Mijnheer de Redacteur, meter breedte, de breedte van het schip, tot ongeveer 800 meter beneden het stoomgemaal „Loudon". De schroefboot „Merwede" heeft gisteren niet medegewerkt. Door den krijgsraad te 's-Bosch is E. v. M., huzaar bij het 2de reg. huzaren, veroor deeld tot één jaar militaire gevangenis in eenzame opsluiting te ondergaan, met ontzegging voor den tijd van vijf jaren van het recht om bij de ge wapende macht of als militair geëmployeerde te dienen, wegens diefstal ten uadeele van een kame raad in de chambrée. De boerenplaats van T. Kooima te Wierum, gemeente Adnard, is verbrand. Van de 14 koeien, die op stal waren, zijn er 10 omge komen, en van de 5 paarden één. Alleen de meubels uit het woonhuis zijn gered. Eenige uren te voren was een begin van brand in dat huis gebluscht. Te Bakkeveen verliet eene moeder voor een oogenblik hare woning, zoodat hare drie kinderen, de oudste van vijf jaren, alleen bleven. Een driejarig meisje geraakte in brand, zij liep naar buiten en de vlammen werden door de buren gebluscht. De kleine had echter reeds zulke erge brandwonden bekomen, dat ze kort daarna onder de hevigste pijnen bezweek. Onder de gemeente Zundert is een driejarig meisje in een ketel, waarin zich het ge kookte eten voor de koeien bevond, gevallen en kort daarna aan de brandwonden overleden. Een arbeider te Raamsdonk had Za terdag het ongeluk van de hooitas te vallen, met het gevolg dat hij na eenige uren aan de daarbij bekomen verwonding is overleden, nalatende eene weduwe en eenige kinderen in hulpbehoevende om standigheden. Een knaapje van twee jaar geraakte dien dag aan den Oudendijk onder Strijen in eene bijt en verdronk. Te Huiseu heeft zich een man door ophanging van het leven beroofd. Tien a twaalf personen bleven, toen men hem vond, er omheen staan zonder het touw af te snijden. Dit mocht, volgens hen, alleen door de politie geschieden. Te Lex mond is op het ijs gevochten. Deze en gene bekwam een messteek en van een der vechtersbazen werd de neus afgesneden. Te Plymouth hadden bij gelegenheid van de arrestatie van een matroos van de „Valou- rous", die een diefstal had gepleegd, wanordelijk heden plaats. Toen de politie den schuldige weg bracht, werd zij door eene menigte soldaten, vrou wen en matrozen aangevallen. Daar zij te gering in aantal was, moest zij met den gevangene in een boekwinkel de wijk nemen. Het volk sloeg daar alles kort en klein. Van weerszijden werden verwondingen toegebracht. Ten slotte kwam voor de politie versterking opdagen en de raddraaiers werden gearresteerd. Uit de Tay is thans het 33stelijkop- geliaald: dat van den 22-jarigen Murdoch, die zijne ouders te Dundee met nieuwjaar wilde be zoeken, de boot miste en toen den trein nam om den Zondag-avond bij zijne familie door te bren gen. Het horloge van Murdoch was te 7 u. 17 m. stil blijven staan. Men verwacht nog meer lijken te zullen vinden bij het ophalen der bindbalken van de brug. Het gemeenteraadslid van Saint- Izaire, Combes genaamd, reed met een wagentje met lammeren naar de markt; het wagentje viel om en Combes kon zich niet losmaken. Inmiddels vloog het stroo, dat de lammeren dekte, in brand door het vuur in de stoof, die Combes had medegenomen, en het gevolg was dat de ongelukkige levend werd verbrand. Toen er hulp kwam opdagen, vond men slechts een verkoold lijk. Di Mattia, die in de loterij te Napels 1,050,000 fr. won, staat thans terecht. Hij is aangeklaagd van zijne loterijbriefjes te hebben ver- valscht en zich met behulp van eenige anderen den toegang tot het loterijgebouw te hebben ver schaft, waar hij de lijst der winnende nummers had nagezien. Te San-Erancisco zijn in eene wasch- inrichting elf Chineezen verbrand. Zij waren onder den invloed van opium toen de