Behalve het legaat van f 3000 aan het Ned. Israél. Jongens-Weeshuis te Amsterdam, is ook aan het Genootschap tot ondersteuning van behoeftige Nederl. Israëlietische kraamvrouwen aldaar door wijlen den heer Joseph Cahen een legaat vermaakt, en wel een van f 1000. Te Bergen-opZoom heeft zich eene com missie gevormd om het 300-jarig jubilaeum der afzwering van den koning van Spanje op feestelijke wijze te herdenken. Te Oud-Zevenaar is de 81-jarige oud-strijder J. J. Pijnappel overleden. Als zoon van een officier trad hij op 10-jarigen leeftijd reeds in dienst. Te Streefkerk is op bijna 90-jarigen ouderdom over leden J. P. Boers, gepensioneerd militair, een der weinige nog overgeblevenen, die in 1812, onder Napoleon, aan den oorlog in Rusland hebben deel genomen. Yolgens de Kamper Crt. zou er een plan bestaan om in ons land eene maatschappij op te lichten voor zuivelbereiding. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Batavia, vertrok Zondag-namiddag van Suez de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, is dienzelfden dag te Napels aangekomen en weder vertrokken; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, kwam te Southampton aande Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Dungeness. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. De Staatscourant van heden bevat een staat van nalatenschappen van manschappen der kon. Nederlandsche zeemacht en van het corps mariniers, die in den loop van het jaar 1878 zijn beschikbaar geworden en niet door de erfgenamen opgeëischt. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arroudissement Middelburg, standplaats Goes, J. E. Mulock Houwer, candidaat-notaris en gem.- ontvanger te Zierikzee. Gemengd Nieuws. De controleur, wiens vrouw zich aan oneerlijkheden tegenover den Leidscben tramway heeft schuldig gemaakt, is P. Q. genaamd. Zaterdag- op Zondagnacht te ruim één uur werden de bewoners van de Prederikstraat in Den Haag verschrikt door het geroep van „moord moord 1" Uit louter liefde zat een minnaar het voorwerp zijner min met een mes na. De politie nam den vreemden vrijer mede naar het politie- bureel en de vrijster „die er koud van was", zocht in huis gelegenheid om zich te verwarmen. Aan het Weekblad der Burgerlijke Administratie, N°. 1600 van dit jaar, is de vol gende statistiek betreffende de jaarlijksche kosten der straatverlichting ontleend Dordrecht, 26,900 zielen, f 29,144, f 1.08 p. ziel. Schiedam, 22,612 17,386, 0.77 Leiden, 41,241 21,000, 0.50 Gouda, 17,465 8,368, 0.48 Den Haag, 111,017 51,815, 0.47 Rotterdam, 147,082 55,302, 0.38 Zwolle, 22,194 8,000, 0.36 Amsterdam,308,952 91,015, 0.30 Een deT bootsmansleerlingen van de „Zeehond" heeft te Hellevoetsluis, bij de oefening met het torengeschut a/b. van een der aldaar lig gende monitors, de onvoorzichtigheid gehad zijne linkerhand in aanraking te brengen met het rader werk van den toren, waardoor hem drie vingers zijn afgeklemd. De Middelb. Crt. deelt het volgende staaltje mede van de nauwgezetheid, waarmede de beer Douwes Dekker zijne verplichtingen ten aan zien van het publiek vervult. Teleurgesteld in zijne verwachting om van Middelburg per stoomboot naar Zierikzee te kunnen reizen, waar hij dezer blagen eene voordracht zou houden, en zich, met reden, buiten staat achtende om die reis per rijtuig «n over de veren te doen, wanneer hij denzelfden avond het woord nog wilde voeren, heeft hij eene sleepboot voor die reis afgehuurd. Hij wilde het hem wachtende Zierikzeesche publiek niet teleur stellen. De 29-jarige wagenmaker van Bus- sière-Dunoise had de dochter van een herber gier aldaar ten huwelijk gevraagd, doch het meisje bad hem afgewezen, hoewel hare ouders den jonk man niet ongenegen waren. Daarover met wrok vervuld, drong hij de herberg binnen op een oogenblik dat de weigerachtige schoone zich daar alleen bevond, en bracht haar, op eene vernieuwde afwijzing, met een hamer dien hij had meegenomen