zijn, daar Rottum op eene wier of terp gebouwd en eene zeer oude plaats is. Eene blee kersmeid te Arnhem, na Zondag-avond met een aantal anderen uitgegaan te zijn, heeft dusdanig de jeneverflesch aange sproken, dat zij reeds des avonds om halftwaalf in den drank was gestikt. Eenige dagen geleden is aan het station te Putten bij het lossen van een der kolen wagens gevonden en in beslag genomen een bus van vrij groote afmetingen, waarin zich kruit be vond. De bus bevindt zich in handeu der justitie. Zondag-nacht te ongeveer halfeen is te Groningen het logement „het Sterrebosch", aan den Heerenweg, geheel afgebrand. Met veel moeite, niet het minst door de hulp van studenten, slaagde men er in, de belendende perceelen, ofschoon reeds door het vuur aangetast, te behouden voor algeheele vernieling. Van den inboedel werd niets gered. Het gebouw was onlangs van eigenaar veran derd en deze was juist in onderhandeling om het perceel te assureeren bij de maatschappij „Vesta", maar nog niet in het bezit van de polis. Een prachtige hond is in de vlammen omgekomen. De oudste ingezetene van Avereest, de wed. De Man, die als marketentster, onder Napoleon, den tocht naar Rusland medemaakte, vierde dezer dagen haar 93sten verjaardag, 't Is een flinke vrouw, en ze kan veel uit haar veel bewogen leven vertellen. De „Justice" spreekt het bericht tegen dat Vera Sassoulitsch te St.-Petersburg is gearresteerd. Volgens de „Voltaire" was Vera te St.-Petersburg, doch had zij die stad reeds een paar weken geleden verlaten. De ex-Khedive is door het hof van Napels veroordeeld tot het betalen van 76,000 fr. aan den markies Ginor, die hem een porse leinen tafelservies had geleverd om als geschenk voor den prins van Wales te dienen, plus 5 pet. rente. Uit Kopenhagen wordt bericht dat een hevige brand die stad heeft geteisterd. Men telt reeds 6 dooden. Vrouw Malar, eene boerin uit den omtrek van Goncelin, dep. Isère, had eieren naar de stad gebracht en keerde tegen den avond in haar ezelwagentje huiswaarts. Ouder gewoonte stak zij een lantaarn op, zette die op haar schoot en dommelde daarna in, in de zekerheid dat zij alle voorzorgsmaatregelen genomen had en zij voor het overige de zorg om haar thuis te brengen gerust aan haar ezeltje kon overlaten. Door een onge lukkig toeval geraakte echter het deurtje van de lantaarn open en viel de brandende kaars in het stroo op den bodem van den wagen, dat weldra in lichterlaaie stond. De vrouw ontwaakte niet eer voordat het vuur zich ook aan hare kleederen had medegedeeld, en wilde zich nu zoo spoedig moge lijk uit de vuurzee om haar heen redden. Tot overmaat van ramp echter was de langoor, ver ontrust door de ongewone hitte en het felle licht, met een snelheid, die de beste harddraver hem benijden zou, aan het loopen gegaan, zoodat het haar onmogelijk was het voertuig te verlaten. Na geruimen tijd doorgehold te hebben, werd de ezel eindelijk door een boer tot staan gebracht; onge lukkig echter te laat voor de arme vrouw, die een paar uren later aan hare brandwonden overleed. Zondag-morgen is de boring van de St.-Gothard-tunnel voltooid en des namiddags is de eerste spoortrein uit Göschenen er doorheen gestoomd. Deze trein was alleen bestemd voor directeuren, ingenieurs, enz. en werd bij de aan komst te Airoio met muziek en kanonschoten ontvangen. De tunnel heeft eene lengte van 14.92 kilometer. Met uitzondering eener kromming ter lengte vaa 240 meters loopt zij in eene rechte lijn. De tunnel, ter wijdte van ongeveer 8 meter, moest in tien jaar gereed zijn. De voorbereidende werkzaamheden begonnen in 1870; met de boring werd van den kant van Göschenen den 4den Juni 1872 ea van den kant van Airoio den lsten Juli daaraanvolgende een begin gemaakt. Gemiddeld hebben per dag 3412 arbeiders er aan gewerkt. Het is bekend hoe de financiëele bezwaren, bij onderling overleg tusschen Zwitserland, Duitsch- land en Italië, door middel van nieuwe subsidiën nu en dan zijn uit den weg geruimd. Op den eersten dag der loting voor de nationale militie te Sittard heeft eene hevige vechtpartij tusschen de lotelingeD, gewapend met dorschvlegels, plaats gehadtwee hunner, inwoners van het naburige dorp Beek, zijn per rijtuig naar hunne woning vervoerd moeten worden. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat is de regeering gisteren geïnter pelleerd naar aanleiding van berichten betreffende slavernij in Senegambië. Na inlichting, gegeven door den minister van marine, werd besloten over te gaan tot de orde van den dag, onder verklaring dat de opheldering voldoende werd geacht. De markies de St.-Vallier heeft per telegraaf aan den heer Ereycinet de geruchten, die door de „Times" waren verspreid, tegengesproken, onder verklaring dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland vredelievender en vriendschappelijker zijn dan ooit. Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren het ontwerp tot uitbreiding van het leger in behandeling genomen. De minister van oorlog voerde ter verdediging van dit ontwerp aan dat regeeringen het niet aan het toeval mogen overlaten, door naburige mogendheden in militaire aangelegenheden overvleu geld te worden. Het was noodzakelijk dat de militaire inrichtingen in Duitschland gelijken tred hielden met die in de naburige staten, al mochten ook geene beweegredenen van oorlogzuchtigen aard daartoe nopen. De heer Richter deed uitkomen dat deze verklaring de pessimistische opvatting van Duitschlands verhouding tot Rusland doet vervallen en verlangde voorts, met een beroep op de financiëele draagkracht des rijks, als vergoeding voor de nieuwe lasten, invoering van den tweejarigen diensttijd. Graaf Von Moltke betoogde dat alle regeeringen den vrede verlangden te bewaren zoo lang zij kondendaarom moest men de regeering niet als eene in zekeren zin vijandige macht be schouwen, welke zooveel mogelijk behoorde te worden beperkt. Daar alle andere staten slechts naar ééne zijde front maken, zeide spreker, moe ten wij een aanmerkelijk deel onzer legermacht aan de grenzen verspreid hebben; immers, of schoon wij in de houding der bedoelde Staten geenerlei kwade bedoeling behoeven te zoeken, moet Duitschland die toch in rekening brengen. In bijzonderheden vestigde hij voorts de aan dacht op de aanzienlijke verhooging der getal sterkte van het Eransche en Russische leger, alsmede op den langeren diensttijd in die twee landen, het in voeren vaneen tweejarigen diensttijd in Duitsch land op economische en militaire gronden voor onuit voerbaar verklarende. In elk geval, zeide hij, zou men geen ongeschikter oogenblik kunnen kiezen. „Wij moeten", zoo besloot de heer Von Moltke zijne rede, „den vrede bewaren en beschermen en zullen daarbij wellicht niet alleen staan. Daarin ligt geene bedreiging, maar een waarborg voor den vrede, mits wij krachtig en strijdvaardig zijn." De heer Reichensperger, van het centrum, ver klaarde zich tegen het wetsontwerp, omdat de lasten, welke de natie te dragen had, reeds drukkend ge noeg waren. De verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk, zeide hij, gaf grond om de toekomst met meer vertrouwen te gemoet te gaan. Op zich zelf achtte hij een tweejarigen diensttijd wenschelijk. De heer Von Bennigsen verklaarde in naam van de groote meerderheid der nationaal-liberalen het ontwerp in hoofdzaak goed te keureu en stelde voor, het naar eene commissie te verwijzen. De 83ste verjaardag des Keizers zal niet op den dag zeiven, 22 Maart a. s., gevierd wor den, maar twee dagen vroeger, Zaterdag 20 Maart, daar de 22ste in de stille week valt. Ook in 1865 en 1872 is om dezelfde reden de viering van 's Keizers jaardag eenige dagen verschoven. