n°. mi. Maandag 16 Februari. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering i-s, van Zon-en Feestdagen, uitgegevens Tweede Blad. Onder het opschrift: „E pur se m u- ove" bevat het heden verschenen nommer van „De Nederlandsche Spectator" eene plaat, voorstellende den ex-minister Heemskerk, ziende in eene kist, waaruit zoodra het deksel zich oplicht, een Minerva-beeld te voorschijn springt. Op de voor zijde van de tooverkast leest men„8 Eebruari. Akademia Lugduno-Batava." Wanneer men hier mede de bedoeling der plaat nog niet begrijpt, dan diene daartoe bovendien het onderschrift, waarin den „vader van de hooger-onderwijswet" de woorden worden in den mond gelegdDie duivelsche duiveldoos, die altijd op 8 Eebruari weer openspringt, en toch beb ik dien dag in mijn wet genegeerd Door het gerechtshof te Amsterdam is een antwoord gegeven op de vraag of, indien een schuldenaar, die een wissel op den vervaldag be taald heeft, eenigen tijd later failliet verklaard wordt, met bepaling dat het faillissement zijn aanvang zal nemen vóór of op dien vervaldag, de curator gerechtigd zal zijn het betaalde wissel bedrag terug te vorderen. De jurisprudentie en de literatuur ten onzent hadden tot nu toe, hoe schade lijk dit ook voor den handel mocht zijn, aangenomen dat aan het vonnis van faillietverklaring steeds terugwerkende kracht tot en met den dag van den aanvang moest worden toegekend, en dat eene aldus gedane betaling ongeldig zou zijn. Het gerechtshof heeft echter, met bevestiging van het vonnis der rechtbank te Amsterdam, in strijd met de conclusie vau den procureur-generaal mr. H. J. Kist, met die wet gebroken. Het besliste nl. dat de betaling door den gefailleerde G. A. Wolff aan de Kasvereeniging, ten behoeve van H. Luch- singer Jz. gedaan, rechtsgeldig was, daar de ge failleerde, op het oogenblik der betaling, de be voegdheid om aan eene reeds bestaande verbintenis te voldoen, niet had verloren, en het vonnis van faillietverklaring in dat opzicht geene terugwerkende kracht bezit. Deze week, 's avonds, kreeg een vrijend paar in de Sirtemastraat te 's-Hage onder elkan der groote onaangenaamheden. De politie wist den vrijer L. L. echter den weg naar zijn huis op te I doen gaan en om hem op den goeden weg te J houden, gingen een zandrijder en een bakker met I hem mede. Toen hij bij zijn huis was gekomen, werd zijne pas bedaarde woede weder opgewekt I door den bakker of den zandrijder, dien hij daarop i beetgreep, sloeg, op vier verschillende plaatsen beet I en de kleederen van het lijf scheurde. De buren I en een politie-agent kregen den woesteling einde- I lijk in huis. De zandrijder, de vrijster en de bak ker hebben beklag ingediend. De beweging die zich in het ijs boven Ien vóór Dordrecht heeft voorgedaan, blijkt een blijde voorbode te zijn geweest. Te ongeveer elf uren 's avonds namelijk is het opgebroken en I voorgoed door het Mallegat in de Kil opgeruimd, len toen men gistermorgen ontwaakte, kwam stoom- Jen zeilvaart in een oogwenk in beweging om de fschade, door eene gedwongen rust van eenige weken ^geleden, zoo spoedig mogelijk in te halen. In de Noord was er nog ijs aanwezig. Niettemin hebben een paar schroefbooten, van Rotterdam komende, er zich een weg door weten te banen. De ram- monitor „Haai" ligt thans aan de Merwekade ge meerd, wachtende op orders. In de oude Maas is het ijs van af Puttershoek beneden-uit opgeruimd, hooger-op zat het nog vast. De stoomboot „Maas sluis" is des ochtends te elf uren van Rotter dam vertrokken naar de Lek om daar het ijs te breken. Yolgens gehouden aanteekeningen heeft de bekende familie Van den Berg, van Rijperkerk, bestaande uit vier broeders en twee zusters, gedurende dezen winter de aanzienlijke som van f 1500 met hardrijden op schaatsen gewonnen. In het huis van arrest te Zwolle heeft zich opgehangen vrouw Telman uit Lemele, die zich in voorloopige hechtenis bevond als ver dacht van haren man door worging om het leven te hebben gebracht. Woensdag is aan boord van de „Zee land" bij hare aankomst voor Antwerpen het kanon gesprongen, waaruit het schot gelost werd, hetwelk steeds bij aankomst en vertrek der stoomschepen pleegt afgevuurd te worden. Drie man der equipage werden dientengevolge gewondeen hunner werd vreeselijk verminkt, terwijl een tweede een ver brijzelden schouder en de derde slechts eene onbe duidende hoofdwond bekwam. Op last van den minister van binnen- landsche zaken zijn de 18 van longziekte verdachte runderen, toebehoorende aan den veehouder P. Van Lindschoten te Kralingen, onteigend en afgemaakt. Zes jongens van 11 tot 15 jarenhefa- ben, in vereeniging, een aantal diefstallen in ver schillende winkels te Waalwijk en Besoven geplpegd. Zij moeten die misdrijven reeds bekend hebben. Een oppassend werkman isteNijmegen onder eene aardstorting, bij het slechten der vesting werken, bedolven geraakt. Toen men hem onder het zand weghaalde, was hij reeds een lijk; hij laat eene weduwe en twee kinderen na. Aan 's Rijks Munt te Utrecht is men thans druk bezig met het aanmunten