Z. M. heeft pensioen verleend aan H. A. Kievits, hoofdonderwijzer te Beesd (Gelderland), 534, en aan H. Smit, hoofdonderwijzer te Nieuwe- Wetering, gem. Alkemade (Zuid-Holland), 207. Qemengd Nleuw Zaterdag-avond omstreeks halfnegen geraakte een paard van de Leidsche tramway-on- derneming, bij het omspannen, aan de Haven te water, en werd met vele inspanning aan de over zijde op het droge gebracht. Gistermiddag ont stond brand ten huize van De V. aandeWaard- gracht, terwijl niemand daar aanwezig was. Bij de tehuiskomst van den bewoner had het vuur zich reeds aan de schoorsteenlijst en eenige klee deren medegedeeld, doch werd door hem met hulp van eenige buren nog tijdig bedwongen. In den nacht van dienzelfden dag had er op de Hooge- woerd een hevige kloppartij plaats. De kampioenen waren zoo verbitterd dat de daar surveilleerende agent door zijne persoonlijke tusschenkomst de gemoederen niet vermocht te bedaren, en het eerst met assistentie van nog eenige agenten gelukte een einde aan den strijd te maken. Een paar bel- hamers werden in verzekerde bewaring genomen. In de afgeloopen week zijn te Katwijk 46 schuiten aangekomen, waarvan er twee besom- den ieder ƒ178 en ƒ220de overige van 30 tot ƒ90 in 5 a 8 dagen. Wegens harden wind kon de visscherij niet geregeld uitgeoefend worden. Besteed werd voor tarbot 4.50 a 8; tong 0.15 a f 0.60; benschol f 0.40 a 0.75; kabeljauw 1.50 a 3; alles per stuk; levende schol 5.75 a f 11; rog 3 a 5; beide per mand; vijf sterren 8 a 10 per kar. Bijna de geheele vloot is door stormweer aan wal. In de Lange Pooten te 's-Hage ver dringen zich reeds eenige dagen honderden men- schen vóór het sigarenmagazijn van den heer J. C. Peletier, waar eene buste in gips te zien is, voorstellende „Jean Nicot", heer van Villemain, geboren te Nimes in 1530, secretaris van koning Hendrik II en gezant van Francois II in Portugal. Hij is minder bekend of verdienstelijk door de vervulling van diplomatieke betrekkingen, dan door de overbrenging van de tabaksplant naar Prankrijk, welke plant naar hem dan ook den Latijnschen naam heeft verkregen van „Nicotiaua". Als eeae welverdiende hulde aan den man die liefhebbers van tabak zooveel genot verschafte, is het tentoon stellen van die beeltenis zeer toe te juichen. In de vorige week zijn te Amsterdam aan mazelen overleden 33 personen. Toen Woensdag de voormiddag-snel trein uit Bielefeld nauwelijks Gütersloh was voor bijgekomen, werden er op den postwaggon drie schoten gelost. Een der drie in den waggon aan wezige beambten kreeg twee kogels in den linker schouder. Men schijnt nog niet te weten of men aan een ongeluk, dan wel aan opzet heeft te denken. Te Elberfeld heeft zich een comité gevormd tot het houden eener internationale hon- den-tentoonstelÜDg in Juni op den Johannisberg. Te Konstantinopel is onlangs in tegen woordigheid van ruim 10,000 Grieken de eerste steen gelegd van eene Grieksche universiteit, waar men in de medicijnen, de rechten, de wijsbegeerte en theologie zal kunnen studeeren. Voor de uni versiteit is een terrein gekocht van 5000 vierk. meter; de bouw zal 400,000 fr. kosten. Die som is door de bankiers van Galata aangeboden; een hunner, Zarifi, schouk het derde daarvan. De sultan zond 1000 Turksche ponden. Ten gevolge van eene aardstorting derailleerde een trein tusschen Porschweiler en Beningen. De machine en vijftien waggons werden gedeeltelijk verbrijzeld, gedeeltelijk over dei hoogen spoorwegdam geworpen. Men had het verlies van één menschenleven te betreurenvier personen werden zwaar gewond. Een zwaar rotsblok raakte bij de tunnel te Saarburg los en kwam in de stad terecht en vernielde de telegraafdraden. Men vreest dat nog meer rotsblokken los zullen raken. BUITENLAND. Frankry li. De Kamer van afgevaardigden heeft na lang durige beraadslaging het wetsontwerp betreflénde het verleenen van schadevergoeding aan behoeftige gezinnen, welker kostwinners dienst doen bij de reserve of het territoriale leger, met 251 tegen 229 stemmen naar de commissie verzonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten al de ambtenaren van zijn departement, die 60 jaar bereikt hebban en 30 dienstjaren tellen, te pensioneeren. Bijna al die ambtenaren behooren tot de Bonapartistische partij. Het dossier in de zaak van Hartmann is door den minister in handen gesteld van de rech terlijke autoriteiten. Duitschland. