N°. 6139. Zaterdag 21 Februari. A*. 1880. Dexe Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven.1 LEIDSCH DAGBLAD: PEIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mamdeü,.i1.L0. Franco per post1.A0. Afzonderlijke Kommer»0.05. PRUTS DER ADVERTENTIES: Vt> 1—0 rag*l». Iedere refel meer............... Grootere lettere naar ptttUraimt* 1.0S: 0.17* LEIDEN, 20 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op morgenochtend te halfzes. Ten postkantore alhier moeten dus de brieven enz. hedennacht uiterlijk om twaalf nren bezorgd zijn. Onze stadgenoot de heer A. Koorenhoff werd gisteren ter gelegenheid der viering van 's Konings geboortedag verrast door de benoeming tot photo- graaf van Z. M. met het recht tot het voeren van Zr. Ms. wapen, als een blijk van tevredenheid en goedkeuring voor de aan Z. M. geleverde photo- graphieën van de huldeblijken der hoofdstad, der marine en van Den Haag, welke alle op zijn atelier zijn vervaardigd. In de maand Januari 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 12,308, met een opbrengst van 6116.621/,het aantal tonnen der bagage 14, met een opbrengst van 111.41; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 2119, met een opbrengst van f 2952.75; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg ƒ25.44: makende dus te zamen een ontvangst van /9206.22>/a, zijnde per dag kilometer 8.24. In dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg de totale ontvangst 8197.231/.;, d. i. per dagkilometer ƒ7.34. Ruim 150 belastingschuldigen uit de eerste twee wijken der stad zijn opgeroepen, om inlich tingen te geven wegens te laag geoordeelde aan gifte voor de plaatselijke inkomstenbelasting, naar het advies der bestaande commissie uit de inge zetenen tot beoordeeling benoemd. Het studentengezelschap „Doctrina" zal gedu rende de in Juni te houden studentenfeesten, ter viering van het 305de jaar der stichting van de hoogeschool, een luisterrijk feestop Zomerzorg geven. Deze beide berichten komen voor in het Haagsche Dagblad. Men schrijft onsYele landbouwers, die in den herfst vee aankoopen, zullen dit jaar wel goede zaken maken, vooral als het grasgewas in het voor jaar wat voordeelig is. Zij, die zich met oordeel op de vetmesterij hebben toegelegd, verkregen in weinige weken uitmuntende resultaten. De prijzen van het vette vee staan gelijk met die van een paar jaar geleden. Al wil Engeland onze runderen niet, naar Erankrijk en België wordt veel uitge voerd. Goede kalfbeesten brengen ook behoorlijke prijzen op. Men vreest dat de laatste nachtvorsten schadelijker voor het wintergraan zijn geweest dan de strengste koude iu December en Januari. Zooals men weet zal te Amsterdam in de maand April a. s., en wel in het Paleis voor volksvlijt, eene belangrijke tuinbouwtentoonstelling gehouden worden. De tijd, waarop deze tentoon stelling zou geopend zijn, bleef tot hiertoe onbe paald, dewijl de commissie tot den Koning en de Koningin het verzoek gericht heeft de tentoon stelling plechtig te openen en derhalve de tijd niet nauwkeurig kon worden opgegeven. Het gegronde vooruitzicht bestaat dat HH. MM. gaarne gevolg zullen geven aan de uitnoodiging der commissie. De tijdsbepalingen, die in het bij het programma gevoegd reglement niet vermeld zijn, kunnen thans medegedeeld worden. De in zending moet plaats hebben op Dinsdag 6 April de jury vergadert op Woensdag 7 April; de ten toonstelling zal van Donderdag 8 tot Maandag 12 April geopend zijn. Op de rerkooping bij de heeren Yan Doorn Zn. te 's-Hage uit het kabinet van oudheden en kunstvoortbrengselen, nagelaten door baron Yan Heemstra, hebben nog verschillende voor werpen niet onaanzienlijke prijzen opgebracht. Een gedreven zilveren ketel, Louis XlY, bracht op 138; een zilveren bouloir, koffiekan en theepot, alle met komfoor, 1500; vier en twintig blauw Oost-Ind. porseleinen kopjes met lange lyzen, een gelijk getal zilveren schoteltjes (filigrane), twee zilveren suikerstrooiers (filigrane) en een zilveren plateau met filigrane-rand 1300; een compleet zilveren kinderserviesje 108; een Eriesche koffie- en dito melkkan 315; twee vier-armige can- delabres, Louis XYI, 470; een zilveren geuzen- nap met verguld zilveren geuzenpenning en zilveren lazarusklap, aan een zilveren ketting (hebbende toebehoord aan jonker Otto Yan Heerma, deelge noot aan het verbond der edelen) 115 en een antieke staande pendule, Louis XlY, 500. Ten gevolge van den vrij sterken wind zijn de gisteravond in Den Haag van gemeentewege en aan de departementen van algemeen bestuur ontstoken illumination niet gelukkig geslaagd. Daar het weder echter droog was, trok het vuurwerk in de Maliebaan een bijzonder groot aantal toe schouwers. Hindernissen van weer of wind werden bij het afsteken daarvan niet ondervondenelk nommer viel prachtig uit. Het slotnommer was eene hulde aan den Koning, als beschermer der noodlijdenden. Deze woorden waren in een groot medaillon vervat, geflankeerd door de naamcijfers van Koning en Koningin. Het effect was schitterend. Door den minister van justitie zijn aan de Tweede Kamer