van 1-cents- stukken, waardoor aan vele handen werk wordt verschaft. Te Amsterdam heeft de justitie een zestienjarigen kantoorbediende gearresteerd wegens diefstal bij de firma T. M., op de Heerengracht, waar hij in dienst was. De knaap had een viertal bankbiljetten van f 1000 weten te ontvreemden uit eene brandkast, op een oogenblik dat het overige kantoor-personeel afwezig was. Het geld heeft hij in den ongelooflijk korten tijd van een paar dagen in zeer slecht gezelschap verteerd. Aan een particulier schrijven uit Nieuw-York ontleent de Rott. Crt. het volgende: „Het gaat Pincoffs in Amerika niet te best. Eerst leefde hij te Nieuw-York in grooten staat, maar dat was niet van langen duur. Hij ging hard achteruit en nu rijdt hij te Williamsburg met een dokter Van der Regt." Een uitmuntende kat, een poes, die uitstekend muizen en ratten wist te vangen en die nooit uithuizig was, werd door een Groninger op de waarde van f 5 geschat voor de rechtbank aldaar, waarvoor een ander Groninger beschuldigd stond als hebbende die vijf-guldens-kat gestolen. „Kom, poesje", had hij gezegd en toen de nooit uithuizige poes niet van den drempel afkwam, had hij die uitmuntende poes opgepakt en mede genomen. De beschuldigde, een gegoed man, be weert de kat gekocht te hebben en later een zak ter leen te hebben gevraagd om er die kat in te stoppen. Na re- en dupliek besloten de rechters later uitspraak te doen. In elk geval, be weren de Groningers, heeft de man „een kat in den zak" gekocht. De gemeenteraad van Middelburg heeft als politie-maatregel o. a. bepaald dat in lokalen, waar openbare feesten worden gegeven en waar het verbod is aangeplakt om te rooken, de overtreders van dit verbod met eene geldboete van drie tot vijftien gulden zullen worden gestraft. Dezelfde straf wordt bedreigd tegen hen, die in zulke lokalen zitplaatsen bezetten, welke door anderen besproken zijn. Gisterochtend in de vroegte is men te Arnhem begonnen met de schipbrug weder te leggen. Op den boulevard Ménilmontant te Parijs woonde eene weduwe met hare dochter, die er een grooten bulhond op nahielden. Daar zij overdag voor hare bezigheden uit moesten, waren zij in den laatsten tijd gewoon het dier aan den ketting te leggen, dat len gevolge daarvan blijk baar somber en kwaardaardig werd. In die ongun stige stemming verkeerde de hond ook weder, toen op zekeren avond eene vriendin des huizes, die een bezoek had afgelegd, hem bij het afscheidnemen wilde streelen. Eensklaps brak de hond met een geweldigen ruk den ketting en wierp zich op de bezoekster, die hij letterlijk begon te verscheuren ondanks de pogingen der beide andere vrouwen om hem tot bedaren te brengen. Nadat hij haar vreeselijk had gehavend, beet hij haar den neus af en sleepte zijne prooi vervolgens naar een hoek van het vertrek, waar hij ging liggen, iedereen bedreigende, die hem trachtte te naderen. Eindelijk mocht men er in slagen het woedende dier onscha delijk te maken, doch zeker te laat voor de onge lukkige vrouw, die in afgrijselijk misvormden toestand, hoewel nog levend, naar hare woning werd overgebracht. Te Brussel had on1angshet volgen de komische voorval plaats. Eene trouwpartij verlaat de „Sainte-Gudule" en daar het op straat zeer glad is, biedt de jonggehuwde man beleefd den arm aan zijne schoonmoeder aan om haar naar haar rijtuig te geleiden. Op hetzelfde oogenblik nadert een artiste van het „cirque royale" met een gedresseerden hond, vaardig in de bekende kunst om door of over geopende of uitgestrekte armen te springen. De galant gebogen arm van den schoonzoon her innert het dier aan dien zoo dikwijls door hem volbrachten toerpijlsnel rent het los op het beoogde doel en springt met een krachtigen ruk door den arm van den jonkman, juist op het oogenblik dat de schoonmama van de haar aangebodene beleefd heid gebruik wil maken. Geen wonder dat deze door den onverwachten schok van de been geraakt en van schrik in zwijm valt. Het stoomschip „Chimborazzo", dat Zondag van Plymouth naar Australië vertrok, is weer teruggekeerdhet schip had vreeselijk weer, de zee ging over het dek heen en voerde één passagier en twee matrozen mede; een ander passagier kreeg eene zware wonde aan het hoofd, ten gevolge waarvan hij kort daarna overleed. Verschillende andere passagiers werden min of meer zwaar gewond. Het schip zelf en de lading bekwamen groote schade. De vorige week was voor het leven te Londen noodlottiger dan éénige week sedert de cholera-bezoekingen van 1849, 1854 en 1866. De aanhoudende kille mist richtte haast even groote sterfte aan als de cholera zelve. Het aantal sterf gevallen bedroeg 3376, zijnde 1637 méér dan het gemiddelde cijfer over dezelfde week in de jongste tien jaren of 48.1 per 1000. Buiten Londen was de sterfte niet grooter dan gewoonlijk. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—6 regels w 4 4 t 4 f 1.05* Afzonderlijke Nommers7Vr.'^.^".r??VC.0.05. Iedere regel oi66r0.17^* Grootere letters naar plaatsruimte. j Gemengd Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1