Donderdag 19 Februari. N°. 6137. A\ 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. ■éhéméMH PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afjooderlyke Kommena 0.05. PSUS DER ADVERTENTIE!? i Vaa 1—0 regels..»mv»v«vm'iv.ïav»Vk Ieder» regel meerm Grootere letten naar plaatarnimta. 1.05. 0.17i BTADS-BERICHTEN. De Burgemeester der Gemeente Leiden! Gezien eene aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den 12den Maart a. s., des middags te 12 nren, zal worden overgegaan tot da openbare aanbesteding der levering van 343 remonte-paarden, en wel door de hoofd-administratie van bet: lste Begiment Huzaren te Haarlem 24 stuks 2de 3de 4de lste 2de Veld-Artillerie i) n Rijdende Venleo 47 's-Gravenhage 22 Leiden 47 Utrecht 81 's-Gravenhage 77 Amersfoort 45 De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing voor ge gadigden, onder anderen in het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland. LEIDEN, IS Februari. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag zal morgenmiddag te twaalf uren bij gunstig weder door het garnizoen eene groote parade op de Ruïne worden gehouden. Indien ze niet mocht doorgaan, zullen de „vlaggetjes" van den stadhuistoren hangen. Des avonds zal er voor de officieren door de staf- muziek in de Stadszaal een concert gegeven wor den, gevolgd door een bal. Morgen zal aan den matroos lste kl. K. F. Meyer, dienende aan boord van het wachtschip der Kweekschool voor Zeevaart alhier, worden uitge reikt de groote gouden medaille met daaraan ver bonden gratificatie van f 1Ü0, voor 50-jarig eer lijken en trouwen dienst. De regeering heeft aan de Tweede Kamer ingezonden eene memorie van beantwoording om trent het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op suiker. De regeering houdt dat ontwerp vol. Zij schetst den toestand, die door de aanneming der sacchametrie als bijkomend middel van controle in het leven zal worden geroepen. In den stand van het vraagstuk der internationale regeling van den suikeraccijns is geene verandering gekomen sedert het daaromtrent medegedeelde. Of de regeering pogingen zal aanwenden om de nieuwe suiker-conventie tot stand te brengen, zal afhan gen van de vraag, of de verdere loop der zaak daarvan met grond voor Nederland eene gunstige uitkomst doet verwachten. De kapitein J. A. H. Boellaard, van het wapen der infanterie in Oost-Indië, die voor vijf jaren gedetacheerd was bij het leger hier te lande en ingedeeld bij het 4de bataillon 4de regiment infanterie te Haarlem, is wegens expiratie zijner detacheering a la suite gevoerd van het koloniaal werfdepot en zal op 13 Maart a. s. naar Indië terugkeeren. In verband hiermede wordt de kapi tein P. J. J. Vervenne van het depot 4de regi ment infanterie te Gouda overgeplaatst naar Haarlem. Onze 2'/a pet. Nationale Schuld heeft sedert den 13den Februari een bijzonder hoogen koers bereikt, nl. die van 6 61 /4. Opmerking verdient bet dat slechts tweemalen sedert 1814 de beurs- prijs der 2!/a pet. Nat. Schuld een standpunt be reikte, dat nog hooger was. In Juli 1830 (vóór de omwenteling te Parijs) was de koers 66s/4 pet. in November 1852 (vóór den coup d'état van Napoleon 1H) 661 /2 pet. Een dicht bijkomende koers was die van 651/, pet. in het najaar van 1858, kort vóór den nieuwjaarsdag, op welken keizer Napoleon den Oostenrijkschen gezant zijne ontevredenheid te kennen gaf. Door wijlen den heer J. Cahen te Amsterdam is ook aan het Nederl. Israëlietisch Meisjes-Wees huis aldaar een legaat van f 3000 vermaakt. Op de plaats in de Waalsche kerk, waar de beroemde natuuronderzoeker Jan Swammerdam be graven ligt, werd gisternamiddag om halfvier een gedenksteen onthuld, nadat prof. Stokvis eene redevoering over 's mans leven en werken had uitgesproken en zich tevens tot tolk had gemaakt der gevoelens van prof. Harting te Utrecht, die, verhinderd persoonlijk eene rede te komen uit spreken, zijne verhandeling ter voorlezing zond. Op den gedenksteen staat Swammerdams naam met de bijvoeging „Indefessus Scrutator Naturae", het geboortejaar 1637, het sterfjaar 1680, en daaronder: 17 Februari 1880, met een kleinen vlinder, het „dierken", dat als allegorie kan gelden van Swam merdams speciale studiën. De plechtigheid werd bijgewoond door eene aanzienlijke schare geleerden en belangstellenden, waarvan zich velen aan een diner in „Artis" vereenigden, na eene wandeling te hebben gemaakt langs de Oude Schans, waar in den gevel van perceel 18, het huis waar Swam merdam eens woonde, eveneens een gedenksteen is aangebracht, waarop o. a. de woorden„Zijn onderzoek der natuur blijft een voorbeeld voor alle tijden." Eene vennootschap van gelijken aard als reeds verscheidene in het buitenland zijn aan te wijzen, is ook te Amsterdam tot stand gekomen, namelijk eene uitgevers-maatschappij. Zij draagt den bekenden naam van „Elsevier" en hare statuten zijn verkrijgbaar bij de notarissen Reep maker en Maronier. Het kapitaal zal aanvankelijk bestaan uit honderd aandeelen a f 1000, waarvan 25 pet. wordt opgevorderd acht dagen na het verlijden der akte van oprichting en de overige 75 pet. naar gelang de ondernemingen dat zullen vorderen. Is men