bescheiden overgelegd betreffende de afschaffing der doodstraf. Daarin komt een ver gelijkende statistiek voor der veroordeelden wegens kapitale en ex-kapitale misdrijven in ons land van 1861—1869 en 1871—1879. Het jaar der af schaffing van de doodstraf, 1870, is buiten reke ning gelaten. In de eerste negen jaren was het aantal veroordeelden wegens die misdrijven 78, in de laatste 47. Was dit laatste gezamenlijk cijfer gunstig, het jaar 1879 op zich zelf is echter bijzonder ongunstig geweest: toen was het aantal veroordeelden 11, tegen 7 in 1878, 4 in 1877 en 1 in 1874. In de laatste 19 jaren kwam dat hooge cijfer nog slechts éénmaal voor, nl. vóór de afschaffing in 1869, en werd het éénmaal over troffen, in 1863. Naar de provinciën is het verschil het gunstigst voor Noord-Brabant en Limburg, waar tegenover 13 veroordeelden in het eerste tijdperk, 4 in het laatste tijdperk staan. In Zuid-Holland en Zeeland was het aantal veroordeelden in beide tijd vakken gelijk. Wat de verdeeling naar de bijzondere misdrijven betreft, is er vooral vermindering ten aanzien der veroordeeling wegens vergiftiging; tegen 10 ver oordeelden in het eerste tijdperk staan 2 in de negen jaren na de afschaffing; wegens diefstal met vijf verzwarende omstandigheden (art. 381 C. P.), werden in de negen jaren vóór de afschaffing 7 personen veroordeeld, in de negen jaren na de af schaffing geene. Het getal veroordeelden wegens brandstichting met gevaar voor mensehenlevens verminderde van 33 tot 20, dat der veroordeelden wegens moord van 19 op 17. In 18611869 werden 2 personen veroordeeld wegens vadermoord, in 18711879 geene. De Staatscourant bevat de statuten van de Yereeniging voor Christelijk-Nationaal Schoolonder wijs te Wassenaar. De luit. ter zee 1ste kl. J. Loots, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hel- levoetsluis en belast met het bevel over Zr. Ms. kanonneerboot „Hydra", wordt met 20 Maart a. s. op non-activiteit gesteld en met 21 d. a. v. vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. W. J. H. De Kanter. Gemengd Nieuvr8. Yoor de rechtbank te 's-Hage stond gisteren terecht een vroegere wegwerker bij den Rijnspoorweg, gewoond hebbende nabij het station ZoetermeerZegwaard, beklaagd van in Oct. jl. den wisselwachter v. d. M. in den duim te hebben gebeten, ten gevolge waarvan die duim is moete* worden geamputeerd. Tusschen de beide mannen, die in spoorweg-huisjes naast elkander woonden, was twist ontstaan, naar aanleiding van eene ver ontschuldiging die v. d. M. namens den stations chef aldaar aan zijn kameraad had gemaakt over het bij vergissing uit zijn moestuin wegnemen van kool. Beklaagde was bij die gelegenheid zoo driftig geworden, dat hij v. d. M. had aangegrepen en onder de worsteling diens duim in den mond wist te krijgen en daar zóó hevig in te hijten, dat na weken van onuitstaanbare pijnen die duim in het Ziekenhuis te Leiden moest worden afgezet. Bekl. ontkende ter terechtzitting het boos opzet. Had hij v. d. M. gebeten, dan was dit onwetend, in drift, door hem geschied. Het openb. ministerie achtte het wettig bewijs voor de verwonding ge leverd en eischte drie maanden celstraf. Uitspraak over acht dagen. Gistermiddag om halfdrie werd aan den dijk te Eeyenoord te Rotterdam een man ge vonden, die geeuwhonger had. Hij werd door eenige mannen opgenomen en van brood voorzien, dat hij als het ware verslond. Eenigen tijd daarna, toen hij goed gegeten en gedronken had, kwam hij tot bedaren, en verklaarde in geen twee dagen iets gegeten te hebben, dat eergevoel hem van vragen had teruggehouden, dat hij te Overschie tehuis behoorde en dat hij eene vrouw met vier kinderen had. Door eenige menschlievende personen werd hem nog eenig geld gegeven, waarna de man zeide huiswaarts te zullen gaan. Woensdag-avond omstreeks tien uren kwamen twee zachtzinnige juffrouwen te Utrecht op de Neude en ontmoetten daar een derde van dezelfde qualiteit. Een van eerstgenoemden vloog als het ware de derde in het gezicht; in een oogenblik lagen de mutsen van het hoofd en rol den de dames op den grond. Het aardigste was dat de derde juist een pot met erwten bij zich had, die brak, zoodat de erwten op straat en tusschen de vechtende dames heenrolden. Een man, die te Wierden door onvoor zichtigheid onder een zandtrein geraakte, is aan zijne wonden overleden. Niet steeds is de liefde bestendig van duur. Zulks ondervond dezer dagen ook eene keukenmeid te Arnhem, die met een huisknecht in hetzelfde huis waarin zij woonde, kennis aan knoopte, welke weldra zoo intiem werd, dat beiden besloten een huwelijk aan te gaan en voor de spaarpenningen der eerste een zaakje te beginnen in Duitschland, waar de aanstaande bruidegom was geboren. Met 1 Eebruari werd dan ook de dienst door beiden verlaten, waarbij de bruidegom „in spe" wel zoo goed was om te zorgen dat de meubeltjes, kleederen enz. zijner aanstaande bij een expedi teur ter verzending werden gebracht. Te zamen ging men vervolgens op reis, doch eerst moesten ook de 600 aan spaarpenningen door den be-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1