Alles was tegen brandschade verzekerd. Tijdens den brand was de bewoner afwezig, doch zijn broeder, A. De Kraker, is in arrest genomen en te Terneuzen opgebracht, op vermoeden van opzet telijke brandstichting, in verband met de in den laatsten tijd voorgevallen, zeer verdachte zaken bij familieleden van den pachter. Men wil dat de broeder reeds bekend heeft den brand gesticht te hebben op aansporing van den pachter. Op het slagveld van Gravelotte zijn dezer dagen bij het maken van een weg de over blijfselen van twee Fransche soldaten gevonden, die den 18den Augustus 1870 zijn gesneuveld, doch indertijd bij het opsporen der lijken niet gevonden moeten zijn en dus onbegraven waren blijven liggen. De beenderen zijn op de begraaf plaats ter aarde besteld. De nog overgebleven stuk ken der uniformen waren nauwelijks meer te herkennen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er een geweldige brand ontstaan in de gebouwen in de Chabrolstraat te Parijs, die tot koetshuizen, stallen en magazijnen dienden voor de spoorweg maatschappij van Orleans en de „Messageries nationales". Sedert verscheidene jaren heeft men te Parijs een zoo hevigen brand niet gezien. Daar de gebouwen van lichte constructie waren, gingen de vlammen in een ommezien van het ééne ge bouw op het andere over. Al wat er zich in be vond, is verbrand. Slechts met de grootste moeite is het gelukt de paarden, 150 in getal, te redden. De brand is te drie uren 's nachts ontstaan, en eerst te negen uren 's ochtends kon de brand weer voor het grootste gedeelte aftrekken. Juist op dien dag plachten zich de meeste waren in de bedoelde gebouwen te bevinden. Daar er niets is gered, wordt de schade op meer dan 1,500,000 fr. begroot. De oppervlakte, waarover de brand gewoed heeft, beslaat 6000 vierkante meters. Er werd reeds gemeld dat de tijding valsch geweest is, volgens welke Vera Sassoulitsch te St.-Petersburg in hechtenis genomen zou zijn. Brieven bevestigen dat. De politie was door eene valsche aangifte op het dwaalspoor gebracht en had eene onschuldige Zwitsersche bonne in hech tenis genomen, die spoedig weder in vrijheid ge steld moest worden. De Engelsche consul te Salonica, Blunt, heeft zich in het gebergte begeven, waar de roover Niko thans vertoeft, om te onderhan delen over het losgeld van Synge en zijne echt- genoote. Men zegt dat de Engelsche regeering 6000 pd. st. heeft bijgedragen tot de door Niko verlangde som. Aan het Ooster-spoorwegstation te Berlijn is een loket, waar plaatskaartjes afgegeven worden en waarboven men lezen kan„plaats- kaarten vierde klasse voor militairen en honden." En dat in de hoofdstad van een rijk, waar alles dweept met den militairen stand. Door eene ontploffing te Nanticoke, in Pennsylvanië, kwamen negen personen om. Hartmann is te Londen aangekomen en nam zijn intrek in een hotel in Leicester Square. Hij werd Zondag met nog andere Russen in een koffiehuis in Regent-Street gezien. De Russische burgerlijke strafwet kent geene doodstraf; deze kan alleen door de militaire gerechtshoven uitgesproken worden. Er bestaat dus ook geen officiëele beul. De man, die tegenwoordig dit sombere ambt waarneemt en ook op Mladetzky het vonnis uitvoerde, is een mis dadiger, die wegens drie moorden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld is, doch te Moskou in eene gevangenis met beperkte vrijheid gehouden wordt, onder voorwaarde dat hij het ambt van beul voor geheel Rusland waarneemt. Zijne vier helpers zijn eveneens gevangenen, die de executie in hunne gevangeniskleeding bijwoonden en na afloop daarvan in een gesloten rijtuig naar de gevange nis werden teruggebracht. BUITENLAND. Frankrijk. