BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, daar ze waren geschonken als eene hulde aan haar talent. De politie heeft een scherp onderzoek in gesteld, doch nog niets ontdekt. Op het terrein der afgebrande suiker raffinaderij op de Lauriergracht te Amsterdam is Maandag-namiddag onder het puin het verkoolde lijk gevonden van den tweeden werkman, die sinds den brand werd vermist. Maandag-avond ontstond brand op den zolder van J. Jansen te Nieuwe-Wetering, doordien eene kaars omviel op het beddegoed, terwijl men bezig was de bedden op te maken. Twee bedden en twee bedsteden hebben schade geleden. Door de bewoners en eenige toegeschoten buren werd de brand spoedig gebluscht, zoodat de reeds gerequireerde spuiten van Roelofarendsveen en Oude-Wetering niet zijn uitgerukt. Zekere M. H., koopman in parapluies, wonende te Amersfoort, had Maandag met eene vrouw tijdelijk intrek genomen in een der loge menten te Delft. Nadat 's avonds tusschen hen een woordentwist had plaats gehad, verliet de vrouw voor eenige oogenblikken het logement. Terugkomende werd zij in de gang door den man opgewacht, die haar eenige slagen toebracht en tegen den grond wierp. Op het hulpgeschrei der vrouw snelden eenige huisgenooten toe, die spoedig een einde aan de worsteling maakten en de vrouw in de zoogenaamde „eetkamer" brachten, waar het bleek dat zij door middel van een scherp werktuig aan den hals was verwond, terwijl men, na eenig zoeken, een in twee stukken gebroken mes, toebehoorende aan M. H., in de gang op den grond vond liggen. M. H. is kort daarna door de politie gearresteerd en gisteren naar Den Haag overgebracht ter beschikking van de justitie. Bij het verlaten eener herberg te Portel, een groot visschersdorp nabij Boulogne- Sur-Mer, hebben drie Italiaansche werklieden een Pranschen werkman uit broodnijd vermoord. De daders werden in hechtenis genomen. Het hof van assises te Rome heeft Mangioni, die in Juli 1879 den burgemeester van Napels trachtte te vermoorden, tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Mangioni was door den burgemeester ontslagen als opzichter der kerk hoven en dat had hij hem nooit vergeven, maar het bleek tevens dat hij niet volkomen wel bij het hoofd was. Te Napels heeft eene 70-jarige dame zich in eene badinrichting door het openen van de aderen laten doodbloeden. Men vond haar dood in het bad. Veertien dagen geleden eigende zich een postbeambte, dienst doende op de lijn Parijs Lyon, 17 aangeteekende brieven met geldswaarde toe, voor verschillende tusschengelegen stations be stemd, en wel op de tweede reis die hij in zijne betrekking maakte. Voor een paar dagen ontving de administratie een schrijven uit Barcelona, waarin de voortvluchtige dief zijn misdrijf bekent en het aan de politie zet hem in handen te krijgen. Blij kens een voorloopig ingesteld onderzoek bedraagt de som van het gestolene tusschen de 150,000 en 200,000 franken. KOLONIËN. BATAVIA, 22 Januari. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië z\jn de vol gende beschikkingen genomen; Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den opz. 2de kl. bij den waterstaat en 'slands bnrg. op. werken, J. J. Van Poelvoorde. Ontsla gen: Ingaande met den dag waarop bij zijn ambt aan zijn op volger zal overgeven, eervol nit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de algem. ontvanger van 's lands kas te Kediri, C. L. De Vries; eervol uit 'elands dienst, de klerk op het bur. van den ads. res. te Modjokerto (Soerabaya) J. J. Schelkers. Ontheven: eervol van de waarneming der betrekking van adsp.-ing. bij den waterstaat en 's lands bnrg. openb. werken, de ambt. op non-act. A. D. J. Groenemeyer, laatstelijk ing. 2de kl. bij dien tak van dienst. B e n o e m dtot ads.-res. van Koetoardjo H. J. Tijdeman, tot ads.-res. van Deli, E. Bosch. Tot alg. ont vanger te Malang J. Maller; te Kediri J. W. F. Meeng, te Pati M. Fredrikz; te Banjoemas J. Th. Hafkenscbeid, te Ngawi J. C. Beer, te Japara H. Drayer. Bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken: tot adsp.-ing. R. A. Van Sandick en dr. Th. J. Van Bnnrcn. