A". 1880. Dosi&ss'w&g ESaart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. m 6153. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Hommen0.95. PRIJS DER ADVERTENTIES w v '<f Van 16 regels iedere regel meer Groolere letten naar piaatarnimte. 1.05. 0.17*. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. ■Gezien art. 11, 2de alinea der verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10), Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den lsten tot en met den 13den Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van halfnegen tot negen oren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school N®. 1 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Korenbrug steeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school N°. 2 voor minvermo genden helioort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school N°. 3 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijnKaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Koren brugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoeterwoude behooren bij N°. 1 voor minver mogenden, leerlingen uit Leiderdorp bij N°. 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 26 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Herinne.en bij deze den ingezetenen der gemeente aan de be paling van Art. 201 der Algemeene Politieverordening van den éden November 1879 (Gemeenteblad N°. 9), houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteen en en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 10 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO Maart. Ter benoeming van drie surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster zal in het begin van het jaar 1881, op nader te bepalen plaats en dagen, een vergelijkend examen worden gehouden. De surnumerair der directe belastingen en van het kadaster ontvangt, na in dienst te zijn gesteld, eene toelage van f 100 's maands. Hij, die tot het examen wenscht te worden toe gelaten, moet op 1 Januari 1881 den ouderdom van 19 jaar reeds, en dien van 25 jaar nog niet hebben bereikt en vóór 1 Januari 1881 aan den minister van finanöiën een verzoekschrift indienen. Er bestaat gelegenheid om tot notaris te Paramaribo, in de kolonie Suriname, te worden benoemd. Belanghebbenden kunnen zich bij ge zegeld adres en onder overlegging van de vereischte documenten, vóór of uiterlijk op 31 dezer wenden tot het departement van koloniën. Binnen weinige dagen zal te Haarlem in het nieuwe feestgebouw der Sociëteit Vereeniging" worden geopend de dertiende tentoonstelling van de Algemeene Vereeniging voor bloembollencul tuur, zijnde hare tweede groote vijfjarige tentoon stelling. De uitgeloofde prijzen vertegenwoordigen eene waarde van f 3000. In het geheel zijn 90 prijsvragen uitgeschreven. De tentoonstelling van werktuigen enz. uitsluitend voor het bloembollen vak is eene eerste proef op dit gebied. De expo sitie zal Vrijdag den 19den Maart op feestelijke wijze worden geopend en tot 23 Maart duren. Aan voorstanders van den tuinbouw is de gele genheid gegeven, het goede doel der tentoonstel ling te steunen door het schenken van medailles, welke aldus berekend wordende gouden tegen f 50, de zilver-vergulde tegen f 15, de zilveren tegen f 10, de kleine zilveren of bronzen tegen f 5. Reeds verneemt men dat van verscheidene leden van het Vorstelijk Huis zoowel als van particulieren een aantal dergelijke giften zijn inge komen. De gemeente Haarlem stelde eene waar borgsom van f 600 beschikbaar. De medailles, toegekend aan industriëelen die hunne fabrikaten den afgeloopen zomer te Arnhem tentoonstelden, evenals die bij den inter nationalen wedstrijd verworven, zijn thans vol tooid en zullen eerstdaags aan de bekroonden worden toegezonden. Naar men verneemt, is bij het opmaken der balans van de tentoonstelling gebleken dat er een tekort bestaat van 33 pet. Ware de wedstrijd niet gehouden, dan zou er een batig saldo van f 20,000 zijn geweest. De Haagsche gemeenteraad heeft met 29 tegen 3 stemmen aan het hoofdcomité voor de oprichting van een standbeeld voor Spinoza ver gunning verleend om dit beeld op de gedempte Paviljoensgracht te mogen oprichten, met toezeg ging dat de gemeente den eigendom van het beeld zal aanvaarden. Tevens is aan de Haagsche Tramway-maatschappij concessie verleend voor eene tweede aansluiting van het Hollandsche spoorweg station met Scheveningen. Naar men verneemt, is nu definitief bepaald dat de tweede afdeeling der krijgsschool in Den Haag gevestigd zal blijven; eene nieuwe regeling van die inrichting wordt tegemoetgezien. Assuradeuren van het stoomschip „P. Caland" zullen kapt. Deddes eene gratificatie van f 1800 aanbieden en 1200 geven ter verdeeling onder de equipage. Naar het Hbl. verneemt, is professor Nor- denskjöld, de beroemde IJszee-onderzoeker, ver zocht geworden namens een aantal Amsterdammers, om op zijne reis van Londen naar Zweden aan Amsterdam een bezoek te brengen. Bij den heer De Bussy te Amsterdam is ter perse een Atjehneesch woordenboek. Vanwege het gemeentebestuur van Ter- neuzen is bij adres aan de Tweede Kamer krachtig geprotesteerd tegen de conventie met België be treffende het kanaal TerneuzenGent. Ook de aldaar bestaande vereeniging tot bevordering der belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een adres met bezwaren tegen de aanneming der conventie bij die Kamer ingezonden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Maandag Kaap St.