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten aan Nordenskjöld een gouden medaille toe te kennen en hem die in een barer zittingen zelf te overhandigen. België. Nagenoeg zonder beraadslaging is Maandag het reeds door de Kamer aangenomen wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met Nederland aangaande het kanaal van Terneuzen door den Senaat, en wel met algemeene stemmen, goedge keurd. Slechts twee leden namen naar aanleiding daarvan het woord om de hoop uit te drukken dat de regeering het denkbeeld eener rechtstreek- sche verbinding van Brugge met de zee niet zou laten varen, waarop de minister van openbare werken zeide dat hij hieromtrent niets stelligs ver klaren kon voordat de voorbereidende onderzoe kingen waren afgeloopen. In de Kamer van afgevaardigden is gisteren bij de beraadslaging over de begrooting van bui- tenlandsche zaken met 97 tegen 8 stemmen de post tot handhaving van het Belgische gezantschap bij het Yaticaan aangenomen. Het tijdstip voor de voltrekking van het huwelijk der vorstelijke verloofden is nog niet officieel aangekondigd; enkelen beweren met het oog op den jeugdigen leeftijd van beide partijen dat het nog zeer ver verwijderd is. Yrij algemeen, ook van gewoonlijk zeer goed ingelichte zijde, houdt men het er echter voor, dat de dag, voor het huwelijk bepaald, is de 21ste Mei, de geboortedag der prinses, en dat de jonggehuwden, na een zeer korte huwelijksreis, naar België zullen terugkeeren om de onafhankelijkheidsfeesten bij te wonen. De koning zou namelijk ernstig wenschen, bij die gelegenheid al zijne kinderen om zich heen te hebben. Groot-Brltannlö. Te Londen is een commissie gevormd om een algemeen protest op touw te zetten tegen het oprichten van een gedenkteeken voor Louis Napo leon in Westminster Abbey. Aan het „Berliner Moatagblatt" wordt uit Londen geschreven dat prins Leopold, Victoria's jongste zoon, zich eerlang zal verloven met miss Maynard, eene stiefdochter van lord Rosslyn, een der schoonste meisjes van Engeland. Lord Rosslyn is geparenteerd met graaf Munster, den Duitschen gezant te Londen. Busland. Kort na de ontploffing in het Winterpaleis werd gemeld dat op het ijs van de Newa het lijk ge vonden was van een man, die door dolksteken vermoord was. Men hoorde toen niet met zeker heid, wie de vermoorde was, noch welke redenen de. moordenaars voor het plegen van hun misdrijf hadden. Thans wordt in eene proclamatie van het revolutionaire comité het vermoeden bevestigd, dat men hier met eene wraakneming der nihilisten te doen had. De vermoorde was een agent der geheime politie, die verraden had waar het blad „Tsjerny Peredel" gedrukt werd. Intusschen zijn behalve deze proclamatie nog vele andere stukken van het comité en revolutionaire bladen verschenen, die bewijzen dat de nihilisten den moed niet laten zakken en, trots alle nasporingen en ontdekkingen der politie, toch nog altijd gelegenheid vinden om te laten drukken wat ze openbaar gemaakt willen zien. Turkije. Said-pacha heeft financiëele hervormingen voor gesteld, die het deficit van 5 op 3 millioen Turk- sche ponden terugbrengen. Hij heeft afstand ge daan van de helft van zijn eigen traktement en stelt voor de bezoldigingen der ambtenaren te verminderen. Hij heeft verklaard zijn ontslag te zullen nemen indien de sultan zijne hervormingen niet bekrachtigt. De beslissing van den sultan is nog onbekend, maar hij is niet gezind het ontslag aan te nemen. De dagbladen deelen officieel mede dat na 13 Maart de betaling der belastingen alleen in specie zal aangenomen worden. Telegrammen. PARIJS, 9 Maart. In den Senaat heeft de mi nister Ereycinet gewezen op de gewichtige gevol gen, die eene verwerping van art. 7 der onder wijswet zou hebben. Zoo het niet werd aangenomen, zou de uitvoerende macht in staat gesteld worden veel hardere maatregelen te nemen. Hij achtte de aanneming noodzakelijk en verzocht den senaat met nadruk daartoe over te gaan, omdat het artikel een maatregel van transactie is. De heer Dufauré bestreed het art., bewerende dat het een waar oorlogs wapen was tegen den godsdienst. Daartegen protes teerde de heer Ferry. Bij stemming werd het art. verworpen met 148 tegen 129 stemmen. De laatste drie artikelen van het wetsontwerp werden aan genomen. Tegen Maandag is de tweede beraad slaging bepaald. Volgens de „Courrier" van hedenavond heeft de heer Ferry zijn ontslag ingediend. Beves tigd is dit bericht echter nog niet. ST.