In aansluiting aan hetgeen dezer dagen in de dagbladen is medegedeeld betreffende den aan koop door curatoren van de Amsterdamsche universi teit van eene belangrijke verzameling middeleeuwsche kloosterhandschriften, door den hoogleeraar Moll nagelaten, kan nog worden gemeld dat die aan koop werkelijk is tot stand gekomen, en de uni- versiteits-bibliotheek aldaar alzoo met die kostbare verzameling is verrijkt, terwijl curatoren tot het bestrijden der daarvoor benoodigde uitgaven zijn in staat gesteld door het bezitten van fondsen, die aan hunne administratie zijn toevertrouwd. De majoor Phaff heeft het commando van het lsle bataljon 3de regiment infanterie, benevens dat van het garnizoen en alle militaire inrichtin gen te Vlissingen, van den luit.-kolonel Weier overgenomen. Ter verbinding van het eiland „de Hoeksche Waard" met den vasten wal zijn weder twee bij dragen ingekomen, een van mevrouw de wed. Van GennepVan Assendelft de Coningh van Rotter dam, groot 2000, en een van den heer M. W. De Kat, burgem. van Mijnsbeerenland, groot ƒ1000. In het tijdperk van 28 December 1879 tot 24 Januari 1880 zijn, blijkens ingekomen ambts berichten, door longziekte 4 runderen in Zuid- Holland aaDgetast. In bet vorig tijdvak van vier weken waren 9 runderen door die ziekte aangetast. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde gistervoormiddag Sagres. De audiëntie van den minister van water staat zal morgen, Donderdag, niet plaats hebben. Bij koninklijk besluit van 1 Februari is beslist dat de uitvoering der door Gedeputeerde Staten van Utrecht bevolen verhooging van den onder het beheer van dijkgraaf en hoogheemraden van den Lekdijk-Bovendams staanden dijk geen uitstel kan lijden. Z. M. heeft met ingang van 1 Maart be noemd tot archivaris in Noord-Brabant, inr. C. C. N. Krom, thans leeraar aan de hoogere burger school te Leidenbij den veterinairen dienst van het leger benoemd tot paardenarts 2de kl., den paardenarts 3de kl. J. L. G. Cayaux, van het 2de reg. veld-art.met ingang van 15 Febr. benoemd tot kantonr. -plaatsv. te Ridderkerk J. Van den Hoek, wethouder aldaar. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt, heeft de burge meester van Woubrugge proces-verbaal opgemaakt tegen de bekende gooiers met steenen en andere harde voorwerpen naar de bemanning der stoom boot „Adèle", welk feit heeft plaats gehad den 26sten Januari bij het doorvaren der Woudwatering in die gemeente. Niet minder dan de-zes paarden, voor een artilleriewagen gespannen, waarmee men in Den Haag een stuk geschut naar de kanongieterij had vervoerd, gingen gisteren, nadat het stuk afgeladen en de artilleristen zich een oogenblik verwijderd hadden, aan het hollen. In vliegende vaart renden zij het Voorhout, de Parkstraat, het Willemspark en de Javastraat door en kwamen, zonder ongelukken te veroorzaken, zeer ordelijk bij de kazerne aan, eenigen tijd later door de artil leristen gevolgd. De heer A. Huet stelt in het tijdschrift van het Kon. Inst, van ingenieurs voor om een nieuwen riviertak aan te leggen uit den Rijn langs Amsterdam en uitstroomende in de Noordzee. De kosten worden door den heer Huet maar op 100 millioen gulden geraamd. Een bagatelletje! Door het kreupel worden van twee der paarden, ten gevolge van de gladheid van den weg gedurende de laatste dagen, kan de tramway- dienst te Dordrecht niet geregeld plaats hebben Er zullen nieuwe paarden gekocht worden. De Groninger studenten hebben on derling eene hardrijderij op schaatsen gehouden. Veertig mededingers hadden zich opgegeven. De prijs werd behaald door den heer J. Nanninga, de premies verkregen de heeren H. Kuipers en J. J. W. De Blécourt. Een te Maastricht gehouden fancy- fair heeft een netto bedrag van ongeveer 1900 opgebracht, welke som in den vorm van bons voor brood en steenkolen onder de hulpbehoevenden zal worden uitgedeeld. Dezer dagen werd te Bromberg het jaarfeest der boekdrukkers-vereeniging gevierd. Vier letterzetters, die bij elkander