hebben schuldig gemaakt aan inbraak met het voornemen om diefstal te plegen. Vóór een paar maanden werdeenjon- geling te Amsterdam naar het postkantoor gezon den om een brief met geldswaarde aan te teekenen. De brief kwam nimmer aan zijn adres en bij onderzoek bleek dat het jongmensch er zich meester van had gemaakt. Toen de zaak uitkwam, wist hij per scheepsgelegenheid naar Spanje te komen. Yoor korten tijd kwam hij te Amsterdam terug. Thans is hij in verzekerde bewaring. Uit Besoyen wordt gemeld dat ten gevolge van het werken van de Baardwijksche overlaat gistermorgen de buitenpolder dier gemeente is ondergeloopen, waardoor het verkeer tusschen daar en het Land van Heusden is afgebroken. Een opkooper van plaatsbiljetten te Amsterdam werd dezer dagen door den commis saris van politie, mr. Zurmuhlen, gearresteerd wegens den verkoop van vervalschte biljetten voor den circus Carré. Toen men gistermorgen aan het bu reel der 4de sectie, waar de man in bewaring was gesteld, de cel opende van dezen gevangene, bleek het dat hij overleden was. Hij had een einde aan zyn leven gemaakt. Meermalen leest men in de dagbla den van den hoogen ouderdom van eenige kin deren uit één huwelijk. Die voorbeelden worden weder met een vermeerderd. Uit het huwelijk nl. van wijlen Wouter Knaap met Amarentie Kom- mers, beiden in zeer hoogen leeftijd te Raams- donk, provincie Noord-Brabant, overleden, zijn elf kinderen geboren, waarvan er nu nog acht in leven zijn, die te zamen 593 jaren tellen. Die acht kinderen volgen elkander in ouderdom aldus op: E. M. 83, D. 80, P. 78, A. 76, C. 74, St. A. en W. D., tweelingen, beiden 68, en A. 66 jaren. Naar men uit Nieuwe-Niedorp meldt, kregen in den nacht van Dinsdag op Woensdag twee inwoners aldaar een onverwacht en onge- wenscht bezoek van hunnen buurman, die in een ijlende koorts zijn bed had verlaten en, na bij, een hunner de glazen te hebben verbrijzeld, naar binnen klom en in nachtgewaad voor hen verscheen. Na een geruimen tijd bij hen vertoefd te hebben, ging hij naar den ander, die op het eerste klop pen de deur opende en daardoor zijne ruiten spaarde. Ook hier zette hij zich een poos neder, totdat men hem eindelijk wist te overreden om huiswaarts te gaan. Daar zijn opgewonden toe stand bleef voortduren, waren gisternacht twee mannen aangesteld om hem te bewaken. De onge lukkige heeft echter aan zijne bewakers weten te ontsnappen, en, na zich den pols te hebben afge sneden, is hij in het water gesprongen, waaruit hij kort daarna levenloos is opgehaald. Eene ongehoorde rooverij is dezer dagen in de avondschemering gepleegd te Puente del Eresno, een plaatsje van achthonderd zielen, op nauwelijks twee uren afstands van Ciudad Real (Spanje) gelegen. Zeven, met messen en donderbussen gewapende mannen vervoegden zich bij den burgemeester, dien ze met bedreigingen en mishandelingen dwongen hen te vergezellen naar eenige der voornaamste ingezetenen, die zonder erg op de stem van den ongelukkigen burge meester de deur openden en daarna geplunderd wer den. Uit vijf woningen namen de booswichten 30,000 realen mede, niet zonder allerlei buiten sporigheden begaan te hebben. Zij die weigerden hun geld af te geven, werden wreedelijk mishan deld. Een dezer ongelukkigen werd aan handen en voeten met spelden bestoken en vervolgens halfdoodgeslageu. Eindelijk trokken de roovers af, na den burgemeester, tot dank voor de bewe zen diensten, op zijne beurt te hebben geplun derd. Yoor het overige schijnt niemand eenig verzet beproefd te hebben. De gouverneur der provincie zond een detachement der burgerwacht, hetwelk echter veel te laat kwam. Intusschen is de vrouw van den aanvoerder der bende sedert in hechtenis genomen. Drie mannen, uit Cerdogne naar Rous- sillon, in het zuiden van Frankrijk, gaande, von den op hun weg een groot pak, waarin een zeer jong kind. Een der reizigers, zelf gehuwd en vader van vijf kinderen, nam het wicht mee naar huis, waar het door zijne vrouw met hartelijke liefde werd aangenomen. Groot was de verrassing van het edelmoedig echtpaar toen zij in de kleederen van het kind eene som van 25,000 fr. aan bank biljetten vonden. KOLONIËN. BATAYIA, 28 Januari. De wijzigingen der patent-belasting-verorde ning zijn afgekondigd. Over het algemeen is de indruk, dien men van die wijzigingen heeft ont vangen, niet gunstig. Wel zijn