mers van het tijdschrift zelf. Inmiddels wordt de nienwe druk zoo spoedig mogelijk in gereedheid gebracht. De Leeuwarder Crt. bevat weer negen adver tenties van hardrijderijen op schaatsen, o. a. ook een voor Sneek op heden, waarbij de prijs is een prachtig gouden remontoir-horloge, met dubbel gouden kast, versierd met gegraveerd naamcijfer van Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, door hem als beschermheer der Sneeker IJsclub „Friso" als prijs aangeboden. Tot dekking der kosten van het stichten van een eigen kerkgebouw heeft het bestuur der Remonstrantsche gemeente te Meppel besloten eene geldleening aan te gaan, rentende 4 pet., ver deeld in aandeelen van f 250. Staande de vergadering werd reeds voor f 11,000 ingeschreven. Eenige heeren te Middelburg hebben het voornemen opgevat, in de tweede helft van Maart eene veertiendaagsche tentoonstelling van schil derijen te organiseeren. Vele Nederlandscbe en Belgische schilders en schilderessen hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Ook de heer G. A. Van Driel, burge meester van Puttershoek, heeft f 1000 beschik baar gesteld als bijdrage in de kosten der verbin ding van het eiland de Hoeksche Waard met den vasten wal. Het verlaagd tarief voor het telegraphisch verkeer met Noord-Amerika over Brest en Valentia wordt met ingang van 1 Fcbr. a. s. toegepast. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaa van Nederlandsch-Indië, van 29 dezer, heeft zich in Atjeh het voormalig Sagihoofd der XXV Moekim (toekoe Nja Abbas Sija Oelama) aan het Neder- landsch gezag onderworpen en heeft de Radja van Samalangan met vele voorname hoofden uit dat landschap een bezoek afgelegd te Kotta Radja. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat voor het verkrijgen van akten van be kwaamheid tot het geven van lager school- en huis onderwijs examens zullen gehouden worden op Woensdag 31 Maart a. s. en volgende dagen. Zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, moeten zich uiterlijk vóór 10 Maart aanmelden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte die zij ver langen en overlegging van een of meer getuig schriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte. Dag en plaats van het examen znllen hun door den schoolopziener worden be kend gemaakt. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, den 2Ssten Januari te Kaapstad aangekomen. De mailboot „Prinses Marie" der maat schappij „Zeeland" is eerst gisteren van Queens- boro te Vlissingen aangekomen. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen kolonel, laatst chef van het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië, C. II. A. Raedt van Oldenbarnevelt, met 1 Febr. a. s., wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nienws. Te Havre zijn door de commiezen 36,000 sigaren in beslag genomen, die een rei ziger uit Antwerpen, den naam voerende van Michaud, onder zijn goed verborgen had. De man beweerde tot de Engelsche ambassade te Londen te behooren en verzocht den ambtenaar met hem mee te gaan naar het Engelsch consulaat, ten einde zich van de waarheid te overtuigen. Deze voldeed hieraan, maar onderweg wist de smokkelaar zich uit de voeten te maken en men heeft sedert niets meer van hem gehoord. Me vrouw P. in de rue RicherteLyon verheugde zich in het bezit van een juweel van een dienstbode, een van die trouwe huismeubels aan wie men gerust „de geheele boel" kan over laten. Een paar avonden geleden ging mevrouw bij een familie thee drinken om verder gezamenlijk naar de opera te gaanzij liet bij die gelegenheid ook weer de zorg over het geheele huis met een gerust hart aan hare oude getrouwe over. Van het bezoek aan de opera kwam echter niets en mevrouw keerde dan ook onverwachts reeds te negen uren naar hare woning terug. Wie schetst echter hare verbazing toen zij hare dienstmaagd aan de voordeur tegenkwam, op het punt om in een gereedstaand rijtuig te stappen. Onder den arm droeg zij een pakje, waarin heel netjes alle papieren van waarde en kostbaarheden van niet te groote afmeting uit de secretaire van hare mevrouw waren ingepakt. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd en maakte zich van de dievegge meester. De architect van het nieuwgebouwde paleis van justitie te Amiens, de heer Herbault, is bij het bezichtigen van dat werk van het dak, waarop hij geklommen was, naar beneden gestort, met het ongelukkige gevolg dat hij op de plaats zelve dood bleef. Onder het opschrift: „Een lijk zonder domicilie" bevatten de Fransche bladen het vol gende verhaal. Een jonge vrouw liet zich op zekeren avond uit een huis in het quartier du Palais Royal met een fiacre naar het ziekenhuis te Parijs brengen. Toen de koetsier aan de plaats van bestem ming was gekomen en de ongestelde reizigster wilde helpen uitstijgen, gaf zij echter niet het minste teeken van leven meer. De dood der vrouw werd geconstateerd, maar teveDS weigerde de be stuurder van het ziekenhuis het lijk op te nemen. Den koetsier schoot niets anders over dan terug te rijden naar het huis, waar de overledene was ingestapt. Daar echter wilde de concierge het lijk evenmin in ontvangst nemen, zeggende dat de afge storvene geen huurster was, maar eenvoudig ge logeerd had bij hare zuster, een dienstbode, buiten weten van de personen, bij wie laatstgenoemde in dienst was. Bij onderzoek bleek dat de waarheid te zijnde dienstbode had een geneesheer bij hare zieke zuster doen komen, en op diens verklaring dat het hier een ernstige ziekte gold, de patiënte naar het gasthuis laten vervoeren. Op last der politie werd eindelijk het lijk zonder domicilie naar de Morgue gebracht. Een jongmensch van twintig jarigen leeftijd, werkzaam in een spiegelfabriek te Parijs, had op zekeren morgen zich door eenige hem ternauwernood bekende jongelieden laten over halen naar een koffiehuis te gaan, waar men den geheelen dag met drinken en spelen doorbracht. Des avonds begaf hij zich met een berooid hoofd en een ledige beurs naar de fabriek, waar hij den geheelen dag het werk had verzuimd, waartoe hij zich thans natuurlijk evenmin in staat gevoelde. In een oogenblik van wanhoop en walging van zich zeiven, nam hij een bakje met kwikzilver, dat daar voor de bereiding van het spiegelglas gereed stond, van een tafel en verzwolg den inhoud. In hopeloozen toestand werd hij naar een ziekenhuis vervoerd. De redacteur en de teekenaar van de Berlijnsche „Kladderadatsch", de heeren Dohm en Scholz, stonden Zaterdag voor de rechtbank te Berlijn terecht, beschuldigd van beleediging jegens prins Bismarck, door de publicatie van twee tee- keningen in de nommers 85 en 36 van den jaar gang 1879. Het openb. min. verlangde twee geld boeten van 500 mark en subsidiair 50 dagen hechtenis, maar de rechtbank sprak de beklaagden in het eene geval vrij en veroordeelde hen voor het andere tot 200 mark boete, bij wanbetaling te vervangen door 20 dagen hechtenis. Het vorstel ij k paleis te Jassyisdoor brand vernield, naar men vermoedt door kwaad willige brandstichting, daar in geheel westelijk Wallachije zeer veel branden voorkomen. Het paleis was voor 800,000 fr. verzekerd. De ex-directeur van den Bordeaux spoorweg, Bertin, heeft bij testament 500,000 fr. vermaakt voor een ondersteuningsfonds voor spoor wegbeambten. De zangeres Jenny Howe, die dezer dagen in de Groote Opera te Parijs debuteerde, vond op weg naar den schouwburg des namiddags te drie uren op den Boulevard Haussmann een Rus- sisch-lederen portefeuille met 350,000 fr. aanbauk- ailjetten. Zij vond in de portefeuille tevens het adres van den eigenaar, een te Parijs tijdelijk ver- toevenden Turk, die weldra door een telegram der zangeres uit ziju angst werd verlost. De vermoedelijke dief fan de brand- kast des heeren Rusman te Batavia maakt het de politie zeer lastig. Sedert