mtnds oprechte liefde verschrikkelijken brief gaf «ij dezen van haar vertrek kennis. De zoon keert weder tot den vader. Zij althans zijn verzoend. Toch ontmoetten M. en A. elkaar weder, op een soiréetje, maar onder welke omstandigheden! Zij, aan den arm van haar cavalier, volgens haar uiterlijk het graf nabijDe vreeselijkste belee- digingen op den hardvochtigsten toon uitgesproken, moet zij aanhooren. Zij kruipt voor hem op de knieën, smeekt hem met zijne beschuldigingen niet voort te gaan, wil zich verdedigen, maar kan dit, ten gevolge der beloften aan zijnen vader ge daan, niet. De oorzaak hunner scheiding moet voor hem verborgen blijven. Zij erkent zelfs, geestelijk bijna gedood, de zoo zware, doch valsche be schuldigingen Aan haar geheele wezen, aan sommige barer ïn die omstandigheden gewone eigenaardigheden, kan men nu reeds zien wat de afloop zal zijn de voor hem opgevatte en nog immer voor hem gekoesterde liefde eindigt met haren dood. Door hetgeen zij na het onderhoud met zijn vader ge leden heeft, zijn hare krachten ondermijnd. Haar hart is gebroken. Eindelijk en ten gevolge van een brief van Armand's vader, weder maar steeds te vergeefs hopende, moet zij de legerstede blijven houden, en slaat hare jongste ure, even nog nadat de om vergiffenis smeekende Armand, ten slotte toch door zijn vader van het geheim der belofte ingelicht, tot haar wederkeert. Daar hij zich na de laatste ontmoeting op de soirée verre verwijderd had, was er eeuige tijd noodig eer ook hem die geheime belofte bekend werd. Nog eene kleine flik kering van het leven dat haar nog toelachte, krijgt zij terug, doch weldra is het met haar gedaai. Hij kwam te laat. Het al of niet slagen van het stuk hing vooral van de hoofdpersonen af, en men kan niet anders zeggen dan dat deze rollen in goede handen waren. Niet het minst was dit het geval met mej. De Groot. Vraagt men ons echter of wij er bijzonder mee ingenomen zijn dat de rol van M. door haar ver vuld werd, dan moeten wij daarop een ontkennend antwoord geven. Die rol is voor haar in geenen deele geschreven. Toch behaalde zij door hare alge- heele toewijding voor hare taak een groot succes en heeft zij getoond welke grootsche verwachtingen men van haar voor de toekomst voor het tooneel mag koesteren. Ten slotte zij ook een woord van dank gebracht aan mej. Poolman voor de lieve wijze waarop zij hare rol speelde. Hedenmorgen ontstond in een achter kamertje in de Wintersteeg bewoond door de wed. C. brand, ten gevolge van het vlam vatten van goed dat op de kachel lag te drogen. In het ver trek was niemand aanwezig dan een zeer jong kind, dat op het bed te slapen was gelegd, terwijl de weduwe met hare dochter was uitgegaan om eenige boodschappen te verrichten. Gelukkig bespeurde Johannes Berning, die toevallig voorbijkwam, dat er onraad was en drong met een zoontje van zekeren Bekooy de kamer binnenwaar de brand, die reeds een tamelijke uitbreiding had gekregen met veel moeite door hen werd gebluscht. De eerste heeft daarbij nog brandwonden aan de handen en schade aan zijne kleederen bekomen. Voor den hoogen raad werd gisteren na de pauze gehoord de chef-boekhouder der Bij bank van de Ned. Bank te Rotterdam als des kundige en getuige. Gevraagd door den verdediger, of hij enkele boeken, betreffende de administratie aan de Kust en door getuige Schalkwijk vertoond, heeft gehad, antwoordt hij: „Ja, maar ik heb daaraan niet veel waarde gehecht". Het uitvoerig rapport van den deskundige werd hierop voorge lezen, waarmede anderhalf uur gemoeid is. Het slot der zitting leverde eenige incidenten op. Bij het verhoor van Vermeulen werden eenige staten besproken van de hand van Kerdijk en die naar getuige's oordeel het verschil opleverden tusschen rekening-courant en grootboek. O. a. stond erop uitgedrukt het in 1874 uitgekeerde dividend van 7 percent. Getuige Bötermans, hierover gehoord, kan dat cijfer niet in verband brengen met de. posten, die er boven staan. Besch. Kerdijk zelf tziet ook wel dat het'zijn schrift is, maar kan er niet uit opmaken wat het beteekent. Hij