r N". 6151. Zaterdag 6 Maart. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel......1.0S. Iedere regel meera 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. -vkj,'* De uitspraak van den Hoogen Raad der Neder landen in de zaak Pincoffs-Kerdijk zal Zaterdag, onmiddellijk nadat de telegraaf ons die zal hebben medegedeeld, aan het Bureel dezer Courant, Doezastraat N°. 1, worden aangeplakt. LEIBEN, ft Haart. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer J. A. Beyneu, geb. te 's-Gravenhage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Art. 188 der Grondwet (Schutterij)". Van officiëele zijde vernemen wij dat op Dinsdag 16 Maart het muziekcorps der weezen van Neerbosch, bestaande uit 35 personen, onder directie van den heer J. Van 't Lindenhout, eene muziek- en zanguitvoering zal geven in de Stads gehoorzaal alhier. In de maand Pebruari 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 10,831, met een opbrengst van 5442.66Vjhet aantal tonnen der bagage 10, met een opbrengst van f 79.42; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 2963, met een opbrengst van ƒ2985.19; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg ƒ41.51: makende dus te zamen een ontvangst van f 8548.78'/a. De totale ont vangst van af 1 Januari 11. bedraagt 17,755.01, zijnde per dagkilometer ƒ8.21, en gedurende dezelfde maanden in het vorige jaar ƒ15,321.51, zijnde per dagkilometer 7.21. Op last van den minister van oorlog zullen dezen zomer van elk der regimenten infanterie 5 kapiteins bij de normaal-schietschool te 's-Graven hage gedetacheerd worden, om de uitkomsten van het schieten op groote afstanden na te gaan, zoo dat de op te doene ondervinding later bij het leger algemeen iu toepassing zou kunnen worden ge bracht. Deze oefeningen in het schieten op zeer groote afstanden zullen den lsten Juni beginnen, om op ultimo Augustus te eindigen. De kapiteins worden voor eene maand bij deze oefeningen ge detacheerd, zoodat op 1 Juni, 1 Juli en 1 Aug. telkens 15 dier officieren naar's-Gravenhage zullen vertrekken. Tot adjudant van den gouverneur der kon. militaire academie, in de plaats van den lsten luitenant der artillerie J. De Waal, die tegen 1 Mei a. s. op zijn verzoek eervol van die betrek king is ontheven, is benoemd de 1ste luitenant P. C. De Bordes, van het 2de reg. veldartillerie. Wij lezen in het Handelsblad„Er is tegen woordig een groote wedstrijd tusschen piano fabrikanten, die niet anders dan ten nutte van de pianisten kan nitloopen. Voornamelijk zijn het de Duitsche, die zich beijveren hun instrumenten de grootste volmaaktheid te verschaften, en waar men vroeger niet anders hoorde dan van Erard en Pieyel, treden thans meer en meer op den voorgrond namen als van Bechstein, Blüthner, Achterberg, om van zoo vele anderen te zwijgen. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid in het magazijn van den heer L. H. Duwaer een instru ment gade te slaan van den Dresdener fabrikant Ernst Kaps, dat men gevoeglijk zou kunnen noe men pianoresonnateur en de belangstelling der pianisten verdient. Boven den zangbodem en onder de snaren, die als „la partie de violon" worden aangeduid, is eeu bak, van lucht voorzien, aan gebracht, afgedeeld in evenveel vakken als er snaren zijn, zoodat men ze zou kunnen vergelij ken bij de pijpen van een orgel. De bak loopt over de drie octaven van den discant en niet over den baskant, omdat deze geene versterking noodig heeft. Door dezen luchtaanvoer wordt de klank van den discant ongemeen zangrijk, luid, edel en mild. Fluittonen yan het edelst gehalte kunnen aan het op deze wijze gebouwd instru ment worden ontlokt. Wij wenschen de aandacht der kunstvrienden, in het bijzonder der pianisten, op deze nieuwigheid te vestigen." Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat de heer Cockuyt op de Breestraat alhier reeds voor een jaar die instrumenten te dezer stede heeft ingevoerd. Wel een bewijs dat het nieuwste niet altijd het eerst in de „groote steden" te vinden is. De te Hillegom bestaande vereeniging „Flo- ralia" is voornemens om 11, 12 en 13 Maart eene tentoonstelling te houden van bloeiende bol gewassen, zooals hyacinten, tulpen, crocussen enz., waaraan uitsluitend door de werklieden van bloemis ten en bloemkweekers mag worden deelgenomen om naar de uitgeloofde prijzen te diDgen. Het doel is om den ijver bij hen op te wekken voor het vak, waarin ze altijd bij hunne bazen werk zaam zijn. Een ieder mag evenwel ter versiering inzenden. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is het theoretisch tandheelkundig examen met gunstig gevolg afgelegd door den heer W. F. Eüker. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gis teren met 23 tegen stemmen aangenomen het voorstel tot wijziging van het plan tot aanleg van straten op het Noordereiland, na verwerping van een araendement, strekkende om de Rotterdamsche Handelsvereeniging de helft in de kosten te doen bijdragen. Het gold hier den afstand door de R. H.