-PETERSBURG, 9 Maart (N. R. Crt.). In een eergisteren gehouden raad van oorlog is besloten de expeditie tegen Merw uit te stellen wegens een te verwachten oorlog met China. ROME, 9 Maart. De „Italië" verklaart het bericht, als zou de regeering voornemens zijn een observatie-kamp te Pordemone op te richten, voor onjuist. NIEUW-YORK, 9 Maart. Donderdag a. s. zal de heer Parnell naar Engeland terugkeeren. LONDEN, 10 Maart. De heer Forsler, lid van het vroegere kabinet-Gladstone, heeft tot zijne kiezers een adres gericht, waarin hij opkomt tegen de beschuldiging van lord Beaconsfield, als zouden de liberalen eene politiek gevolgd hebben, welke tot verbrokkeling van het rijk moest leiden. De heer Forster betoogt verder de noodzakelijkheid van handhaving der unie tusschen Engeland, Ier land en de koloniën, en verklaart dat Engelands macht slechts gehandhaafd kan worden door eene verstandige en rechtvaardige staatkunde tegenover het buitenland en de koloniën, alsmede door ver beteringen in het binnenland. LKIDEN, ÏO Maart. De studenten-vereeniging „Doctrina" heeft be sloten bij gelegenheid der feesten tot viering van het aanstaande lustrum der Leidsche hooge- school op Zomerzorgeen „kermessed'été" te houden. Aan het gisteravond in „Musis Sacrum" gehouden biljart-concours namen 33 personen deel. De prijs werd behaald door den heer .J. A. Yan Schaik en de premie door den heer II. Mounier, student alhier. De prijs bestond uit een fraai bewerkt mahoniehouten rookkastje en de premie uit een paar bronzen beeldjes, tevens, candelabres. De commissie van rapporteurs over de wets- voordracht tot heffing eener rentebelasting is samen gesteld uit de heeren: Blussé, Van Houten, De Bruyu Kops, Yan Delden en Heydenryck. Het laatste escadron van het in Den Haag gar nizoen houdend regiment huzaren oefende zich hedenvoormiddag op het emplacement van het Rijnspoorstation in het overbrengen der cavalerie- paarden in en uit de voor vertrek gereedstaande transportwagens. Inlading en ontruiming werden in 23 minuten volbracht. Bij deze excercitiën was de cavalerie op voet van oorlog uitgerust en op getuigd. De commissie, indertijd benoemd tot het maken van plannen voor een pensioen-, weduwen- en weezenfonds voor gemeente-ambtenaren, heeft zich reeds beziggehouden met de behandeling der vraag, welke weg moet worden ingeslagen om tot de oprichting van een dergelijk fonds te komen. De commissie acht de zaak alleen uitvoerbaar, wanneer kan gerekend worden op: 1°. financi- eelen steun van de gemeenten, het rijk en de pro vinciën; 2°. zoo mogelijk algemeene deelneming;. 3°. vereenigde oprichting van de drie fondsen; 4°. inrichting volgens de sterfte-statistiek en 5°. zoo mogelijk beheer door het rijk. De com missie heeft zich per circulaire tot de gemeente besturen in Nederland gewend met de vraag, of de gemeenteraden, als een beroep tot ondersteu ning van het fonds bij hen wordt gedaan, aan dat beroep gehoor znllen verleenen, en of de pogin gen, die de commissie doet, de sympathie der ge meentebesturen mogen wegdragen. De vroeger door den gemeenteraad van Zwolle benoemde commissie heeft een plan ingediend voor den bouw van een nieuw ziekenhuis, ruimte aanbiedende voor 72 zieken waaronder voor 24 lijders aan besmettelijke ziekten, terwijl er in de afdeeling gewone zieken 10 en in die voor be smettelijke zieken 6 kamers zouden zijn voor patiën ten, die voor eigen rekening verlangen verpleegd te worden. De kostéa van het gebouw zijn begroot op f 71,500 en die van aanschaffing der meubelen en andere benoodigdheden op ruim f 12,000.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2