naar verder streven. Ook moet men nu en dan iets wagen, jen.nn is gierde kans van verlies zoo gering, dat er z. i. geen sprake van kan zijn. De heer Van der Lith kan zich met den keer Donner niet vereenigen. Hij acht dat uitstapje een onschuldig genot om zich aan het zeestrand in de frissche natuur te vermaken en eene betere heiliging van den rustdag dan dat men, zooals nu meestal, den dag in kroegen doorbrengt. Ook is het opmerkelijk hoe de heeren die tegen de zaak zijn, elkander tegenspreken. Terwijl de heer Donner o. a. zich op het volk beroept dat er z. i. gebruik van zal maken, zegt de heer Cock dat het volk dit juist niet zal doen. Nadat de verschillende sprekers elkander in hunne beschouwingen nog hadden beantwoord, werd de concessie met inbegrip van de te ver- leenen rentegarantie in stemmiug gebracht en ge gund met lé tegen 5 stemmen. Een voorstel van den heer Juta om den stoomtram niet verder dan het centraalstation bij Leiden te doen loopen ter voorkoming van ongelukken en ook om eene betere aansluiting met den paardenspoorweg te krijgen werd wel voldoende ondersteund, doch met 13 tegen 6 stemmen verworpen. De heeren De Kanter en Van Iterson meenden dat de schijn van ongelukken ook hier weder grooter was dan de werkelijkheid, evenals dit ook vóór het in exploitatie komen van de paardenspoorwegen het geval was. Gedurende de drie maanden toch dat ze nu in werking zijn, is er ook bij den wissel op de Hoogewoerd zelfs geen zweem van ongeluk geweest. Gemengd Nieuvra, Nadat in het proces Pincoffs-Kerdijk gisteren het verhoor der getuigen charge was afgeloopen, nam dat der getuigen h décharge een aanvang. Get. Kensburg verklaarde dat in de finan- ciëele relatiën tusscben de Commanditaire Bank en de Afrikaansche Ilandelsvereeniging Pincoffs het initiatief nam. Get. Besselaar, gewezen be diende der Afrikaansche Handelsvereeniging, deed uitkomen dat er nooit goederen werden gezonden naar de Kust ongemotiveerd; dat terugzending van goederen van daar eene zeldzaamheid was, en dat de hoofdagent Pape zelf, soms na 4 of 5 maanden, niet meer wist dat hij bestellingen had gedaan en dan in den superlatief klaagde. Get. Jung, gewezen inspecteur der zaken aan de Kust, verklaarde ook dat de factuursverhooging der goede ren met den ruilhandel strookte en zag geen kwaad in den bekenden brief van Kerdijk aan den hoofdagent. Door dr. Van der Hoeven, die beschuldigde Kerdijk te Antwerpen was gaan behandelen, werd verzekerd dat deze dadelijk verklaard had dat hij door Pincoffs werd gedomineerd; dat hij naar Rotter dam wilde terugkeeren na het herstel zijner won den en hem zelfs verzocht dit aan den officier van justitie mede te deelen. Door den heer Edw. Jacobson, een oud huisvriend, werd eene zeer gunstige getuigenis voor Kerdijk afgelegd. Hij was te zwak tegenover Pincoffs. Beiden ver klaarden dat levenswijze en huiselijke inrichting door eenvoud uitmuntten en er geen luxe bij Kerdijk heerschte. Diep troffen deze verklaringen den beschuldigde. Het getuigenverhoor was hier mede afgeloopen. Het te droog gebruiken van biefstuk heeft te 's-Hage weder een man het leven gekost. De ongelukkige zocht ziju zoon op in de kazerne en ging aldaar wat eten. Slechts een klein stukje bleef in de keel zitten en veroorzaakte onmiddel lijke stikking. Door de stoomboot „Maasnymph III" werd gistermorgen eene roeiboot, waarin een per soon en f 1500 zilvergeld aanwezig waren en die door de stoomboot „Vlaardingen II" werd mede- gesleept, zoodanig aangevaren, dat de roeiboot door midden brak, de man te water raakte en met veel moeite gered werd. Het geld is echter gezonken. Een en ander gebeurde aan het havenhoofd te Schiedam. Een hevige brand heeft gisternacht plaats gehad in den stoom-olie- en pelmolen van A. Bus te Veendam. De molen met zijn rijken voorraad olie, raapzaad, meel, enz., is geheel verbrand. Terwijl eergisteren