N% 6131. Donderdag 12 Febmari. A". 1880. Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEB ADTEBTENT1EN: V«b 16 regelsL05. Iedere regel meer0.171. Grootere letten oatr plaatsruimte. mtm PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd Nieu ws. Ondanks het ijs in de rivier voor Dordrecht niet meer vertrouwbaar is, merkbaar ook aan het reeds sedert twee dagen inhalen der planken aan de stadsveren, zag men het nog gis termiddag aanhoudend door voetgangers passeeren, alsmede met beladen schietschouwen, zonder dat deze er doorvielen. De rammonitor „Haai" was met het breken van het ijs in de Kil ongeveer 1300 meter gevorderd en bevond zich 's namiddags ter hoogte van het Schenkeltje, p. m. 700 meter be neden het 's-Graveudeelscbe veer. De rammonitor „Panter", belast met de ijsopruiming op de Boven- Merwede, heeft gisteren geen dienst gedaan. Dit vaartuig was namelijk op eene plaat gevaren en is, na vlot gekomen te zijn, naar Hardingsveld ge stoomd om kolen in te nemen. Woensdag-avond is, naar de N. R. Crt. als vervolg op haar vorig bericht meldt, onder scherp toezicht der politie de voorstelling van prof. Hansen in het „Ringtheater" te Weenen zonder stoornis afgeloopen. Alle proeven slaagden en professor Hansen had het geluk uit het publiek eene juiste keuze van mediums te doen, die in elk opzicht aan zijne wenken en bevelen gehoor zaamden. Ongelukkig voor de twijfelaars waren deze mediums aan niemand onder het publiek bekend, zoodat er ook na de geslaagde voorstelling van Woensdag nog personen te Weenen zijn, die mede plichtigheid dezer mediums aan bedrog niet onmo gelijk achtten. Drie der rustverstoorders van den vorigen avond zijn tot geldboeten veroordeeld, hetgeen professor Hansen aanleiding heeft gegeven tegen hen eene aanklacht wegens hoon en beleedi- giug in te dienen. Maar het interessantste bij dit alles is misschien nog dit, dat een der mediums, zekere heer Einhörl, na afloop der voorstelling verklaard heeft dat hij bij volkomen bewustzijn gedaan heeft wat professor Hansen hem beval. De politie, die zich nu eenmaal bijzonder voor deze zaak interesseert, heeft dit zonderlinge medium voor den commissaris in het centraal onderzoekings- bureau ter verantwoording geroepen. De derde seance is opnieuw niet gelukkig voor den Deenschen „professor" uitgevallen. Eerst ging weer alles goedmaar toen hij daarop een student als medium had gekozen, vloog deze nadat hij evenals zijne voorgangers een tijdlang alles met zich had laten doen, alsof hij geheel onder den invloed van den magnetiseur stond eensklaps op, met den uitroep: „Nu heb ik er genoeg van; ik wilde maar eens laten zien dat het met veinzen even goed gaat." Een politie-agent bracht den student van het tooneel en uit de zaal, onder luid gejuich en gesis van het publiek, maar geene der verdere proeven van den magnetiseur wilde meer recht gelukken en hij moest de voorstelling vóór den gewonen tijd sluiten, zich wegens ongesteld heid verontschuldigende. Op de dezer dagen te Essen gehouden vergadering van het Stenografenbond werd door den heer Aug. Reiser uit Mühlheim a/d Ruhr eene voor de Dusseldorper nijverheids-tentoonstelling bestemde briefkaart vertoond, waarop 35,500 woorden in stenographisch schrift zich bevonden. Dat is het grootste meesterstuk, hetwelk op dit gebied nog vertoond ishet wekte dan ook alge- meene bewondering. Een belangwekkend proces over een diefstal van twee millioen, die ten vorigen jare te Ancona gepleegd is ten nadeele van de nationale bank, zal eerstdaags te Rome beginnen. De twee millioen zijn niet teruggevonden. Wel heeft men den hoofddader ontdekt, maar eerst toen hij over leden was. Het was een inwoner van Ancona, die zich verborgen had weten te houden in een huis, dat bijna aan het politie-bureel grenst. Daarna heeft hij gedurende eenige maanden in Frankrijk gereisd, achtervolgd door politiedie naren, die hem herhaaldelijk ontmoet, maar niet herkend hebben. Twee voortvluchtige beambten van het weldadigheids-bureel te Lyon ziju bij verstek veroordeeld wegens het verduisteren van voor de armen bestemde gelden ten bedrage van 40,000 fr. Een te Kiewverschijnenddagbladver- haalt de volgende vreeselijke geschiedenis, welke bij het Russische dorp Virbovka moet ziju voorgevallen. Een houtvester woonde op eenigen afstand van dat dorp met zijne vrouw en zijn zoon, een jongen van 12 jaar. Den 20sten Januari jl. schonk zijne vrouw hem een tweede kind en de houtvester moest dien tengevolge naar de nabijgelegen stad om eenige inkoopeu te doen. De vroedvrouw ging met hem mede, hoewel hij haar verzocht bij de kraamvrouw te blijven, maar beloofde vóór zijne tehuiskomst terug te zullen zijn. Zij hield woord, maar kwam met haar man, ten einde het geld te stelen, dat zij den houtvester in eene kast had zien bergen. Yan de kraamvrouw eischte het elkander waardige echtpaar de sleutels en de vrouw begreep niet te kunnen weigeren, maar toen zij dat gedaan had, verliet zij hare legerstede en sloot de deur der aangrenzende kamer, waarin de dieven bezig waren, met dubbelen grendel. Kort daarop kwam haar zoon tehuis en even daarna hoorde men een wagen aankomen. De vrouw dacht dat haar man