Maandag 2 Februari. A\ 1880. N\ 6122. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nonuuer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. 1 w- PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DEB ADYERTENTEEN Tm 1—regels1.05. GrooUr* letten n—r pbsUnüale. 8TADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER van Leiden; Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter 2de klasse, belast met den velddienst in bet arrondissement Leiden, het voornemen heeft in den loop der maand Februari deze ge meente te bezoeken tot het opmeten van de kadastrale veranderin gen voor het loopende dienstjaar. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 31 Januari 1880. V. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden; Ontvangen hebbende den staat n®. 75, aanwijzende de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigen dommen, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der Wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad n°. 82) betrekkelijk de grondbelasting Doet tè weten, dat die opgave gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente ter inzage van de belanghebbenden is nedergelegd. Leiden, .De Burgemeester voornoemd, 31 Januari 1880. V. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N®. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de week van 25 tot en met 31 Jannari zijn aangegeven als door rood vonk aangetast 4 personen; als aan die ziekte overleden geene. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 31 Januari 1880. V. d. BRANDELER. KOTTIFICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZUID-HOL LAND, Gelet op art. 73, alinea 2, der Wet van den 4den Juli 1850 (Staatsblad ri°. 37), Noodigen de inwoners der Provincie Zuid-Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór '1° April aanstaande aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaangeslagenen, ver kiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten- Generaal. De bedeelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland, met opzave van: 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aan geslagene; 2°. de Gemeente en de dagteekening zijner geboorte en 3°. bijaldien hij buitenslands i9 geboren, of, en zoo ja, waarom bij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht heb ben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, '•-Gravenhage, FOCK, Voorzitter. 26 Januari 1880. F. TA VENRAAT, Griffier. LEIDEA, 31 Januari. In den ouderdom Tan een en zeventig jaren is alhier overleden de heer Jan Wilkens, vroeger hoofd- o nderwijzer in Nederlandsch-Indië. Hij behoorde daar eenmaal tot de meest uitmuntende gouverne- ments-onderwijzers en ook onder de vroegere, zeer gebrekkige regeling heeft hij groote diensten aan het onderwijs in Indië bewezen. Veertig jaren lang besteedde hij daaraan zijne beste krachten, waarvan den meesten tijd in de stad Samarang. Zijn naam is daar nog in eereIn welverdiende ruste, maar nog altijd vol liefde voor het land zijner langdurige werkzaamheid, bracht hij hier als een krachtig grijsaard zijn levensavond ten einde. Gisteravond gaf de zangvereeniging der Leidsche afdeeling van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst onder leiding van den heer Dan. De Lange in de Stadszaal hare aangekondigde uitvoering. Het vrij talrijk publiek gaf bij her haling blijken van tevredenheid. Zonder in bijzon derheden te treden, kan dan ook verklaard worden dat de totaal-indruk zeer bevredigend was. Wat het koor aan quantiteit bij deze zesde uitvoering gedurende haar bestaan nog mocht ontbreken, werd door de qualiteit ruimschoots goedgemaakt, niettegenstaande een minder goede verhouding van de vrouwenstemmen tegenover die der heeren niet altijd viel te ontkennen. De solisten, zoowel die als leden der vereeniging optraden als onze goede bekenden mej. Griepekoven en de heer De Goey, vervulden mede op loffelijke wijze hunne partijen. Men kan er der vereeniging niet anders dan erkentelijk voor zijn dat zij, behalve door de uit voering van composities van Schubert, Henschel, De Lange en Brahms, ons ook in de gelegenheid stelt kennis te maken met toonwerken als van Palestrina, Sweelinck en Corn. Schuyt, weleer ook organist in de Pieters- en niet alleen, zooals het tekst boekje meldt, der Hooglandsche kerk alhier. De verdienstelijke voordracht der drie solo nummers voor piano van een ongenoemden dilet tant werd door de aanwezigen eveneens ten zeerste gewaardeerd. In eene algemeene vergadering der afdeeling Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg der Holland- sche maatschappij van Landbouw is besloten voor de in September van dit jaar te Leiden te houden algemeene tentoonstelling twee zilveren medailles uit te loven, eene voor zandaardappelen en eene voor bloemkool. Tevens zal de afdeeling trachten door eene collectieve inzending ter opluistering van de tentoonstelling mede te werken. Tot voorzitter der afdeeling is herkozen dr. K. Plantenga te Katwijk aan den Rijn en tot lid van het bestuur de heer G. Van den Eikel te Rijnsburg, terwijl als zoodanig is benoemd de heer D. Van Delft Kz. te Rijnsburg in plaats van den heer K. Van Delft, die niet wenschte