te Surhuister- veen eene moeder even om een boodschap ging, hare drie kinderen alleen latende, geraakte een vierjarig knaapje in brand. Het kind is spoedig daarna bezweken. De gebroeders Lavertu hebbentegen het vonnis, waarbij zij tot 10 jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld, hooger beroep aangeteekend. Het Spaansche hof van appèl heeft het vonnis van de rechtbank, waarbij Otero ter dood veroordeeld is, bevestigd. Toen hem de be vestiging van het vonnis werd medegedeeld, was hij zeer bedaard en zeide: „Het verwondert mij volstrekt niet, ik verwachtte dit." Waarschijnlijk zal hij in de laatste week van Maart aan den worgpaal worden ter dood gebracht. Maandag zijn tusschen de schaakclubs van Brighton en Chicester, welke plaatsen tien Engelsche mijlen van elkander liggen, per telephoon een paar partijen geschaakt. De leden van de clubs waren rustig in hunne zalen gezeten. Het groote museum van schilder ij en te Londen, de „National Gallery", ontving dezer da gen een legaat van 24,000 pd. st. In 4824 bevatte het twee dozijn doeken. Thans telt het er 1040. Uit Rome wordt medegedeeld dat de regeering de lijkverbranding op de begraafplaatsen aldaar definitief heeft toegestaan. Chalaye, die, gelijk gisteren gemeld werd, te Lyon zijne oude moeder vermoord heeft en voortvluchtig was, is als vagebond gearresteerd ea naar Lyon gebracht. Hij heeft zijne misdaad bekend. Nik o, het hoofd der Grieksche ban dieten, die den Engelschen kolonel Synge gevangen genomen hebben, vraagt, naar men thans uit Kon- stantinopel meldt, behalve het losgeld, tien gouden horloges met dito kettingen. Hij geeft tien dagen uitsteldaarna zal men den kolonel den neus af snijden drie dagen later ondergaan de ooren dat zelfde lot en nog drie dagen later gaat het geheele hoofd er af. BUITENLAND. Frankryk. Omtrent Hartmann of hoe hij heeten mag, wordt door geloofwaardige correspondenten verzekerd dat hij te Parijs zou hebben bekend. Dit echter ver andert niets aau de zaak, omdat hij niet voor zijne natuurlijke rechters is en zijne bekentenis dus niet tegen hem kan worden aangevoerd. De Russische regeering moet zijne schuld bewijzen, althans vol doende gronden aanvoeren, om de uitlevering te verkrijgen. Hartmann schijut te hebben gezegd „Ik zou u kunnen zeggen dat ik de mijn gelegd heb onder den trein van Moskou, maar dat zou u voor mijne uitlevering niet baten, want gij zijt niet mijne rechters en de Russische regeering moet de bewijzen leveren". Denkelijk zal de Eransche regeering nu aan de Russische daartoe al den tijd laten. Duitschlaud. De ter Parijsche beurs in omloop gebrachte geruchten betreffende nieuwe aanslagen te St.-Pe tersburg en branden in Rusland worden door verscheidene te Berlijn ontvangen telegrammen volkomen wederlegd. Ook het bericht der „Bcir- sencourier", omtrent een op den vorst van Bulgarije gepleegden aanslag, wordt ongegrond genoemd. Rusland. Het is nog niet bekend hoe de ontplofbare stoffen, kruit, dynamiet of wat het geweest mag zijn, in den kelder onder de zaal der hoofdwacht in het winterpaleis gekomen zijn. Wel zijn daar omtrent eenige verhalen in omloop, maar deze dragen het kenmerk der waarheid niet en indien de politie de daders misschien op het spoor is, wordt tot dusver natuurlijk het zwijgen daarom trent bewaard. Ook wordt bericht dat de regeering van plan is het aantal portiers van de huizen te vermeer deren. Een generaal raadt aan het winterpaleis als keizerlijke residentie te verruilen met het pa leis van de vroegere grootvorstin Maria Nicola- jevna, tegenover de Izak-kathedraal, aangezien het winterpaleis zoo moeilijk te bewaken is. Omtrent den aanslag zelf wordt nog bericht dat de persoon, die zich bij de schrijnwerkers in het sousterrein had aangesloten, beloofd had de dochter van een hunner te trouwen. Hij gaf zich uit voor een ambtenaar en deelde bevelen uit den 17den Febr. waren de schrijnwerkers te twee uren heengegaan om te etende onbekende bleef alleen en na een poos ging ook hij heen. Maandag is de czaar in een open slede door de straten zijner hoofdstad gereden en overal met on beschrijfelijke geestdrift begroet. Hij bracht een bezoek aan de Paulowsche kadettenschool, waar de jonge militairen den keizer luidruchtige ovaties brachten. Het bericht zegt dat de keizer zeer ge zond is en er betrekkelijk goed en opgewekt uitzag. Nog wordt uit St.