zijne strenge opsluiting bij den schout van de Diestpoort schijnt die inlander steeds in verbinding te staan met de geestenwereld en maakte hij de politie de dupe zijner visioenen. Zoo droomde hij op een nacht dat zijn overleden vader hem in de gevangenis bezocht en hem vertelde waar de brandkast lag verborgen, waarom hij ge vangen zat. Indien de schout zulks toestond zou hij meegaan om de plaats te wijzen, die, volgens de openbaring van den geest zijns vaders, was ge legen in de rimboe achter de welkomstbatterij. Men zou daar de kist vinden met de boeken er in, doch een andere booze geest had reeds het geld daaruit gehaald. Het spreekt van zelf dat deze aanwijzing door de politie gevolgd werd en den volgenden morgen naar die plaats eenige kettinggangers op weg togen met den schout en den gevangene aan het hoofd om een onderzoek in te stellen. In het moeras gekomen werd er gezocht en gegraven, een heelen tijd lang, tot het eindelijk iedereen begon te ver velen, en niet het minst den gevangene, die ten slotte beweerde dat hij zich misschien wel vergiste en de verschijning verkeerd verstaan had, verlof vragende naar de gevangenis terug te keeren en daar verdere en duidelijker openbaring af te wachten. Intusschen blijft er gegronde hoop bestaan dat de dief zijne misdaad zal bekennen, vooral nu de politie, naar het schijnt, op het spoer is van zijn mede stander. BUITENLAND. Frankryk. De „Avenir Militaire", de strijdmacht van Duitschland met die van Frankrijk vergelijkende, loont met cijfers aan dat na aanneming der nieuwe legerwet de Duitschers tusschen de acht en negen regimenten infanterie, d. i. ongeveer een legercorps meer dan de Franschen zullen bezitten. Ten aan zien van de veld-artillerie is Frankrijk een weinig sterker, maar de vesting-artillerie beantwoordt er volgens het blad op verre na niet aan de behoefte en ook de cavalerie vereischt aanmerkelijke uitbrei ding en verbetering. De senaat heeft gisteren de behandeling van het wetsontwerp betreffende den hoogen raad van onderwijs voortgezet. De minister Ferry heeft zich beijverd om aan te toonen dat de vooruitgang van bet onderwijs vooral te danken is aan de mannen der staats-universiteit en niet aan per sonen buiten de onderwijswereld. Duitschland. De uitvoer van aardappelen uit Duitschland be droeg in Nov. 1878 slechts 47,000,000 kilo, in Nov. van 1879 niet minder dan 168,000,000 kilo. In de elf eerste maanden van 1878 was de uitvoer 340,000,000 kilo en in denzelfden tijd van 1879 517,000,000 kilo. Een goed deel ging naar Nederland. Volgens de „Kreuzzeitung" zal vermoedelijk prins Friedrieh Carl den keizer te St.-Petersburg vertegenwoordigen bij het 25-jarig regeerings-jubilé van den czaar op 2 Maart. De kroonprins zal dan nog in Italië zijn en prins Carl is te oud om in dit saizoen eene reis naar St.-Petersburg te durven ondernemen. Prins Friedrieh Carl is dus de aan gewezen persoon, die ook door zijn rang als Pruisisch en Russisch veldmaarschalk te St.-Petersburg zeker zeer welkom zal zijn. Grroot-Britannië. Men zegt dat een zwager van koning Humbert met de dochter van koningin Victoria zal trouwen. De groote kooplui te Liverpool hebben de handen ineengeslagen tot het tot stand brengen van een op ruime en zeer geriefelijke schaal in te richten asiel voor oude en gebrekkig geworden varenslieden. Eén reeder alleen schonk tot dit doel 5000 pd. st. Het noodige geld is dan ook al voor handen, zoodat men weldra het gebouw aan den oever van de Mersey zal zien verrijzen. De postadministratie heeft bekend gemaakt dat de verzending der post tusschen Engeland en Australië door de stoomschepen der „Orient-line" krachtens parlementsakte verplichtend is, zoodat deze schepen de post zullen overbrengen. De kanunnik Oakley is overleden. Lord Beaconsfield lijdt aan een lichten aanval van jicht en moet zijne kamer houden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2