brand uitbrak. Eenige dagen geleden ontving de trouwe en ijverige knecht van den landbouwer Stols te Sint-Philipsland, zekere C. Nieuwlink, van een der paarden op den stal een slag, waaraan hij Zaterdag overleden is. Weinige minuten vóór het ongeluk gebeurde, had hij eenige kindereu nog voor de paarden gewaarschuwd. De overledene laat eene weduwe met vier kinderen achter. In een gehuchtje bij Guéret (dep. Creuze) heeft eene moeder in een aanval van koortswaauzin hare beide kinderen, een meisje van vier jaar en een zuigeling van vier maanden, met een scheermes het hoofd afgesneden. Eene daarop gevolgde poging om zich zelve den hals af te snijden, gelukte slechts gedeeltelijk. Om zich een onderkomen te verschaffen wendden Donderdag-avond te Berlijn twee arbei ders een middel aan, dat voor een derden persoon al zeer onaangename gevolgen had. Zij sloegen namelijk met een paar metselsteenen de groote spiegelruit bij een sigarenhandelaar op de Stralauer- strasse in en lieten zich daarna zeer kalm door de politie arresteeren en naar de gevangenis bren gen. De schade voor den eigenaar bedraagt 500 mark. BUITENLAND. Frankrijlr. De heer Clémeuceau heeft met eenige andere leden verlof gevraagd voor eene interpellatie over het spoorwegongeluk te Clichy. Op verzoek van den minister van openbare werken is de behandeling dezer zaak bepaald op Zaterdag a. s. Inmid dels gaan de dagbladen voort met het mededeelen van allerlei, niet altijd overeenstemmende bijzonder heden dienaangaande. Mag men b. v. de „Gaulois" gelooven, dan bedraagt bet aantal dooden, voor zoover bekend is, 22, zonder dat het recht duidelijk is hoeveel daarvan eerst na het ongeluk aan de opgedane wouden overleden zijn. Hetzelfde blad stelt het getal gekwetsten op 116. Groot-Britanaië. In het Lagerhuis heeft de vice-minister Bourke medegedeeld dat de ratificatie van het tractaat met Turkije betreffende den slavenhandel eerlang verwacht wordt; dat de onderhandelingen over de Turksch-Grieksche grensscheiding nog voortduren en dat de overlegging der stukken dienaangaande dus nog niet geschieden kan. De onderhandelin gen met de Porte over de zaak vau den zendeling Koelier zijn nog niet afgeloopen. Het organiek statuut voor de Europeesche provinciën van Turkije is thans aan het oordeel der provinciale commissiën onderworpen. Oostcni'.-ï-Ioii'ï. Monarchie. De Oostenrijksche delegatie heeft zonder dis cussie het krediet voor de bezetting van Bosnië en dat voor het onderhoud der Bosnische vluch telingen goedgekeurd, alsmede de supplementaire kredieten voor de marine. De deputatie uit Duilsch-Boheemsche afge- vaardigen is gistervoormiddag bij den keizer ter audiëntie ontvangen. In antwoord op de toespraak van graaf Mansfeld verklaarde de keizer gaarne de memorie in ontvangst en den inhoud in nauw gezette overweging te zullen nemen, Volgens de „Polit. Corr." hebben de directe belastingen in 4879 opgebracht tl. 94,249,000, zijnde 891,000 meer dan in 1878. De zuivere op brengst der indirecte belasting was 11.178,938,000, zijnde 6,547,000 meer dan in 1878. Turkije. De nieuwe Oostenrijksch-Hongaarsche ambassa deur is door den sultan met de grootste onder scheiding ontvangen, die zijne hartelijke gezind heid jegens de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie uitsprak. Naar men verzekert heeft Montenegro nieuwe bezwaren te berde gebracht en heeft Italië zijne interventie dientengevolge als geëindigd beschouwd. De Britsche ambassadeur had de Italiaanscbe voor stellen ondersteund. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 8 Februari. In de nabij heid dezer stad is een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De soldaten van Beykoi hadden hunne makkers van Konstautinopel uitgenoodigd om een feest in de kazerne bij te wonen. Door het in storten van drie verdiepingen van dit gebouw werden 200 soldaten gedood en 300 gekwetst. LISSABON, 8 Februari. De Portugeesche dag bladen dringen er op aan dat door de regeering een nauwgezet onderzoek worde ingesteld naar de onlangs te Fez door de Marokkanen gepleegde gruwelen, en voornamelijk of de grijsaard, die door hen levend verbrand werd, al dan niet Portu- geesch onderdaan was. De minister van justitie heeft aan de Cortes een wetsontwerp op de ministeriëele verantwoor delijkheid aangeboden. BUCHAREST, 9 Februari. De Kamer van afge vaardigden heeft met 57 tegen 15 stemmen be sloten eene diplomatieke vertegenwoordiging van Rumenië op te richten voor België en Nederland, die hare residentie zal houden te Brussel. ROME, 9 Februari. De Paus heeft aan den internuntius te 's-Hage 2000 fr. gezonden ten be hoeve van noodlijdenden door den watersnood in Noord-Brabant. PARIJS, 9 Februari. Een gerucht, dat de admi raal Jaureguiberry besloten zou hebben om als minister van marine af te treden, wordt ten stel ligste tegengesproken. LONDEN, 9 Februari. De groote schouwburg te Dublin is heden door brand vernield. Men vermoedt dat zes menschen in de vlammen zijn omgekomen. CALCUTTA, 9 Februari. De priester Moosh- rialim, die zich thans met Mahomed-Jan te Ghuzny bevindt, heeft de Afghaansche stammen bevolen om de vijandelijkheden tegen de Engelschen weder te beginnen. De stammen van Kohistan en Ghilzai hebben toestemmend geantwoord. MADRID, 10 Februari. Otero is gisteren wegens den aanslag op het leven des Konings, in eerste instantie tot de doodstraf veroordeeld. Heden komt zijne zaak voor het hof van appèl. LONDEN, 10 Februari. Volgens de „Times" is den Britschen gezant te Teheran gelast aan de Perzische regeering mede te deelen dat Groot- Britanuië haar ontheft van de verplichting, bij het verdrag van 1857 aangegaan, om Herat niet in bezit te nemen. LICIDICIS^, lO Februari. Voor de algemeene verloting ten behoeve der watersnoodlijdenden zijn wederom tal van prijzen ingezonden; daaronder komt voor een wollen deken van de firma J. Scheltema Jzn. te Leiden. Er zijn nog sub-commissiëu gevestigd te Zoetermeer en te Zegwaard. De kerkeraad van de Ned.-Herv. gemeente te 1s-Hage heeft heden een adres aan den gemeen teraad ingediend met verzoek om de kermis dit jaar te doen eindigen op Zaterdag-avond. De ver- eeniging tot bevordering van de christelijke heili ging van den Zondag heeft soortgelijk verzoek ingediend, echter van eeuigszins andere strekking. Dit genootschap verzoekt op den Zondag van de kermisweek de kermisviering geheel en al te ver bieden. Gedurende het jaar 1879 zijn in de ge meenten van de provincie Zuid-Holland afgekon digd 103 verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. In de week van 1 tot en met 7 Februari zijn te Amsterdam 22 personen aangegeven als overleden aan mazelen. INGEZONDEN. Voor eenige dagen las ik in uw veelgelezen blad een artikel van een bewoner der Witte-Ro- zenlaan, waarin deze steen en been klaagde over den ongelukkigen toestand, waarin de bewoners van die wijk verkeeren. Zooals u toen in een noot te recht opmerktet, zal daarin wel geen verbete ring komen voordat de zoogenaamde buitenwijken bij de gemeente Leiden zullen aangetrokken zijn. Eén troost kan ik hem echter geven en wel dat de bewoners der Witte-Rozenlaan niet de eenige slachtoffers zijn van de tegenwoordige slechte grensregeling. Om zich daarvan te over tuigen geef ik hem den raad eene wandeling te maken langs den Iloogen Rijndijk buiten de voormalige Hoogewoerdspoort. In de eerste plaats- zal hij daar bij vriezend weer dezelfde gevaarlijke gladheid vinden en bij den geringsten dooi eene

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2