In het gasthuis te 's-Bosch heeft eene zonderlinge vergissing plaats gehad. Maandag morgen moesten twee lijken begraven worden te acht uren dat van een twintigjarig jongeling uit Orthen en te negen uren dat eener oude vrouwhet eerste zooals men dat noemt „van den arme", het laatste „op eigen kosten." Toen te negen uren de bloedverwanten en vrienden der oude vrouw aan het gasthuis vereenigd waren, deed de lijkbezorger de gebruikelijke vraag hoo- ren„is er nog iemand, die het lijk van de overledene wenscht te zien?" Op het bevestigend antwoord stapte men diep bewogen naar het doodenhuisje, waar de lijkkist stond, het deksel werd afgelicht en, o schrik, daar lagde jon geling in plaats van het goede oudje, dat bij ver gissing reeds te acht uren „van den arme" be graven was! Groot was de ontsteltenis en goede raad duur! De bloedverwanten verkozen natuur lijk niet met hun mooien lijkwagen en hunne rijtuigen het vreemde lijk de laatste eer te bewij zen er moest echter iets worden gedaan en toen besloot men het lijk van den jongeling naar Orthen te vervoeren en te gelijk dat der oude vrouw op te graven en terug te halen, om ver volgens uit de woning der nabestaanden, gelegen op de Breede Haven, de plechtige begrafenis te doen plaats hebben. Ende zoo geschiedde het! Dezer dagen had te Vlagtwedde een treffend ongeluk plaats. Hero Hazelhoff, de wel doener der armen, die de diaconie aldaar een schenking had gedaan van f 50,000, geraakte, door de duisternis misleid, te water en verdronk op noodlottige wijze. Hij bereikte den ouderdom van 86 jaren. Uit Airoio wordt bericht dat in de tunnel een man werd gevonden, die gestikt was. De ventilatie is zeer moeilijk, hoewel de tunnel doorboord is. Te Gladbach zitten reeds sedert an derhalf jaar twee personen gevangen, die verdacht worden van moord, zonder dat men een enkel bewijs voor hunne schuld weet aan te voeren. De rechtbank denkt er echter niet aan hen vrij te laten. Een van de beide gevangene leefden in intime betrekking met een meisje, dat op een goeden morgen spoorloos verdwenen was. Dat was genoeg om haar minnaar gevangen te zetten. De andere gevangene is een kwakzalver uit den om trek, die door het volk als den vermoedelijken medeplichtige werd aangewezen. Op welke gron den dat vermoeden steunt, is evenmin bekend, maar ook die aanwijzing werd voldoende geacht om den man in hechtenis te doen nemen. Bijna dagelijks ontvangt de justitie ongeteekende brie ven, waarin haar de plaats wordt aangewezen, waar de gewaande vermoorde begraven ligt. Telkens zijn het April-boodschappen, daar elk onderzoek vruchteloos blijft. Vijf Russische studenten, verdacht van de landhuishoudkundige academie te Moskou in brand gestoken te hebben, zijn na hunne terechtstelling voor een krijgsraad veroordeeld tot levenslange verbanning naar Siberië. De gouver neur-generaal van Moskou zou dit vonnis terstond onderteekend hebben, waarna het zonder verwijl is ten uitvoer gelegd. Nicolet, de ontrouwe postbeambte, die zich van aangeteekende brieven tot een aan zienlijk bedrag had meester gemaakt en, zooals onlangs werd medegedeeld, uit Barcelona een brief geschreven had, waarin hij de politie uitdaagde hem in handen te krijgen, is onder de volgende omstandigheden gevat. Voor eenige dagen ontving de prefect van politie te Parijs van zijn ambtge noot te Barcelona bericht, dat een persoon, die volkomen aan het opgezonden signalement beant woordde, na aldaar een tijd lang buitensporige verteringen gemaakt te hebben, weder vertrokken was, en wel zoogoed als zeker naar Parijs. Met die wetenschap toegerust, viel het der politie niet moei lijk den jeugdigen dief in handen te krijgen, vooral daar het bekend was dat hij er een liefje op na hield, wier woonplaats men spoedig uitgevonden had. Aan haar huis werd de vogel dan ook ge vat; van den buit was echter nog slechts een kleine 300 fr. over. Bij zijn eerste verhoor ver klaarde hij teruggekomen te zijn