Maandag 16 Februari. N". 6134. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: VM 1—reedt Iedere regel meer Grootere letten neer pteelernimle. L05. 0.17*. STADS-BERICHTE INT. De BURGEMEESTER van Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N». 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de week ven 8 tot en met 14 Februari zijn aangegeven als door rood vonk aangetast 2 personenals aan die ziekte overleden geene. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Februari 1880. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 14 Februari. Heden zijn aan de boogeschool alhier bevor derd de heer C. J. Frawjois, geb. te 's-Gravenhage, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Over scheidsmannen", en de heer C. Kuiper, geb. te Zaandam, tot doctor in de letteren, met academisch proefschrift, get. „Commentatio de Vita Niciae." Voor de algemeene verloting, onder bescher ming van den Koning en de Koningin voor de watersnoodlijdenden te houden, zijn te dezer stede tot heden 1800 loten geplaatst. Als prijzen heeft de sub-commissie alhier ontvangen van de ge zusters De Grijs een prachtig kinderkostuum en van de heeren R. M. Beuth Zo. een nieuw veeren bed met twee kussens en peluw. Tevens ontving ze eenige diverse vrouwelijke handwerken en eene collectie boeken. Onder leiding van den heer Heinze is te Amsterdam een Vincentins-concert gegeven, waarop werd uitgevoerd des directeurs oratorium „Sancta Caecilia". In zijne „muzikale kroniek" schrijft de heer Dan. De Lange over onze stadgenoote mej. Griepekoveü, die als alt-soliste optrad, dat zij vooral voor de bij uitstek muzikale voordracht van haar arioso „Nicht hienieden weilt der Frieden" den lof verdient van allen, die meer prijs stellen op schoon zingen dan op „effecthascherei". Met de grootste eenvoudigheid en innigheid droeg zij dit nommer voor. Ook in het duet met den heer Küster tenor, was haar zang liefelijk en schoon. Toch meent de heer De Lange eene opmerking niet achterwege te mogen houden, en wel dat mej. Griepekoven van tijd tot tijd het pianissimo overdrijft, zoodat in een groote zaal niet de indruk wordt verkregen, dien zij zich blijkbaar er van voorstelt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7391 volwas sen personen en van 1116 kinderen. Blijkens de jaarlijksche telling der bevolking bedroeg het getal inwoners der gemeente Katwijk op 1 Januari jl. 4509 Nederd.-Hervormden, 5 Lutherschen, 9 Remonstranten, 588 Chr.-Afge scheidenen, 710 Roomsch-Katholieken en 5 Israëlie ten; totaal 5826 zielen. Wanneer men goed ingelicht is, moet defi nitief bet besluit genomen zijn dat de waggons der Hollandsche Spoorwegmaatschappij door gas ver licht zullen worden. Volgens den Staats-Almanak van 1880 zijn in Nederland 743 advocaten of één op elke 5358 perso nen. Hiervan praktizeeren er 111 bij den Hoogen Raad; voorts: bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch en de rechtbanken daaronder ressorteerende 73; bij het gerechtshof te Arnhem en zijne rechtbanken 106bij de rechtbanken ressorteerende onder het gerechtshof in Den Haag 109 (de advocaten bij den Hoogen Raad praktizeeren ook bij dat hof en zijn dus niet dubbei gerekend)bij het gerechtshof te Amsterdam en zijne rechtbanken 216 en bij het gerechtshof te Leeuwarden en zijne rechtbanken 128. De minister van financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden dat gedurende de maanden Maart, April en Mei a. s. betaling zal plaats hebben van de op het Grootboek der Nationale Schuld ingeschreven lijfrenten, gevestigd op één en twee lijven, over het jaar 1879, en zulks op den vroeger gebruikelijken voet, ten kantore van de betaalmeesters, waar zij het laatst heeft plaats gehad of ten gevolge van tijdig ingediende aan vragen der belanghebbenden is overgeboekt. De raad van bestuur der polytechnische school te Delft, de Maatschappij tot bevordering der bouw kunst te Amsterdam, de Maatschappij „Arti et Ami- citiae" te Amsterdam, het schilderkundig genoot schap „Pulchri Studio" in Den Haag en het schilder- en teekenkundig genootschap „Kunst liefde" te Utrecht hebben op verzoek van het bestuur van de hoofdcommissie voor de oprichting van het standbeeld van graaf Jan van Nassau elk een deskundige als lid eener jury benoemd, waar aan de hoofdcommissie de beoordeeling en bekro ning wenscht op te dragen van de modellen voor het standbeeld, tot vervaardiging en inzending waarvan weldra eene openbare uitnoodiging zal gedaan worden met bekendmaking van de door het uitvoerend comité in overleg met de benoemde leden der jary dienaangaande gemaakte bepalingen. Gisteren overleed te Arnhem de oudste predikant bij deNederlandsch-Hervormdegemeente, de heer H. W. J. Sannes, die sinds 1847 zijn ambt aldaar bekleed had. Als beoefenaar van ge schiedenis en letterkunde bezat hij ook verdiensten, die erkend werden door zijne benoeming tot gemeente-archivaris en bibliothecaris. Jonkhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort is door den keizer van Japan benoemd tot com mandeur in de Keizerlijk Japansche Orde van Verdiensten. Dit is onze eerste landgenoot, die met de Japansche orde wordt begiftigd. Deze benoe ming zal spoedig gevolgd worden door de opneming in de orde van nog enkele Nederlanders, die ia vorige jaren gewichtige diensten aan de Japansche regeering hebben bewezen. Men heeft in deze orde drie afdeelingeu, een voor burgerlijke en een voor militaire verdiensten, terwijl de derde afdeeling bestemd is voor verdiensten op het gebied van wetenschap en kunst. Jonkheer Pompe van Meer dervoort verkreeg de orde 4de klasse van de eerste afdeeling. