Maandag 1 Maart. N°. 6146. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWÉÉ BLADEN. Eerste Blad. Maandag zal een aanvang gemaakt wor den met het innen der abonnementsgelden over het kwartaal Dec.Februari. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de qui- tanties op vertoon worden voldaan. leibscïï dagblab: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers..,.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1S regel» ledore regel meer Grootere letten naar plaatsruimte. 1.05. 0.174. 8TADS-15ERIC1ITEN. De BURGEMEESTER .«n Leidei, Gelet op art. 21 der wet ram 4 December 1872 (Staatsblad N«. 184), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de week ran 22 tot en met 28 Febrneri zijn aangegeven als doer rood vonk aangetast 2 personen; als aan die ziekte overleden 1. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Februari 1880. V. d. BJtANDELER. De Burgemeester, hoofd van het Gemeentebestuur van LeideB, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 24sten Februari jl. in vorderbaar verklaarde kohier van de personeele belasting, hou dende aanslagen voor 9 maanden voor den dienst 1879/80, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Februari 1880. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat het 2de sappletoir kohier van de plaatselijke directe belastiög voor 1879 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van 24 Februari jl. en op heden aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand gesteld en dat elke op dat kohier aangeslagene verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. B. BRANDELER, Burgemeester. 28 Febrnari 1880. E. KIST, Seeretaris. LEIDEN, 28 Febrnari. Aan den 88sten verjaardag van prins Frederik werd heden alhier op de gebruikelijke wijze, het uitsteken der vlaggen van openbare en particuliere gebouwen, gedacht. In de gisteren gehouden algemeene verga dering herdacht de Leidsche Vereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek haar tienjarig bestaan. De secretaris wees in het uitgebrachte verslag op hetgeen reeds door haar is verricht. Het aantal leerlingen op de openbare en bijzondere scholen voor on- en minvermogenden nam, ge durende dit tijdperk, aanmerkelijk toe. Dit gunstig verschijnsel kan gedeeltelijk aan het huisbezoek der medewerkers worden toegeschreven. Ver scheidene jongelieden bezochten voor rekening der vereeniging de Burgeravondschool, waardoor zij in de gelegenheid zijn gesteld om zich tot een beroep of ambacht voor te bereiden. De door de vereeniging opgerichte Herhalingsschool heeft uitmuntende resul taten opgeleverd; gedurende haar vijfjarig bestaan is zij door 183 leerlingen bezocht. Hoe gunstig de kinderfeesten hebben gewerkt op het getrouw schoolbezoek kunnen zij beoordeelen, die met de vereeniging van nabij bekend zijn. Dat het jonge volkje met hart en ziel aan deze feesten deelneemt, kan de burgerij getuigeniedereen heeft het vroolijke gezelschap wel eens kunnen ontmoeten. Zeer wen- schelijk is het dat deze vereeniging steeds door stoffelijke ondersteuning der ingezetenen in de ge legenheid moge worden gesteld om hare zoo nuttige werkzaamheden te kunnen voortzetten. Het tweede concert van de Maatschappij voor Toonkunst zal gegeven worden op aanstaan den Dinsdag den 2den Maart. Behalve de beroemde vijfde symphonic van Van Beethoven, bevat het programma nog een ander belangrijk werk voor orkest, nl. de Balletmuziek uit de opera „Fera- mors" van Rubinstein. Als solisten zullen optre den onze stadgenooten mej. Schulz en de heer D. Couwenhoven. De gunstig bekende pianiste zal Mendelssohns Caprice in H-moil uitvoeren. De heer Couwenhoven koos het „concert militaire" voor viool van Lepinsky. Men heeft derhalve een dege lijk, flink programma. Wij kunnen niet nalaten van deze gelegenheid opnieuw gebruik te maken om ons publiek te wijzen op hetgeen in onze stad op muzikaal gebied, grootendeels door eigen krach ten, kan gepresteerd worden. Vorige concerten door de Maatschappij gegeven, waren zoo slecht bezocht, dat ons dit alleszins noodzakelijk voorkomt. En zeer zeker was dit slechte bezoek niet aan haar te wijten. Haar streven naar goede concerten moest door het publiek beter worden gewaardeerd. Luidens het thans in druk verschenen verslag van het bestuur van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over het jaar 187879, heeft het getal leden geene merk bare verandering ondergaan en bedraagt het ruim 390, behalve 3 honoraire leden. Tot de belang rijkste besluiten van het departement behoort de oprichting van een pensioenfonds voor onderwijze ressen aan de bewaarschool. Het gebouw van het departement verkeert in zeer voldoenden toestand. Aangaande de werkzaamheden van de Spaarbank doet het bestuur zeer verblijdende mededeelingen. Het gezamenlijk bedrag der inlagen is geweest ƒ272,501.86 en der terugbetalingen ƒ206,671.870. Het kapitaal aan de inleggers verschuldigd aan het einde van het boekjaar bedroeg ƒ638,250.05. De bezittingen van het hoofdkapitaal vertegen woordigen eene waarde van 638,250.05. Aan rente is ontvangen of te goed ƒ27,133.060 en bijge schreven 