terugkeerde en zond haren zoon den vader te gemoet, maar ongelukkig was het de zoon der vroedvrouw, die mede van het komplot was en zijne ouders kwam afhalen. Hij sloeg den jongen dood en drong het huis binnen om ook de kraam vrouw te vermoorden, maar deze had zich van een pistool voorzien en een goed gemikt schot velde den aanvaller neder. Men kan zich den schrik en de smart voorstellen van den houtvester, toeu hij bij zijne terugkomst zijn zoon levenloos voor het huis vond liggenhij verwachtte niet anders dan ook zijne vrouw vermoord te vinden. Groot was dus zijne verbazing, toen hij het lijk van den moordenaar hij het bed zijner vrouw vond liggen. De toedracht der zaak vernomen heb bende, begreep de man het verstandigst te doen om de overheid van het naburige dorp te halen en niet zelf de schuldigen te straffenmaar toen men de deur der kamer opende, waarin zij waren opgesloten, bleek het dat de vroedvrouw en haar man zich hadden opgehangen. Een handelaar in steenkolen te Schaer- beek, een zekere Willemsen, was eenige jaren ge leden in het huwelijk getreden met eene weduwe, die vrij wat meer jaren telde dan hij en boven dien een zoon uit haar vorigen echt bezat. Dit jongmensch was de bestendige oorzaak van hui selijke twisten. Hoewel pas 21 jaar oud, liet zijn gedrag veel te wenschen over. Wanneer de stief vader nu zijn zoon over de eene of andere ver keerdheid ernstig onderhanden nam, had de moeder de gewoonte voor haar bedorven jongen partij te kiezen. Deze oneenigheden liepen steeds hooger en hooger, zoodat het gemakkelijk te voorzien was dat ze ten laatste een noodlottig einde moes ten hebben. Zoo gebeurde het dan ook. Zondag middag ongeveer te halfdrie hoorden de buren plot seling twee revolverschoten en zagen kort daarop Willemsen haastig zijne woning verlaten. Een spoedig ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat Willemsen aan het einde van een hevigen twist een revolver uit zijn zak gehaald en daar mede eerst op zijn stiefzoon en vervolgens op zijne vrouw een schot had gelost. De eerste is ernstig aan den hals gewond, de vrouw ontving daarentegen slechts een licht kwetsuur. Willemsen werd kort na den aanslag in eene herberg in de buurt gearresteerd. Te Turijn is een wapenbroeder van Napoleon I overleden, Garda genaamd. Hij was het, die na den terugkeer van Elba de driekleu rige vlag plantte op de Tuilerieën; hij behoorde tot den staf van Napoleon en woonde den slag bij Waterloo bij. Hij vluchtte naar Piemont en ging later naar Spanjevan daar ging hij naar Peru en keerde in 1836 in Europa terug. Garda nam ook deel aan de expeditie van Garibaldi in Sicilië. Er worden nog steeds meer b ij zonder heden bekend van het spoorwegongeluk te Clicby- Levallois. Zoo deelt men nu een treffend verhaal mede omtrent de redding van twee jonge meisjes van twaalf en acht jaren, wonende bij hunne ouders te Bois-Colombes. lederen morgen gingen deze kinderen in gezelschap van hun vader naar Parijs, om daar de school te bezoeken en dan met den bewusten trein, zoo hun vader, wat gewoonlijk het geval was, zijne zaken nog niet afgedaan had, alleen terug te keeren. Yolgens vaste gewoonte namen zij dan plaats in den laatsten waggon. Zoo geschiedde het ook nu. Zooals men weet, werd het laatste rijtuig door den aankomenden sneltrein geheel verbrijzeld, waardoor het feit hunner redding des te merkwaardiger wordt. De beide kinderen ontvingen, zoo luidt het verhaal, een ge weldigen schok, welke hen echter door een wonderlijk toeval uit het portier slingerde en in een kuil op eenigen afstand van den weg deed terecht komen. De oudste bleef daar bedwelmd liggen; de jongste daarentegen, die slechts eenige kneuzingen ont vangen had, begon, na eenigszins van den schrik hersteld te zijn, om hare zuster te roepen. Deze lag daar echter koud en roerloos als een lijk en de arme kleine, op grooten afstand van alle men- schelijk verkeer aan zich zelve overgelaten, begon, na langen tijd tevergeefs om hulp geroepen te hebben, bitter te huilen. Zonder recht te weten wat zij deed, bedekte zij hare zuster met hare eigen kleederen, in de hoop haar door meerdere warmte in het leven terug te roepen. Zoo brachten de kinderen daar drie uren door, toen eindelijk het snik ken van het kind toevallig door een Engelschman gehoord werd, die het oudste meisje in zijne armen nam en het jongste weder de kleederen aantrok en zooveel mogelijk geruststelde. Langen tijd moest de menschlievende vreemdeling met de zoo verwonderlijk geredde kinderen ronddwalen eer het hem gelukte in de verwarring een rijtuig te krij gen. Hierin werd het oudste voorzichtig op een kussen neergelegd en nu ging het stapvoets naar de woning der kinderen, waar men des morgens te twee uren aankwam. De wanhopige vader was juist te huis gekomen, met den trein, die den vorigen avond te zeven uren uit Parijs vertrokken was. De blijdschap en de dankbaarheid der ouders, toen zij hun verloren gewaande kinderen terug zagen, laat zich denken. In de synagoge te Siedlce, in Polen, is eene groote hoeveelheid patronen gevonden, be- hoorende aan twee Israëlieten, die gearresteerd zijn.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1