woonden en den geheelen nacht in hel feestlokaal hadden doorge bracht, gingen des namiddags naar bed. Des avonds kwam er iemand op hunne kamer en vond er twee dood. De derde gaf slechts zeer flauwe tee kenen van leven, terwijl de vierde, die in een aangrenzend vertrek sliep, insgelijks bewusteloos lag. Deze laatste werd door een geneesheer bij gebracht; de ander lag bij de afzending van dit bericht hopeloos. Het ongeval was veroorzaakt door het te vroeg sluiten der schuif in de kachelpijp. Bij den bakker S. te Berlijn werd on langs op de toonbank een portemonnaie gevonden, die door een van de winkelbezoekers vergeten was. Onmiddellijk gelastte thans de bakker een zijner zonen te trachten zekere vrouw te achter halen, die zooeven den winkel had verlaten en in de verte nog was te zien. De vrouw zag zich echter genoodzaakt te verklaren dat de portemon naie haar niet toebehoorde. De knaap wilde thans weer naar huis snellen toen een jongmensch, die een mand met sinaasappelen op den arm droeg, op hem toetrad en vroeg wat hij toch in de hand hield. De knaap toonde nu de portemonnaie; de man met de sinaasappelen deed een forschen greep en.maakte beenen natuurlijk met de portemonnaie. In een oogwenk was echter de sinaasappelenmaD, dank zij het geschreeuw van den knaap en de waakzaamheid van een voorbij komend politie-agent, in hechtenis genomen. De geheele historie had nog een tragisch-komisch eindetoen men de portemonnaie opende, bleek zij geheel ledig te zijn! Volgens berichten uit Januari a, in het noorden der Braziliaansche provincie Minas Geraes gelegen, waren 400 bandieten onder zekeren Necodesa in die stad gevallen, verdreven de over heid, plunderden alles uit en staken 22 huizen in brand. Ook andere plaatsen werden door de roovers bedreigd. De koning van Italië heeft de tegen Cardinali, den moordenaar van kapitein Fadda, uit gesproken doodstraf in levenslangen dwangarbeid veranderd. Eenige boeren, die in den nacht van de jaarmarkt te Pont-de-Vaux terugkeerden, vonden midden op den weg de lijken van twee geachte ingezetenen van Chevroux: een landbouwer, oud 26 jaar, en een grondeigenaar van 57 jaar. Zij waren klaarblijkelijk met stokken doodgeslagen hunne hoofden waren door de menigte slagen on kenbaar geworden en vertoonden niets dan een bloedige, vormlooze massa. De lijken warefi geheel uitgeschud. Men heeft zware vermoedens tegen een paar onbekende personen, die men een tijd lang in sommige kroegen in den omtrek gezien had en na den moord spoorloos verdwenen zijn. Omtrent het onheil te Perpignan wordt nog gemeldVan de woning van een kolenhandelaar, die met zijn gezin gewoonlijk vroeg bij de hand was, bleven deur en ramen, ofschoon het reeds laat in den morgen was, nog maar altijd gesloten. Dat wekte achterdocht bij de buren, die het huis binnen drongen en nu de lijken van het echtpaar, kil en verstijfd, op het bed vonden uitgestrekt. Van de beide kinderen, die zich in hetzelfde vertrek be vonden, lag een achtjarig meisje in hevige stuip trekkingen, terwijl in een wieg een zuigeling, die rustig scheen te slapen, bij onderzoek nog slechts flauw bleek adem te balen. Alles was het gevolg van verstikking door kolendamp. De beide kinderen bracht men onmiddellijk naar een ziekenhuis over, ten einde te trachten hen nog in het leven te behouden. Een vreeselijke misdaad heeft het plaatsje Nérignet in het dep. Allier in opschud ding gebracht. Zekere Merlin, die acht dagen ge leden in hechtenis was genomen omdat hij zijne moeder had geschopt, is uit de gevangenis weten te ontsnappen, waarna hij naar zijne ouders terugkeerde en beiden met een revolver doodschoot. De booswicht nam daarop de vlucht naar een na burig bosch, waar hij door de gendarmes werd vervolgd. Prof. Geo. Forbes, een Schotseh ge leerde, getroffen door de voortdurend plaats heb bende ontploffingen in kolenmijnen, heeft een een voudig middel uitgevonden om de aanwezigheid van ontplofbare gassen in mijnen op voldoenden afstand