paardensteeg een kind van anderhalf jaar, van zekeren aldaar wonenden Meyer, bij ongeluk onder een tram wagen geraakt, met het noodlottig gevolg dat haar linkerhandje door een der wielen werd verbrijzeld. Dr. Hus, die het eerste verband gelegd heeft, gaf den ouders in overweging het kind naar het aca demisch ziekenhuis te vervoeren, ten einde het handje te laten amputeeren. UitdeHolleMare, gemeente Warmond, is gistermorgen opgevischt het lijk van een onbe kend manspersoon, naar gissing ruim 50 jaren oud, gekleed in blauw dufFelsche jas, grijze geruite broek, bruin vest, zwart-zijden das en met zwarte pet en gewastlederen laarzen. Het signalement is als volgtaangezicht lang, voorhoofd laag, oogen bruin, neus gebogen, kin spits, haar donkerbruin, draagt knevel, benevens baard onder de kin. Op het lijk werd gevonden eene portemonnaie, inhoudende ƒ2.10, twee schroefbeitels, een passer, twee door slagen, een mes, een bril en een aantal spijkers en horlogesleutels. Door den commissaris van politie alhier wordt inlichting verzocht. Naar aanleiding onzer waarschuwing voor een persoon, die beweert student te zijn aan de Utrechtsche hoogeschool, zegt de redactie van het Rott. Nwbl. dat dat heer zich ook bij haar heeft aangemeld, daags na 's Konings verjaardag. Toen heette het dat hij met twee zijner vrienden wat veel ter eere des Konings had feestgevierd, zoo- dat zij nu niet van Rotterdam per spoor naar Utrecht konden terugkeeren, waarom hij het reis geld voor hun drieën voor de 3de klasse ter leen verzocht. Ook toen zag hij er alles behalve studenti koos uit. 't Kwam der redactie voor, dat, indien zijn verlangen naar de Alma Mater werkelijk zoo groot was als hij voorgaf, een wandeling naar Utrecht een nuttige les voor hein zou wezen om in 't vervolg niet meer zoo dolzinnig te gaan feestvieren. Ook dat blad waarschuwt zijne lezers voor de tastbare oplichterij van den „student", die zegt de zoon van een geacht ingezetene van Den Haag te zijn. Aan een winkelier in tin te Amsterdam werden onlangs verscheidene tinnen lepels te koop aangeboden. Hij bemerkte tot zijne verbazing dat die lepels uit zijn winkel afkomstig waren. Bij onderzoek kwam uit, dat hij door een zijner knechts was bestolen, die dit reeds jaren had ge daan. Eene huiszoeking leverde nog meer tinnen voorwerpen op. Door den krijgsraad te 's-Bosch is J. H. B., hoornblazer bij het 5de reg. inf., ver oordeeld tot een half jaar militaire detentie, in eenzame opsluiting te ondergaan, wegens misdaad tegen den dienst en de subordinatie, door een meerdere in rang door woorden en gebaren te beleedigen en te bedreigen. Naar men meldt, zijn de provinciën Overijsel en Gelderland aangewezen voor de in dit jaar door de 4de divisie te houden groote manoeuvres. Voor de rechtbank te Winschoten wordt geprocedeerd door twee burgers uit Pekela over een klimop, die aan F. behoort en den muur van B. tot steunpunt heeft gekozen. B. wil den klimop van zijn muur weghebben en F. wil de plant niet verwijderen. Met belangstelling wordt de uitspraak in deze gewichtige zaak te Pekela te gemoet gezien. De weduwe Dansen, te Bath, thans82 jaren oud, is dezer dagen voor de vijftigste maal overgrootmoeder geworden. Yijf bruidente gelijktehebbeniseen kunststuk waarvoor eergisteren in Berlijn een hulp postbode te recht stond. De man had in zijn leven al zóóveel „billets doux" besteld, dat hij eindelijk doorloopend in zeer verliefde stemming verkeerde en met alle knappe dienstmeisjes, die hem de deur openden, een praatje maakte en verkeering zocht. Bij vijf gelukte dit en geruimen tijd wist de man niet hoe vlag hij maar loopen zou, om toch aan allen een deel van zijn tijd en zijn gezelschap te schenken. Eindelijk werd het hem toch te druk en op een goeden dag bleef hij weg. De vijf ver laten schoonen dienden echter, ieder voor zich, een aanklacht in tegen den trouwelooze, die, be halve haar hart, ook hare spaarduitjes gestolen had, en Donderdag verschenen de dames met den mis dadige voor de rechtbank. De ontmoeting moet roerend geweest zijn. Een jachtpartij op de daken der hui zen aan den boulevard Sébastopol te Parijs lokte eergisteren tegen vijf uren meer dan drieduizend toeschouwers. De politie had een dievenbende in een huis ontdekt en drong naar binnen. De ont stelde boosdoeners vluchtten naar alle kanten en het meerendeel zocht zijn heil op het dak, van waar zij over de andere huizen een goed heen komen trachtten te viuden. De agenten zaten hun echter op de hielen en nu begon een wedstrijd in behendigheid en vlugheid, die dikwijls aanlei ding tot de kluchtigste tooneeltjes gaf. De jacht duurde bijna drie urentoen had men het wild in de val. Een ontslagene uit de gevangenis te Vannes, dep. Morbihan, doodde zonder eenige aan leiding met messtekeu ten