verscheidene slagen op het hoofd toe, die haar deden nederstorten. Spoedig werd hij in verze kerde bewaring genomen, om zich te verantwoorden over die al te „doorslaande" blijken van genegenheid. De kapitale boerderij, bewoond door Heeskes en gelegen even buiten Winschoten, is geheel afgebrand. Weinig of niets werd gered. Een twaalftal koeien, zes flinke paarden, al de aan wezige voorraad enz. is een prooi der vlammen geworden. Zondag kwam een spoortrein uit Andalusië naar Madrid. Tusschen Alcasar en Arga- masilla waren de rails opgebroken en werd de trein overvallen door eene rooverbende van zestien man. Met den trein werd een bedrag van 40,000 pesetas in specie vervoerd. Het is mogelijk dat de roovers dit hadden geweten en op het buitenkansje hadden gerekendmaar is dit zoo, dan zijn ze be drogen uitgekomenwant ter bewaking van het geld was een officier met eenige gendarmes mede- gegaan, terwijl bovendien toevallig ook de maar schalk Serrano in den trein zat. Deze liet terstond op de aanvallers vuur geven en deed dit zelf ook. Ofschoon de roovers insgelijks van hunne vuur wapens gebruik maakten, waarbij een gendarme werd gekwetst, waren zij toch genoodzaakt hel hazenpad te kiezen. Bij de afzending van het be richt was gendarmerie uitgezonden om de roovers te vervolgen. Een zoon van generaal Grant zal eerstdaags in het huwelijk treden met zekere Miss Jenny Flood, die hem de som van 6'/4 millioen gulden als „speldengeld" meebrengt. Tamara Zoika, de voormalige sultane van het rijk Jaffa, aan de Zuid-Arabische kust gelegen, heeft, geholpen door enkele harer vroegere ministers, opnieuw den troon beklommen en haren zoon, die haar drie jaren geleden afzette, in het openbaar doen onthoofden. Tamara Zoika is thans 46 jaren oud en was in vroeger tijd gehuwd met den stadhouder van haren vader. Na den dood van haren vader wilde haar man zich meester maken van het gezag. Tamara liet hem echter gedurende den nacht van het bed lichten en gevankelijk naar de stad Temara voeren, alwaar hij nog steeds in ketenen zucht. Een gerucht dat het stoomschip „Va lentine", dat geregeld dienst deed tusschen Dieppe en Engeland, zou zijn vergaan, is bevestigd. Bij Kaap Lezard werd het schip door een storm be zocht; het schip zonk en 16 man verdronken. Zij laten 30 weezen achter. Het was den 8sten dezer uit Cardiff vertrokken. Het woei een zware storm, en er stond een verschrikkelijk hooge zee, waar mede het schip veel te kampen had. Een zware stortzee, op het schip aanrollende, nam de machinekap weg en vulde de machinekamer, zoodat de vuren uitdoofden. Alle opvarenden verzamelden zich toen op het dek, en men besloot, ziende dat het schip begon te zinken, het te verlaten. Negen man der equipage gingen toen in een der booten, en ver lieten het schipmen heeft echter niets meer van hen gehoord of gezien. De 1ste officier Tête, wien men het bevel over de boot opgedragen had, aan gezien kapt. Abraham, ziek zijnde, te Dieppe ge bleven was, benevens de machinisten bleven aan boord tot het schip zonk en namen hunne toe vlucht tot de tweede boot, waarin reeds de matroos Hippolyte Roussel en vier andere matrozen waren. Nauwelijks waren zij in de boot, of het schip zonk. De storm nam intusschen met verdubbelde woede toe; de zee was hemelhoog, en niettegen staande de boot met alle zorg bestuurd werd, sloeg zij om, doch een reddingsboot zijnde, richtte zij zich weder opde matroos Roussel, die als eenig overgeblevene het verslag van deze ramp gegeven heeft, was toen geheel buiten kennis. Denzelfden dag des namiddags ontdekte men aan boord van het stoomschip „Campanile", van Newport naar Bilbao bestemd, de sloep met nog drie man er in. Niettegenstaande het vreeselijk weder boden zich onmiddellijk vier man van de „Campanile" aan om de schipbreukelingen te redden. Toen zij bij de sloep kwamen, was er nog slechts één man in, namelijk de matroos Roussel, die meer dood dan levend scheen. Men bracht