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam is o. a. door de commissie, in wier handen is gesteld geweest de quaestie betreffende de tele grammen der firma Koch en Vlierboom aldaar, rapport uitgebracht. Het is haar gebleken dat het geval inzonderheid te wijten is aan eene ver keerde toepassing door een der ondergeschikte ambtenaren van eene order van den directeur. Voorts is der commissie ook gebleken dat het niet de bedoeling is, alle verkorte adviezen voortaan te beschouwen als zoogenaamde overeengekomen adresseD, zoolang zij ten minste tot geen twijfel aanleiding geven. Naar aanleiding van een schrij ven van den minister van waterstaat betreflende het aangaan van nieuwe handelsverdragen met Servië, heeft de Kamer overeenkomstig het rap port harer commissie, met het onderzoek dezer zaak belast, besloten te antwoorden dat zij dit wenschelijk acht als andere landen het ook doen, maar er tevens op gewezen dat uitdrukkelijk be paald worde, dat Nederland beschouwd wordt als behoorende tot de meest begunstigde natiën. Dr. J. J. Kreenen, inspecteur van het lager onderwijs in Overijsel, spreekt het gerucht tegen als zou hij ontslag uit die betrekking heb ben gevraagd. In de Soer. Crt. leest menDe „Tele graaf" bericht in zijn nummer van Zaterdag 27 December dat het gerucht loopt van de benoeming des generaals Van der Heyden tot baron, wegens de door hem op Atjeh bewezen diensten; geen der andere Bataviasche bladen van dien dag ge waagt van dat nieuws, en daar er sedert ook niets telegraphisch van bekend geworden is, houden wij het gerucht voor een canard. Zoover wij ons herinneren, is het tot nu toe slechts éénmaal voor gekomen dat een Indisch officier, wegens zijne ver diensten te velde, in den adelstand opgenomen is gewordendat was namelijk de generaal Merkns De Koek, die, bij zijne terugkomst in Nederland in 1830, wegens zijne eminente diensten tijdens den 5-jarigen Java-oorlog bewezen, tot baron en grootkruis der Militaire Willemsorde benoemd werd. Niet minder dan 200 sollicitanten hebben zich aangegeven voor de betrekking van secretaris der Nederlandsche commissie voor de tentoonstel ling te Melbourne. Naar het Vad. verneemt, zal deze betrekking worden opgedragen aan den heer J. Schagen Van Leeuwen te Delft. Naar men verneemt, is in de joDgste ver gadering van de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen aan het voornemen der regee ring om een wetsontwerp in te dienen tot beteu geling van het misbruik van sterken drank. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de commissie, voor 1880 belast met het afnemen van het examen B, volgens art. 60, en C, volgens artt. 6165, der wet van 2 Mei 1863, zal zitting houden te Delft; en benoemd tot lid en voorzitter dier commissie, dr. J. Bosscha, directeur der Polytechnische School te Delft,; tot leden: dr. G. P. W. Baebr, P. J. Van den Berg, dr. A. C. Ondemans, E. Gugel, N. H. Henket, E. Steuerwald, mr. B. H. Pekelharing, dr. H. Behrens, Ch. M. Schols, H. A. Ravenek, allen hoogleeraren aan de Polytechnische School te Delft A. Le Comte, leeraar aan die school; dr. B. J. Tideman, hoofdingenieur,adviseur voor scheepsbouw, te AmsterdamA. J. H. Beeloo, hoofdingenieur der marine, te 's-Gravenhage; J. Van der Vegt, hoofdingenieur van den waterstaat der prov. Zuid- Holland, te 's-Gravenhage; J. Leyds, eerstaan wezend ingenieur der staatsspoorwegen, te Rotter dam C. Muysken, voorzitter der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, te AmsterdamE. Van der Eist, ingenieur der mijnen, te Kerkrade; J. C. D. M. De Roos, ingenieur voor het stoomwezen der spoorwegdiensten, te 's-Gravenhage; dr. W. E. Koppeschaar, directeur der hoogere burger school, te 's-Gravenhage, en J. Menalda van Schou wenburg, leeraar aan de hoogere burgerschool, te Rotterdam. Door den minister van waterstaat enz. is een plan vastgesteld tot tijdelijke inrichting van het station in het open havenfront te Amsterdam voor gemeenschappelijken dienst met den Rijn spoorweg. Voor spoedige uitvoering van dit plan zal worden gezorgd. Daar ook de verbindingsbaan tusschen de Rijn- en Staatsspoorwegen tegen den aanstaanden zomerdienst, 15 Mei, gerekend wordt voltooid te zullen zijn, zal vermoedelijk dan tevens bedoelde gemeenschappelijke dienst aanvangen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Leimuideu, G. A. Haentjens Dekker, secretaris dier gemeente.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1