N°. 6150. Vrijdag 5 Maart. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. AtionderiQke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerO-"* Grootere letten naar plaatsruimte. -w 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI DEN, Gezien art. 11, 2de alinea der verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10), Doen te weten, dat de inschrijving van nienwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den lsten tot en met den 13den Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van halfncgen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee nren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school N°. 1 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Korenbrug steeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school N°. 2 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijnNieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school N°. 3 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Koren brugsteeg, Nieuwe Rijn, Viscbbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoeterwoude behooren bij N°. 1 voor minver mogenden, leerlingen uit Oegstgeest en Leiderdorp bij N°. 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 26 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Maart. Ten behoeve van de alhier op te richten hoogere burgerschool voor meisjes is door den minister van binnenlandsche .zaken eene subsidie toegestaan. In de jongste vergadering van „Eigen Hulp", district Leiden en omstreken, is door het bestuur verslag uitgebracht over 1879, waaruit bleek dat de zaak weinig medewerking ondervindt en het getal leden eene vermindering heeft ondercaan. Het plan om een eigen winkelvereeuiging in het leven te roepen, was door gebrek aan genoegzame deel neming mislukt, zoodat men zich voorloopig tevre den had moeten stellen met het sluiten van con tracten met een kruidenier en met een leverancier in steenkolen. De contributie voor 1880 werd be paald op f 1.50. De rekening van den penning meester sloot met een batig saldo van ruim/'99. Tot lid van het bestuur in de plaats van den heer Van der Velden Erdbrink, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen dr. Dozy, leeraar aan de hoogere burgerschool, en tot afgevaardigde tot de algemeeue vergadering de heer Van der Horst, directeur der gasfabriek. Tot hulponderwijzer aan de Christelijke school te Leiderdorp is benoemd de heer H. Willemse te Nijmegen, en aan de openbare school te Waddiugsveen de heer A. N. Van Amerom van de Nederl. Mettray. Dinsdag-avond had in het kerkgebouw te Koudekerk eene openbare zanguitvoering plaats van de eerste en tweede klassen der Zangschool en der ZaDgvereeniging O. K. K. Het meer dan onstuimige weer was oorzaak, dat vele ingezete nen genoodzaakt waren tehuis te blijven. Zij die echter de uitvoering bijwoonden, zullen met genoegen waargenomen hebben dat zoowel de kleinen als de grooteren eene goede leiding hebben ontvangen. De verschillende zangstukken werden met nauwgezetheid ten uitvoer gebracht. Tot voorzitter van den Noordnijschenpolder te Bodegraven is benoemd de heer L. Boer, in de plaats van jhr. E. Van Citters, die zijn verblijf elders heeft gevestigd. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring eener overeenkomst van den Staat en prins Erederik met A. Van Haaften c. s. werd in de afdeeliugen der Tweede Kamer algemeen met genoegen geconstateerd, dat door de aanne ming dezer wets voordracht een einde zal worden gemaakt aan een reeds zoo vele jaren bestaan heb benden onhoudbaren toestand, en was men daarom bereid over verschillende bezwaren heen te stappen, die met grond tegen deze voordracht gemaakt konden worden, als b. v. den te hoogen prijs die door den Staat aan Van Haaften c. s. zal worden uitbetaald. j De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Mei a. s. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jonge lingen, die als machinist-leerling 2de kl. weuscken te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot twintig be palen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten, behooren, vóór of uiterlijk op den laatsten April a. s., een op zegel geschreven verzoekschrift aan het departement van marine in te dienen. De uitkomsten der jongste volkstelling zijn thans bekend gemaakt. De bevolking van het koninkrijk bedroeg op 31 December 1879 3,981,817. Sedert 31 December 1829, dus in bijna een halve eeuw, is zij' met ruim 50 pet. toegenomen, daar het rijk toen 2,613,478 inwo ners telde. De bevolking vau Zuid-Holland (de hoogste) bedraagt nu 796,109 en van Drente (de laagste) 117,026 zielen. Door wijlen den heer Dirk Van Dam is aan de Diaconie der Ned.