Woensdag 4 Februari. 6124. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1C regel»1.06. Iedere regel meer0.17*. Grootere letten naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Donderdag-avond geraakte te Alblas- serdam een jongeling in een wak in het midden der rivier de Noord. Met veel inspanning is het gelukt hem van den dood te redden. Ongeveer een half uur heeft hij zich aan het ijs moeten vasthouden, zonder in staat te zijn zich zeiven te helpen. Yr ij dag-ochtend isteAmersfoorteen ongehuwd man van 60-jarigen leeftijd nabij zijue woning doodgevroren gevonden in het plantsoen aan de Koningspoort. Te Erattamagiore bij Napels speelden twee kinderen, een jongen en een meisje, bij het vuur. De jongen nam een spit, maakte dat gloeiend en stak het toen in de borst van zijn zusje. De buren kwamen op haar gegil toeschieten en de vader bracht in zijn toorn zijn zoon een vreeselijke wonde toe. Het meisje is reeds bezweken, de jongen is stervende. Uit Angers wordt bericht datdedrie leerlingen van de „Ecole des arts et métiers", die gearresteerd waren als schuldig aan den dood van Joseph Guyot, weer op die school zijn toege laten. Bij het onderzoek bleek dat Guyot onder het spelen inwendige verwondingen had gekregen en dat zijn dood dus niet het gevolg was van de standjes op den 6den Januari. Een soldaat in garnizoen te Jozef- stadt in Oostenrijk, die te gelijk een luitenant als oppasser bediende, had zich wegens een misdrijf tegenover zijn meester te verantwoorden. Deze schijnt van een zeer gestrengen aard geweest te zijn, althans, de arme jongen maakte zich zoo on gerust dat hij het wanhopige besluit nam de han den aan zich zeiven te slaan. Hij kroop in een schoorsteen der kazerne en hing zich daar op aan een pen, die de schoorsteenvegers gebruiken om er bij het vegen den voet op te zetten. Wel werd zijne afwezigheid spoedig opgemerkt, doch niemand kwam op het denkbeeld het inwendige van den schoorsteen te onderzoeken, zoodat de commandant den veronderstelden deserteur overal liet signa- leeren. Hij was en bleef echter weg, tot voor eenige dagen een schoorsteenveger het lijk van den ver miste volkomen gaaf, maar geheel gerookt, terug vond. Hij had een volle vier weken in den rook gehangen Alweder een treurig gevolg der dron kenschap. Een slagersknecht te Parijs kwam be schonken thuis bij zijne jonge vrouw, die hem op vriendelijken toon onderhield over zijn slecht ge drag. Dat maakte den man echter zoo woedend, dat hij het gereedstaande avondmaal uit het raam wierp, vervolgens met een scheermes een jong hondje den hals afsneed en eindelijk nog een spie gel en een pendule den weg van het avondmaal deed gaan. Geen wonder dat de vrouw, over zoo veel woestheid in doodsangst, om hulp begon te roepen. Weldra kwamen de buren opdagen en nu sprong de dronkaard, wien het schuim der razernij op de lippen stond, zelf uit het raam, zoodat zijn hersenpan op de straatsteenen werd verbrijzeld. Het vonnis tot verminking, over dje zonen en verdere mannelijke nakomelingen van Jacob Beg, den ex-regent van Kasbgar, uitge sproken, dat in Europa zoo algemeene veront waardiging verwekte, is thans veranderd in gevan genisstraf, te ondergaan in een afgelegen provincie van het Chineesche rijk. De krijgsraad te Odessa heeft ui t- spraak gedaan in de zaak der beschuldigden van den millioenen-diefstal in het kantoor van den rentmeester der domeinen te Cherson. De vrouw, die het huis gehuurd had, van waar de onder- aardsche gang naar het kantoor gegraven is, werd tot dwangarbeid voor onbepaalden tijd, drie be schuldigden tot 15 jaren dwangarbeid en vier tot meer of minder langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld. Twee personen werden vrijgesproken. Zekere Prits Gretzner, zich uitgevende voor een baron, heeft dezer dagen in een hotel te Kleef ingebroken en aldaar, behalve geld, eenige gouden voorwerpen ontvreemd. Yolgens berichten zou hij van Cleef naar Emmerik gewandeld, en van daar per spoor naar Arnhem vertrokken zijn, waar hij door de Pruisische politie gezocht, doch niet gevonden is. Dezelfde persoon moet. vroeger ook te Arnhem en te 's-Hage vertoefd, en in die plaatsen mede geen gunstigen naam achtergelaten hebben. De voortvluchtige kassier Wilhl. Dahl uit Elberfeld is levenloos uit het water te Deutz opgehaald. Men heeft slechts een weinig geld bij hem gevonden en een retourbiljet 2de kl. Elberfeld Deutz, waaruit bleek dat hij drie dagen in bet water kon gelegen hebben. Er is echter een streng onderzoek ingesteld, omdat er alle reden bestaat om te gelooven dat hij medeplichtigen heeft gehad. De weduwe Debrion te Issoudun, een rijke, aanzienlijke dame, had een zuster van 73 jaar, die in armoedige omstandigheden verkeerde. Om die onbemiddelde bloedverwante, voor wie zij niets over had, aan het oog der wereld te ont trekken, hield de rijke weduwe haar sinds twee jaren zoo streng in een achterkamertje opgesloten, dat niemand der buren van hare