-Petersburg gemeld: Een groote paniek heerscht alhier; vele welgestelde fa- miliën verlaten de stad. De politie gaat voort met het doen van talrijke arrestatiën. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd en twee batterijen geschut beschermen het paleis. Het „Journal de St.-Pétersb." komt op tegen het door de „Nordd. Alg. Ztg." openbaar gemaakt artikel, verklarende dat dit louter onderstellingen behelst, en de uitspraak in herinnering brengende, welke in het bekende vlugschrift van een Duitsch officier voorkwam en ook thans nog volkomen aan de waarheid beantwoordt, dat er namelijk geen hoofdbelang bestaat, waardoor de wederkeerige vriendschapsbetrekkingen tusschen Duitschland en Rusland in gevaar zouden kunnen worden gebracht. Turkije. Uit Konstantinopel wordt geseind dat Grex Papadoupolo, een genaturaliseerd Britsch onder daan, in hechtenis is genomen. Twaalf bommen nam men bij hem in beslag. Ten paleize, in tegen woordigheid van den tolk van het Britsche gezant schap ondervraagd, bekende hij aanvankelijk voor nemens te zijn geweest een aanslag op den sultan te plegen, maar trok vervolgens die bekentenis in en beweerde dat de bommen ten zijnent waren gebracht door zijn broeder, die hem vervolgens bij de politie aanklaagde. Deze broeder, Aristarchi geheeten en onlangs tot het Mahomedanisme be keerd, is mede in hechtenis genomen. De zaak is nog in het duister gehuld. De ellende te Diarbekir neemt toe. Duizenden hongerende boeren komen dagelijks in de stad bedelen. De boeren plunderden twintiggraar schuiten. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 26 Februari. (N.R.Crt.) De Keizer richtte eene ukase aan den Senaat, van den volgenden inhoud 1°. In het vaste voornemen om een einde te maken aan de aanslagen der boosdoec rs, welke zonder ophouden in de laatste dagen worden her haald, en die ten doel hebben de orde in het bestuur en de maatschappij van Rusland te ver storen, hebben wij goedgevonden te St.-Peters- burg in te stellen een opper-comité, dat moet strekken tot waarborg voorde veiligheid van het rijk en de openbare rust. 2°. Dit opper-comité bestaat uit een voor zitter en uit leden, door dien president zeiven gekozen. 3°. Tot voorzitter is benoemd de tijdelijke gou verneur-generaal van Charkow, de aide-de-camp, generaal en lid van den Rijksraad, graaf Loris Melikoff, met behoud der genoemde functiën. 4°. De leden van dit comité worden gekozen door den voorzitter, die behalve dit, het recht heeft aan het comité ieder toe te voegen, die noodig en nuttig is. 5°. Ten einde meer macht te geven aan alle leden van dit comité, kennen wij aan den voorzitter de rechten toe: a. van prefect van St.-Petersburg en omstreken; de tegenwoordige prefect is aan hem ondergeschiktb. summier vonnis te vellen in alle tegenwoordige en toekomstige staatkundige proces sen te St.-Petersburg en elders; c. alle overige prefec ten van het rijk zijn aan hem ondergeschikt. 6°. De gouverneurs-generaal, gouverneurs en. prefecten zijn verplicht onmiddellijk alle bevelen van den voorzitter uit te voeren, ook de militaire gouverneurs niet uitgezonderd. 7°. Alle ministers zijn verplicht hem te helpen en te steunen. 8". De voorzitter heeft het recht zich onmid dellijk tot ons te wenden om onze bevelen te vragen. 9°. Ik geef het recht aan den voorzitter om te

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2