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, nit Zr. Ms. mil. dienst, w. volb. dienst met beh. v. r. op pens. en onder toek. van den tit. rang van maj. de kapt. der inf. J. W. Mnrckert. Bevorderd: tot lnit.-kol. bij het wapen der inf. de maj. A. J. H. Lubeck. Door den command, van het leger en chef van het departement van oorlog in Ned.-lndië zijn ge plaatst: Infanterie, bjj bet tide depót-bat., de 2de luit. J. Boot, Cavalerie; als comm. der cav. in de 2de mil. afd. op Java, de maj. F. H. Van Boddien. Infanterie: Bij het garu.-bat. van Celebes en Onderhoorigheden, de 2de luit. C. W. II. Stom en A. W. Ggaberti Hodenpijl. Artillerie: Als adj. bij het comm. der exped. art. in Atjeh en Onderhoorigheden, de 1ste lnit. J. M. Vin Braam. Hersteld in activiteit. Milit. geneesk. dienst: de off. van gez. 1ste kl. A. Ledeboer. BUITENLAND. Frankrijk. Zondag is in de Russische kapel te Parijs een ,Te-Deum gezongen naar aanleiding der redding van het leven van den czaar. De kerk was eene zee van licht. De president der republiek heeft zich laten vertegenwoordigen door generaal Pittié, die in groot-uniform was verschenen. De minister president vertegenwoordigde het kabinet. Het geheele corps diplomatique woonde de plechtigheid bijvoorts merkte men een grooten stoet heeren en dames uit de aristocratie op, onder anderen Mac Ma- hon en zijne gemalin. De stukken, ten bewijze dat Hartmann, of hoe hij ook heeten moge, want hij heeft verschei dene namen opgegeven, medeplichtig of in de eerste plaats schuldig is aan het leggen van de mijn onder den spoorweg nabij Moscou, zijn thans uit Rusland te Parijs aangekomen. Duitschland. De Rijksdag heeft de begrooting van marine afgedaan voor zoover die niet naar de begrootings- commissie was gerenvoyeerd. In den loop der beraadslagingen verlangde de heer Haenel uitvoe rige mededeelingen over de catastrophe van de „Grosser Kurfürst", daar de tot hiertoe verstrekte niet voldoende waren. De minister van marine, de heer Stosch, verklaarde dat behalve het reeds in het verordeningsblad voor het zeewezen mede gedeelde, verdere mededeelingen niet konden wor den gedaan om hoogere belangen, die in het spel waren. De heer Haenel diende daarop eene motie in, strekkende om den minister van marine als verantwoordelijk vertegenwoordiger van den rijkskanselier aan te manen een rapport over de catastrophe van de „Grosser Kurfürst" in den Rijksdag over te leggen. Op voorstel van den heer Lasker zal over de motie op een volgenden dag onafhankelijk van de begrooting, worden be raadslaagd. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het officiëele blad deelt het ontslag mede van den heer Mazuranic als Banus van Croatië en de benoeming als zoodanig van graaf Ladislaus Pejacsevich. Naar men uit Serajewo aan de „Politische Correspondenz" meldt, is in den omtrek van Plevlje door landloopers op eene Oostenrijksche patrouille geschoten, zonder dat iemand gewond werd. Vier dier lieden zijn gevangengenomen. Telegrammen. MADRID, 23 Pebruari. Het proces tegen den koningsmoordenaar Otero is heden in hooger be roep behandeld. Het openbaar ministerie vroeg de bevestiging van het in eerste instantie gewezen vonnis. Morgen komt het hof weder bijeen. Otero toont zich zeer onverschillig. BERLIJN, 24 Pebruari. Het artikel der „Nordd. Allg. Ztg.", waarin tegen Ruslands aggressieve politiek te velde getrokken wordt, verwekt hier groot opzien. Algemeen wordt het beschouwd als afkomstig uit Bismarcks pen en als antwoord op de Russische dagbladartikelen, na den aanslag op den czaar, waarin keizer Wilhelms voorliefde voor Rusland, als tegenstelling met Bismarcks politiek, in het licht werd gesteld. Alle liberale bladen komen heden tegen het schrijven van dergelijke artikelen op en verlangen van den Rijksdag dat deze eischen zal, dat Bismarck eene volledige verklaring omtrent den buitenlandschen toestand zal afleggen en niet door bepaalde organen voorstanders voor zijne nieuwe legeruitbreiding moet maken. KONSTANTINOPEL, 25 Pebruari. Naar aan den consul Blunt is medegedeeld, wordt voor kolo nel Synge, die dezer dagen door Grieksche roo- vers is opgelicht, een losgeldgeëischt van 15,000 p. s. PARIJS, 25 Februari. De verjaardag der Fe- bruari-omwenteling van 1848 ging gisteren zeer kalm voorbij. Het standbeeld der