omdat hij niet buiten zijne beminde kon leven; hierin zal hij zich nu wel voor een geruimen tijd dienen te £chikkeD. Een jongmensch, Droech genaamd, van beroep bakker, is in den spoortrein van Auteuil naar Parijs het slachtoffer geworden van zijne onvoorzichtigheid. Terwijl de trein de tun nel van Batignolles doorging, had hij het hoofd buiten het portier gestoken, met het noodlottige gevolg dat dit lichaamsdeel tegen een ijzeren pijler geheel verbrijzeld werd. Te Düsseldorf heeft men drie nihi listen ontdekt, knapen van 10 tot 14 jaren, die door het lezen van artikelen over het nihilisme zóó in vuur geraakt waren, dat zij besloten zich bij de eerste de beste gelegenheid bij de oproe rige bende in Rusland aan te sluiten. Zij begon nen met verschillende kleinere geldjbedragen van hunne ouders te stelen en kochten daarvoor dol ken en een revolver. Hun plan was om door kleine diefstallen in het bezit te komen van de noodige gelden om naar Rusland te kunnen gaan. Maar de verrader sluimert niet! Een vierde knaap, die waardig gekeurd werd in het bond opgenomen te worden, bracht het geheele plan aan het licht, en de respectieve papa's der jonge nihilisten zullen waarschijnlijk die strijdlustige denkbeelden wel uit hunne veel belovende telgen geklopt hebben. BUITENLAND. DuitsclilancL De kroonprins is uit Pegli overgekomen om de onthulling van het standbeeld van koningin Louise, de moeder des keizers, bij te wonen. Hij keert weldra naar Italië terug, om de kroonprinses en zijne kinderen naar Duitschland terug te brengen. Van een uitstapje naar Rome schijnt geen sprake meer te zijn. Groot-Britannlê. Volgens de legerbegrooting zal in dit jaar het totaal van de Britsche strijdmacht te lande 191,648 man bedragen. Daarvan behooren 101,541 tot het staande leger in het moederland. Indië heeft 62,500 Engelsche soldaten: 9 regimenten cavalerie, 88 batterijen artillerie en 50 bataljons infanterie. Van de rest komen er 5386 voor de Kaapkolonie, ruim 5000 voor Gibraltar en Malta, 6000 voor Noord-Amerika en West-Indië, 4000 voor Ber muda en Halifax, en kleinere garnizoenen voor Cyprus, Hongkong, Ceylon, Malakka, de Goud kust, Sierra Leone, Mauritius en St.-Helena. De hoofden der liberale partij hebben gis teren eene bijeenkomst gehouden ten huize van lord Hartington. Er is een manifest aangenomen iu den vorm van het adres, door lord Hartington aan z.jne kiezers gericht. Daarin wordt de beschul diging van lord Beaconsfield wederlegd, dat de liberalen de koloniën zouden willen vervreemden. Voorts wordt de agitatie van de „Home rule"- partij gekenschetst als onschadelijk en onpraktisch, maar de zaak is overdreven voorgesteld, en dit verdient afkeuring. Het systeem der volksverte genwoordiging is nog gebrekkig. Er moeten ook hervormingen komen in het plaatselijk bestuur en in de wetten op het grondbezit. De liberalen willen de macht en de veiligheid van het rijk handhaven, maar het buiten eene staatkunde van onrust en annexatie houden. De heeren Glad stone, Granville, Bright, Harcourt, Porster en Adam waren ter vergadering tegenwoordig. Turbye. In het antwoord van Montenegro op het voorstel der Porte betreffende de nieuwe grensregeling wordt op eenige wijzigingen daarvan aangedrongen. Indien hierin niet werdt bewilligd, zal Montenegro niet verder willen onderhandelen over het denk beeld eener vergoeding in grondgebied voor Gusinje en Plava. China. Het Regeeringsblad bevat een keizerlijk decreet, waarbij Tsung-Hao, de Chineesche gezant te St.