-V. van een stuk grond aan de gemeente tot aanleg van een park, hetwelk voor kosten van aanleg enz. van de gemeente eene meerdere uit gaaf van 71,000 (volgens latere berekening van 67,480) zou vorderen. Tot hoofdonderwijzer aan de tusschenschool werd benoemd de heer A. Petit, hoofdonderwijzer te Kralingen. Te Hoorn is plotseling overleden op straat, dicht bij zijne woning, eender weinige overgebleven oud-strijders van Waterloo. De heer P. Kooman, een nog levenslustige 86-jarige grijsaard, strompelde op zijn houten been in den slag bij Waterloo had hij een zijner beenen verloren naar het postkantoor, werd op weg door eene beroerte overvallen en stierf onmiddellijk. Hij was gepen sioneerd hoofdonderwijzer van Spanbroek. Zijn stoffelijk overschot is met militaire eer en onder geleide van de muziek der schutterij grafwaarts gebracht. Het stoomschip „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, passeerde Maandag-namiddag Gi braltar; de „Amsterdam", van Greenock naar Rot terdam, passeerde gisternamiddag te één uur Lezard. Z. M. beeft benoemd tot notaris: binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch, standplaats Waalre, S. P. De Vries, cand.-notaris aldaar; binnen het arrond. Breda, standplaats Steenbergen, mr. E. K. Van der Spelt, advocaat en candidaat- notaris aldaar. Gemengd Nieuwe. Door den rector magnificus der hooge school alhier is een brief van den volgenden in houd ontvangen: Groningen, 23 Februari 1880. Directie Hoogeschool te Leijden. Gisteren ochtend reizende van Harmeien naar Utrecht, is bij laatstgenoemd station hoogstwaar schijnlijk door één uwer leerlingen een verkeerd reistaschje medegenomen. Ik moest mij met een ander tevreden stellen, en ziedaar, vind ik een schrift zonder naam, han delende over verschillende rechten der provincie Z.-Holland van af 1837. Hiervan moet ik afleiden dat het één uwer leerlingen is, te meer er verschei dene studenten in de coupé (2de klasse) waren. Verder bevond zich niets meer in het taschje als een blikken trommel met boterhammetjes met roggebrood. s Beleefd verzoek ik u eens te willen onderzoeken wie deze persoon is en hem beleefd te vragen mijn taschje aan onderstaand adres franco te retour neren, zal ik dan onverwijld het zijne idem terug zenden. Afwachtend heb ik de eer te zijn Adres Uw. dw. Dienaar den H. Eduard Bles. Mallemants. den Haag. Wij achten het noodig onze stadge- nooteu te waarschuwen voor zeker persoon, die voorgeeft student aan de Utrechtsche hoogeschool te zijn. Naar zijn zeggen zou door het genieten gedurende eenige dagen van wat al te veel ge noegens zijne portemonnaie zóó sterk aangesproken zijn, dat hij eindelijk zelfs geen geld meer had om weder per spoor naar zijne academiestad terug te keeren. Daar hij echter bij degenen, die hij dezer dagen met een bezoek vereerde om van hunne lichtgeloovigheid te profiteeren, steeds dezelfde les opzegt, wordt de waarheid van zijn avontuur lijk verhaal wel wat twijfelachtig. Hij ziet er ook alles behalve studentikoos uit. Niet zonder grond vermoedt men alzoo dat hij het vak van oplichter uitoefent. Een zwaar met lijnkoeken beladen wagen kon het, doordien de as brak. gisternamid dag op de Haarlemmerstraat tusschen de Janvos- sensteeg en Donkersteeg niet verder brengen, en wel juist op dat gedeelte waar de wissel van den tram ligt, ten gevolge waarvan een oponthoud ontstond van circa een paar uren. Om den dienst echter niet geheel stil te doen staan, liet men de passagiers van den eenen wagen uitstappen om in den aan de andere zijde gereedstaanden wagen weder hun weg te kunnen vervolgen. Voor het gerechtshof te 's-Graven hage stond gisteren terecht D. A., oud 36 jaren, boekbinder, zonder vaste woonplaats. Hem wordt ten laste gelegd in den nacht van 1 op 2 Decem ber jl. uit eeu koffiehuis aan de Varkenmarkt te Leiden, ten nadeele van een der bezoekers, zich een jas te hebben toegeëigend. De besch. bekende den diefstal te hebben gepleegd, maar gaf zijne armoede als reden daarvoor op. Adv.- gen. mr. Gregory eischte eene veroordeeling tot 9 maanden celstraf. De verdediger mr. Addink wees op verzachtende omstandigheden, die z. i. in ruime mate aanwezig waren, en beval zijn cliënt in de bijzondere clementie van den hove aan. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. Door hetzelfde gerechtshof is de zaak behan deld van zekeren J. M. J. A., hofmeester, wonende te Rotterdam, beschuldigd van moedwilligen dood slag, als hebbende aldaar met een mes zijn vrouw zoodanig verwond, dat zij aan de gevolgen is over leden. De adv.-gen. mr. Gregory eischte zijne veroordeeling tot 15 jaren tuchthuisstraf. Na ver dediging van mr. Versteeg werd de uitspraak ook op Donderdag bepaald. Naar de Amst. Crt. verneemt, hebben de drie broeders Lavertu thans bekend zich te

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1