republiek, van Soitoux, voor het paleis van het instituut opge richt, werd 's morgens om zeven uren zonder plech tigheid onthuld. LEIDEN, 35 Februari. Opnieuw werd het getuigenverhoor heden in het proces Pincoffs-Kerdijk voortgezet. Allereerst werd ondervraagd A. J. Tillemansgewezen boekhouder bij de Afr. Handelsv. Dat er on regelmatigheden zijn bedreven is hem bekend. De eerste die hij boekte was een post van f 40,000waarvan de boeking hem door Pin- coffs door bemiddeling van Botermans was opge dragen. Getuige maakte de concept-balanseH op en gaf ze aan de heeren, waarna er door Pincofls wijzigingen in werden gemaakt en getuige de nieuwe balans opmaakte. Pincofls gaf aan Botermans last en getuige voerde dien last uit. Getuige bracht in December posten op het Groot boek om dit met de balans te doen kloppen en herstelde de posten door terugboeking in Januari. Van Pincofls of Kerdijk direct kreeg hij geen last, maar indirect door Botermans. Getuige kan niet ja of neen zeggen op de vraag of Kerdijk met de overnemingen en overboekingen bekend was. Het inkomen van K. en P. blijkt uit de boeken; hij stelt het op 30 mille voor ieder 's jaarshet werd niet geregeld uitgekeerd, maar in den loop van het jaar door beschuldigden uit de kas ge nomen. Hij bevestigt dat de handelscorrespon dentie Kerdijks uitsluitend werk was. Ook deze getuige verklaart dat Botermans de letters tus schen de cijfers in van sommige staten heeft geschreven en dat letterschrift aangeeft de ver hooging die de sommen hebben ondergaan. Op de vraag door advocaat Van Gigch gedaan of getuige zich niet weet te herinneren Kerdijks houding tijdens het verleenen van de schriftelijke décharge, antwoordde getuige ontkennend en bleef dit volhouden ofschoon èn de advocaat èn de voorzitter hem zijne in de instructie afgelegde verklaring voorlazen dat Kerdijk toen zat met zijn hoofd in de hand. Getuige zeide nu dat als hij dit verklaard heeft, zijn zwager Botermans het hem heeft gezegd. Zelf weet hij het niet. Wel weet getuige dat als Kerdijk een balans ont ving, hij bedrukt het hoofd schudde. Op de vraag des verdedigers van Kerdijk of de balansen onderteekend aan commissarissen werden aangebodenantwoordde get. dat de klad balansen die aan commissarissen werden toege zonden, ongeteekend waren en nadat ze in het net waren geschreven, werden onderteekend. Behalve het aandeel van Kerdijk van 30 mille in al het geen te verdienen was aan commissie- en export- handel, bedroeg diens aandeel in de winst 15 mille; de aandeelen der dividenden maakten eene afzon derlijke zaak uit. Evenzoo werden getuige vragen gedaan over den handel der firma K. P., die naar hij verklaarde zich in den laatsten tijd bijna uitsluitend tot den wisselhandel bepaalde. Vervol gens werden ook door dezen getuige de 54 valsche posten geverifiëerd. Zonder dat een van de andere leden der com missie er bij tegenwoordig was, is hedenmorgen het huldeblijk van het leger den Koning aange boden door den ontwerper, tevens lid der commis sie, den majoor-ingenieur Gijsberti Hodenpijl. Het was opgesteld aan de achterzijde van de groote vestibule van het koninklijk paleis. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen om acht uren het eiland Wight. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden de schuld der drie gebroeders Lavertu aan den inbraak in de woning van den heer H. J. Geerling, op de Keizersgracht bij de Westermarkt aldaar, wettig en overtuigend bewezen verklaard. Het heeft uit de verschillende omstandigheden afgeleid dat hier poging is tot diefstal, onder de door het openbaar ministerie ten laste gelegde verzwa rende omstandigheden, en Gerrit, Willem en Martinus Lavertu veroordeeld ieder tot eene tucht huisstraf van tien jaren. CORRESPONDENTIE. Het verslag der tooneelvoorstelling van gisteravond kan wegens ge mis aan ruimte heden niet geplaatst worden. van 19 tot 25 Februari. BEVALLEN. W. Bink geb. Verbiest Z. C. Kooien geb. Verhoog Z. S. De Lieme geb. v. Witsen Z. J. v. Roon geb. Korenbof I). G. Meursinge geb. v. Nierop Z. T. W. Bredewold geb. Reinke D. M. K. Langebroek geb. Biegstraaten D. J. M. De Vrind geb. Nijssen D. M. H.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2