hem aan boord van de stoomboot, waar hij, na eene zorgvuldige oppassing, weer bij zijne kenuis kwam; Te Palmouth gearri veerd, werd Roussel aan land gebracht, waar hij in het zeemanshuis werd opgenomen. Volgens een bericht uit Napels,' van Zaterdag, was de „Vega", het vaartuig van prof. Nordenskjöld, aldaar aangekomen en door twee duizend studenten en eene talrijke volksmenigte ontvangen. Het schip zou deze geheele week te Napels blijven. Het ontworpen gedenkteeken voor het graf van J. H. Albregt stelt voor de Kunst treurende op het graf van den Kunstenaar, en bestaat uit een levensgroot vrouwenbeeldhet zal in marmer worden uitgevoerd. Het plan is ge maakt door den heer Colinet. Te Waubach bij Heerlen hadden man en vrouw de onvoorzichtigheid hun driejarig zoontje en hun éénjarig dochtertje alleen tehuis te laten en dc deur te sluiten. Spoedig bemerkten de buren brand in het huis en nadat zij met geweld binnen gedrongen waren, vonden zij de wieg, waarin het jongste kind lag, in volle vlam. Het oudste kind was wegens den rook in eene andere kamer gegaan, zoodat liet voor stikken bewaard bleefhet jongste is echter kort daarna aan de bekomen brandwon den overleden. Men vermoedt dat het oudste kind met lucifers gespeeld had en dat zoodoende de brand ontstond. Te Brussel heeft een koetsier een be diende, waarmede hij twist kreeg, den neus af gebeten. Te Moskou is het stationsgebouw van den spoorweg Moskou-Brest afgebrand112 waggons werden een prooi der vlammen. De schade wordt op 300,000 roebels geraamd. BUITENLAND. Frankry b. Bij de Kamer is een rapport ingekomen van den heer Guichard over eene rekenplichtige daad van den heer Caillaux, minister van openbare werken in het kabinet van 16 Mei, waarbij hij zijne bevoegdheid verre is te buiten gegaan. Hij heeft namelijk het paviljoen Marsan laten inrichten tot gebouw voor de algemeene rekenkamer, en daar voor een krediet aangevraagd van 2'/j millioen, terwijl er meer dan 11 millioen aan ten koste is gelegd, en dit zonder dat de minister de bestek ken aan de Kamer of aan hare commissie had medegedeeld. Aan de vertegenwoordiging werd een voudig gezegd dat de uitgaven niet boven de 21/2 millioen zouden stijgen. De rapporteur wil een onderzoek ingesteld hebben, ten einde te kunnen beoordeelen of hier geen termen aanwezig zijn tot toepassing van art. 6 der constitutioneele wet, dat bepaalt: „De ministers zijn ieder voor zich ver- antwoordelijk voor hunne persoonlijke daden." De Kamer van afgevaardigden heeft de interpellatie wegens het spoorwegonheil bij Clichy- Levallois verdaagd tot na den afloop der algemeene beraadslagingen over het toltarief. Duitoohland. De oproerige tooneelen in den Landdag beginnen j zich nogmaals te herhalen. Graaf Brühl, een Welf en lid van het centrum, bekend door zijn haat tegen de Pruisische kroon, zeide gistermiddag j minachtend, tot groote verontwaardiging van de leden der Kamer, dat de vereering, die men in Pruisen voor den vorst koesterde, veel overeen- I komst met vergoding had. Een storm brak bij die woorden in de Kamer los, en de president moest den afgevaardigde Brühl tot de orde roepen. De afgevaardigde Schorlemer Alst wilde den eerbied van het centrum voor den koning buiten verden king brengen door te beweren dat de afgevaardigde Brühl eigenlijk geen lid dier partij is. GS-root-BrltaniilS. Het uit Australië aangevoerde versche vleesch is door verscheidene personen geproefd en uitstekend bevonden. Dit feit opent het uitzicht op een schier onbeperkten toevoerwant in Australië grazen op het oogenblik 7,500,000 runderen en 61,000,000 schapen. Toch stelt men zich niet voor dat het vleesch in Engeland daardoor goedkooper zal wor den. Immers men zag het reeds herhaaldelijk nauwelijks wordt het aanbod van dit voedingsmiddel vermeerderd, of ook de vraag neemt toe. Dit vleesch kan in Australië aan boord geleverd worden tegen

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2