wel ingelicht, dan stelt de vennootschap zich vooral ten doel om door ver- eenigde krachten kostbare werken en prachtuitgaven het licht te doen zien, zoodat haar een belangrijke werkkring is geopend zoo ten bate der letterkunde als ter eere van ons land. Als bestuurder treedt de heer Jacs. G. Robbers te Rotterdam op, ter zijde gestaan door een viertal commissarissen, de heeren G. L. Eunke, J. H. De Groot, Gnalth. Kolft' en K. H. Schadd. Op de verkooping van het kabinet van oud heden, nagelaten door baron Yan Heemstra te 's-Hage, zijn reeds den eersten avond flinke prij zen besteed. Twee triptychons haalden f 255 en f 210, terwijl het Saksisch porseleinen tafelservies met relief bloemwerk, gekleurde bouquetten en vergulde randen, te zamen 173 stuks, het tot f 2455 bracht. Yoor f 550 ging het Haagsch porseleinen servies met afbeeldingen van dieren en vergulde randen, 21 stuks. Donderdag-avond wordt gcene verkooping gehoudendeze is tot Vrijdag uitgesteld, De polder Laag-Boskoop zal, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, eene geldleening aangaan groot f 8000, rentende 4'/2 pet., ten einde de in den polder watermolen geplaatste stoommachine met toebe- hooren aan te koopen. De uit te geven obligatiën zijn ten bedrage van f 100 en f 250. Door de besturen van een 92-tal water schappen met een gezamenlijke uitgestrektheid van ruim 30,000 hectaren, alle uitwaterende op het Oude-Maasje, de Donge en de Bleek is een adres aan de Staten van Noord-Brabant gericht, strek kende dat deze niet zouden aannemen het voorstel van Gedeputeerde Staten om het Rijk eene bijdrage van f 1,000,000 aan te bieden in de kosten tot verbetering van het N.-O. gedeelte der provincie, althans wanneer die verbetering zou moeten wor den gevonden door eene heropening van het Oude- Maasje. Adressanten vermeenen dat door dit werk het kwaad niet weggenomen, doch slechts verplaatst zal worden naar het N.-W. gedeelte, wat nu het schoonste der provincie mag genoemd wordenter wijl het N.-O. zon te helpen zijn door het verhoogen der dijken en het bouwen van stoomgemalen. Het rijkssubsidie ten behoeve van de middel bare school voor meisjes te Haarlem is verhoogd tot f 5000. Als bijdragen in de kosten ter verbinding van het eiland de Hoeksche Waard met den vasten wal is weder ingekomen van mevrouw de wed. De Kat-Van der Linden te's-Hage 1000 de heeren J. A. Stoop te Strijen f 500G. H. C. Braams te Parijs f 200 en A. De Kat te 's-Hage f 200. De minister van marine brengt ter alge- meene kennis dat het Naamboekje der Koninklijke Nederlandsche Marine voor 1880 is verkrijgbaar gesteld voor óén gulden per exemplaar, bij het departement van marine te 's-Gravenhage, de directiën der marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, den inspecteur over het loods wezen enz. te Vlissingen, en tot eenigszins ver hoogden prijs hij het departement van marine te Batavia. Naardien dit werkje door het gemeld departement wordt uitgegeven voor het fonds voor oude en gebrekkige zeelieden, zij in het bijzonder de aandacht gevestigd op het weldadig doel, dat met die uitgave wordt beoogd. De hoofden der vreemde gezantschappen, de voorzitters der hsoge staatscolleges, benevens enkele burgerlijke en militaire autoriteiten zijn op 's Konings verjaardag uitgenoodigd tot een gala-diner ten huize van den minister van buitenl. zaken. De gasten zullen aan dezen eere-maaltijd in groot kostuum of tenue verschijnen. Op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent de voordracht tot instelling van een post spaarbank is door de ministers van waterstaat en van financiën geantwoord. Nader wordt aangetoond dat thans in de behoefte aan goede spaarinstel- lingen niet voldoende voorzien is, en de Rijkspost spaarbank wordt bovenal aangeprezen, omdat zij eene weldaad zal zijn voor de minvermogende klassen, daar zij iederen werkdag gedurende vele uren zal openstaan. Alleen die meerdere geriefe lijkheid zou reeds hare instelling rechtvaardigen. De ministers voeren nog nader de gronden aan, die hen er toe geleid hebben het wetsontwerp tot kostelooze overmaking van spaarpenningen door tusschenkomst der posterijen in te trekken. Het is de bedoeling der regeering om verder niet alleen al de postkantoren, maar ook een groot gedeelte der hulpkantoren voor den dienst der spaarbank dadelijk open te stellen. De regeering heeft ook gemeend te moeten voorstellen spaarbankzegels in te voeren. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 21 en die van den minister van waterstaat Donderdag 19 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip Conrad", 8 Januari van Batavia vertr., is gisteren te IJmuiden aangekomen. Z. M. heeft G. H. Pannekoek, laatstelijk secretaris hij het departement van financiën te Batavia, thans met verlof hier te lande, benoemd tot voorzitter der algemeene rekenkamer van Nederl. Indië; op zijn verzoek eervol ontslagen als ont vanger der directe belastingen te Maastricht c. a. P. E. Janssens, behoudens aanspraak op pensioen aan mr. W. Winterswijk Kutsch, op verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsverv. in

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1