-Petersburg, die met Rusland het tractaat over het afstaan van Koeldja heeft gesloten, van zijn rang wordt ontzet. Men zal zich het gerucht her inneren volgens hetwelk die gezant na zijne aan komst te Peking werd gevangengenomen en de Chineesche regeering weigerde het tractaat te ratificeeren. Deze geruchten worden thans door den inhoud van het bovenbedoelde keizerlijk de creet bevestigd. Het stuk luidt als volgt: „Tsung-Hao, oudste vice-president van het cen soren-college, heeft, na met eene zending te zijn belast, zonder daartoe den keizerlijken last te hebben afgewacht, eigenmachtig zich naar de keizerlijke hoofdstad terugbegeven. Allereerst zij hij daarom naar de rechtbank ver wezen, opdat eene gestrenge straf over hem worde uitgesproken. Hangende deze beslissing zal hij van zijnen post zijn ontzet. Yoorts zullen de groot-secretaris, de presidenten van de zes depar tementen en de negen eerste ministers van staat, te zamen met de keizerlijke academie en den oppersten raad van toezicht van het onderwijs, in nauwgezette overweging nemen het tractaat en de reglementen, daarbij behoorende, welke het resul taat zijn van de door hem gevoerde onderhande lingen, alsook de memories, op dit onderwerp be trekking hebbende, welke achtereenvolgens door het ministerie van buitenlandsche zaken werden aangeboden. Zij zullen den uitslag van dat onder zoek aan ons mededeelen." Telegrammen. PARIJS, 10 Maart. De bureelen der groepen van de linkerzijde zijn heden bijeengekomen. Zij hebben besloten te verklaren, dat het door den Senaat verworpen art. 7 van de onderwijswet beschouwd moet worden als het minimum, dat de linkerzijde kan aannemen. Zij besloten tevens, welke verzachting de Senaat ook in zijn votum heeft willen brengen, eene interpellatie in de Kamer te dezer zake tot de regeering te richten. Intus- schen is het niet waarschijnlijk dat de interpel latie zal gedaan worden voordat de Senaat de onder wijswet bij de tweede lezing in behandeling zal hebben genomen. De „Soir" meent te weten dat de president der republiek morgen een besluit zal teekenen, waarbij generaal Galifel benoemd wordt tot gouver neur van Parijs. ROME, 10 Maart. Ter gelegenheid van den achtsten verjaardag van Mazzini's overlijden hebben heden eenige personen lauwerkransen bevestigd aan de buste van Mazzini. Daarbij ontstond eene kleine botsiDg met de politie. Door een persoon, die echter is gearresteerd, werd eene republikein- sche rede gehouden. Door de vele vermoeienissen der laatste dagen, ten gevolge van de vergadering met de kardinalen, is de Paus zóó uitgeput dat hij bed legerig is. LONDEN, 10 Maart. Het gerucht loopt dat Beaconsfield zal gftreden. Behalen de conserva tieven niettemin bij de aanstaand'- parlements verkiezingen de overwinning, dan zou lord Salis bury zijn opvolger worden. De keizerin van Oostenrijk heeft hedenna- middag Londen verlaten, om zich naar Brussel te begeven, waar zij twee dagen zal blijven. ST.-PETERSBURG, 10 Maart (N. R. Crt.). Generaal Drenteln heeft zijn ontslag ingediend als chef der derde afdeeling. Zijn adjunct Tsche- revin is met de leiding dier sectie belast. LONDEN, 11 Maart. De kanselier der schat kist heeft aan zijne kiezers in het Noorden van Devonshire een adres gezonden, waarin hij ver klaart dat de staatkunde der regeering, zoowel in het buitenland, als in de koloniën en het moeder land, slechts uitging van het beginsel, om de groot heid, de onschendbaarheid en de grondwettige in stellingen van het rijk te handhaven. Hij eindigt met het uiten der hoop, dat het tijdvak van onrust weldra zal geëindigd zijn, en het aanstaande par lement zich krachtig aan het werk van binnen- laudsche en maatschappelijke verbetering zal kun nen zetten. LKIDKN, 11 Maart, In de hedenmiddag gehouden gemeenteraadszit ting waren tegenwoordig de heeren Yan den Bran- deler, voorzitter, De Eremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Juta, Suringar,. Le Poole, Wilhelmy Damsté, Yerster, Scheltema, Du Rieu, Stokhuyzen, De Goeje, Yan Heukelom, Yan der Lith, Driessen en Yan Iterson. Afwezig met kennisgeving de heer Cock. Een ingekomen verzoek van Knage om de Watersteeg slechts in ééne richting te doen be rijden werd in handen gesteld van de commissie belast met het herzien der Algemeene Politie-ver- ordening, en de rekening der Leidsche Duinwater-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2