raad van tucht op de koopvaardijschepen en plaatsv. kantonr., en mr. C. H. Van Tienhoven, directeur der maatschappij voor gemeente-crediet, te Amsterdam. Qemengd Nieuws» Uit eene goederenloods der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij te Amsterdam is een baal stukgoederen ontvreemd. Het is der politie evenwel gelukt spoedig den dader in handen te krijgen. De man had de ontvreemde goederen in zijne woning verborgen. Nog met de schaatsen aan de voeten is te Amsterdam het lijk eener jonge boerendoch ter uit den Amstel opgevischt. Het meisje werd reeds sedert de Kerstdagen vermist. Een der personen, die in de vorige week des avonds te Tilburg werd aangerand en gewond, is aan de gevolgen overleden. In de vorige week werd te Brussel door eene lompenzoekster in een vuilnishoop een been gevonden, dat met geweld van het lichaam scheen afgerukt te zijn. Vandaar groote opschud ding, die nog vermeerderde toen de geneesheeren verklaarden dat het een linkerbeen was, blijkbaar afkomstig van een meisje tusschen der 15 en 20 jaren. Wat de zaak nog akeliger maakte, was dat het sporen van hevige brandwonden vertoonde. Men verdiepte zich in de vreeselijkste gissingen, tot het met ijver voortgezette onderzoek het vol gende aan het licht bracht. Het been in quaestie behoorde niet, zooals eerst beweerd werd, aan een jong meisje, maar aan een sergeant-majoor der pompiers, die wegens hevige verwondingen, bij een brand opgedaan, daarvan afstand had moeten doen. De arts, die de amputatie verricht had, niet wetende wat er mee aan te vangen, had het door zijn be diende daar neer doen werpen in de meening dat het op die wijze, ongestoord, den weg van alle vleesch zou kunnen gaan. Een dienstmeisje bij eene oude dame te Loupian, in Frankrijk, heeft met het doel om te stelen een moordaanslag op hare meesteres ge pleegd. In manskleederen en gemaskerd drong zij het slaapvertrek der verschrikte vrouw binnen, wierp deze op den grond en trachtte haar te wor gen. Gelukkig kwamen echter, op het ongewone geraas in de anders zoo stille woning, eenige buren toeschieten, die zich niet zonder moeite van de dienstbode meester maakten. Te Rolampon, dep. Haute-Marne, speel den drie kinderen in de nabijheid van een voor eenige dagen afgebrand huis, toen eensklaps de buitenmuur, die nog was blijven staan, instortte en de kleinen onder het puin bedolf. Na eenige uren zwaren arbeid slaagde men er slechts in hunne deerlijk verminkte lijkjes te voorschijn te brengen. De groote menagerie van BidelteCa- lais is Zondag, midden onder eene voorstelling en opgepropt vol menschen, onverhoeds ingestort. Het gas ging uit en de onbeschrijfelijkste verwarring ontstond in de duisternis. Het angstgeschrei der elkander verdringende toeschouwers, het gekerm van gewonden en het gebrul der wilde dieren was verschrikkelijk. Er schijnt niemand omgekomen te zijndoch de ontsteltenis was algemeen, vooral in de eerste oogenblikken, toen men nog niet wist of de wilde dieren in de hokken waren gebleven, waartegen de toeschouwers van den tweeden rang, die niettegenstaande de waarschu wingen van den directeur over de balustrade leun den, bijna zijn terecht gekomen. I/olgens een ander bericht heeft eene vrouw, die tegen de traliën van een hok was gevallen, van het dier dat daarin was opgesloten zulk een slag met den poot gekregen dat haar hersenpan is ingedrukt. Uit Ottowa wordt gemeld dat de mar kies van Lorne en zijne gemalin 's avonds, bij ge legenheid van eene sledevaart, het ongeluk hadden dat hunne overdekte slede omsloeg, en zij onge veer 400 Eng. ellen door de paarden werden voortgesleurd. Beiden bekwamen daarbij enkele kneuzingen. Het geneeskundig rapport omtrent de vorstelijke personen luidt echter geruststellend. In den laatsten tijd doen weder a 1- lerïei vermetele misdaden te Parijs van zich spre ken. Zoo is laatstleden Zaterdag in de rue de Sèvres,' tegenover het magazijn „Bon Marché", een van de drukste punten der stad, tusschen elf en twaalf uren des voormiddags, op eene winke lierster, Guillot, een moordaanslag gepleegd. Het geld in de winkelladen was geroofd. De vrouw bevindt zioh in deerniswaardigen toestand. Den dag daarna heeft een jongmensch, des namiddags te drie uren, een zeventig jarigen grijsaard, Person genaamd, in de Turijnstraat met een groot keu kenmes zware verwondingen toegebracht onder voorwendsel van hem eene rekening