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 1 Maart. (N. R. Crt.) De politie heeft een ordonnantie uitgevaardigd, inhou dende bevel dat morgen, den feestdag des Keizers, en eenige volgende dagen voor elk huis drie be wakers, dworniks, moeten geposteerd zijn. Na de feesten van het 25-jarige jubilé zal de czaar het paleis Sarskoi-Zselo gaan betrekken, ten einde aan den president van het veiligheids-comité, Loris Melikoff, de vrije hand te laten in het be ramen en uitvoeren der maatregelen, die hij tot herstel van veiligheid en rust zal noodig achten. LONDEN, 1 Maart. De Districtsbank van Huil heeft heden hare betalingen geschorst. Passief nog onbekend. CAIRO, 1 Maart. Alle groote mogendheden, behalve Italië, hebben zich vereenigd met het voor stel betreffende de benoeming eener internationale commissie van liquidatie. LONDEN, 1 Maart. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp tot ondersteuning van Ierland bij. tweede lezing aangenomen. ST.-PETERSBURG, 2 Maart. Het Regeerings- blad deelt een door Yon Bismarck gecontrasig neerd schrijven van den Duitschen keizer aan den czaar mede, naar aanleiding van het vijf- en-twintig-jarig regeeringsjubileum van heden. Keizer Wilhelm verklaart met genoegen te zien dat de vriendschap, welke de vaderen verbond, ook in de wederzijdscbe betrekkingen der beide- keizers is bewaard gebleven. Hij geefi zijn ver trouwen te kennen dat die vriendschap tot aan het einde zijns levens ongestoord zal blijven, en hoopt dat de Goddelijke Voorzienigheid, welke nog dezer dagen den czaar zoo wonderlijk be schermde, hem nog lang voor zijn volk moge behouden. LEIDEN, S Maart, Willem Joosten, de moordenaar vaa den veldwachter Van der Lijke, te Haarlem, is heden door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Het hoofdcomité tot oprichting in de resi dentie van een standbeeld voor Spinoza heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om dat standbeeld te mogen plaatsen op de thans gedempte Paviljoensgracht, waaraan vroeger de woning van den wijsgeer gelegen was. De Haagsche gemeenteraad heeft heden aan mej. A. M. Eoretti, op haar verzoek, eervol ont slag verleend als leerares in de Eransche taal en letterkunde aan de inrichting van middelbaar onder wijs voor meisjes. Men meldt ons uit Den Haag dat gister avond omstreeks elf uren in het noordwestelijk gedeelte der stad te midden van een geweldige stortbui een windhoos werd waargenomen, die de huizen op hunne grondvesten deed dreunen. Het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooling strekt om deu bij de behandeling van die bcgrooting verminderden post „onderhoud van historische monumenten'^ wederom te verhoogen met f 75,650. In de bijlage van de memorie van toelichting is de gedetailleerde vermelding opgenomen van ieder gedenkteeken en van de subsidie hetwelk ten behoeve daarvan over 1880 zal worden verleend. De groote voorjaarspaardenmarkt wordt te Amsterdam gehouden op Zaterdag 20 Maart a. s., op het Erederiksplein. Vanwege de gemeente wor den premiën en prijzen uitgeloofd tot een gezamen lijk bedrag van 1000. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden en vertrok denzelfden dag. INGEZONDEN. Brief van een burgerman aan de 'Redactie- van liet Leidsch Dagblad. Mijnheer de Redacteur, Waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over, en ik kan daarom niet zwijgen van het genoegen dat ik Zaterdag-avond gesmaakt heb. Verbeeld u, wat nog nooit gebeurd was, ge beurde toen; ik was uitgenoodigd op eeu feest- vergadering van „Pugno pro Patria." Mijn vrouw en mijn jongste dochter heb ik meegenomen mijn andere jongens en meisjes heb ik om ver schillende redenen thuis moeten laten, begrijpt u, en Mie-Kee, zoo is haar naam, heeft toch zoo'n pleizier gehad en de hoofden van haar broers en zusters zóó op hol gebracht, dat ik n u al heb moeten beloven, wanneer er weer zoo'n prettige avond is, mijn best te zullen doen ze allen mee te nemen, als ze niet door een ander meegenomen worden. Ze hebben de jaren er anders wèl voor. 't Was een aardig gezicht al die feestvierende menschen vroolijk en prettig bij elkander te zien

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2