N°. 6154. Woensdag 2© blaart. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maudetuf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0J)5. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-4 regels.. Iêddrê regel meer.rrmrrm9 0.17J. Grooters letters near ptaatsrnimte. STADS-BERIOHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea der verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10), Doen te weten, dat de inschrijving van nienwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaat9 hebben van den lsten tot en met den 13den Maart e. k. in de schoollokalen in de Rjjnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van halfnegen tot negen aren en des namiddags van halfiioee tot tu>ee nren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school N°. 1 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zniden ligt van de l(jnKaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Korenbrng- steeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wjjk voor de openbare school N°. 2 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school N°. 3 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Koren brugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Onde Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen nit Zoeterwoude behooren bij N°. 1 voor minver mogenden, leerlingen nit Leiderdorp bij N°. 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 26 Februari 1880. B. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden, Gelet op de mededeeling van den Inspecteur van het genees* kondig Staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de epidemie van Roodvonk in de gemeente heeft opgebonden. Leiden, Ds Burgemeester voornoemd, 9 Maart 1880. V. d. BRANDELER. LEIBEN, 9 Maart. De Vereeniging van leeraren en onderwij zers aan ambachtsscholen, ter bevordering van ambachtsonderwijs, heeft besloten prijsvragen nit te schrijven, welke alleen beantwoord mogen worden door oud-leerlingen der verschillende in ons land bestaande theorethische en practische ambachtsscholen. Deze leerlingen mogen niet minder dan één en niet meer dan twee jaren de school hebben verlatenzij moeten met lof zijn ontsla gen. De uitgeloofde prijs zal bestaan in eene gelde lijke belooning van f 50 en een getuigschrift. Yoor dit jaar wordt de volgende prijsvraag ait- geschreven voor het timmermansvak: „Hetinnet- teekening brengen van eene geheele wenteltrap voor ééne verdieping, volgens bepaalden platte grond en hoogte, met buiten- en binnenboomen, leuningen, baksters en hoofdbaluster, in hoofd zaak van bout, op eene schaal van 1/40. Het detailleeren (uitslaan) van het benedengedeelte daarvan op eene schaal van 1/2. Alles zonder lijm of spijkers, geheel los." Zij, die wenschen mede te dingen, kunnen tegen franco aanvrage afschrift der prijsvraag bekomen bij de heeren: J. J. H. Cornelisse, Spiegelplein, 215, Amsterdam; H. N. Yan Hemert, Baangracht, bij de Yijzelgracht, 311, aldaar; J. Den Hertog, Huigenspark, 48, 's-Gravenhage. Onlangs werd medegedeeld dat gedeputeerde staten van Zuid-Holland aan hunne ambtgenooten in Noord-Holland en Utrecht een voorstel hadden gedaan om door gemeenschappelijke regeling van den toestand van den Noorder Lekdijk de veilig heid der achterliggende landstreken te verzekeren. Het Hbl. verneemt thans dat gedeputeerde staten van Noord-Holland en Utrecht dat voorstel hebben verworpen. Daarmede zijn alle onderhandelingen over die zaak tusschen de provinciale bestoren afgebroken. Yoorts verneemt het Hbl., als gerucht, dat het hoogheemraadschap Rijnland nog maals het initiatief zal nemen om met samen werking van de voornaamste belanghebbenden en door groote geldelijke offers zijnerzijds tot eene afdoende beslissing te geraken. Door het bestuur van het hoogheemraad schap Delfland is, tot dekking van buitengewone uitgaven voor zeeweringen enz., besloten tot het uitschrijven eener geldleening van ƒ300,000 a pari, tegen 4 pet., aflosbaar in 30 jaren. Uit goede bron verneemt de Amst. Crt. dat prinses Hendrik in de maand Juni a. s. het lust slot te Soestdijk zal betrekken. De heer R. T. Maitland heeft tegen 1 Mei a. s. ontslag verzocht uit zijne betrekking van directeur van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Hage. In de gisteren gehouden vergadering van de letterkundige afdeeling der koninklijke acade mie van wetenschappen werd door den heer Borret verslag uitgebracht over den wedstrijd in Latijnsche poëzie, uitgeschreven volgens het legaat Hoeufft. Een twaalftal verzen waren ingezonden. Bekroond werd het gedicht getiteld: „In mulieres emanci- patas Satira". Bij de opening van het naambriefje bleek dit gedicht te zijn, gelijk reeds in het rapport ondersteld werd, van den herhaaldelijk uit dit legaat bekroonden dichter Petrus Esseiva, te Milaan. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan de gedichten „Lacus Albanus" en „Ad Euge* niam, Augustam in funere filii Aloysii Eugenii Napoleonis consolatio." Door het kiescollege der Ned.