te coDstateeren. In de Philosophische Ver- eeniging te Glasgow heeft hij zijne uitvinding be kend gemaakt en het instrument vertoond. Dit is gegrond op de eigenschap van het geluid, dat het in gassen van verschillende dichtheid met verschil lende snelheid voortgeplant wordt. Een stemvork en eene eenvoudige buis zijn in staat de aanwezig heid van licht kolengas tot op een half percent aan te toonen. De voortplanting van het geluid heeft nl. in genoemd gas sueller plaats dan in de gewone mijnlucht, en hoe sneller de voortplanting is des te grooter is ook de hoeveelheid van het gas. In den nacht van Maandag op Dinsdag tegen twee uren traden vier personen van een zeer ongunstig voorkomen een bierhuis op den boulevard de Clichy te Parijs binnen, terwijl de bedienden juist bezig waren met het sluiten der blinden en er geen enkel bezoeker meer aanwezig was. „Aan nemen, bokbierriepen zij„tapt maar, we zijn van plan veel te verteren en weinig te betalen." ToeD de verbaasde gar?ons daarop de ongenoodigde gasten verzochten het lokaal te verlaten en weigerden te schenken, begonnen deze den boel stuk te slaan. Hierop volgde nu eene algemeene vechtpartij, die voor de bedienden allertreurigste gevolgen had. De een ontving nl. eene ernstige verwonding aan het hoofd met een glasscherf, die hem te gelijk den neus spleet; de tweede kreeg zulk een hevi- gen vuistslag dat hij bewusteloos op den grond stortte; de derde, Ernest genaamd, verdedigde zich daarop, alleen, moedig tegen de vier overwel digers en had het geluk, hoewel door een messteek ernstig in den buik getroffen, een revolver uit zijn overjas te kunnen gaan krijgen, waarmede hij een paar schoten in het wilde loste, meer om de indringers te verschrikken, dan wel om hen te treffen. Opmerkzaam geworden door het geknal, kwamen nu eenige politie-agenten toeschieten. Zij kwamen echter te laat, daar de schelmen reeds het hazenpad gekozen hadden. Voor eenige dagen werd aan het sta tion te Breil, nabij Parijs, een koffer geopend, welke aldaar, zes maanden geleden, onbeheerd was gevonden. Wie schetst de verbazing der omstan ders toen daaruit voor niet minder dan een mil lioen aan Russische bankbiljetten te voorschijn kwam. Bij nader onderzoek bleken ze echter alle valsch te zijn. Waarschijnlijk is die koffer daar achtergelaten door een lid der zoolang reeds door de politie opgespoord wordende bende vervaardigers van valsch bankpapier, welke voor eenige maanden te Parijs zoovele personen heeft opgelicht. BUITENLAND. Duitschland. De jeugdige kleinzoon van Von Bismarck, wiens doop eenige weken geleden werd uitgesteld om dat zijn grootvader bij die plechtigheid tegen woordig wilde zijn en toen nog door ongesteldheid te Varzin moest vertoeven, is sedert eenige dagen gevaarlijk ziek, zoodat het kind in de woning zijner ouders, den graaf en de gravin Zu Rantzau, den zoogenaamden nooddoop ontvangen heeft. Groot-Britannlë. Verschillende Engelsche afgevaardigden en andere hooggeplaatste personen hebben een adres gezonden aan Beaconsfield, waarin zij aandringen op eene enquête aangaande de terechtstellingen van Afghanen te Kaboel, welke zij kwetsend noemen voor de eer van de natie, het leger en de koningin. Oostenr.-Hongr- Monarchie. Het vierde kwartaal van 1879 is voor de Hon- gaarsche schatkist zeer nadeelig geweest. Volgens de officieuze „Pester Correspondenz" waren de staatsinkomsten 8,150,045 ff. minder en de uit gaven 3,076,667 fl. meer dan in het laatste kwartaal van 1878. De dienst van 1879 sluit met een effectief tekort van 28,286,405 fl. of anderhalf millioen meer dan de raming. Als oorzaak van de slechte opbrengst der rijksmiddelen in het laatste kwartaal van 1879 wordt opgegeven: de over stroomingen op verschillende plaatsen en de over het geheel slechte oogst. De Oostenrijksche kroonprins is naar Dresden vertrokken; men spreekt van eene verloving met prinses Mathilda, nicht van den koning van Saksen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2