aanwezigheid kennis droeg. Eindelijk toch kwam het feit aan het licht en de gendarmerie, daarvan in kennis gesteld, deed een onderzoek in loco, waaruit bleek dat de arme oude vrouw bovendieu aan de grootste ellende ten prooi was, daar zij zonder bedekking, bibberende van koude, op den naakten vloer lag uitgestrekt, terwijl haar lichaam sporen van verwonding ver toonde, waaromtrent hare onbarmhartige zuster zich zal hebben te verantwoorden. Ongeveer een maand geleden verliet een jong bediende van een wisselagent te Nieuw- York die stad met 100,000 franken, die hij aan zijn patroon had ontvreemd. Hij begaf zich naar Parijs, maar werd op den voet gevolgd door een Amerikaausch politie-beambte, op wiens aan wijzing de dief in hechtenis werd genomen. Op dat oogenólik had hij 30,000 franken bij zich. Waar was het overige geld gebleven? Die vraag werd weldra door den gevangene zelf beantwoord hij deelde nl. mede dat hij in zijne kamer in het ouderlijk huis te Nieuw-York vóór zijn vertrek 45,000 franken in bankpapier had verborgen. Er werd getelegrapheerd en jawel, het niet onaardige spaarpotje, van den diefstal afkomstig, werd er volgens de aanwijzing gevonden. De nog ontbre kende 25,000 franken had de ontrouwe bediende doorgebracht, zoowat 1000 franken per dag. In een hotel te Beziers logeerdedrie dagen lang een schijnbaar zeer voorname dame. Zij had eene meid en een knecht in dienst ge nomen en maakte groote verteringen. Maar in den avond van den derden dag was de dame plot seling verdwenen. Zij had zich aan hare beddelakens uit een venster neergelaten, alles meegenomen wat in bare fraai gemeubileerde vertrekken van hare gading was, alsmede een gouden ring en twintig franken van hare dienstbode. Om door haar meid en knecht niet in haren diefstal gestoord te worden, had zij hen op warmen wijn getrakteerd, en daarin waarschijnlijk eenig slaapmiddel gedaan. De politie doet onderzoek, maar heeft de sluwe dievegge nog niet kunnen vinden. De bevolking van den aardbol, die uit 1300 miliioen zielen bestaat, wordt geregeerd door 12 keizers, 25 koningen, 47 prinsen, 17 sultans, 12 khans, zes groothertogen, zes hertogen, een virey, een nisau, een radja, een iman, een bey, 28 presidenten en verder door de opperhoofden der woeste volksstammen. KOLONIËN. BATAYIA, 24 December. De gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden telegrapheert het volgende Kotta Radja, 21 December. Heden na voorafgaande beëedigiug bij mij toegelaten Panglima's Prang Oeëngsime en Oelekaring, benevens zes ketjiks uit Moekims Glieng en Indrapoeri. Ingevolge berichten noordkust dat lieden naar Telok Kroet waren afgezonden om voor oorlogspartij Kemaia oor logsbehoeften te halen, is „Soerabaia" met com pagnie infanterie, artillerie, ambulance, dwang arbeiders achttien dezer derwaarts gestoomd om voornemen te verijdelen. Negentien dezer gede- barkeerd. Doel zonder tegenstand bereikt. (Zeven) en zeventig vaten buskruit, kisten met kogels enz. in onze handen gevallen. Twee miudere militairen door een kwaadwillige zwaar verwond. Gezindheid vredelievend. Telok Kroet Radja komt met „Soera baia" hier. Politieke toestand gunstig. Gezondheids toestand stationair. De Jav. Crt. van gisteren bevat een gou- vernements-besluit, waarbij de bevolking van Bil- liton wordt onderworpen aan een belasting, bedra gende zooveel mogelijk 2 pet. van het inkomen, en in geen geval minder dan 2. Als iemand dus minder inkomen dan f 2 per week heeft, wordt hij met meer dan 2 pet. belast. Deze be lasting zal worden geheven van alle mannelijke personen, die den vollen leeftijd van 16 jaren bereikt hebben. Te Soekaid, afdeeling Boven Kapoeas, Bor neo's Westkust, overleed op den 23sten of 24sten November 11. Pangeraug Soema, vorst van ge noemd rijkje. De man stierf op hoogen leef tijd. Toen hij nog helder van geest was, zeer weinige jaren geleden, herinnerde hij zich de stichting van Potianak op den 7den Jan. 1772, en uit hetgeen hij daaromtrent mededeelde bleek duidelijk dat hij op dat tijdstip ongeveer 16 jaar oud was. In 1866 was hij, volgens zijne opgave, 86 jaren vorst, zoodat hij zijne hooge waardig heid bijna honderd jaren bekleed heeft en wel de oudste der in 1879 in leven zijnde regeerders zal zijn geweest. Het Bat. llbl. ontleent aan eene corres pondentie uit Djokja, dat een karrevoerder met succes het middel beproefd heeft om een door de veeziekte aangetasten karbouw een stuk Javaan- sche suiker in den mond te duwen. Nadat de suiker gesmolten en verorberd was, stond de karbouw weder gezond en wel op. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiè zijn nog de vol gende beschikkingen genomen: Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den gezagvoerder 3de kl. bij de gouv.- marine P. Van Hemert; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ing. 1ste kl. voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etabl. te Soerabaia A. Pijl.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1