N°. 6140. Maandag 23 Februari. 1 A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franio per post.1.40. Afzonderlijke Nommers..TTIT?:??? 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer.SS.'.'...T. .".VlTTr: a 0.17J. Grootere letters naar plaatsmimte. Gemengd Nieuws. Dezer dagen heeft men te Katwijk aan Zee in het hnis in de Zuidstraat, E. N°. 23 bij het afnemen van een zeer oud kamer- behangsel, 6 schilderstukken op een soort linnen doek (gobelins), voorstellende in 6 tafereelen de geschiedenis van den „Verloren Zoon", gevon den. Ieder stuk is ongeveer twee meter vier kant, vier zijn ongeschonden en twee slechts weinig beschadigd. Naar gissing hebben ze min stens wel 200 jaren daar verborgen gezeten, be dekt door ander behangsel. Hoe gevaarlijk het is om ongemaskerd onder een troep gemaskerden zich te bewegen zonder te weten met wie men juist te doen heeft, bleek deze week te Arnhem. Zekere B. begaf zich ongemaskerd in een der koffiehuizen, waar gelegenheid tot dansen was. Spoedig kwam een gemaskerde, naar hem toe, die ruzie met hem begon te makeD, welke eindigde met een snijpartij, waarbij B. eenige diepe sneden over de wang kreeg. De politie maakte een einde aan dit bloedige carnaval intermezzo door den verwonde, om verbonden te worden, naar hel politiebureel over te brengen, terwijl de gemaskerde op het zien van politie het hazenpad had gekozen en onder de overige ver momden eene schuilplaats had gevonden. Het volgende treurige voorval heeft Woensdag te Katlijk (Schoterland) plaats gehad. Drie kinderen, twee jongens en een meisje, waren naar het bosch gegaan om brandhout te sprokke len, toen een van hen, een jongen van negen jaren, schertsend te kennen gaf dat hij zich eens wilde ophangen. Hij nam het touw, dat meegenomen was om het hout bijeen te binden, maakte het aan een boom vast, bevestigde het toen om den hals, en liet zich toen hangen. Het schijnt dat hij dadelijk het bewustzijn verloor; de twee toe ziende kleinen, zulks bemerkende, liepen haastig naar huis en deelden daar het voorgevallene mede. Oogenblikkelijk snelde men naar de plaats terug en sneed het touw los, doch het was te laatde voor een oogenblik nog zoo levenslustige knaap was reeds een lijk. In de gemeente Dwingeloo zijn twee kinderen van een landbouwer overleden, ten gevolge van het drinken van melk, welke in een koperen ketel was gekookt. Drie andere kinderen uit het zelfde gezin zijn gevaarlijk ziek. Te Mechelen (Wittem) heeft ter gele genheid van het carnaval eene vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere L. door een revolverschot in den buik werd getroffen, waardoor zijn leven in gevaar verkeert. De dader geeft voor uit wettige zelfverdediging te hebben gehandeld en is ook door de justitie op vrije voeten gelaten. Dezer dagen reed de diligence opden weg naar San-Louis Obispo, in Californië, een hoek om, toen de koetsier in de duisternis een over den weg gespannen touw gewaar werd, met een witten zakdoek in het midden daarvan bevestigd. Nauwelijks had hij de paarden ingehouden, of eene stem riep: „Werp mij de postkist toe 1" Te gelijker tijd zag de koetsier in het geboomte een wachtvuur opvlammen. Toen de stem nog eens tot spoed vermaand had, met de bedreiging dat men vuren zou, wierp de conducteur, meenende dat hij met eene geheele bende te doen had, de verlangde kist naar beneden, waarin 160 dollars in goud en een wissel. Het touw werd terstond doorgesneden en men reed door. Later is echter de dief gevat en bleek deze een negentienjarig jongeling te zijn, die verklaarde bij het aanhouden van de diligence niet het geringste wapentuig bij zich gehad te hebben. De Zwitsersche Bondsraad heeft in overleg met de directie van de St.-Gothard-tnnnel besloten zilveren en bronzen medailles te doen slaan welke ter gelegenheid van de voltooiing van den arbeid, op den dag der doorboring zullen worden uitgereikt: de zilveren aan de werklieden die in de tunnel, de bronzen aan hen, die daar buiten hebben gewerkt. Er zijn ook reeds inschrij vingen geopend voor een fonds tot ondersteuning van hen, die bij het werk hun kostwinner ver loren hebben. Nog steeds worden rondo mdeTay- brug, waar eenige weken geleden een zoo vreese- lijk spoorwegonheil plaats had, lijken te voorschijn gehaald. Men heeft er thans 38 gevonden. Dezer dagen had te Mierloo een vreemd soortig voorval plaats. Zekere B., een zonderling man, zou, wijl hij het toch zoo verschrikkelijk koud vond, 's avonds laat nog, in plaats van stilletjes naar bed te gaan, buiten in het turfhok wat turf halen. Hij zou, volgens zijn zeggen, de kachel nog eens flink laten brommen en een kleurtje doen krijgen. Om toch maar spoedig wat „brand" te heb ben, nam hij de moeite niet eens de staldeur te openen; neen, hij kroop eenvoudig door een gat in den wand. Terwijl onze vriend nu in het duister aldaar aan het „borstelen" is, komen een paar politie-agenlen, die op surveillance zijn, hier voorbij en hooren een ver dacht geluid in de alleenstaande