N\ 6127. Zaterdag 7 Februari. A°. 1880. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 mtuden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Kommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES VtB 1—*6 nfdi.v.YFeWivrttVt-'.'iA'riV»'» f 1.05. Icdsr© regel tdwt tvrtv» vi rr»T»r» 0.17*. Greotere letten nor plaatsruimte. LEIDER 6 Februari» De onderofficiersvereeniging „Door vriendschap vereenigd" beeft hare pogingen om ook iets bi] te dragen tot leniging van de behoeften der minder met aardsche goederen bedeelde ingezetenen met een inderdaad gunstigen uitslag bekroond gezien. Alle rangen van den schouwburg waren gister avond goed bezet. De voorstelling is bovendien uitstekend geslaagd. Alle medewerkenden vervulden op zeer bevredigende wijze hunne rollen, zoowel in het voorstuk „Meerderjarig", als in het nastukje „Hercules". Niemand zal het gebouw onvoldaan verlaten hebben. Dit was trouwens merkbaar aan de daverende toejuichingen, die den dilettanten ten deel vielen. Wij wenschen de vereeniging met den uitslag van deze liefdadigheids-voorstelling van harte geluk. De Staatscourant van heden behelst een koninklijk besluit van 22 Jan., tot regeling van het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arrondissements-schoolopzieners en van de verdeeling hunner werkzaamheden voor het toezicht op het lager onderwijs, ingevolge de nieuwe wet. De tweede inspectie bevat de provinciën Zuid- en Ncord- Holland, Zeeland en Utrecht; Zuid-Holland bevat de districten1°. 's-Gravenhage, met de arron dissementen 's-Gravenhage, Leiden, Delft en Woer den 2o. Botterdam, met de arrondissementen Botterdam, Gouda, Schiedam en Vlaardingen 3*. Dordrecht, met de arrondissementen Dordrecht, Gorcum en Sommelsdijk. Tot het arrondissement Leiden behooren de ge meenten Hillegom, Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Bijnsburg, Sassenheim, "Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude; tot het arrondissement Woerden de gemeenten Ter Aar, Aarlanderveen, Alkemade, Alphen, Barwoutswaar- der, Benthuizen, Bodegraven, Boskoop, Hazers- woude, Koudekerk, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuw- veen, Oudshoorn, Beeuwijk, Bietveld, Bijnsater- woude, Waarder, Weide (Lange Buige), Woerden, Woubrugge, Zevenhoven en Zwammerdamtot het arrondissement 's-Gravenhage de gemeenten 's-Gravenhage en Wassenaar; tot het arrondisse ment Delft de gemeenten Berkel en Bodenrijs, Bleiswijk, Delft, 's-Gravensande, Hof van Delft, De Lier, Loosdninen, Monster, Naaldwijk, Nood dorp, Pijnacker, Bijswijk, Schipluiden, Slompwijk, Veur, Voorburg, Vrijenban, Wateringen, Zegwaard en Zoetermeer. Hedenmiddag hadden te Valkenburg de vóór veertien dagen uitgestelde volksfeesten plaats naar aanleiding van den toen gehouden intocht binnen de gemeente van den nieuwbenoemden burge meester, den heer M. N. Wijt. Ze werden door uitstekend weder begunstigd en bestonden uit mastklimmen, zak- en boegsprietloopen. De gebeele bevolking was op het kerkplein op de been en getuigde weder van belangstelling in haren nieuwen burgervader, die vóór den aanvang ter bijwoning met muziek van zijne woning werd afgehaald. Behalve van den toren, was ook van vele woningen opnieuw de vaderlandsche driekleur ontrold. Het aantal mededingers was vrij talrijk. Sommiger pogin gen brachten menigmaal eene algemeeue vroolijkheid teweeg. De feestelijkheden worden des avonds in het schoollokaal voortgezet, waartoe aldaar wapen schilden en andere decoraties zijn aangebracht. De bekende goochelaar Ockhujzen uit Botterdam zal er dan o. a. optreden. De dorpsjeugd zal daarbij natuurlijk niet ontbreken. Donderdag-avond werd te Woubrugge eene openbare uitvoering gegeven door de leerlingen 1 der zangschool, die, ruim een jaar geleden, door den heer Hölscher, hoofdonderwijzer aldaar, werd opgericht. Deze uitvoering, zoo schrijft men ons, voldeed ten zeerste aan de verwachting, ja, men mag gerust zeggen, zij overtrof die, wanneer men den korten tijd in aanmerking neemt, gedurende welken de leerlingen van des heeren H.'s onderwijs mochten profiteeren. Allen, die tegenwoordig waren, stemmen dan ook zeker in met den wensch, na de uitvoering door een der ingezetenen uitgesproken, dat de leerlingen nog lang zullen mogen genieten van het onderwijs van den heer Hölscher, en dat deze, die eenigen tijd geleden ook eene zangver- eeniging voor volwassenen oprichtte, nog vele goede vruchten van zijn werk zal mogen plukken. De gemeenteraad van Botterdam heeft bij acclamatie afwijzend beslist op eene aanvraag om concessie voor het aanleggen van telephoon-verbin- dingen. Een voorstel tot aanneming van een nader plan voor de verdeeling van het Noordereiland in bouwgronden en straten enz., waardoor de kosten voor de gemeente ineens f 71,000 en voor jaar- lijksch onderhond f 2200 hooger zouden worden, is, na langdurige discussie, op voorstel van den heer Van Gennep aan B. en Ws. gerenvoyeerd, ten einde het in een formeel ontwerp-contract te hervormen. Naar men verneemt, was door de rechtbank te Botterdam verlof gegeven