Woensdag 125 Februari. A'. 1886. Deze Coturant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. b het middel in de hand heeft, om het bedoelde kapitaal weder te verhoogen, indien de ondervin ding mocht blijken dit noodig te maken. N°. 6142. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 meenden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Vtm 1—0 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Greotere letten neer ptastsrnimte. LEIBEN, 24 Februari. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer P. Bos, geb. te Leiden, bevorderd tot doctor in de geneesknnde, met academisch proefschrift: „Over diffuse nephritis." Wij vernemen dat onze stadgenoot de heer D. Couwenhoven in de volgende maand een concert zal geven in de Stadszaal, met welwillende mede werking van mej. Schulz-Lessig en de heeren A. J. Wetrens, H. J. Withake en J. D. M. De la Euente. De concertgever, zooals bekend ook componist, zal alsdan o. a. ten gehoore doen brengen een door hem gecomponeerd quintet voor piano en blaasinstru menten. Wij wenschen van harte dat de heer Couwen hoven geene teleurstelling moge ondervinden voorde vele zorgen aan zulk eene uitvoering verbonden. Zijn nieuw opus wekke de belangstelling der Leidsche musici! Gewoonlijk toch, en hoe her haaldelijk is dit reeds gebleken, stelt het publiek meer belang in de opera en in vreemde musici dan in een degelijk concert van stadgenooten. Nog onlangs, en wel bij de opvoering van „le Petit Due", was de zaal eivol niettegenstaande de entree prijzen zeer hoog waren. En ieder musicus zal toch met ons beamen dat deze muziek voor een kenner niets degelijks bevat, daargelaten nog dat men farcen ziet vertoonen die ons doen denken aan Jan Gras met zijn kermistent „de Kronen". Menig Leidenaar zal zich dezen hero op kennis gebied nog wel herinneren. Wij willen hieromtrent echter niet verder uitwijden, doch alleen constatee- ren dat het niet bezoeken van een concert, als waarvan hier sprake is, vooral niet kan geweten worden aan het gehalte van de uit te voeren muziek. De gevolgtrekking moge scherp genoemd wor den, zij is helaas waar, proefondervindelijkDaarom komt het ons zeer doelmatig voor ons Leidsch publiek te wijzen op deze fout. Onder overlegging van het rapport der Com missie van Eabricage geven B. en Ws. den ge meenteraad in overweging, het bedrag van het waarborgkapitaal, gestort door de concessionarissen voor den aanleg en de exploitatie van paarden spoorwegen in deze gemeente, tot wederopzeggens vast te stellen op 2000 en hun college te mach tigen aan concessionarissen ingevolge hun verzoek eene waarde van 4000 te restitueeren. Tegen de inwilliging van dit verzoek bestaan bij de Com missie van Eabricage geene bedenkingen, omdat zoo er gegronde redenen bestaan om bij het ver- leenen der concessie eene betrekkelijk hooge waar borgsom te vorderen, b. v. met het oog op wel licht belangrijke, door de gemeente op kosten der concessionarissen uit te voeren kunstwerken, her- strating langs de geheele baan en zekerheid dat de concessie aan ernstige ondernemers wordt ge geven, echter, zoodra de onderneming in exploitatie is, en vooral wanneer, zooals hier het geval is, het materieel goed is en de concessionaris blijken geeft van zich zooveel mogelijk naar de behoefte van het publiek te willen regelen een waarborgsom van 2000 ruim voldoende is om de gemeente in staat te stellen, zich zelve daaruit datgene te heialen, waarvoor de waarborg, bij onverhoopte nalatigheid van den concessionaris, bestemd is. Er bestaat daarenboven te minder bezwaar tegen de gevraagde restitutie, daar de gemeente in art. 11 Ook in vergelijking met andere gemeenten is de waarborgsom thans hier te hoog; in Amsterdam bedraagt zij slechts 6000, in 's-Gravenhage slechts 3000 en te Utrecht (voor de lijn Utrecht- Zeist) slechts f 2000. Wanneer men de uitge strektheid der lijnen in deze drie genoemde plaat sen vergelijkt met die in Leiden, dan mag men aannemen dat 2000 zeker ruim voldoende is. Daar eindelijk het voornemen bestaat om de teruggevraagde som aan te wenden tot uitbreiding van het materiëel der onderneming, ziet de Com missie van Eabricage daarin eene reden te meer voor eene gunstige beschikking. De concessionarissen achten het overbodig er op te wijzen dat de belegging van een deel van het kapitaal in weinig rentegevende fond sen zeer onereus is, doch daarentegen het belang medebrengt hunne gelden zoo productief mogelijk te maken, door ze ten bate der onderneming aan te wenden. Bij concessionarissen bestaat het voor nemen zoo spoedig mogelijk tot aanschaffing van nog 2 rijtuigen en 9 paarden over te gaan, waar mede de dienst belangrijk kan worden uitgebreid. Gistermiddag werd te 's-Hage in Diligentia eene vergadering gehouden van hen, die adhaesie hadden gegeven aan het voorstel van een nationaal huldeblijk aan generaal Yan der Heyden. De be raadslagingen liepen over de vraag: waarin zal dat huldeblijk moeten en kunnen bestaan en welke maatregelen zullen worden genomen om het volk tot algemeene deelneming