er verscheidene bezwaren weggenomen, maar nog eenige, o. a.de vraag naar de hoeveelheid opgenomen kapitaal, die men in zijne zaken gebruikt, zijn gebleven. Een maximum is niet bepaald. Er zijn van 200 tot ƒ400,000 niet minder dan 50 klassen van wissel vallige inkomens vastgesteld, die, hoe hooger men stijgt, iets ruimer van omvang worden, tot zij eindelijk bij ƒ50,000 opklimmen. Vervallen is de bepaling dat tot de zittingen der commissiën van aanslag de inspecteurs van financiën toegang had den. Deze bepaling was verleden jaar te Batavia niet zonder fiscalen invloed. Het Alg. Dbl. meldt dat de veeziekte nogal toeneemt in Krawang en Buitenzorg. Men moet reeds aan het afmaken zijn op het land Pondok Gede, dicht bij de grens der Preanger. Te Bandong (Preanger Regentschappen) is de school voor zonen van inlandsche hoofden en van andere aanzienlijke inlanders geopend. De lessen zijn aangevangen met 22 leerlingen. Van Borneo's Westkust schrijft men aan het Soer. Hbl.Groote sensatie heeft gemaakt het feit dat de controleur van Soengei-Kakap, bij Pontianak, J. C. E. Tromp, door een Boegi- nees is aangevallen met een rijststamper, terwijl hij zich op straat bevond. De controleur pareerde de slagen met zijn arm, daar hij ongewapend was, waardoor hem ernstige wanden werden toe gebracht. Terwijl hij retireerde, beval hij zijn bediende een revolver te halen en schoot toen op den Boeginees, die spoedig daarop, gewond, werd weggedragen. De controleur is naar Suma tra's Oostkust overgeplaatst. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö rijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweejverlof naar Europa, wegens ziekte, aan den off. van jnst. by den raad van just, te Samarang, mr. A. J. Immink; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ing. 2de kl. bij den waterstaat P. A. De Feyfer, aan den klerk op het ads.-residentiek. te Soekaboemi (Preanger-reg.) J. J. C. Renon en aan den gew. verif. 4de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. Th. N. M uller. Benoemd: Tot offic. van just, by den raad van jast. te Sanoarang, mr. G. H. Lowe; tot ing. 2de kl. bij den waterstaat, W. F. Vogelzang; tot hoofdopz. bij de havenwerken te Batavia, W. Horst Pzn.; tot verific. 3de kl. bij de in- en nitvoerr. en aoc. F. W. Rap- pard; tot 3den comm. bij het dep. van fin. J. F, Swart; bij den post- en telegraafd.tot comm. 3de kl. D- J. M. Hüdering en D. J. Van Ophnysen; tot leeraar in de wislc. bij de afd. boogere burgerschool van het gymn. „Willem. Ill" te Batavia H. C. Van Ruyven; bij het mijnwezen, tot opz. 1ste kl. J. Ph. R. Nagel; tot ing. 3de kl. A. Stoop; tot lid in den raad van jnst. te SamaraDg, mr. F. C. Vijzelaar; tot 3den werktuigk. bij de havenw. te Batavia, C. Visscher; tot posth. te Soekadana F. H. N. Kohier; hij de in- en nitvoerr. en acc.tot ontv. te Bantam W. M. Ketting Olivier; tot ontv. te Japara J. H. Berckenkamp; tot onderwijzeres 3de kl. B. M. Hoogeboom. Ontslagen: Eervol, de gew. opz. der in- en nitvoerr. en acc. te Samarang, E. A. M. Carp; eervol met behoud van recht op pens., de gew. ondercomm. 3de kl. bij de staatsspoorw. op Java, K. Hessels. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Buitenzorg is be noemd tot bait, subst.-griff. buiten bezw&ar van den lande bij die rechtbank mr. M. C. Snellen van Vol'.enhovon. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den eersten luit.-kwartm. bij de militaire administratie J. P. Van der Schaft en aan den opzichter over den instrumentmakerswinkel bij den art.-cocstr.- winkel te Soerabaya L. Th. Kaulbach; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den off. van gcz. 1ste kl. J. S. Cremer. Ontslagen: Eervol, wegens licham. ongeschiktheid voor alle militaire diensten, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. J. J. Meyboomop verzoek eervol, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. J. J. Hollanders en J. Van Weereneervol, wegens licham. ongesch. voor alle mil. diensten, met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. Ch. F. Engelhard. Bevorderd: Tot maga zijnmeester 2de kl. bij de genie, de magazijnmeester 3de kl. J. M. Scbmitz. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, de 3destuur man bij de marine P. Brandenburg; eervol, wegens de buiten dienststelling van het stoomschip „Draak", de eerste mach. bij de marine, N. Biezeveld. BUITENLAND. Frankrijk. Het hof van cassatie heeft den rechter-plaats- vervanger Nourry, te Niort, hij disciplinaire uit spraak van zijne betrekking vervallen verklaard, omdat hij in een dagblad een brief had geplaatst, waarin hij verklaart een vijand te zijn van de in- stellingeu en het tegenwoordig gouvernement des lands. Deze uitspraak^ strekt ten bewijze dat het beginsel der onafzetbaarheid vam dé rechterlijke macht de rechterlijke ambtenaren niet Vrijkaart voor straf, indien ze zich door staatkundige harts tochten laten beheerschen. Dultachland. De Rijksdag heeft gisteren een voorstel ver worpen om den chef der admiraliteit uit te noodigen aan den Rijksdag inlichtingen over het ongeluk bij Folkestone te geven. De chef der admiraliteit, de heer Stosch, ontkende in den loop van het debat dat hij de verantwoordelijkheid voor de ramp op anderen trachtte te schuiven. Hij had geene voorschriften van aanbelang ge geven zonder deD raad der admiraliteit daarover te hooren. De Duitsche marine wordt, zeide hij, door minder rampen getroffen dan die van andere staten. De Duitsche schepen leggen overal eer in. De verlenging van den diensttijd der matrozen achtte hij noodzakelijk. De indiening van een ont werp dienaangaande behield hij zich voor. Groot-BritannlS. Rechtstreeksche berichten ait Zuid-Afrika tot 10 Februari aan het Hbl. melden dat de gouver neur der Kaapkolonie de opening van den spoorweg te Beaufort-West had bijgewoond. De plechtigheid was indrukwekkend. De gouverneur beschouwde dien weg als een gewichtigen stap om de hoofd lijnen te bekomen, die moeten samenloopen tot verbinding van de diamantvelden, den Oranje- Yrijstaat, de Transvaal en verder gelegen streken. In de Transvaalsche zaken is geene verandering gekomen. De Boeren houden voet bij stuk. De „Patriot" (van de Paarl) raadt aan, petitiën aan het Kaapsche parlement te doen teekenen, een adres aan Gladstone in Engeland en ook een Zuid-Afrikaan derwaarts te zenden in het belang van de Transvaal. Zoowel de in- als uitvoer der Kaapkoloniën in het laatste kwartaal 1879 is gunstig. De uitvoer van wol is met 150,000 pd. st. toegenomen. Boaland. Omtrent den aanslag op Loris Melikoff verneemt men nog de volgende bijzonderheden. De graaf greep zelf den misdadiger, die Mladetzki heet, en riep hem toe: „Wacht, onbeschaamde rekel 1" Zich daarna tot de ontstelde omstanders wendende, zeide hij schertsende: „De kogel, die voor mij bestemd is, moet nog gegoten worden". Dadelijk werd de misdadiger binnengebracht; onmiddel lijk daarop verscheen de adjudant van den gene raal weer op straat en vroeg of er zich geen geneesheer ouder het volk bevond. Deze vraag verwekte eene algemeene ontstel tenis, daar men meende dat de generaal toch zelf gewond was. De adjudant stelde allen echter gerust door de verzekering dat hij slechts een dokter zocht om teconstateeren of de aanrander ook vergif gebruikt had. Werke lijk bood zich dan ook een geneesheer aan, die spoedig verklaarde dat Mladetzki noch vergif ge bruikt, noch bij zich had. De gevangene is 30 jaren oud en een Israëliet, die later tot het Christendom is overgegaan. Hij is een klein burger uit Sluk, in het gouverne ment Minsk; waar hij van het gymnasium werd weggezonden. Hij is van kleine gestalte, heeft een lijdend voorkomen en ging goed gekleed. In het eerst zag hij er uit als iemand, die niet recht bij zijn verstand was. Zijn angstig rondstarende blik werd echter spoedig vaster en weldra kon men duidelijk aan hem zien, dat hij een moorde naar was die volgens een te voren beraamd plan gehandeld had. Door graaf Melikoff ondervraagd omtrent de drijfveeren van zijn daad, antwoordde hij dat hij uit beginsel en bovendien op bevel gehandeld had. Bij het overbrengen naar de gevangenis werden zijne handen gebonden toen hij verzocht zijn jas dicht te mogen knoopen, voorgevende dat hij vreesde verkouden te zullen worden. Aan den commandant der stad, Surow, die per soonlijk het eerste verhoor leidde, zeide bij „Graaf Melikoff wordt toch door een onzer gedood was het nu niet door mij, dan zal het toch eea volgenden keer door een ander wel beter gelukken". Een later bericht meldt dat de misdadiger, nu weer Modetzky geheeten, door den gisteren bij eengeroepen krijgsraad onmiddellijk is ter dood

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2