-Herv. gemeente te Haar lem vermaakt een legaat van f 500 en door wijlen den heer M. Van Heukelom een legaat van f 25,000 aan de te Amsterdam gevestigde Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. Men schrijft uit Lith: Het ziet er hier, aan den Maaskant, allertreurigst uit. De vrees dat de doorbraak, te Lithoyeu, ontzaglijk veel water naar binnen zou voeren, is maar al te zeer vervuld. Al de polders zijn geïnundeerd. Droog land bleef er niet over. Het water staat binnen en buiten tegen den dijk. De golven, door den stormwind opgezweept, bruisen met woest geweld over de bebouwde akkers. Van het wintergraan, dat zoo schoon te velde stond, blijft nu niets over. De rivier, die eerst viel. is door het ruwe weer opnieuw gaan wassen. Wanneer zal men er in slagen de doorbraak te dichten De opening werd in de laatste dagen beduidend grooter. Het einde der ellende is nog ver. De min. van financiën heeft beslist dat zooge naamde chef-molenaars in stoommeelfabrieken een patentplichtig beroep uitoefenen, waarvoor zij in het patentrecht moeten worden aangeslagen. Vol gens de ingewonnen berichten houden zij toezicht op de werklieden, op de machines en in het alge meen op den gang der fabriek. De Staatscourant van heden behelst een kou. besluit van 21 Eebr., houdende aanvulling van art. 2 van het kon. besluit van 27 Dec. 1835 (Staatsblad N°. 40), betreffende de regeling der kosten van dagvaarding, aanmaning enz. in schut- terlijke zaken. Z. M. heeft, met ingang van 15 Maart, benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Til burg G. H. Peters, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Gemengd Nieuws. Onder geleide van een sergeant en twee mariniers zijn gevankelijk uit Amsterdam hier binnen gebracht vier matrozen, die sinds Zondag van het wachtschip alhier gedeserteerd waren. In de maand Eebruari zijn per Leid- schen tramway vervoerd 25,098 reizigers. Sedert de opening der lijn werden in het geheel vervoerd 91,742 personen. Tegen een bleekersknecht uit Voor burg, Willem Hoogstraten genaamd, is in Den Haag proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmis handeling. Maandag vond men een geladen kar, met een ezel er voor, onbeheerd in de Boekhorst- straat staanhet arme beest had drie bloedende wonden en zag er zeer mager en haveloos uit. Een half uur later vertoonde zich bovengenoemde in beschonken toestand en beweerde te heeten Hen- dricus Van Pommeren, bleeker te Rijswijk. Hem werd toen aangezegd dat hij den ezel in dien staat niet langer gebruiken mocht. Weinige oogen- blikken later werd hij door het verontwaardigde publiek opnieuw aangehouden, terwijl hij bezig was het dier af te beulen, dat de zware kar niet over de brug bij den Zuidwal kon krijgen. De zweep werd hem ontnomen en bleek drie punten van spijkers te bevatten. De veerman aan de Hillegommerpont (ringvaart van den Haarlemmermeerpolder) had de roekeloosheid om 17 menschen te gelijk over te willen zetten. Het vaartuig bleek te klein te zijn voor zooveel personen; allen vielen in het water. Gelukkig kwam men er met den schrik en een doornat pak af, wat in zulk diep water onder stormweer wel te verwonderen is. De vrouw, die op den Zuid-Binnen singel te 's-Hage door een stuk schoorsteen ge troffen werd, is zeer spoedig daarna aan de bekomen wonden bezweken, evenals een vrouw die te Am sterdam door het vallen van een schoorsteen in het Keizerrijk aan het hoofd werd gewond. Te Ilinsbek bij Venloo werd eene 26-jarige jongedochter door den wind in een nabij haar buis gelegen waterput geworpen, waar zij om het leven kwam. Te Koudekerk zijn door den hevigen wind vele gaten in de daken geslagen en een paar muren omvergeworpen. Aan den Rijndijk te Hazerswoude is een dief betrapt, terwijl hij bezig was te veld liggende kleeren in een zak te pakken. Men liet hem begaan tot hij het hazenpad begon te kiezen, greep hem toen en leverde hem aan de justitie over, waarmede hij reeds meermalen kennis scheen gemaakt te hebben. Hij is naar Den Haag over gebracht. Naar de Amsterdamsche Courant meldt, heeft de politie dezer dagen de hand gelegd op een gevaarlijk sujet, die eene verbazende vaar digheid bezat in het namaken van handteekenin- gen. Hij deed dit zoo bedrieglijk, dat de ware van de valsche moeilijk waren te onderscheiden en dat de personen, wier namen hij naschreef, op het eerste oogenblik zijn vaisch-schrifl voor het hunne hielden. Bij het maken van valsche wissels kwam deze gevaarlijke handeling al zeer spoedig aan het licht. De persoon in quaestie werd voor den commissaris van politie der 5de sectie aldaar gebracht, die hem na een langdurig onderhoud tot de bekentenis bracht dat hij reeds vijf wissels ten bedrage van ruim f 2000 nagemaakt en geïn casseerd had en dat hij kort voor zijne arrestatie er nog drie had weten te vernietigen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1