-Herv. ge meente te Haarlem is het volgende zestal van predikanten opgemaakt om te voorzien in de vacature, die door het vertrek van dr. Brons veld ontstaan is: dd. Snethlage, te Heilo; Jonker, te Heerde; Barger, te Maassluis; Gewin, te Ren- kum; Van Oosterzee, te Enschedee; Yan Arkel, te Bloemendaal. De orthodoxe kerkeraad te Sneek heeft ge weigerd de leerlingen van den modernen predikant dr. M. Niemeyer, die belijdenis des geloofs wen schen af te leggen, tot lidmaten der gemeente aan te nemen. Dientengevolge zullen die op Don derdag 11 Maart e. k. in het naburige Deerzum als zoodanig worden aangenomen en denzelfden dag in eene opzettelijk te houden openbare gods dienstoefening aldaar worden bevestigd. Dr. Wilkens, predikant bij de Duitsche Evangelische gemeente in Den Haag, zal zijn ambt neerleggen. Op eeae wedde van f 2000 is tijdelijk tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium te Sneek benoemd de heer A. Wichers te Holwerd. De benoemde is in het be zit eener akte voor aardrijkskunde M. O., van hoofdonderwijzer en voor wiskunde. Een legaat, groot 5000 franken of f 2400, vrij van successierecht, is aan de algemeene armen van Amsterdam besproken door wijlen den heer Martin Coster, in leven consul-generaal der Neder landen te Parijs. Met 1 September a. s. zal de 1ste luite nant der genie C. J. Snijders, op zijn verzoek, eervol worden ontslagen nit de betrekking van leeraar aan de kon. mil. academie. De 1ste luite nant der artillerie K. J. Yan Ravenswaay zal met dien datum, op zijn verzoek, van de academie worden overgeplaatst bij de 2de afdeeling vesting artillerie te Naarden. Voorts zullen, naar men verneemt, met genoemden datum aan de kon. mil. academie worden geplaatst de 1ste luitenant M. J. Boeye, van de artillérie-instructie-kompagnie, en de lste luitenant H. M. W. C. baron Yan Till, van de genie. De minister van waterstaat heeft bepaald' dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtde comm. 2de kl. K. A. E. J. Pliester in de bureelen van de afd. posterijen bij het dep. van waterstaat enz.de comm. 3de kl. J. P. Th. Yan der Kemp te Nijmegen, en W. J. Borgerhofif Mulder te Leeuwardende comm. 4de kl. H. B. Nieuwenhuis te 's- Hertogenbosch en A. G. Boekwijt op het spoorwegpostkantoor n'. 2de surnumerair jhr. P. F. A. J. Yon Bönuinghausen te Steen wijk. De heer M. E. Scheurleer, thans chef van de werkplaatsen der fabriek van stoom- en andere werktuigen der Maatschappij „de Atlas" te Am sterdam, is gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot tweeden werktuigkundige bij de Bataviasche havenwerken. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Suez en heeft Zondag de reis vervolgdde „Schie dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, op het Zuiden aan den grond geweest, kwam Zondag, na eenige lading gelost te hebben, vlot en is, na de geloste lading weder ingenomen te hebben, gisteren goed en wel in zee gekomen. Gemengd Nieuvra. Door den heer Eunckler van Haarlem is hedenmorgen een aanvang gemaakt met het plaatsen van drie bliksemafleiders op 's Rijks Museum van Oudheden aan de Breestraat alhier. Ten gevolge van den laatsten storm werd de windwijzer boven den toren van het academiegebouw alhier zbeschadigd dat hij om gevaar te voorkomen er hedenmorgen is afgehaald. Heden zijn naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht J. R. en H. G. E., beiden niet alhier tehuis behoorende, die jl. Zondag door de politie alhier wegens bedelarij, in vereeni ging gepleegd, zijn aangehouden. Gisternamiddag omstreeks vier uren werd deor een beschonken manspersoon, genaamd J. De B., wonende in de Zandstraat, bij mej. de wed. L. aan het Kort Rapenburg een glasruit ingeslagen. Hij is door de politiè in bewaring gesteld. Omstreeks zes uren werden gister avond aan de Waardgracht bij vrouw B., door den persoon genaamd J. B. en zekeren B., drie glasruiten ingeslagen, enkel uit baldadigheid. Hedenmorgen omstreeks elf uren is aan de Hooge- woerd een vigilante met een beladen turfwagen in aanraking gekomen, waardoor de wagen is defect geraakt en den bestuurder eene ontvelling aan een zijner handen bekwam. Als een pen dant van de berichten om trent het bierdrinken der Duitsche studenten, meldt men aan de Prov. Nb. en 's-Hert. Crt. uit Leiden, dat alhier vóór eenige dagen door 21 studeerende jongelui op één avond 348 glazen van dat vocht, aan Gambrinus werden geofferd. De politie heeft in het laatst der vorige week te 's-Hage een jeugdigen knaap, nit Delft afkomstig, gearresteerd. In dienst bij den spekslager R., bestal hij nu en dan zijn3 mees ters winkellade. Een 10-guldenstuk werd in een zijner schoenen gevonden. Zaterdag had er in het Lage Westeinde een treurig ongeluk plaats. Zekere juffrouw Y., die aan vlagen van verstandsverbijs-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1