was ge woon de afschrijving op de schepen, nadat de balans door commissarissen was vastgesteld, te verdeelen naar het totaalcijfer, door commissarissen vastge steld. En het gebeurde vaak dat Pincoffs, die eene eigenaardige werkwijze had en met tal van papieren in de hand, eene sigaar in den mond, op een fauteuil zat met de beenen op een anderen,' zeide: „Kom Henri teeken dit eens op, tel eens op". Maar hij wist bepaald niet dat het betrekking had op de balans. Als hij dit geschreven heeft, dan moet het zijn gedicteerd. Bötermans staafde die wijze van handelen van Pincoffs. Eene andere vraag rees nopens hetgeen, direc teuren genoten hebben. De deskundige Vermeulen verklaarde dat door directeuren 591,000 ge noten was. Getuige Bötermans daarentegen hield vol dat Kerdijk per jaar f 31- a f 32,000 had. Pincoffs iets meer. Vermeulen zeide dat hij enkel de boeken der Afrikaansche heeft nagegaan en daarop zijne verklaring grondt, terwijl Bötermans de Afrikaansche en de boeken van K. en P. als een geheel neemt. Eindelijk verklaarde ge tuige Schalkwijk nog op de vraag des verdedigers of er eene conspiratie bestond tusschen den hoofd agent D'Angremont en Kerdijk, om de zaak te bederven, dat, toen de Surinaamsche Bank, die D'Angremont tot agent in Suriname had benoemd, inlichtingen aau liquidateuren vroeg, deze haar de frappeerende zinsneden in de copieboeken hebben aangetoond, maar de Surinaamsche Bank D'An gremont heeft gecontinueerd en daarvan heden nog maals per telegram de bevestiging gaf. De schrikkelmaand van dit jaar heeft iets voor bfj de maand Februari van andere schrik keljaren. Niettegenstaande zij de kortste maand is, heeft zij toch het grootste aantal Zondagen, nl. vijf. Het moet dan al juist zoo, uitkomen dat de 1ste precies op Zondag valt. Voor de Frederikskazerne in Den Haag is een huzaar op straat plotseling doodge bleven. Het lijk is naar de infirmerie gebracht. Uit Oss wordt geseind dat door den opnieuw hoogen waterstand de ringkade bij de doorbraak te Oyen is bezweken. Daardoor is eene nieuwe overstrooming ontstaan aan den Maaskant. Te Lyon heeft zekere Chalaye zijne zestigjarige moeder vermoord. Hij moet reeds her haalde malen haar met den dood gedreigd hebben. De moeder, vreezende door hem bestolen te worden, had een klein vermogen in spoorwegaandeelen aan een ander in bewaring gegeven. De moordenaar heeft zich uit de voeten gemaakt. De politie heeft in alle richtingen zijn signalement opgezonden. Te Roubaix, in Frankrijk, ging Zater dag 11. eene jonge dame uit eene bovenkamer eene streng wol halen, hing dien om den hals, glipte op de trap uit en stortte naar beneden. De streng bleef aan een knop van de leuning haken en zoo bleef het meisje hangen. Toen haar vader, over haar wegblijven ongerust, naar haar ging zien, vond hij hnar reeds dood. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen 26 en 28 Februari stormweder op de Britsche en Noordsche kusten verwacht worden, gevolgd door een tweeden storm, vergezeld van sneeuw en weerlicht tusschen 28 Februari en 1 Maart. Benoorden 35° breedte kan stormweder in den Atlantischen Oceaan verwacht worden. Een berichtgever meent te weten, dat. Vera Sassoulitsch naar St.-Petersburg teruggekeerd is, ten minste dat de politie haar aldaar zoekt. Men onderstelt dat zij en wellicht nog andere Nihilis ten, die in het buitenland vertoefden, kennis dra gende van en rekenende op het gelukken van den beraamden aanslag, heimelijk waren teruggekeerd en zich nu onder allerlei vermommingen nog te St.-Petersburg bevinden. In het Volkshuis heeft de minister van finan ciën Szapary zijne wetsontwerpen tegen de aan vallen der oppositie verdedigd. De heer Szell, zeide hij, had den vorigen dag den toestand des lands met te donkere kleuren geschilderd. Het be vond zich reeds op den weg tot beterschap. De gebeurtenissen in Bosnië waren niet te keeren ge weest. De rede van den heer Szapary werd door de meerderheid levendig toegejuicht. ST.