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit Dieden- hofen (Thionville), in Lotharingen, dat daar een Rus in hechtenis genomen is, voorgevende graaf Kwiatkowski uit Kieff te zijn, die zich tegen de politie verzette en beleedigende woorden tegen den Duitschen keizer uitte. Getuigen verklaarden dat deze Rus zich beroemd had, deelgenomen te heb ben aan den aanslag op het leven van den czaar te Moskou, en verzekerd had een nieuwen aan slag te zullen ondernemen, die dan niet wederom mislukken zou, zoodra hij in Rusland terugkwam. Groot-BrltannlA De „Civil and Military Gazette" verzekert dat Engeland de volgende verdeeling van Afghanistan zou voorstellenHerat met inbegrip van Geistan wordt aan Perzië afgestaanzuidelijk Afghanistan vormt, met Candahar tot hoofdstad, een afzon derlijken staat onder protectoraat van Engeland; oostelijk Afghanistan vormt, met Kaboel tot hoofdstad een anderen staat, mede onder protec toraat van EngelandEngeland behoudt de Koerem-, Khost- en Khyber-valleien met inbegrip van Djel- lalabad en begunstigt de vorming van Merv tot een afzonderlijken staat, onder benoeming van Enge land, Perzië en Rusland. Buslond. Volgens een particulier bericht uit St.-Peters- burg zijn er honderden nihilistische proclamaties verspreid, waarin de werklieden der katoenfabrieken worden aangespoord grève te maken en minder werk en meer loon te vragen, en waarin verder wordt gezegd dat de czaar door slechte raad gevers omgeven is zoodat strenge maatregelen noodig zullen zijn. Telegram men. ST.-PETERSBURG, 29 Pebruari. (N. R. Crt.) Het nihilistisch comité heeft aan bet Pinsche regi ment eene som van zes duizend roebels gezonden, ten voordeele der Pinsche soldaten die gekwetst zijn bij de ontploffing in het keizerlijk winterpaleis. ST.-PETERSBURG, 29 Februari. Men ver zekert dat generaal Loris Melikoff tot leden der nieuwe uitvoerende commissie benoemd heeft graaf Pahleu, oud-minist. van justitie, Reutern, Ourousofl' en Ignatieff. ROME, 29 Pebruari. De onderhandelingen tusschen het Vatikaan en Berlijn zijn thans zeer levendig. MADRID, 29 Pebruari. De koningsmoorde naar Otero heeft cassatie aangeteekend van het vonnis, waarbij hij ter dood is veroordeeld. KONSTANTINOPEL, 29 Pebruari. Twee per sonen hebben van zeer nabij geschoten op Onow en kolonel Conaroff, terwijl deze een rijtoer te paard maakten. Conaroff is gekwetst, doch Onow niet ge raakt. De daders ontsnapten. PARIJS, 1 Maart. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor den gemeenteraad in de wijk Thomas d'Afiuin, is de heer Bartholoni, Bonapartist, ge kozen met 1741 stemmen, tegen 1216, welke op den heer Carie zijn uitgebracht. De heer Ruffie Gantier, Bonapartist, is tot lid van de Kamer van afgevaardigden gekozen. Te Narbonne is de verkiezing van den heer Labadie, republikein, tot lid dier Kamer, zoo goed als zeker. LONDEN, 1 Maart. Naar de „Daily Telegraph" officieus meldt, is het bericht van de „Civil and military Gazette" over de regeling van zaken in Afghanistan onjuist. Het zou echter mogelijk kunnen zijn dat Candahar en Kaboel onder Engelsch pro tectoraat werden gesteld. Aan de „Times" wordt, uit Berlijn gemeld dat de Grieksche regeericg besloten heeft, de onder handelingen met Turkije over de grensregeling af te breken en de tusschenkomst der mogendheden in te roepen. WEENEN, 1 Maart. Bij de heden gehouden trekking der Oostenrijkscbe Aandeelen 1864 a fl. 100 zijn de volgende nommers met nevensgaande prijzen uitgeloot: Serie 51 N'. 