meisje van 17 jaar, die het ongeluk had den woesteling op haren weg te ontmoeten. Tusschen Forbach en Cocheren, in Lotharingen, zijn vijf mannen, die zich op de spoorbaan bevonden en voor een goederentrein ter zijde gingen, door een van Metz komenden snel trein vermorzeld. De stationschef van Clamart, dep. Seine, vernam dat eene vrouw 600 meter van het station over de rails lag. Hij zond menschen om haar te verwijderen, daar elk oogenblik een trein haar kon verpletteren. Men vond eene vrouw van 30 jaar, met verscheurde kleeren en een bebloed gelaat. Zij leefde nog, maar moest dadelijk naar een hospitaal worden gebracht. Zij weigerde te zeggen hoe zij in dien toestand was geraakt. De politie doet onderzoek. Men zegt dat de koningin van België het huwelijk harer zestienjarige dochter reeds in September voltrokken wenscht te zien; de datum is nog niet vastgesteld. De „Meuse" zegt dat prinses Stephanie vijf jaar geleden in een „Alma- nach de Gotha" bladerende werd gevonden door hare zuster, die toen juist verloofd was met den hertog van Saksen-Coburg. Op de vraag wat zij zocht, antwoordde het prinsesje: „een man", en op de vraag of zij er een gevonden had: „ja, den aartshertog Rudolph van Oostenrijk". Musurus-Bey, de zoon van den Turk- schen gezant te Londen, was verliefd geworden op eene Parijsche dame, de 18-jarige vicomtesse d'Imécourt. Hij vroeg heur hand aan hare moeder. Deze weigerde, waarna de gelieven echter samen naar Engeland vertrokken en hun huwelijk daar lieten inzegenen. De moeder der weerspannige schoone vroeg nu voor het gerechtshof van de Seine vernietiging van het huwelijk; zij beweerde o. a. dat hare dochter niet volkomen bij het hoofd was. De uitspraak deelen wij nader medede schoone zal die in een Fransch klooster afwachten. Tweehonderd misdrijven en op elk een gevangenisstraf van zes maanden, dat maakt juist een eeuw. Zoo rekenende, zou de arrondis- sements-rechtbank te Berlijn Dinsdag een beschul digde tot honderd jaren gevangenisstraf hebben moeten veroordeelen. De man had zich schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen in twee honderd op zich zelf staande gevallen. Verzachtende omstandigheden en een glansrijke pleitrede van zijn advocaat deden hem er echter afkomen met drie jaren gevangenisstraf en het verlies van zijn burgerrecht gedurende drie jaren. Een brievenbesteller, die zich schul dig had gemaakt aan het verduisteren vaneen pakket met 10,000 roebels aan geldswaarde, werd door de jury van de rechtbank te Lugan, in het Rus sische gouvernement Jukaterinoslaw, vrijgesproken op grond van het diep berouw dat hij over zijne daad getoond had. Een boer te Stodefreund, een dorpin Hannover, kreeg bij het ontbijt twist met zijne vrouw over de verdeeling van een ei. De man maakte zich daarbij zóó geweldig boos, dat hij eerst zijne vrouw een stomp tegen de borst gaf, welke haar op den grond deed vallen, en zich vervolgens op den zolder ophing. Te Moskou is de groote wever ij van Zivartofsky afgebrand. Het geheele gebouw werd vernield; 24 personen kwamen er bij om en 29 werden gewond. Een soldaten-avontuur dat lang niet alledaagsch is, verwekt op het oogenblik in Dres den heel wat vroolijkbeid. Een jong soldaat had betrekkingen aangeknoopt met een eenvoudig bur germeisje te Dresden. Wèl verboden hare ouders allen omgang met dien zoon van Mars, maar de dochter wist hen te verschalken en zoodra vader en moeder het huis verlaten hadden, kwam de beminde er in. Zoo zaten zij ook weer Maandag avond bij elkaar, toen plotseling de vader thuis kwam. Haastig werd de jonkman in eene andere kamer gelaten; maar vader bleef te huis: aan vertrekken viel dus niet te denken. Toen het wachten den soldaat eindelijk te lang duurde, maakte hij van den nood een deugd, kleedde zich uit en legde zich kalm te slapen in een ledikant, dat in die kamer stond. Den volgenden morgen moest de heer des huizes echter toevallig in die kamer wezen. Hij zag de kleeren liggen en begreep in een ommezien hoe de vork in den steel stak. Onmiddellijk pakte hij het boeltje bij een en bracht het naar de kazerne, waarna hij rustig aan zijn werk ging. Toen de jonkman ontwaakte, bevond hij zich natuurlijk in eene niet geringe verlegenheid. Wat te doen? Eindelijk besloot hij na overleg met de dochter des huizes een stel kleeren van haar aan te trekken. Zoo hoopte hij de kazerne binnen te sluipen. Daar echter was men op zijne hoede, de vader had hen gewaarschuwd. Oogenblikkelijk werd de ver- kleede soldaat in hechtenis genomen en moest hij zich in zijn vrouwelijk kostuum voor het front der in het gelid staande troepen vertoonen, waarna hij in arrest kon gaan. Zijn verlangen naar „her dersuurtjes" zal na dit voorval zeker wel wal bekoeld zijn.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1