-PETERSBURG, 25 Februari. (N. R. Crt.) Gourko heeft ontslag gekregen en is benoemd tot president van het nieuwe comité van veiligheid, met absolute macht. De portier van het huis, waar een tweede drukkerij is ontdekt, is vermoord. BRUSSEL, 25 Februari. De Kamer heeft met 83 tegen 6 stemmen de overeenkomst met Neder land betreffende het Kanaal van Terneuzen goed gekeurd. ST.-PETERSBURG, 26 Februari. In de plaats van het generaal-gouvernement zal eene opperste commissie van beheer onder graaf Loris Melikoff ingesteld worden. De taak zal haar worden opge dragen, om aan de revolutionaire woelingen met krachtige middelen een einde te maken. Graaf Loris Melikoff is van de uitgebreidste volmacht voorzien. De tegenwoordige gouverneur-generaal blijft bevelhebber van de troepen. In het winterpaleis heeft geen lid der kei zerlijke familie eene andere kamer betrokken. Op het paleis hebben geene inhechtenisnemingen plaats gehad en er is ook geen officier der garde ver dwenen. Het dynamiet is naar alle waarschijnlijk heid langzamerhand in het paleis gebracht door den persoon, die zich voor schrijnwerker uitgaf en sedert September in het gebouw werkzaam was. Men heeft zijn spoor tot dusver niet teruggevon den. Op twee andere schrijnwerkers rust vermoeden. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden middag, waarin 19 leden tegenwoordig waren, op het verzoek van jhr. J. W. P. Diert van Melis sant ter bekoming van grond van het hofje van den Heiligen Geest met 13 tegen 6 stemmen gun stig besloten, echter met bepaling dat het aan den raad ter beoordeeling zal zijn of de instelling heeft opgehouden een liefdadige te zijn. Op een zelfde verzoek van de commissie van de R.-K. begraaf plaats om grond werd overeenkomstig het voorstel der comm. van financiën met 17 tegen 2 stemmen gunstig beschikt. Met algemeene stemmen werd de voordracht goedgekeurd tot aanstelling van een adjunct-stads-genees- en heelkundige. Aan mr. C. C. N. Krom werd zonder stemming eervol ontslag verleend als leeraar in de staatsweten schappen aan de H. B. S. en aan W. H. Hasselbach als hulponderwijzer aan de school n". 2 voor min vermogenden. Naar aanleiding van het eerste ont slag werden B. en Ws. gemachtigd tijdelijk in de betrekking te voorzien, daar zij, die er zich voor hadden aangemeld, het vereischte radicaal niet be zitten. Met algemeene stemmen werden ook goed gekeurd de staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1879, van het geref. Minne-of Arme Oudemannen- en Vrouwenhuishet verzoek van J. D. Kiek om over de sloot langs den Rijns- burgersingel een brug en van Gebrs. Van Wijk &C°. om in de Heerengracht een spoel vlot te leggen. Naar aanleiding van het verzoek der firma Crans Co. te 's-Hage om concessie voor een stoom tram van Leiden naar Katwijk werd breedvoerig van gedachten gewisseld. Daar de zittiug echter te laat eindigde kan het overzicht der discussiën heden niet worden medegedeeld. De strijd eindigde echter daarmede, dat de concessie en rentegarentie met 15 tegen 4 stemmen werden verleend. In den aanvang der zitting werd door den Voorzitter medegedeeld dat van den heer H. C. Kouwenberg bericht was ontvangen dat hij reeds is Aug. 11. aan den minister aanvraag om con cessie had gedaan voor een stoomtram van Leiden aaar Katwijk: van het station der Holl. Spoor over de Beestenmarkt, door de Morschstraat langs den Morschweg tot het Haagsche Schouw en van daar langs den rijks-straatweg over Rijnsburg tot Katwijk. Binnenkort kan reeds eene beschikking van den minister worden te gemoet gezien. In de zitting der Tweede Kamer van heden is de heer Nijst beëedigd. Ingekomen is de conventie ten aanzien van het kanaal van Terneuzen. Op de interpellatie van den heer Van der Oye antwoordde de Regeering dat tegen de concessie- verlenging tot het droogmaken van den Horster- meer-polder defensie-bezwaren bestonden. Op ver zoek van den heer Van Kerkwijk legde de minis ter Van Lijnden de correspondentie met den Luxemburgscheu president-minister Blochauseu Gemengd Nieuwfc BUITENLAND. Rusland. Oostenr.-Hong*. Monarchie. Telegrammen. LEIDEN, 20 Februari.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2