20,320.11, zoodat het reservefonds be draagt 43,079.95°. Het aantal inlagen heeft be dragen 10,002 en dat der terugbetalingen 2839. Als nieuwe inleggers zijn er ingeschreven 1074; het getal van geheel afgeloste boekjes bedroeg 560 en het aantal inleggers aan het einde van het boek jaar 4856. Het gemiddeld kapitaal aan eiken in legger verschuldigd bedroeg 131.43°. In eene vergadering van het Leidsche studen tencorps is besloten om de maskerade-feesten ter gelegenheid van het 61ste lustrum der hoogeschool te houden in de week van 21 tot 27 Juni. De rollen bij de te honden maskerade, voorstellende den „intocht van Philips den Schoone binnen Am sterdam," zijn reeds alle verdeeld. Tot tijdelijk leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool alhier is benoemd de heer G. Pekelharing, doctorandus in de staats wetenschappen. Bij de Tweede Kamer is aanhangig een wetsontwerp tot bekrachtiging van de uitgifte in erfpacht aan de gemeente Leiden van voor de Leidsche duinwaterleiding ingenomen rijksgronden en tot machtiging tot de uitgifte in erfpacht van eventueel voor die erfpacht benoodigde gronden. De regeering heeft naar aanleiding van het ver slag der Kamer eene nota ingezonden, waarin zij te kennen geeft dat bij de bepaling van den jaarlijkschen canon de Staat zich niet heeft laten voorlichten door deskundigen. De canon is gelijk aan dien bedongen voor de thans in erfpacht uit gegeven gronden en voor de gronden in erfpacht uitgegeven aan de gemeente 's-Gravenhage, ten behoeve harer waterleiding. Gelijk reeds in de memorie van toelichting is opgemerkt, is het voor de gemeente Leiden van belang, nu reeds eene redelijke zekerheid te hebben dat ze de even tueel voor de verlenging der waterleiding noodige strook grond in erfpacht kan krijgen en derhalve steeds voldoende zal kunnen voorzien in de behoefte harer inwoners aan goed drinkwater. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6782 volwas sen personen en van 912 kinderen. Men schrijft aan de N. R. Crt.Door dijk graaf en hoogheemraden van Rijnland is eene ver ordening ontworpen op de stoomvaart in de boe zemwateren van Rijnland. Door de bevoegde auto riteit zal ongetwijfeld later worden beslist, in hoe verre het vaststellen van eene dergelijke keur behoort tot de bevoegdheid van een waterschap; thans evenwel dient reeds gewezen te worden op het maximum van snelheid door D. en H. H. voorgesteld, opdat belanghebbenden daartegen hunne bezwaren kunnen inbrengen, die tot 3 Maart aan het adres van Rijnland te Leiden kunnen worden gezonden. Het maximum van snelheid des daags is 150 M. per minuut, doch in vele ge vallen bedraagt het slechts 120 M.'s Nachts mag met geene grootere snelheid dan van 100 M. en in vele gevallen slechts van 80 M. per minuut worden gevaren. Deze laatste maxima gelden ook bij een waterstand van 35 cM. onder A. P. of hooger (hetgeen 's winters veelal het geval is) en bij het sleepen van schepen. De normale snelheid zal derhalve 80 a 100 M. per minuut bedragen, iets meer dan de snelheid der beweging van een flink voetganger en nagenoeg gelijk aan die eener ouder wetsche trekschuit. Ter jongste vergadering van de afdeeling Dordrecht en omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw werd het woord gevoerd door den heer H. Kam, van Alblasserdam, tot inleiding van eene bespreking der vraag: „Kan het in het belang der Nederlandsche zuivelberei ding zijn om enkele Deensche boeren en boerinnen alhier in te voeren." De landbouw was, volgens spreker, steeds het bevoorrechte terrein der Neder landers, en in bijna alle landen waren en spreker noemde de plaatsen door Hollanders bouwkolo- niën gesticht. Een mooi Hollandsch boerinnetje, Dnifje, bracht indertijd heel Denemarken 't hoofd op hol. Nu staan de Nederlanders hij vreemden achter. Die verslapping wenschte spr. tegen te gaan, waarom, hij overhelde tot eene bevestigende beantwoor ding der vraag. Zijne mededeeling gaf aanleiding tot ernstige discussie. Men ontkende dat de Deen sche wijze van boterbereiding beter voldeed dan de Hollandsche, speciaal de Delftsche; men erkende dat Frieslands boter achterstond bij deze, wat duurzaamheid betreft, maar de voortreffelijkheid der Deensche was niet bewezenmen wees van de andere zijde op de resultaten der Leidsche melk inrichting, die volgens de Deensche (Schwartz) methode werkt en steeds meer ter markt doet dan andere boter, maar wees op de proef op groote schaal door Hollands Noorderkwartier te nemen en beweerde dat de tot dusverre (op tentoonstel lingen en door den heer Sluis) genomen proeven met de Deensche methode niet waren geslaagd door toevallige ongunstige omstandigheden. De heer J. A. De Bergh, schrijver der brochure„Het wapen des Konings en des Rijks thans gevoerd, is in strijd met de Wet", waarvan, een herdruk ter perse ligt, heeft, evenals van de Prinsen, ook van Z. M. den Koning een zeer vleiend schrijven ontvangen. Op de gisteren te Rotterdam gehouden alge meene vergadering der Ned.-Ind. Gasmaatschappij waren aanwezig 17Q aandeelhouders, uitbrengend^

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1