N°. 6148. Woensdag 3 Maart. A'. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH dagblad! PEIJS DEZEE COUEANT: Voo': Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzr uderlijke Nummers0.05. PRIJS DEE ADVERTENTIES: Van 18 regel»..1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. 8TADS-BERIOHTEN. BURGEMEESTER ew WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de GEBRs. VAN WIJK en C0., fabri kanten, wonende alhier, hondende verzoek om naast den bestaanden atoomketel een reserve-stoomketel te plaatsen in het perceel aan de Hopgewoerd N®. 145 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad n'. 95); Geven bij deie kennis aan het pnbliek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 16den Maart a. a., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 2 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. De Barp meester, hoofd van het Gemeentebestnur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den laten Maart 11. in vorder bssr verklaard kohier van het patentrecht over het 3de kwartaal, dienst 1879/80, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Maart 1880. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 2 Maart. Een zeer talrijk publiek woonde gisteravond de aangekondigde lezing in Doctrina bij en volgde ademloos de verschillende voordrachten, waarin de dames Jos. en Jeanne De Groot schoone proeven van bun talent ten beste gaven, 't Was inderdaad een avond vaa kunstgenot dien de genoodigden doorbrachten. Toch was zeker voor velen dat genot niet onvermengd. Indien wij ons althans een enkele opmerking mochten veroorloven, het zou deze zijn Is onze vaderlandsche letterkunde zoo arm aan schooDe bloemen, dat er, behalve die ééne uit den Vlaamschen hof, geene enkele een plaatsje kon vin den in den tuil door deze Nederlandsche kunstena ressen met zooveel gratie aangeboden? Het behoefde zeer zeker geen verwondering te wekken dat deze vergadering van grooten invloed was op de opkomst in den Schouwburg. Op elk van de drie eerste rangen was dit merkbaar, echter niet aau het spel der Rotterdamsche acteurs en actrices, die met de opvoering van „De markies de Villemer" den bezoekers weder een genotvollen avond trachtten te bezorgen. Ze werden dan ook bij herhaling teruggeroepen. Tot nieuwe leden van het koninklijk insti tuut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië zijn o. a. benoemd de heeren G. De Neve, gep. lnit.-generaal comm. van het O.-I. leger, en dr. G. J. Dozy, leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool, beiden te Leiden. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te Steen wijk is tot organist benoemd de heer J. Godefrui Jr., van Leiden. Aan deze betrekking is tevens die van muziekonderwijzer en zangdirecteur aldaar verbonden. De benoeming is geschied na een teu overstaan van den heer J. Worp, uit Gro ningen, gehouden vergelijkend examen. Gedurende de tweede helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: G. Van de Burg, Alkmaar; Zuster Sigusmunde, G. Mazürel, J. Guisen, AmsterdamJ. Burgering, Bloemendaal; A. Brouwer (drie stuks), Delft; Sluiter, Deventer; J. Bexem, Gouda; J. L. K. A. Meyer, I. Van Bellen, Van Bemelen, A. Rouché, Korperhoek, Freules Niekoop, Gravin De Roo, C. O. Van Bergen, 's-GravenhageP. De Graaff, Halfweg; H. Hoogeveen, Kruisweg; J. P. De Grient Druk, OotmarsumDen Hoed, Rotterdam Boers, Sliedrecht; mevr. Bodde, Vlaardingen; P. Visser, Voorschoten; J. Van Rooyen, Vreeswijk; Verwey, Willemsdorp; G. J. Rossmölder, niet vermeld. BriefkaartenP. J. Strijns, H. De Boer, D. Stoek, Amsterdam. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2605 portiën, als 2237 warme spijs, 305 vleesch en 63 spek. Op den heden in de Staatscourant medege- deelden staat van militaire nalatenschappen, afkom stig van onderofficieren en verdere manschappen der landmacht in Nederlanasch-Indië, komen o. a. voor: Zeger Johannes Pruyn, soldaat; Frederik Van der Lely, idemTheodorus Opdam, cavalerist, en Machiel Cornelis Van Vliet, mineur 2de kl., allen geboren te Leiden, respectievelijk voor be dragen van f 3.60, f 6.07, f 14.78 en f 8.39; verder Theodorus Van Kempen, van Stompwijk, werkman 1ste kl., voor f 41.50, en Johannes Martinus Kosten, van Voorschoten, f 0.14. De uilkeering zal geschieden bij het ministerie van koloniën te 's-Gravenhage, na bericht van het Indisch bestuur. De kennisgevingen zijn verzonden der ver loving van mej. Anna Sablairolles, de begaafde artiste van „Het Nederlandsch Tooneel", en den letterkundige J. H. Rössing, secretaris van den raad van beheer van genoemde vereeniging. In het tijdperk van 25 Januari tot 21 Februari 1880 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte 8 runderen, in Zuid-Holland, aangetast. In het vorige tijdperk van vier weken waren 4 runderen door die ziekte aangetast. Blijkens eene gisteren in deze courant voorkomende advertentie worden stemgerechtigde aandeelhouders in de Nederlandsche Handelmaat schappij andermaal tot eene