3452tl. 200,000 serie 47 N". 3452 fl. 20,000; serie 29 N®. 3452 fl. 10,000; serie 39 N®. 3452 fl. 5000; serie 69 N®. 340 fl. 5000. Yerder werden getrokken: seriën 836, 4215, 927, 1236, 770, 1340, 2852, 1507, 2145, 2022 en 2670. LEIDEN, 1 Maart, De vereeniging van onderofficieren der Leid sche dd. schutterij „Pugno pro Patria" hield Zaterdag-avond in de Stadszaal eene feestverga- dering, welke door den president, den heer J. Baer, adjudant-onderofficier, met eene korte toespraak werd geopend, waarin hij allen hartelijk welkom heette en dank zeide voor hunne zoo trouwe opkomst, waaruit de sympathie tegenover de vereeniging zoo duidelijk bleek. Deze dag was voor de feestelijke samenkomst gekozen, omdat daarop juist onze grijze, algemeen beminde prins Prederik verjaart, op wien ieder rechtgeaard Nederlander zoo trotsch is en die bij Waterloo en in den tiendaagschen veldtocht het zwaard ter verdediging van den vaderlandschen grond aan gordde. Tevens bracht de president namens de vereeniging bij zonderen lof en dank aan haren beschermheer, den majoor-commandant den heer J. Scheltema, door omstandigheden, onafhankelijk van zijn wil, niet tegenwoordig, voor den krachtigen steun door hem bij voortduring op zoo ondubbelzin nige wijze haar geschonken. Aan die belangstelling toch is het ook te danken, dat de vereeniging kon doen wat zij tot nog toe deed. Moge zij zich haar steeds waardig blijken maken. Evenzoo betuigde hij den dank der vereeniging aan allen die tot het tot stand komen van dezen feestavond hebben medegewerkt of nog zouden medewerken, in het bijzonder aan de heeren Locher en Grentzius. Onder leiding van eerstgenoemde voerde de kapel der schutterij bij afwisseling een achttal composities uit. Zoowel door de keuze der stukken als door de uitvoering er van werd den aanwezigen een groot genoegen ver schaft, evenals door de opvoering van de beide blijspelen: „Naar het gemaskerde bal" en Klaveren vrouw", waarin de leden-dilettanten, bijgestaan door twee dames, op dit gebied reeds gunstig bekend, zich uitmuntend van hunne taak kweten. Het laatste nommer van het programma een geanimeerd bal zette de kroon op het werk, zoodat kan gezegd worden dat de feestviering in alle opzich ten uitstekend is geslaagd. Ze werd ook door vele officieren bijgewoond, alsmede door deputaties van andere burgerlijke en militaire vereenigingen en inrichtingen. De Tweede Kamer heeft heden o. a. aange- nomen de wets-ontwerpen tot uitoefening der geneeskunst op de schepen door vreemdelingen; tot bekrachtiging van en machtiging tot de uit gifte van gronden in erfpacht voor de Leidsche Duinwater-maatschappij aan de gemeente Leiden; Ingekomen is de voordracht tot heffing eener rente belasting. Vrijdag a. s. zal de behandeling plaats hebben van het adres van kapitein v. d. Spiegel. Het sectie-onderzoek omtrent het ontwerp-Straf- wetboek zal vermoedelijk in het laatst dezer week eindigen. Voor het Paaschreces zullen nog eenige wets ontwerpen behandeld worden, welke thans in staat van wijze zijn. Volgens het heden aangeboden ontwerp tot heffing eener rentebelasting bestaat de noodzake lijkheid om 's Rijks middelen duurzaam en wel zoo spoedig mogelijk door opbrengst eener nieuwe belasting te versterken. Het verlangen is dat de voordracht nog in den loop dezer zitting worde afgedaan. Zij is onafhankelijk van andere voor drachten tot herziening van het belastingstelsel, die bij het departement in behandeling zijn. De minister wenscht dat de rentebelasting reeds dit jaar een bijdrage tot de inkomsten der schatkist zou kunnen aanbrengen. Hij heeft het beginsel aangenomen eener partieele inkomstenbelasting naar den maatstaf van werkelijk genoten inkomsten uit alle kapitalen, die door de ingezetenen zijn aangelegd anders dan in gebouwde of ongebouwde eigen dommen of in ondernemingen van handel en

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2