aan te bieden. De moordenaar is gevat. Een schitterend feestmaal is aan de Zweedsche expeditie te Napels aangeboden. De burgemeester presideerde en er waren 134 gasten. Prof. Nordenskjöld beantwoordde kortelijk den toost op zijne gezondheid. Verschillende toosten werden in het Fransch uitgebracht. Op het diner volgde eene galavoorstelling in San Carlo. Uit Soborsin, in Hongarije, wordtbe- richt dat in de omstreken dier gemeente een dolle wolf zich heeft vertoond, die zes menschen, twee koeien, vier zwijnen en drie honden beet. Eindelijk is het gelukt het dier met een hooi vork te dooden, echter niet zonder dat de moedige man, die zich met die taak had belast, eveneens doodelijke verwondingen bekwam, door het woe dende dier hem toegebracht. Al de gebeten dieren zijn doodgeschoten. Wat de zes door watervrees aangetaste personen betreft, van hen heeft men zich met behulp van kettingen, hooivorken en andere werktuigen moeten meester maken. Twee hunner zijn reeds overleden. De anderen worden bewaaktze eten niets, maar brullen onophoude lijk. De geneesheeren verklaren dat zij niet kunnen worden gered. Het ontzettende voorval is onmid dellijk per telegraaf aan den minister bekend ge maakt. Diepe verslagenheid heerscht er te Soborsin. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Januari. Uit Makassar wordt van 23 December gemeld Uit Koetey werd ons dezer dagen bericht dat de natuuronderzoeker Carl Bock, met eene zending belast voor 's Rijks Museum van natuurlijke his torie te Leiden, met den sultan van Koetey be nevens al zijne rijksgrooten, en vergezeld door een escorte van pl. m. 4000 gewapende lieden, op den 17 den Nov. de reis over land door het gebied der Teweh naar Bandjermassing heeft aanvaard. Volgens bekomen berichten moeten de reizigers reeds te Teweh zijn aangekomen. Id den nacht van den lOden op den llden zijn uit de boei te Meester Cornelis drie veroor deelden, oDder welke één ter dood, uitgebroken en ontsnapt. De eenige oorzaak dezer herhaling van een dergelijk feit is gelegen in den bouwvalligen en onvoldoenden staat dezer gevangenis. Volgens geruchten zal met 1 April patent belasting worden geheven van alle inkomsten, zoowel van officieren en ambtenaren als van particulieren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens meer dan vijftien jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den res. der Oostkust van Sumatra, J. Eaes een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 1ste kl. bij bet binn. best. op de beritt. buiten Java en Madura 6. A. Wilken; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan bet lid in den raad van just, te Samarang, mr. W. Vincent. V eranderd: Het aan den lsten comm. by den alg. rekenk., P. L. Otten, wegens meer dan vijftien jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, verleend tweej. verlof naar Europa, in een verlof derwaarts, voor denzelfden tijd, wegens ziekte. Ont slagen: Eervol de adj. ing. der eerste kl. by de staatsspoor wegen op Java, A. J. Krieger; eervol, met behoud van recht op pens de ads.-res. van Koeto-ardjo (Bagelen), J. J. De Graaf; eervol, met behoud van recht op pens., de alg. ontv. van 's lands kas te Padaug, J. J. Overdijk; eervol, wegens ziekte, de late mach. bij de steenkolenmijn „Oranje Nassau" te Pengaron (Z. en O. afd. van Borneo), J. C. Th. Hansen. Benoemd: Tot alg. ontv. van 's lands kas te Padang, G. Van Heetcren; tot eersten deurw. bij den raad van just, te Soerabaya, J. J. Veenstra; tot adj. landm. 1ste kl. by het kad. A. Uyt den Bogaard, thans tijde lijk belast met de waarn. dier betrekking. G e p 1 a a t s t: als 3de huipond. aan de openb. lagere school te Macassar, de ben. ond. 3de kl. Th. A. Den Daasals huipond. aan de openb. lagere school te Japara, de ben. ond. 3de kl. G. Valk. Goedge keurd: Dat op Java eu Madura zijn geplaatstin de res. Bezoeki, de herb, contr. 2de kl. T. Halbertsma; in de res. Bantam, de herb, contr. 2de kl. C. M. Verloop; dat door den landr. te Toeloeng-Agoong is benoemd tot buit. subst.-grifl. buiten bezwaar van den lande bij die rechtb., P. L. Ten Cate, ambt. ter besch. bij het binnenl. bestuur. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens vijftien jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indie, aan den off. van gez. lste kl. J. W. Th. E. Sikkes; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten luit. der cav. A. R. J. G. Betzhold. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de 2de luit. der cav. C. C. Van Gorkum; op verzoek, wegens volbrachten diensttyd, met behoud van recht op pens. en onder toek. van den tit. rang van dirig. off. van gez. 2de kl., de off. van gez. lste kl. D. J. Visschereervol, we gens lich. ongeschiktheid voor alls mil. diensten, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. G. Van Byleveld. Geplaatst: Bij de int. in de 3da mil. afd. op Java, de kapt. kwart. A. H. Hofman; bij het hoep. te Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. J. C. T. Scheffer. Overgeplaatst van of naar Atjeh: Bij deu gen. kunst in Atjeh, de off. van gez. 3de kl. P. J. Hijmans van Anrooy en C. A. Weihe; bij het det. cav. te Makasser, de lste luit. J. T. Ten Bosch, van het esk. in Atjeh. Gesteldop non-activiteit: Do off. van gez. lste kl. H. Vanden Broek. Verleend: Zes maanden verlof naar Europa, wegens vjjftien jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den ritm. der cav., adjud. van den gouv.-gen., E. J. Reukens. Departement van Marine. Benoemd: Tot opziener voor de po'itie bij het etablissement te Soersbtya, A. Wolff. BUITENLAND. Duiteoliland. Dc heer Scholz heeft gisteren in den rijksdag de behandeling der begrooting en der leeningswet geopend met een overzicht van den staat der geldmiddelen, welke in den loop des jaars aan merkelijk beter is geworden. De vermeerdering van inkomsten in het loopende jaar bedraagt te zamen ongeveer 28 millioen. Dit bedrag wordt echter, door de mindere opbrengst van de belas ting op beetwortelsuiker, brandewijn en de bier brouwerijen, tot ongeveer 20 millioen terugge bracht. Het tekort van het vorig jaar zal uit het overschot van dit jaar worden gedekt. In de tegenwoordige begrooting zijn de gewone uitgaven met elf, de buitengewone met vijf millioen ver hoogd, verschillende inkomsten daarentegen op 14 millioen lager gesteld. Tegenover deze 30 mil lioen, welke meer noodig zijn, staat slechts eene vermeerdering der overige inkomsten tot een be drag van 22'Zj millioen, waarom de matriculaire bijdragen met 7'/2 millioen zijn verhoogd. Ten slotte deed de heer Scholz uitkomen, dat er tot het doorzetten der munthervorming niets was uit getrokken, dat het verkoopen van zilver was ge staakt, geene verandering van den wettelijken munt- standaard geopperd was noch ten uitvoer zou worden gelegd en dat het met deze zaak nog geheel zoo gelegen was als de rijkskanselier in den loop der maand Juni 11. had uiteengezet. De waarde der uit Duitschland naar Noord- Amerika in het jaar 1879 uitgevoerde voortbreng selen van den boekhandel, de schilderkunst en de beeldhouwkunst bedroeg te zamen ongeveer 700,000 dollars. Italië. De „Osservatore Romano" heeft eene pauselijke encykliek openbaar gemaakt, waarin Leo XHI, na uitgeweid te hebben over het bij uitnemend heid godsdienstige karakter van het huwelijk, zeer nadrukkelijk de echtscheiding veroordeelt, ver klarende dat deze in strijd is met godsdienst en zedelijkheid, haar een teeken van zedelijk bederf noemt en de bisschoppen aanmaant om haar te bestrijden, door den geloovigen de heiligheid van den huwelijksband onder het oog te brengen. Spanje. De minister van financiën heeft gisteren in de Kamer de begrooting ingediend. De ontvangsten worden daarin op 792, de uitgaven op 829 millioen geraamd. De vlottende schuld bedraagt een vierde der begrooting. De minister heeft machtiging ge vraagd om leeningen te sluiten tot gelijk bedrag en om boven dit maximum te gaan in geval van oorlog of beroerten. Het Regeeringsblad heeft de wet tot afschaf fing der slavernij op Cuba openbaar gemaakt. Groot-IIritaiiulö. De correspondent van de „Daily News" te Lahore meldt dat men aldaar gelooft dat Afgha nistan in eenige deelen zal gesplitst worden. RnriniMl. De nieuwe poging om den czaar om het leven te brengen, heeft den schrik en de ontsteltenis ten toppunt gevoerd. Evenals te Moskou hebben de nihilisten niets en niemand ontzien, om hun oog merk te bereikente St.-Petersburg zoogoed als te Moskou hebben zij het leven van talloozen in de waagschaal gesteld, alleen om den keizer te treffen. Dit reeds is een feit, dat nog onheilspel lender gebeurtenissen mogelijk maakt. Het verdient ook de aandacht dat het plan van den aanslag in het winterpaleis met driestheid is bekend gemaakt

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2