tot huiszoeking en inbeslagneming van papieren ten kantore der Bot- terdamsche Handelsvereeniging en bij eenige per sonen, tot de administratie in betrekking staande. De verlangde papieren zijn evenwel, volgens de N. B. Crt., vrijwillig aan den rechter-commissaris ter hand gesteld. De instructie tegen den gewezen directeur Then Bergh schijnt wel valschheden in geschrifte te hebben aan het licht gebracht, maar het is twijfel achtig of de kwade trouw, volgens de wet, uit die instructie zal kunnen worden afgeleid. Aanvankelijk was er ook sprake van vervolging tegen andere personen, waaraan evenwel de recht bank, na onderzoek, geen gevolg schijnt te willen geven. Deze geheele vervolging is uitgegaan van den minister van justitie. Door het kiescollege der Hervormde Gemeente te Gorcum is het volgende drietal opgemaakt dd. P. Bartstra te Wassenaar, H. Smeding te Haarlem en J. A. P. Bis Lambers te Barneveld, de beide laatsten bij derde stemming. De heer Boodhuyzen heeft zijn tooneelstuk de „Boofvogels" gewijzigd en er het melodrama tisch element uit verwijderd. Dr. Cartier Van Dissel vierde Woensdag het feest zijner 25-jarige ambtsvervulling als genees heer te Lochem en Laren. Zijne talrijke vrienden boden hem bij deze gelegenheid een prachtig ge schenk aan, bestaande uit een zilveren beeld van Hippocrates, op zwart marmeren voetstuk. De door geheel Twente gekende en gewaar deerde landmeter 1ste kl., de heer J. A. Koenen te Almeloo, viert heden zijn gouden jubileum als rijksambtenaar. Door den heer Paber, kassier teHarlingen, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg tusschen Har- lingen en Leeuwarden over Barradeel, Menalduma- deel en Leeuwarderadeel. Het stoomschip „Torrington", van Batavia naar Botterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, is Woensdag van Southampton vertrokken de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, is gis teren te Napels aangekomen en vertrok denzelfden dag; de „Schiedam" vertrok Woensdag vanNieuw- York naar Botterdamde „Botterdam", van Nieuw- York naar Botterdam, passeerde gisterochtend bii Lezard. Z. M. heeft den 2den luit.-kwartiermeester J. H. W. Immink, die bij besluit van 80 Aug. 1879, met ingang van het jaar 1880, voor den tijd van 5 jaren werd gedetacheerd bij het personeel der militaire administratie van het leger in Ned.- Indië, thans, met intrekking van laatstgemeld besluit, voor zooveel genoemden officier betreft, in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij gemeld personeel van het leger in Oost-Indië aan J. S. Bokma, op zijn verzoek, met ingang van 12 Mei a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Akkrum. Gemengd Nieuw» Hedenmorgen te zeven uren is uit een der bijten van het Bapenburg ter hoogte van de academie het lijk opgehaald van eene 76-jarige vrouw, wonende in een der hofjes alhier. Ze was gisteravond te zes uren uitgegaan en niet weder teruggekeerd. De winkelier P. G. alhier, die ieder kooper van een of ander voorwerp een nummer deed trekken, waarop een of ander prijsje getrokken kon worden, is door het kantongerecht veroordeeld wegens het houden van eene verloting zonder vergunning. Een drietal jongelieden zoude zich hedenmorgen op schaatsen van Noordwijk naar Leiden begeven. Kort nadat zij het dorp verlaten hadden, werd een hunner, Van den Berg geheeten, door een pas dichtgevroren wak misleid en zakte daar door, met het gevolg dat eenige oogenblikkeu later slechts zijn lijk door zijne makkers van onder het ijs werd te voorschijn gehaald. Gisteravond zijn de 26 koeien, naar men ons meldt nog in gezonden toestand ver- keerende, van den landbouwer C. Van Steen, te Warmond, alle onteigend. Dezen nacht en heden nog was men druk bezig ze af te maken. Door het kantongerecht te Delft is A. v. D. te Katwijk aan Zee, wegens het invoeren van bedorven visch, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ10 of subs, gevangenisstraf van 3 dagen. Zekere Govert Hendriks, oud 22 jaren, in dienst bij een koopman in brandstoffen te Haarlem, ging, zonder diens weten, bij klanten gelden voor geleverde waren ophalen en verant woordde die niet; bovendien pleegde hij bij een paar winkeliers oplichting. De feiten werden ont dekt en de schuldige naar de gevangenis over gebracht, waar hij reeds drie jaar had doorgebracht wegens diefstallen op vijftienjarigen leeftijd. Zondag-avond vond men een jong meisje in de groote Prankforterstraat te Berlijn in stervenden toestand op eene bank. Zij had zich vergiftigd. Onder het overbrengen der ongelukkige naar het stedelijk ziekenhuis gaf zij den geest. Eene groentenvrouw leefde te Amster dam in onmin met haar echtgenoot. Men besloot te scheiden en de meubels eu het overige te deelen. Ieder zooveel stoelen, borden, kopjes, kooien, aard appelen, kussens enz.: alles werd eerlijk gedeeld. Eindelijk kwam men aan de petroleumlamp, de eenige lamp. De man wou de lamp hebben en de vrouw wilde niet zonder lamp heengaan. Hier over ontstond verschil en in woede ontstoken, nam

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1