bergplaats. Ze luisteren scherp toe. Ja zeker, daar is een dief bezig met iets weg te kapen. Ze bedenken zich niet lang, een van hen posteert zich aan de opening in den wand, de ander staat een eindje verder. Ónze B. heeft eindelijk de mand vol en wil weer door het gat terng. Doch, daar pakken hem een paar sterke handen vastaan ontkomen is niet te denken. „Ja maar", zegt ons boertje, na wat bekomen te zijn, „heei, heei, ik ben hier den boasMaar men gelooft hem niet: wie zou zoo laat nog turf hier halenonder een stevig vasthouden leidt men hem op zijn herhaald verzoek eindelijk binnen. Hier komt men tot de ontknooping bij den uitroep van de vrouw des huizes: „O, Heêre, des onze Keub!" Na tot opheldering nog eenige woorden gewisseld te hebben, verwijdert zich de politie en laat „onze Keub" in het rustig genot zijner kachel, waarbij hij tijd heeft te overdenken hoe gevaarlijk het is, op een ontijdig uur in een alleenstaande stalling of bergplaats te liggen scharrelen. BUITENLAND. Frankrij k. Naar men aan de „Gaulois" uit Algiers meldt is ook daar ter stede een opstand uitgebroken onder de leerlingen van het lyceum. Zij hadden zich in hunne slaapzalen verschanst en men moest de troepen te hulp roepen om de wederspannigen meester te worden. Dit is het zesde voorval van dien aard sedert het begin dezes jaars. Den 7den Januari maakten de leerlingen der ambachts school te Angers oproer en hnn voorbeeld werd op de lyceën te Avignon, Montpellier, Périgieux en Bastia gevolgd. Een particulier bericht uit Parijs aan de N. R. Crt. meldt dal volgens telegrammen uit St.-Petersburg en Berlijn graaf Schouwaloff tot minister benoemd is. De Russische fondsen waren op dit bericht rijzende. Dultschland. De zitting van den Pruisischen Landdag is gis teren bij koninklijke kabinets-order verdaagd tot deD tweeden werkdag na de sluiting der tegen woordige zitting van den Duitschen Rijksdag, vermoedelijk tot den 20sten Mei a. s. De Rijksdag heeft in de plaats van den heer Hoelder, die bedankt heeft, den heer Ackermann, Duitsch-conservatief, tot tweeden vice-president verkozen met 102 van de 202 stemmen, waarvan er 94 in blanco waren. Te Berlijn liep gisteren het gerucht dat de vermoedelijke beramer van den jongsten aanslag op den czaar gevangengenomen was. Aan het Russische gezantschap werden echter alle inlich tingen ten eenenmale geweigerd. Italië. De geestdrift, waarmede in en buiten de Kamer de koning en vooral de koningin, die met den prins van Napels de plechtigheid van het uit spreken der troonrede bijwoonden, werden toege juicht, was groot. De koningin is langen tijd on gesteld geweest, en met groote belangstelling zag men er naar nit, of zij genoeg aangesterkt zou zijn om te verschijnen, ofschoon zij zich reeds bij de carnavalsfeesten in het openbaar vertoond had. Zij zag er voortreffelijk uit en had haren gezon den blos herkregen. Öok de prinsen Amedeo en De Carignan waren bij de opening tegenwoordig. Voordat de troonrede werd uitgesproken, zijn de namen voorgelezen van zes en twintig nieuwe sena toren, door de regeering benoemd ten einde zoo mogelijk de meerderheid van den senaat ten gunste van het ontwerp, rakende de gemaalbelasting, te doen omslaan. Oostenr.*Hong. Monarchie. De stedelijke ingenieur Wohlfahrt uit Pest is door het gemeentebestuur aldaar naar Hamburg gezonden om de proefneming bij te wonen met het ijsbrekerschip, welke op de Elbe heeft plaats gehad. In zijn deswege uitgebracht zeer gunstig rapport geeft hij als zijne overtuiging te kennen, dat acht ijsbrekerschepen den geheelen Hongaarschen Donau van Presburg tot Orsowa tegen ijsverstoppingen zouden kunnen beveiligen. De heer Steinhaus, de uitvinder van den ijsbreker, is onmiddellijk van wege het gemeentebestuur van Pest daarheen ont boden. Acht schepen zouden 600,000 florijnen voor aanschaffing en jaarlijks 90,000 florijnen aan onderhoud kosten. Bulgarije. Het eerste dienstjaar van het Vorstendom is met het einde dezer maand afgeloopen, maar de uitkomst is voor de schatkist niet gunstig. De ontvangsten waren op meer dan 23 millioen fr. geraamd en nog geen 19 millioen zijn ingekomen. Of de uitgaven binnen de raming gebleven zijn, wordt nog niet gemeld, maar in elk geval bedraagt het tekort minstens 4'/: millioen. Marktberichten. Leidon, 21 Februari. Ter markt werden heden aangevoerd Wintertarwe 13 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwe 13 hectol. 10.a 10.50. Winterrogge 15 hectol. 7.25 a 7.75. Zomerrogge 15 hectol. 6.75 a/7.Zomer- gerst 11 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-geret 11 hectol. 7.25 a 7.75. Zware Haver 13 hectol. 4.75 a 5.25. Lichte Haver 13 hectol. 4.a 4.25. Hnivenboonen 7 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 8 bectol. 7.50 a 8.-. Graaboter 2560 kilogr., late qnalit. l/t vat ƒ82.-.a/86. Schei- 2de qoalit. t/t vat 74.a f 78.Graaboter late qnalit. per kilogr. 2.05 a ƒ2.15., Schei-2deqnalit. perkilogr. 1.85 a 1.96.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1