op te wekken Omtrent het tweede pnnt werd vastgesteld, dat. getracht zal worden in de verschillende gemeenten des lands sub-commissiën te vestigen. Omtrent het eerste punt werden verschillende voorstellen gedaan, die ieder op zich zelf getuigden van den wensch der voor stellers om het huldeblijk te doen bestaan in datgene, wat voorondersteld mag worden generaal Yan der Heyden het aangenaamst te zullen zijn. Een besluit werd in dit opzicht nog niet genomenwel een voorstel van mr. Yan Eek, om eerst af te wachten, hoeveel de beschikbare som zal bedragen. Met een aanbeveling der zaak in aller blijvende belangstel ling sloot de voorzitter mr. J. Heemskerk Az. de bijeenkomst tot nadere samenroeping. Voor het beroep naar Gorcum is bedankt door ds. Bartstra, predikant te Wassenaar. Uit het verslag van den stand der te Bode graven gevestigde spaarbank van het Nut blijkt dat in het afgeloopen jaar was ingebracht ƒ12,934.09'/, en uitbetaald ƒ24,543.29. Deze vermindering moet toegeschreven worden aan het in 1878 genomen besluit om de renten van 4 pet. tot 3 pet. te brengen. Door dezen maatregel wordt de toe stand weder normaal en de inrichting beschouwd als eene plaats om spaarpenningen tegen matigen interest te beleggen. De 450 inleggers hebben nog een te goed van pl. m. 35,000. Ten raadhuize te Amsterdam is gisteren aan besteed het uitvoeren der vereischte werken voor de inrichting van het voormalig oudemannenhuis tot universiteit, minste inschrijver de heer J. Poot aldaar voor 22,736; het verbouwen van het hoofdgebouw in den hortus botanicus, minste in schrijver de heer J. N. Scheltema aldaar voor 15,490; het maken van een bibliotheekgebouw op het terrein achter het tegenwoordige universi teitsgebouw, minste inschrijver de heer J. Yan Leeuwen aldaar voor ƒ49,974. Naar men verneemt, zijn de heeren Le Gras, Yan Znylen en Haspels, directeuren van den Grooten Schouwburg te Botterdam, voornemens in den a. s. zomer te Londen eene serie vau twaalf voorstellingen te geven, gekozen uit de beste stukken van hun repertoire. Zij roepen daaroe de medewerking en ondersteuning van alle Neder landers te Londen in, zonder welke natuurlijk hunne onderneming weinig kans van slagen heeft. Yoor hoofdonderwijzer te Botterdam zijn voorgedragen de heeren A. Petit, hoofdonderwijzer te Kralingen, J. Kortmulder te Delft en G. Leeu wenberg te Botterdam. Uit Utrecht wordt gemeld dat de commis saris des Konings, de heer Van Doorn, bij de receptie op 's Konings verjaardag het gerucht, dat hij van plan was om zijn ontslag te vragen, heeft bevestigd. Als zijn vermoedelijken opvolger noemt men jhr. mr. J. Boëll, lid der Tweede Kamer. Door wijlen mevrouw de wed. Yan Bern, geb. Yan Goor Hinloopen, overleden te Zeist, is aan de Maatschappij van Weldadigheid vermaakt 1 certificaat, groot 1000, Bussische leening 1864, vrij van successie-rechten. In de memorie van toelichting tot het eerst dezer dagen ingezonden wetsontwerp tot goedkeu ring der overeenkomst met Luxemburg, ter be ëindiging van het bestaande geschil met Nederland nopens wederzijdsche vorderingen, geeft de regee ring harerzijds een overzicht van de pogingen, sedert jaren gedaan om deze zaak te beëindigen. De nu tot stand gebrachte algeheele liquidatie met gesloten beurzen werd reeds in Eebruari 1848 door koning Willem II weuschelijk geacht. De regeering acht deze oplossing der quaestie dan ook de meest natuurlijke en de meest waardige. Immers de onderwerpelijke overeenkomst laat de gronden ongedeerd, maar snijdt de daaruit te maken gevolg trekkingen eens voor altijd af, en maakt zoodoende het debat over de oude, thans ter zijde gestelde grieven, even doelloos als overbodig. In de zitting der Tweede Kamer van heden is de heer Nijst als lid toegelaten en de heer Tak Van Poortvliet beëedigd, waarna laatstgenoemde tevens heeft zitting genomen. Het stoomschip „Wyberton", van Botterdam naar Java, arriveerde gisterochtend vroeg te South ampton. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De hoofdonderwijzer A. Yan Limborgh is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onder wijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Utrecht, standplaats Amersfoort, mr. J. M. Bichelle, advocaat en cand.-notaris te Aarlander- veen; met ingang van 1 April, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. J. J. De Eeus als schoolopz. in het achtste schooldistrict van Zuid-Heiland en aan mr. C. J. Pické als school opz. in het eerste schooldistrict van Zeelandbe noemd, met ingang van gelijken datum, tot school opz. in het achtste schooldistrict van Noord-Hol land, mr. J. Gerdenier, en met ingang van 1 Maart tot schoolopz. in het vijfde schooldistrict van Groningen mr. W. Tonckens J. Lz.den majoor jhr. E. A. Meyer, van den generalen staf, thans op non-activiteit, met ingang van 1 Maart op pensioen gesteld; de civiele apothekers G. J. Groeneveld en P. Leendertz benoemd tot apo thekers 3de kl, bij het personeel van den genees kundigen dienst in Ned-Indië.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1