buitengewone verga dering opgeroepen. De redenen daartoe worden ontvouwd in eene circulaire vau commissarissen aan genoemde aandeelhouders en komen hierop neder, dat het in de buitengewone vergadering van den 29sten December aangenomen voorstel, om aan commissarissen de bevoegdheid te geven het jaarlijksch traktement der directie te bepalen, niet is bekrachtigd door de ministers van justitie en van koloniën, op grond dat uit art. 52 van het Wetboek van Koophandel voortvloeit dat de aan commissarissen opgedragen werkzaamheid, be staande in de opneming en de goedkeuring der rekening of balans, rechtens niet kan samengaan met de opdracht om de traktementen van de leden der directie te regelen, waarom alzoo de bij de wet vereischte koninklijke bewilliging niet is verleend. Commissarissen, bij hnnne meening volhardende om die traktementen te verhoogen, stellen alsnu voor: het tegenwoordige artikel 39 der statuten te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een nieuw artikel, bepalende het traktement van den president op f 20,000, ieder directeur f 16,000, den secretaris f 8000 en voorts de bij art. 65 vermelde uitkeering. Tot heden genoot de president 12,000, ieder directeur f 8000 en de secretaris f 6000. De Haagsche Kroniek der N. Gron. Crt. ver zekert dat de Koning en de Koningin, met het oog op de positie, waarin de jeugdige vorstin zich bevindt en waarvan weldra officieel kennis zal worden gegeven aan het volk, dit jaar de hoofd stad (althans in Mei) niet zullen bezoeken. Den 8sten April zal aan het centraalbureel der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen het examen van aspiranten voor de betrekking van surnumerair bij die Maatschappij plaats hebben. De directiën der spoorwegmaatschappijen zijn door den raad van toezicht op de spoorwegdien sten nitgenoodigd maatregelen te nemen om op eene of andere wijze te gemoet te komen aan de ingediende opmerkingen bij de regeering omtrent het bezwaar, dat de beambten en bedienden bij de spoorwegen ondervinden, om de openbare gods dienstoefeningen des Zondags bij te wonen. Naar het Yad. uit goede bron verneemt, is de heer A. Pruys Yan der Hoeven door den gouverneur-generaal als regeeringscommissaris naar Atjeh gezonden. Generaal Van der Heyden blijft voorloopig in Atjeh, omdat in overleg met hem de maatregelen zullen worden beraamd voor de organisatie en pacificatie van dat gewest. Het is echter nog de vraag, welke de uitslag van dat overleg zal zijn, en of generaal Yan der Heyden zich voor een militair dan wel civiel bestuur zal verklaren. De gemeenteraad van Groningen heeft con cessie voor een paardenspoorweg aldaar verleend aan de heeren De Brouwer en Lebaiques te Brussel. Bij kon. besluit is de lichting der nationale militie voor dit jaar bepaald op 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee. Het aandeel, Zuid-Holland opgelegd, is vastgesteld op 2074 man. Z. M. heeft de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 5 Mei 1877, toegekend aan de heerendr. S. Bormans, rijks-archivaris te Namen, en P. C. Pabst, luit. ter zee 1ste kl., te 's-Gra venhage, als blijk van waardeering huüner belang stelling in rijks wetenschappelijke verzamelingen door schenkingen betoond. Gemengd Nieuws. Door den storm van heden waren de voetgangers niet zonder gevaar. In verschillende straten werden zij door van de daken gerukte pannen of van de boomen vallende takken bedreigd. Op de Oude Yest o. a. kwam bijna een geheele schoorsteen naar beneden. Hoofddeksels geraakten bij menigte te water. Van ernstige ongevallen hebben we echter gelukkig nog niet gehoord. Het alhier gebouwd wordende centraalstation heeft van den wind zóó veel te lijden gehad dat de muren moesten worden gestut. Van een bewoond huis op de Doezastraat is ook de schoorsteen omgewaaid en door het dak boven een keuken op de lantaarn in de gang gearriveerd, waardoor èn dak èn lan taarn eveneens werden vernield. Te Amsterdam zijn van een in aanbouw zijnd blok winkelhuizen in de Czaar Peterstraat de meeste muren 10 a 15 graden uit het lood gewaaid. Alle binnen- en buitenmuren worden gestut. Te Haarlem werden gisteren ter markt aangevoerd 533 paarden, meest van inlandsch ras. De prijzen liepen van f 90 tot f 600. De handel was tamelijk levendig. Aldaar heeft zich Zater dag-namiddag een gevangene, oud 53 jaar, door ophanging van het ieven beroofd. Te Haaften is Zondag-avond een be sluit van den gemeenteraad in werking getreden, volgens hetwelk de herbergen te acht uren moeten gesloten zijn. Men hoopt dat vervroegde sluiting der herbergen tegen openbare dronkenschap gunstig werken zal. Te Rottum, prov. Groningen, vond men dezer dagen bij het doen van opgravingen in de kom van het dorp, op de plaats waar vroeger een molen heeft gestaan, vier menschelijke geraamten. Twee er van waren in hun geheel en ongeschonden. Deskundigen beweren dat deze skeletten meer dan duizend jaar oud zijnwat heel goed waar kan

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1