herkozen te worden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7392 volwas sen personen en van 713 kinderen. Burgemeester en wethouders van Katwijk hebben zich tot eene sub-commissie geconstitu eerd ten einde giften in te zamelen voor de nood lijdenden door den watersnood. Donderdag werd te Uitgeest, in het loge ment „de Ooievaar", door leerlingen en oud-leer lingen van den muziekonderwijzer aldaar, den heer A. M. De Jong, van Amsterdam, eene open bare uitvoering gegeven, die, naar men ons schrijft, uitmuntend voldeed en aan velen een zeer gezel- ligen avond verschafte. De meeste nummers werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht, hetgeen vooral het geval was met de piano-solo „Les amours du diable" van Burgmüller en de quatre-mains „Tiinze der Jugend" van Diabclii. Ook de aria „O, bitte euch, liebe Vögelein", van Gumbert, werd met veel gevoel voorgedragen. Aan het slot gaven twee heeren dilettanten, in een extra num mer voor viool en piano, onmiskenbare blijken van zeer ontwikkeld muzikaal talent. Prinses Hendrik is Donderdag-avond via Vlissingen naar Engeland vertrokken. Zij is ver gezeld van haar hofmaarschalk baron Taets van Amerongen en hare hofdame barones D'Ivoy van Mijdrecht. De afdeeling 's-Gravenhage en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde, welke 75 leden telt, heeft besloten geene geldelijke ondersteuning te schenken aan de in dit jaar te Groningen te houden tentoonstel ling van tuinbouwvoortbrengselenevenwel zijn door den heer L. C. Grijseels eene zilveren en eene bronzen medaille voor die tentoonstelling ten ge schenke aangeboden. Het Vaderland meldt dat gisteren in het kabinet van den minister van oorlog eene conferentie werd gehouden over de belangen van het militair onderwijs. Behalve den minister namen daaraan deel de gen.-majoors Netscher en Van der Star, de luit.-kolonels Simon en Hojel, de majoor Eland en de kapiteins Krantz en Alma. Aan hetzelfde blad wordt met zekerheid uit Den Bosch gemeld dat, behalve dat er machti ging is gevraagd om de Provinciale Staten tegen 17 Februari e. k. in buitengewone vergadering bijeen te roepen, er in die vergadering niet alleen het voorstel zal worden gedaan om het Rijk f 1,000,000 vanwege de provincie aan te bieden als bijdrage in de kosten tot verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk gedeelte van Noord-Brabant, maar dat tevens in behandeling zal worden gebracht een ontwerp tot oprichting van een tijdelijk waterschap over al die gronden, welke moeten geacht worden bij evenbedoelde ver- beteringswerken belang te hebben, ten einde laugs dien weg door het heffen van omslagen ook van de betrokken grondeigenaren een niet onaan zienlijke bijdrage te verkrijgen. Ter jaarlijksche algemeene vergadering van de Delftsche coöperatieve Winkelvereeniging bleek dat het aantal harer leden op ulto. December 11. 285 was; dat in het vierde kwartaal van 1879 een netto-winst was behaald van f 1161.48, welke, ge voegd bij de netto-winst over de drie vorige kwarta len, ad 8613.35'^ en het saldo van het vorige jaar, ad f 62.87'/,, een totaal winstbedrag uitmaakt van f 4837.71. Van dit bedrag wordt, na aftrek van de bij de statuten bepaalde procenten voor den winkelhouder, den boekhouder, de reservekas en het bestuur, f 3473.55 onder de leden verdeeld, zijnde 6,/,°/o over het bedrag dat door hen aan goederen in den winkel of bij contracten is gekocht, volgens de in ontvangst genomen penningen, f 53,350. In 1879 is op den verkoop der winkelgoederen alléén een bruto winst behaald van f 16 °/0 of /"6313.60'/,. Aangemoedigd door deze uitkomst en den steeds toenemenden bloei der vereeniging, in die mate zelfs dat in den laatsten tijd gemiddeld 3000 a f 4000 van het bedrijfkapitaal ongebruikt bij den kassier was, waarvan slechts een rente van 3wordt getrokken (op 31 December 11. was dit cijfer f 5783.63), werd besloten de zaken uit te breiden, en wel door de oprichting van een laarzen- en schoenenwinkel, waar tevens gelegenheid zal bestaan tot het doen verrichten van lapwerk. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der Nederlandsoh-Indische Gasmaat schappij, belegd tot het benoemen van nieuwe commissarissen, waren tegenwoordig 129 aandeel houders met 2966 aandeelen, uitbrengende 739 stemmen. Tot commissarissen werden herkozen de heeren A. Milders met 418, J. Van der Hoop met 897, mr. J. G. De Bruyn met 390 en Joost van Vollenhoven met 382 stemmen. In de plaats van den heer R. Mees, die 278 stemmen verkreeg, werd benoemd de heer C. A. E. Van Lede met 434 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren A. P. Godon 335 st., A. Van Stolk 328, C. H. Van Dam 330 en N. Van Oosterzee 317 st. Het eerste natuurkundig examen te Amster dam is met gunstig gevolg afgelegd door den heer D. W. C. Van Dort Kroon, milit. student in de geneeskunde. Het IJsnommer van „Eigen Haard", waarvan de opbrengst strekt ten voordeele der noodlijdenden door den jongsten watersnood, was reeds den derden dag na de uitgaaf geheel uitverkocht. Wat voorloopig nog als zoodanig verkrijgbaar is, zijn, blijkens pagineering enz., de nog voorhanden nom-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1