-Vincent; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, is dienzelfden dag van Suez vertrokkende „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, is gis teren te Port-Saïd aangekomen en zette dadelijk de reis voort; de „Schiedam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisternamiddag te één uur Lezard. Gemengd Nieuws, De veroordeelde H. Kerdijk heeft, naar het Vad. verneemt, een verzoek om gratie ingediend. De adviezen der verschillende autori teiten luiden, naar men zegt, ongunstig. Verleden week vervoegde zich ten huize van een handelaar in parapluies te Delft iemand, die zich uitgaf voor student aan de Poly technische school. Hij had den naam aangenomen van eene geachte familie uit Amsterdam en met inbegrip van voeding huurde hij een kamer van f 60 per maand. Onder voorgeven, dat hij zijn bagage uit Parijs wachtende was en gebrek aan eenige benoodigdheden had, wist hij zijn huisheer over te halen eenige goederen voor hem te koopen tot een bedrag van pl. m. f 20. Van hem zelf kocht hij een parapluie van f 18 en een stok van f 3, terwijl hij zich nog een tweeden stok uit den winkel toeëigende. Op dezelfde wijze trachtte hij zich in het bezit te stellen van een gouden remontoir met dito ketting, een overjas en volledig kostuum, wat echter mislukte. Het onderzoek, door de politie ingesteld, bracht aan het licht dat men te doen had met een oplichter, J. P. genaamd, oud 22 jaren, muzikant zonder vaste woonplaats, die om dezelfde reden reeds een jaar celstraf te Amsterdam had ondergaan en die voor omstreeks 4 jaar, te Haarlem in garnizoen liggende, vervallen was verklaard van den militairen stand. Voor het gerechtshof t .msterdam deed zich gisteren het geval voo at en beschul digde, die zich reeds vroeger a s vankzinnig heeft doen voorkomen, op de terechtzitting door allerlei verwarde geluiden zulk en geraas maakte, dat hij, op last van het hof, moest worden ver wijderd. De zaak werd toen zender zijne tegen woordigheid behandeld. In den schouwburg te Utrecht had Maandag-avond een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, maar betrekkelijk goed afliep. Bij de opvoering van „Patinitza", van Suppé, door het gezelschap van den heer Van Lier, uit Amsterdam, moeten in het 2de bedrijf Chineesche schimmen vertoond worden, waartoe twee zakken, met zuurstofgas en gewoon gas gevuld, op het tooneel waren gelegd, om zeer schel kalklicht te vervaardigen. De zak, waarin het gewone gas was gedaan, is waarschijnlijk niet genoeg gezuiverd geweest van dampkringslucht, waardoor knalgas is ontstaan, dat door aanraking met licht moet ont ploft zijn. Even voordat de schimmen zouden ver toond worden, sprongen beide zakken. Een hevige slag deed zich hooren, waardoor plotseling alle gaslichten op het tooneel en in de zaal werden gebluscht. Ofschoon hevig ontsteld, bleef het pu bliek echter gelukkig zoo kalm, dat geene onge lukken gebeurd zijn. Wat de tooneelisten aan gaat, van dezen hebben enkelen zich meer of minder bezeerd en allen waren zoo geschrikt, dat de voor stelling geen voortgang kon hebben. De bezoekers ontvingen bij het verlaten van den schouwburg een toegangsbewijs voor eene volgende opvoering van „Patinitza". Het personeel is door de zorgen van den heer Van Lier daarop per extra-trein naar Amsterdam teruggekeerd, behalve een paar dames, die daartoe op dat oogenblik niet in staat waren. Aan den directeur werd een bloemruiker ter hand gesteld, met verzoek dien af te geven aan de dame, voor wie die zou zijn bestemd geweest. Uit Hoorn wordt bericht dat aldaar een man is in hechtenis genomen, die getracht zou hebben zijn kind te verdrinken. Een knaap, die er getuige van was, waarschuwde een soldaat, en dezen gelukte het de euveldaad te verhinderen. Door den landbouwer G. Hoogendoorn te Zevenhuizen is gisteren de eerste grasboter den Koning ten geschenke aangeboden. In de gem eente Zaamslag is de schuur afgebrand op de hofstede, behoorende aan C. Van Dixhoorn aldaar en bewoond wordende door den landbouwer M. De Kraker. Acht paarden en ongeveer twintig tud deren kwamen in de vlammen om, terwijl van de bouwgereedschappen, voorraad granen enz. niets is kunnen geborgen worden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1